
Справа № 158/999/20
Провадження № 2-а/0158/56/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 вересня 2020 року Ківерцівський районний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді Костюкевич О.К.
за участю секретаря Хмілевської І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК № 2284131 від 13.04.2020 року,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК № 2284131 від 13.04.2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що постановою серії ЕАК № 2284131 від 13.04.2020 року його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбачено ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено стягнення у вигляді 425 грн.
Зазначає, що згідно з оскаржуваною постановою він 13.04.2020 року керуючи транспортним засобом марки «VOLVO V50» д.н.з. « НОМЕР_1 », проїхав перехрестя на заборонений червоний сигнал світлофора, чим порушив п. 8.7.3.е. ПДР України.
Позивач вказує, що працівником патрульної поліції при розгляді справи про притягнення його до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 122 КУпАП, не було наведено належних та допустимих доказів, які б підтверджували його винуватість. А тому просить скасувати постанову серії ЕАК № 2284131 від 13.04.2020 року, якою його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбачено ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено стягнення у вигляді 425 грн.
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 22.04.2020 року дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
21.05.2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач зазначає, що вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Разом з тим, вказує, що 13.04.2020 року патрульним екіпажом в складі інспектора роти № 3 БУПП у Волинській області Борисюка Б.В. при здійсненні патрулювання був виявлений факт порушення ПДР України, а саме водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом марки «VOLVO V50» д.н.з. « НОМЕР_1 », проїхав перехрестя на заборонений червоний сигнал світлофора, чим порушив п. 8.7.3.е. ПДР України, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 122 КУпАП. Встановивши факт вчинення адміністративного правопорушення, а саме порушень вимог п. 8.7.3.е. ПДР України, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 122 КУпАП, було прийнято рішення про розгляд справи про адміністративне правопорушення. Враховуючи обставини справи, власні спостереження, пояснення свідків, інспектором було прийнято рішення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Судом встановлено, що 14.04.2020 року відносно ОСОБА_1 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК № 2384131 про порушення останнім вимог ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Підставами для винесення постанови стало те, що ОСОБА_1 13.04.2020 року керуючи транспортним засобом марки «VOLVO V50» д.н.з. « НОМЕР_1 », проїхав перехрестя на заборонений червоний сигнал світлофора, чим порушив п. 8.7.3.е. ПДР України. (а.с.17).
Згідно зі ст. 293 КУпАП встановлено, що орган при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: залишає постанову без змін, а скаргу без задоволення; скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; скасовує постанову і закриває справу; змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення.
В свою чергу, згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Зазначена норма встановлює обов`язок суб`єкта владних повноважень щодо доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності. Оскільки позивач проти вчинення правопорушення заперечує, відповідач зобов`язаний подати докази на спростування таких заперечень.
Згідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків та інше.
Відповідно до п. 4 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України № 1395 від 07.11.2015 р., у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.
Згідно п. 10 розділу ІІІ вказаної Інструкції поліцейський оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, нормами КУпАП передбачено спрощений порядок фіксування адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, за умов якого протокол про вчинення адміністративного правопорушення не складається, при цьому посадова особа має право винести безпосередньо постанову в справі про адміністративне правопорушення.
Разом з тим, пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005р. «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст.283,284 КУпАП. в ній, зокрема, необхідно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Візуальне спостереження за дотриманням правил дорожньогоруху працівниками органу Національної поліції може бути доказом у справі у тому випадку, коли воно зафіксовано у встановленому законом порядку.
Отже, системний аналіз положень КУпАП дає підстави для висновку, що якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, уповноважена посадова особа зобов`язана здобути докази винуватості особи у вчиненні правопорушення.
В іншому випадку застосування адміністративного стягнення до особи за відсутності будь-яких доказів її протиправної дії чи бездіяльності не відповідатиме принципу верховенства права і міститиме ознаки свавільного застосування адміністративних повноважень. Така позиція суду ґрунтується на правових висновках, які зроблені Конституційним Судом України у своєму Рішенні у справі № 23-рп/2010 від 22.12.2010 р.
У винесеній постанові відповідач зазначає, що до постанови додається відео з бодікамери АА00364 та пояснення свідків, однак із дослідженого відео з бодікамери АА00364 не вбачається факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом «VOLVO V50» д.н.з. « НОМЕР_1 » та не вбачається зазначеного у постанові ЕАК № 2284131 від 13.04.2020 року порушення п. 8.7.3.е. ПДР України, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Разом з тим, з доданого відповідачем до відзиву відеозапису, вбачається, як невстановлений автомобіль рухається у с. Липини, вул. Окружна, Волинської області (світлофор біля гіпермаркету «Епіцентр»), на зелений сигнал світлофору, з даного відео також не встановлено факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом «VOLVO V50» д.н.з. « НОМЕР_1 » та не вбачається зазначеного у постанові ЕАК № 2284131 від 13.04.2020 року порушення п. 8.7.3.е. ПДР України, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Згідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідачем не виконано вимоги ч. 2 ст. 77 КАС України щодо обов`язку доказування правомірності прийнятого рішення, не надано суду доказів на підтвердження вчинення позивачем правопорушення.
Відповідач, складаючи постанову про накладення адміністративного стягнення відносно позивача діяв в порушення ст. 280 КУпАП - не з`ясував всі обставини, зазначив відомості щодо винності особи у вчиненні адміністративного правопорушення та визначив покарання у межах санкції ч. 2 ст. 122 КУпАП, що вказує на неправомірність дій відповідача та обґрунтованість позовних вимог позивача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що заявлений позов є підставним та обґрунтованим, через що підлягає до задоволення, тому постанова у справі про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 122 КУпАП відносно ОСОБА_1 підлягає скасуванню за відсутністю в його діях події та складу даного адміністративного правопорушення, а справа про притягнення до адміністративної відповідальності позивача - закриттю.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 139, 241-244, 262, 286 КАС України, ч.2 ст.122 КпАП України, суд,-
у х в а л и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК № 2284131 від 13.04.2020 року - задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК № 2284131 від 13.04.2020 року, складену інспектором 1 батальйону 3 роти Управління патрульної поліції у Волинській області лейтенанта поліції Борисюка Богдана Валентиновича про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП закрити, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП - у зв`язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Ківерцівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Відповідач - Управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції, адреса: м. Луцьк, вул. Залізнична, 15, Волинської області.
Суддя
Ківерцівського районного суду Костюкевич О.К.
Повний текст судового рішення складений 03.09.2020 року