
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31 серпня 2020 року о/об 17 год. 50 хв.Справа № 280/2738/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Фізичної особи підприємеця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (69083, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А; код ЄДРПОУ 39816845)
про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Фізичної особи підприємеця ОСОБА_1 (надалі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу №173046 від 26.11.2019, якою з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 стягнуто (накладено) адміністративно-господарський штраф у сумі 17000,00 грн.
У позові зазначено наступне. Відносно позивача відповідачем було складено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №173046 від 26.11.2020, якою постановлено стягнути з позивача адміністративно-господарський штраф у сумі 17000,00 грн., через перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів. 10.10.2019, згідно Договору-заявки №1441 на перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України від 10.10.2019, укладеного між експедитором ПП «ГЕРМЕС-ТРАНС» та перевізником ФОП ОСОБА_1 , було прийнято до перевезення вантаж - конструкцію козлового крану, загальна вага якого складає 22т., габаритні розміри якого не перевищували дозволені п.22.5 «Правил дорожнього руху». Дане перевезення здійснював водій ОСОБА_2 автомобілем марки RENAULT PREMIUM 420, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричепом марки CHWARZMULLER, державний реєстраційний номер НОМЕР_3 габаритні розміри якого відповідають для перевезення оскільки згідно технічної характеристики SCHWARZMULLER внутрішня ширина платформи - 2480мм., внутрішня довжина платформи - 13620мм., внутрішня вантажна висота - 2710мм., крім того даний напівпричіп є тентова ний. З огляду на наведене, не було жодних визначених законодавством підстав для отримання Дозволу на рух транспортного засобу, оскільки параметри вантажу не перевищували нормативні. Взагалі відсутня достовірність та правильність результатів при здійсненні вимірювань габаритних параметрів транспортного засобу на підставі яких і була винесена оскаржувана постанова.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. 10.10.2019 співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області, на 29 кілометрі а/д Н-31, проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки «РЕНО», номерний знак НОМЕР_2 , водій ОСОБА_2 . Після проведення габаритно-вагового контролю вказаного транспортного засобу було встановлено, що під час здійснення перевезення перевищені встановлені законом нормативно габаритні параметри, показник перевищує нормативно-встановлені параметри 3,1м., замість встановленої габаритної норми 2,6м.
Відповідач проти позову заперечував.
Ухвалою судді від 01.06.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 06.07.2020 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 06.07.2020 відкладено розгляд справи на 31.08.2020.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №173046 від 26.11.2019 до ФОП ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 17000,00 грн.
У вказаній Постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №173046 від 26.11.2019 зазначено: «… ФІЗИЧНА ОСОБА-ПІДПРИЄМЕЦЬ ОСОБА_1 10.10.19 р., АДРЕСА_2 , Акт №173602 допущено порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за яке передбачена абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» …».
Судом досліджено: Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 10.01.2019 за №029132; Акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів від 10.10.2019 за №0001523; Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 10.10.2019 за №173602.
У вказаних документах зазначено про перевищення габаритних параметрів (допустима ширина - 2,6м., фактична ширина - 3,1м.) при транспортуванні позивачем 10.10.2019 вантажу.
При цьому, Акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів від 10.10.2019 за №0001523 та Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 10.10.2019 за №173602 підписаний водієм ОСОБА_2 без зауважень.
В обґрунтування позовних вимог позивачем надано до суду Договір-заявку №1441 на перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України, укладену 10.10.2019 між ПП «ГЕРМЕС-ТРАНС» (експедитор) та ФОП ОСОБА_1 (перевізник) за умовами якого здійснювалось транспортування конструкції козлового крана вагою 22т.
Також, позивачем надано до суду: Наказ №1/4 від 17.09.2019 про прийняття на роботу водієм автотранспортного засобу ОСОБА_2 ; Повідомлення до контролюючого органу про прийняття працівника на роботу; Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 ; Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 ; Технічні характеристики SCHWARZMULLER тривісного бортового з платформою.
Відповідачем в обґрунтування позиції по справі надано до суду: Направлення на перевірку від 04.10.2019 за №009164; Свідоцтво про повірку засобу вимірювальної техніки від 06.02.2019.
Як зазначено у ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Згідно з абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.22.5 «Правил дорожнього руху», затверджених 10.10.2001 постановою Кабінету Міністрів України №1306 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. (…).
У ч.8 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зазначено, що органи державного нагляду (контролю) та суб`єкти господарювання мають право фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу.
Як позивач, так і відповідач не надали до суду доказів фіксування засобами аудіо- та відеотехніки здійснення суб`єктом владних повноважень 10.10.2019 габаритно-вагового контролю щодо транспортного засобу позивача.
Суд погоджується з позицією відповідача, що позивачем здійснювалось транспортування вантажу 10.10.2019 з перевищення габаритів за шириною 2,6м., оскільки Акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів від 10.10.2019 за №0001523 та Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 10.10.2019 за №173602 підписаний водієм ОСОБА_2 без зауважень. Водій ОСОБА_2 10.10.2019 при здійсненні суб`єктом владних повноважень габаритно-вагового контролю проти перевищення габаритів по ширині 2,6м. не заперечував.
Надані до суду позивачем Технічні характеристики SCHWARZMULLER тривісного бортового з платформою не є офіційною інформацією виробника, офіційного продавця або будь-якої третьої особи.
При цьому, навіть вказані Технічні характеристики SCHWARZMULLER тривісного бортового з платформою не спростовують здійснення позивачем транспортування вантажу 10.10.2019 з перевищення габаритів за шириною 2,6м.
У наданому до суду Договорі-заявці №1441 від 10.10.2019 відсутня інформація про габарити вантажу: конструкції козлового крану.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення виготовлено у повному обсязі 01.09.2020.
Суддя О.О. Прасов