
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/3796/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 вересня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу ОСОБА_1 до Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (далі – Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики ЛМР, відповідач) з такими вимогами:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, які полягали у відмові провести одноразову виплату в сумі 25000,00 грн., відповідно до п.1 Порядку надання одноразової грошової виплати мешканцям міста Львова, які підписали у 2019 році контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України, затвердженого рішенням Львівської міської ради від 16.08.2019 року №774;
- зобов`язати Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради провести ОСОБА_1 одноразову виплату в сумі 25000,00 грн., відповідно до п.1 Порядку надання одноразової грошової виплати мешканцям міста Львова, які підписали у 2019 році контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України, затвердженого рішенням Львівської міської ради від 16.08.2019 року №774.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач відмовляючи у виплаті йому одноразової грошової виплати в розмірі 25000,00 грн., як мешканцю м. Львова, який підписав контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України у поточному році, зазначив, що контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України на три роки підписано 01.11.2019, а реєстрацію місця проживання у м. Львові проведено 06.11.2019, щосуперечить п. 1 Порядку надання одноразової виплати мешканцям м. Львова, які підписали у 2019 році контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України. Позивач наголосив, що з 24.06.2005 по 13.08.2019 був зареєстрований у м. Львові, та згодом з 06.11.2019 і надалі зареєстрований у м. Львові. Водночас, у зв`язку з сімейними обставинами, а саме продажем квартири був змушений з 13.08.2019 знятися з реєстрації місця проживання, однак фактично проживав у м. Львові. У зв`язку з цим, вважає дії відповідача, які полягають у відмовіу виплаті одноразової грошової виплати в розмірі 25000,00 грн. протиправними. Тому, звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою судді від 22.05.2020 залишено позовну заяву без руху.
Ухвалою судді від 09.06.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.
Відповідач позову не визнав. 14.07.2020 (вх. №34772) від відповідача надійшов відзив на позов. У відзиві відповідач зазначив, що на підставі Комплексної програми соціальної підтримки окремих категорій громадян м. Львова, затвердженої ухвалою Львівської міської ради від 19.06.2014 №3432, виконавчим комітетом Львівської міської ради прийнято рішення від 16.08.2019 №774 “Про затвердження Порядку надання одноразової виплати мешканцям м. Львова, які підписали у 2019 році контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України” (далі – Порядок №744). Відповідно до вказаного Порядку, одночасними вимогами надання одноразової виплати мешканцям м. Львова, які підписали контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України у період з 06.06.2019 по 31.12.2019 і на момент підписання контракту є: перебування на військовому обліку Галицько-Франківського та Личаківсько-Залізничного об`єднаних районних, Сихівського та Шевченківського районного військових комісаріатів, підписання контракту для проходження військової служби у Збройних Силах України та наявність зареєстрованого місце проживання у м. Львові, м. Винники, смт. Рудно та смт. Брюховичі. Відповідач зазначив, що згідно наданих Личаківсько – Залізничним об`єднаним районним військовим комісаріатом м. Львова документів Управлінням соціального захисту встановлено, що ОСОБА_1 підписав контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складу з командиром військової частини А0998 01.11.2019. Однак, згідно з копією паспорта та довідкою ЛКП “Богданівка” від 13.11.2019 №168 ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 лише з 06.11.2019. Жодних інших доказів того, що позивач на момент підписання контракту був зареєстрований у м. Львові, тобто станом на 01.11.2019, надано не було. Тобто, станом на дату підписання контракту у позивача не було зареєстрованого місця проживання у м. Львові. У зв`язку з цим, відповідно до протоколу № 40 “Про відмову щодо одноразової виплати мешканцям м. Львова, які підписали у 2019 році контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України”, Управлінням соціального захисту було прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у наданні одноразової виплати у розмірі 25000,00 грн. у зв`язку з тим, що він підписав контракт 01.11.2019, а зареєструвався у м. Львові 06.11.2019, що суперечить п.1 Порядку. Про результати розгляду позивача та військового комісара Личаківського – Залізничного об`єднаного районного військового комісаріату м. Львова ОСОБА_2 було повідомлено листом від 02.12.2019 №2603-1657. Підсумовуючи наведене, відповідач наголосив, що при вирішенні вказаного питання Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики ЛМР дотримано умов Порядку №744. Враховуючи наведене, відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.
У зв`язку з перебуванням судді Потабенко В.А. у щорічні основній відпустці в період з 25.07.2020 по 31.08.2020 включно, розгляд вказаноїсправи проводиться 01.09.2020.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що 01.11.2019 ОСОБА_1 підписав контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складу.
Відповідно до наказу командира військової частини А0998 від 01.11.2019 №173-РС, ОСОБА_1 призначено на посаду стрійльця – помічника гранатометника 3 механізованого відділення 3 механізованого взводу і механізованої роти 1 механізованого батальйону.
Наказом командира військової частини А0998 від 01.11.2019 №228 ОСОБА_1 з 01.11.2019 зараховано до списків особового складу на всі види забезпечення.
У зв`язку з укладенням вищевказаного контракту, ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики ЛМР з поданням і переліком необхідних документів, у якому просив про виплату одноразової грошової виплати, як мешканцю м. Львова, який прийнятий на військову службу за контрактом у Збройних Силах України в 2019 році, згідно Порядку №744 від 16.08.2019.
До подання на одноразову грошову виплату мешканцям м. Львова, які підписали у 2019 році контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України, від 18.11.2019 №13 було долучено наступні документи: копія паспорта, копія довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків, довідка про реєстрацію місця проживання, витяг з наказу командира військової частини про зарахування до особового складу частини, копія контракту, інформація про рахунки у банківській установі.
Відповідно до протоколу № 40 “Про відмову щодо одноразової виплати мешканцям м. Львова, які підписали у 2019 році контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України” Управлінням соціального захисту було прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у наданні одноразової виплати у розмірі 25000,00 грн., у зв`язку з тим, що останній підписав контракт 01.11.2019, а зареєструвався у м. Львові 06.11.2019, що суперечить п.1 Порядку надання одноразової виплати мешканцям м. Львова, які підписали у 2019 році контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 16.08.2019 №774.
02.12.2019 на адресу ОСОБА_1 та військового комісара Личаківського – Залізничного об`єднаного районного військового комісаріату м. Львова А.Дубового відповідач скерував лист №2603-1657, у якому зазначив про результати розгляду подання про призначення одноразової виплати та причини відмови.
Позивач, не погоджуючись із діями відповідача щодо відмови у наданні йому одноразової грошової виплати, звернувся з вказаним позовом до суду.
При вирішенні спору, суд застосовує наступні норми права.
Систему органів місцевого самоврядування, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено у Законі України “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Так, відповідно до ч.1 ст.71 цього Закону, територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Згідно ч.1 ст. 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ст. 142 Конституції України, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Територіальні громади сіл, селищ і міст можуть об`єднувати на договірних засадах об`єкти комунальної власності, а також кошти бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, організацій і установ, створювати для цього відповідні органи і служби.
Держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово підтримує місцеве самоврядування. Витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою.
Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Відповідно до ухвали Львівської міської ради від 19.06.2014 №3432 “Про затвердження Комплексної програми соціальної підтримки окремих категорій громадян м. Львова” затверджено Комплексну програму соціальної підтримки окремих категорій громадян м. Львова.
На підставі вказаної Комплексної програми соціальної підтримки окремих категорій громадян м. Львова, виконавчим комітетом Львівської міської ради прийнято рішення від 16.08.2019 №774 “Про затвердження Порядку надання одноразової виплати мешканцям м.Львова, які підписали у 2019 році контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України” (далі – Порядок №774).
Пунктом 1 цього Порядку №774 передбачено, що він визначає порядок надання одноразової виплати мешканцям м. Львова, які підписали (підпишуть) контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України у період з 6 червня по 31 грудня 2019 року на строк не менше трьох років для проходження військової служби у Збройних Силах України та зараховані до списків особового складу військових частин Збройних Сил України, які включені у додаток 1 до Директиви Генерального Штабу Збройних Сил України від 08.01.2019 № Д3ДСК (надалі – одноразова виплата) і на момент підписання контракту одночасно відповідали таким вимогам:
1.1. Перебували на військовому обліку Галицько-Франківського та Личаківсько-Залізничного об`єднаних районних, Сихівського та Шевченківського районного військових комісаріатів і підписали контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України.
1.2. Місце проживання зареєстроване у м. Львові, м. Винники, смт. Рудно та смт. Брюховичі.
Відповідно до п.2 Порядку№774, право на одноразову виплату поширюється також на військовослужбовців, які під час проходження військової служби у Збройних Силах України, підписали повторний контракт на строк не менше трьох років для подальшого проходження військової служби у Збройних Силах України та проходять військову службу безпосередньо у військових частинах Збройних Сил України, які включені у додаток 1 до Директиви Генерального Штабу Збройних Сил України від 08.01.2019 № Д3ДСК і місце проживання яких зареєстроване у м. Львові, м. Винники, смт. Рудно, смт. Брюховичі, після їх особистого звернення до військового комісара одного з військових комісаріатів м. Львова.
Пунктом 3 Порядку №774 передбачалося, що підставою для отримання одноразової виплати є подання військового комісара одного з військових комісаріатів м. Львова (по територіальності за зареєстрованим місцем проживання) за формою (додаток до цього Порядку).
Перелік документів, які додаються до подання на одноразову виплату визначені у п.4 Порядку № 774.
Так, згідно цього пункту до подання військовим комісаром одного з військових комісаріатів м. Львова додаються такі документи щодо особи, яка прийнята на військову службу за контрактом: копія паспорта (заповнені сторінки); копія довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка про реєстрацію місця проживання (форма № 2, дійсна протягом одного місяця з дня видачі), видана підприємством – балансоутримувачем житлового будинку, у якому зареєстрована особа; витяг з наказу командира військової частини про зарахування до списку особового складу частини; копія контракту; інформація про рахунок у банківській установі.
Відповідно до п.6 Порядку №774, рішення про надання одноразової виплати (відмову у наданні) оформляється протоколом, який зберігається разом з документами у планово-фінансовому відділі управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики, на підставі яких прийняте відповідне рішення.
Згідно п.7 Порядку №774, про прийняте рішення отримувач одноразової виплати повідомляється у термін, визначений законодавством.
Аналізуючи наведені норми, суд зазначає, що обов`язковою умовою для виплати особі одноразової виплати є станом на дату підписання контракту одночасне перебування на військовому обліку Галицько-Франківського та Личаківсько-Залізничного об`єднаних районних, Сихівського та Шевченківського районного військових комісаріатів та реєстрація місця проживання у м. Львові, м. Винники, смт. Рудно та смт. Брюховичі.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з протоколу № 40, згідно якого позивачу відмовлено в одноразовій виплаті, позивач станом на дату підписання контракту – 01.11.2011, не мав зареєстрованого місця проживання у м. Львові, оскільки зареєстрував таке лише 06.11.2019.
Позивач при обґрунтуванні позовних вимог наголошував, що є уродженцем м. Львова та починаючи з 24.06.2005 по 13.08.2019 був зареєстрованим у м. Львові за адресою: АДРЕСА_2 .
Також позивач наголошував, що у зв`язку з сімейними обставинами, а саме продажем квартири за адресою: АДРЕСА_2 , 13.08.2019 був змушений знятися з реєстрації за вказаною адресою, і лише після придбання квартири за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрував місце проживання за вказаною адресою з 06.11.2019.
Вказане підтверджується долученими до справи копіями договору купівлі продажу квартири від 03.10.2019 №3293, договору купівлі – продажу квартири від 15.10.2019 №3395, копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №184785965 від 15.10.2019 (а.с. 18-20), довідкою з місця проживання про склад сім`ї від 13.11.2019 №168 (форма №2), копією паспорта (а.с. 11-16).
Крім того, наголошував, що у період з 13.08.2019 по 06.11.2019, тобто між зняттям з реєстрації та подальшою реєстрацією місця проживання, проживав у м. Львові, на підтвердження чого надав акт ЛКП “Сигнівка” від 14.05.2020 (а.с. 24).
Аналізуючи наведені норми законодавства та фактичні обставини справи, суд зазначає наступне.
Суд враховує доводи позивача про те, що у вказаний період позивач проживав у м. Львові, що підтверджується відповідними доказами.
Водночас, суд наголошує, що відповідно до ст. 3 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання”, реєстрація – це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до цієї ж статті, зняття з реєстрації – це внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Як уже зазначалося вище, відповідно до п. 1 Порядку №774, підставою для надання одноразової виплати мешканцям м. Львова, які підписали контракт для проходження військової служби у Збройних Силах України, є зокрема, зареєстроване місце проживання у м. Львові, а не лише проживання у м. Львові.
Судом з матеріалів справи встановлено, що позивач 13.08.2019 знявся з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Таким чином, 13.08.2019 до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку було внесено інформацію про зняття ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання у м. Львові.
Подальше внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 було проведено лише 06.11.2019.
Вказане підтверджується долученою до справи копією паспорта ОСОБА_1 (а.с. 16) та довідкою ЛКП “Богданівка” від 13.11.2019 №168 (а.с. 7).
Отже, станом на дату підписання позивачем контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складу від 01.11.2019 у позивача було відсутнє зареєстроване місце проживання у м. Львові.
Вказане свідчить про відсутність у позивача умов, зазначених у п.1 Порядку №774, які є обов`язковими для надання одноразової грошової виплати
Жодних інших доказів того, що позивач на момент підписання контракту, тобто станом на 01.11.2019, був зареєстрований у м. Львові, м. Винники, смт. Рудно чи смт. Брюховичі надано не було.
Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив позивачу у призначенні одноразової грошової виплати з підстав невідповідності п.1 Порядку №774, а саме, у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 підписав контракт 01.11.2019, а зареєструвався у м. Львові 06.11.2019.
Тому позовна вимога про визнання протиправними дії Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, які полягали у відмові провести одноразову виплату в сумі 25000,00 грн., відповідно до п.1 Порядку від 16.08.2019 року №774 та похідна від неї вимога зобов`язального характеру про зобов`язання Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради провести ОСОБА_1 одноразову виплату в сумі 25000,00 грн., відповідно до Порядку від 16.08.2019 року №774, задоволенню не підлягають.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За наслідком розгляду справи, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку у задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України, повернення судових витрат позивачу, якому відмовлено у задоволенні позову, не передбачено.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 26-26, 73-77,139, 244– 246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
у задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 03.09.2020
Суддя Потабенко В.А.