
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/6526/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 вересня 2020 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,
розглянув спрощеному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Дорошкевич Віри Леонідівни
про визнання протиправною та скасування постанови
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовом, у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 22.06.2020 про відкриття виконавчого провадження № 62397001 приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Дорошкевич Віри Леонідівни.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 22.06.2020 приватним виконавцем Дорошкевич В.Л. ( АДРЕСА_1 ; номер посвідчення – 0365) відкрито виконавче провадження № 62397001 на підставі виконавчого напису від 15.04.2020 № 7467 приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Колейчика Володимира Вікторовича ( АДРЕСА_2 ; номер свідоцтва – 5550). В постанові про відкриття виконавчого провадження місцем проживання, перебування або знаходження майна боржника – ОСОБА_1 вказана адреса – АДРЕСА_3 ), що не відповідає дійсності. Адреса реєстрації позивача: АДРЕСА_4 , що підтверджує довідкою про реєстрацію місця проживання від 07.07.2020. Позивач не володіє жодним майном (рухомим та нерухомим), що знаходиться за даною адресою. За відсутності документальних доказів фактичного проживання на момент відкриття виконавчого провадження № 62397001 боржника за вказаною адресою у м. Києві, є необґрунтованим прийняття приватним виконавцем до виконання виконавчого документа та відкриття виконавчого провадження. Оскаржувана постанова від 22.06.2020 № 62397001 про відкриття виконавчого провадження прийнята відповідачем поза межами наданих повноважень та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Згідно ухвали від 19.08.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, призначено справу до розгляду в судовому засіданні з повідомленням сторін на 27.08.2020.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що в виконавчому написі № 7467 від 15.04.2020 виданому приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Колейчиком В.В. вказано, що місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_5 . Закон України «Про виконавче провадження» не передбачає проведення виконавчих дій спрямованих на перевірку будь-якої інформації стосовно боржника до відкриття виконавчого провадження. У приватного виконавця не було підстав для повернення виконавчого документа стягувачу у зв`язку із пред`явленням не за місцем виконання.
Позивач позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позові. Відповідач в судове засідання не з`явився, повідомлений про час та місце розгляду справи у встановленому порядку.
В судовому засіданні 27.08.2020 оголошено перерву до 03.09.2020.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
22.06.2020 приватним виконавцем Дорошкевич В.Л. відкрито виконавче провадження № 62397001 на підставі виконавчого напису від 15.04.2020 № 7467 приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Колейчика Володимира Вікторовича.
В постанові про відкриття виконавчого провадження місцем проживання, перебування або знаходження майна боржника – ОСОБА_1 вказана адреса – АДРЕСА_3 .
Позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , що підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання від 07.07.2020.
Позивач не погодився з відкриттям про відкриття виконавчого провадження щодо нього приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Дорошкевич В.Л.
Правові та організаційні засади примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) визначає закон України "Про виконавче провадження" від 2 червня 2016 року №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII).
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Приватний виконавець має право приймати до виконання виконавчі документи, місце виконання яких відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» знаходиться у межах Автономної Республіки Крим, області або міста Києва чи Севастополя, у яких розташований його виконавчий округ.
Згідно з частиною 2 статті 24 Закону №1404 приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника - фізичної особи, за місцезнаходженням боржника - юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника.
Відтак, Закон України «Про виконавче провадження», Закон України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» визначають вимоги (критерії) до місця відкриття приватним виконавцем виконавчого провадження. Право приватного виконавця відкривати виконавче провадження обмежується виконавчим округом, на території якого приватний виконавець здійснює діяльність та відомості щодо якого внесені та містяться у Єдиному реєстрі приватних виконавців України.
Відповідно до ч.3 статті 26 Закону №1404 у заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника.
Отже, приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи виключно: або за місцем проживання, перебування боржника-фізичної особи, або за місцезнаходженням майна боржника.
Виконавчим округом відповідача є місто Київ, а тому відповідач має право здійснювати дії щодо примусового виконання виконавчих написів нотаріуса, в тому числі і щодо відкриття виконавчого провадження, при умові, що місцем знаходження майна боржника або підтвердженим місцем його проживання є м. Київ (станом на момент вчинення виконавчих дій).
З матеріалів виконавчого провадження ВП № 62397001 не вбачаються будь-які докази, які свідчать про проживання (перебування) позивача за вказаною у постанові приватного виконавця адресою у м. Києві, або наявність за цією адресою будь-якого належного йому майна.
Відповідно до поданої позивачем інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 26.08.2020 № 221366230, за адресою: АДРЕСА_6 розташована земельна ділянка р.№ 1012754280000 пл. 0,1025 га, яка перебуває у приватній власності ОСОБА_2 .
Відповідно до довідки про реєстрацію місця проживання, виданої Галицькою районною адміністрацією від 07.07.2020 ОСОБА_1 з 09.06.2020 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_7 .
Згідно відмітки у паспорті громадянина ОСОБА_1 попередня адреса місця реєстрації: АДРЕСА_8
Відповідач був обізнаний з фактом проживання та реєстрації позивача за адресою у м. Львові, що вбачається з супровідних листів приватного виконавця, які скеровувались як на адресу у м. Києві, так і на зазначену адресу у м. Львові.
Крім того, адреса місця реєстрації боржника – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_9 ) була зазначена стягувачем у заяві
У той же час, докази фактичного проживання позивача у м. Києві за вказаною виконавцем адресою суду не надані.
Отже, при відкритті виконавчого провадження інформація про дійсне місце проживання та реєстрації позивача у м. Львові відповідачу була відома, тоді як адреса у м. Києві або знаходження за цією адресою майна позивача будь-якими належними доказами не підтверджені.
Як випливає з положень чинного законодавства, реєстрація фізичної особи за певними адресами її проживання (перебування) спрямована, у тому числі, на створення фактичного та юридичного, а отже більш чи менш постійного правового зв`язку з відповідним місцем в межах територіальної одиниці або держави в цілому, необхідного для реалізації нею своїх громадянських прав та виконання обов`язків.
У той же час, факт проживання особи у певному місці, якщо він береться до уваги суб`єктом влади з будь-якою легітимною метою та може потягнути за собою виникнення інших правовідносин, не може виникнути сам по собі, відтак повинен бути належним чином зафіксований та підтверджений.
Натомість, у цій справі такий правовий зв`язок нічим не доведений.
Відповідно до частини 5 статті 24 Закону №1404-VII, у разі необхідності проведення перевірки інформації про наявність боржника чи його майна або про місце роботи на території, на яку не поширюється компетенція державного виконавця, державний виконавець доручає проведення перевірки або здійснення опису та арешту майна відповідному органу державної виконавчої служби. Порядок надання доручень, підстави та порядок вчинення виконавчих дій на території, на яку поширюється компетенція іншого органу державної виконавчої служби, передачі виконавчих проваджень від одного органу державної виконавчої служби до іншого, від одного державного виконавця до іншого визначаються Міністерством юстиції України. Для проведення перевірки інформації про наявність боржника чи його майна або про місце роботи в іншому виконавчому окрузі приватний виконавець має право вчиняти такі дії самостійно або залучати іншого приватного виконавця на підставі договору про уповноваження на вчинення окремих виконавчих дій.
Відповідач не надав суду доказів виконання ним вимог Закону стосовно вчинення заходів, необхідних для перевірки інформації про дійсне місце проживання, перебування або наявність майна боржника як у відповідному виконавчому окрузі в м. Києві, так і за відомою офіційною адресою реєстрації у Львівській області.
Законом №1404 обов`язок встановити, чи пред`явлений виконавчий документ за належним місцем виконання відповідно до частини 1 статті 24 Закону №1404 покладається саме на виконавця. Відтак, питання з`ясування дійсного місця проживання боржника та/або місця знаходження його майна передує відкриттю виконавчого провадження, маючи вирішальне значення для питання дотримання порядку пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Натомість, судом не встановлено, що відповідачем проводилась будь - яка перевірка інформації про наявність боржника чи його майна у м. Києві.
У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 на час відкриття виконавчого провадження дійсно мав майно або фактично проживав у місті Києві. Крім того, не доведено, що приватним виконавцем вчинялись будь-які дії з метою перевірки адреси боржника, вказаної у виконавчому документі, та чи є вона належною для відкриття виконавчого провадження у відповідному окрузі м. Києва.
Зважаючи на це, у відповідача були відсутні підстави для відкриття виконавчого провадження стосовно ОСОБА_1 у м. Києві, тобто місце виконання не відповідало закону, отже оскаржена постанова відповідача є необґрунтованою та підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задоволити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Дорошкевич Віри Леонідівни про відкриття виконавчого провадження ВП № 62397001 від 22.06.2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 03.09.2020
Суддя Крутько О.В.