
Справа № 750/4166/20
Провадження № 2/750/1068/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2020 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова в складі:
суддіСупруна О.П.,секретар за участюДяченко К.О., представників позивача Антипець О.В., Голівець В.В., відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №750/4166/20 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,
в с т а н о в и в :
22 травня 2020 року Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради (далі за текстом - УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради) звернулося до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 суми надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 12 274 грн 27 коп. за період з 01.11.2017 по 30.04.2018. Позов мотивовано тим, що згідно заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 23.11.2017, ОСОБА_1 , як уповноваженому представнику сім`ї, у відповідності до «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003, було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період з 01.11.2017 по 30.04.2018 без зменшення її розміру. Згідно відповіді ДФС України в електронному вигляді №43 від 17.04.2018 (дата завантаження 17.04.2018), позивачу стало відомо, що відповідач не задекларувала дохід доньки - ОСОБА_2 , за період з 19.07.2017 по 18.10.2017 в розмірі 11 550 грн 19 коп., у зв`язку з чим УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради звернулося до суду з позовом до відповідача про стягнення суми надміру виплаченої соціальної допомоги.
Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 02 червня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 30.07.2020.
30.07.2020 оголошено перерву в судовому засіданні до 17.08.2020, у зв`язку з необхідністю надання додаткових доказів.
17.08.2020 продовжено перерву в судовому засіданні до 31.08.2020, у зв`язку з клопотанням представника позивача.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала та просила задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні позов визнала частково, погодившись виплатити частину надміру виплачених коштів.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
У судовому засіданні встановлено, що згідно заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 23.11.2017, та всіх необхідних документів, ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , у відповідності до «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 (в редакції, що діяла на момент звернення) (далі - Порядок), було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період з 01.11.2017 по 30.04.2018 без зменшення її розміру (а.с. 5-7, 8 зворот, 13, 16).
Відповідно до пункту 6 Порядку державна соціальна допомога відповідачеві призначалася, враховуючи декларацію про доходи та майно, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї.
У зв`язку з проведенням перевірки відділом державних соціальних інспекторів та контролю за цільовим використанням бюджетних коштів управління особових справ отримувачів допомоги, стосовно правильності та повноти інформації, наданої для призначення вищезгаданої допомоги, на електронну адресу управління надійшла відповідь ДФС України в електронному вигляді №43 від 17.04.2018 (дата завантаження 17.04.2018), з якої вбачається, що у III та ІV кварталах 2017 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є донькою відповідача, отримала дохід під кодом «101» (заробітна плата) в сумі 11 550 грн 19 коп. (а.с. 18).
У відповідь на запит УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради від ПАТ «Перший Український Міжнародний Банк» на адресу управління 02.05.2018 надійшла довідка про доходи ОСОБА_2 №КНО-08.1.4.1/769 від 26.04.2018, яка підтвердила, що ОСОБА_2 у період з 19.07.2017 по 18.10.2017 отримала заробітну плату у розмірі 11 550 грн 19 коп. за основним місцем роботи (а.с. 21 зворот).
Відомості про вищевказаний дохід не були задекларовані заявницею при зверненні за призначенням допомоги малозабезпеченим сім`ям, що в свою чергу вплинуло на розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
Дані обставини не заперечувалися відповідачем в ході судового розгляду.
Пунктом 14 Порядку передбачено, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом (далі - Методика).
Так, згідно з пунктом 9.1 та 9.2 Методики, загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів про доходи за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством. Сукупний дохід включає в себе як поточні щомісячні доходи в грошовій та натуральній формі осіб, які враховуються при наданні допомоги, так і доходи, які мають нерегулярний характер.
Таким чином всі доходи заявника та членів його сім`ї, мають враховуватися при визначенні розміру сукупного доходу одержувачів допомоги.
За приписами частин першої та другої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Згідно статті 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Згідно з пунктом 12 Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховані відомості, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не рідше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця.
Відповідно до пункту 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
На підставі інформації ДФС №43 від 17.04.2018, та відповідно до заключення відділу державних соціальних інспекторів та контролю за цільовим використанням бюджетних коштів №276 від 20.04.2018, ОСОБА_1 припинено державну допомогу малозабезпеченим сім`ям з квітня 2018 року та позбавлено права на 6 місяців через подання недостовірної інформації про доходи ОСОБА_2 (а.с. 19). Після отримання довідки про доходи від ПАТ «Перший Український Міжнародний Банк», згідно заключення №352 від 05.05.2018, було здійснено перерахунок допомоги, в межах терміну призначення, згідно чинного законодавства, оскільки відповідач не вказала заробітну плату доньки, що впливає на розмір призначеної допомоги (а.с. 23).
07.03.2018 було прийняте нове рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, у зв`язку з перерахунком в межах терміну призначення, а саме з 01.11.2017, оскільки середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім`ї (а.с. 22).
Таким чином, згідно листа відділу грошових виплат і компенсацій № 06-06/179 від 10.05.2018, у зв`язку з перерахунком, сума надміру виплачених бюджетних коштів за період з 01.11.2017 по 30.04.2018 складає 12 274 грн 27 коп. (а.с. 23 зворот).
Відповідачу було направлено повідомлення №09-08/138 від 16.05.2018, яким запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 12 274 грн 27 коп. (а.с. 24). Після спливу строку, наданого для добровільного повернення коштів, особова справа ОСОБА_1 була передана до юридичної служби управління, про що рекомендованими листами №11-08/16800 від 12.07.2018 та №11-08/2276 від 12.02.2020 відповідача було повідомлено та повторно запропоновано повернути надміру виплачені кошти у розмірі 12 274 грн 27 коп. (а.с. 25).
Станом на даний час надміру виплачені бюджетні кошти в розмірі 12 274 грн 27 коп. ОСОБА_1 не сплачені.
Розрахунки позивача, на помилковості яких наполягає відповідач, в порушення ст. 81 ЦПК України, не спростовані останньою.
Доводи відповідача про необізнаність щодо заробітної плати доньки суд відхиляє, оскіьки саме на ОСОБА_1 , як на особу, що зверталась за призначенням допомоги, законодавством покладено обов`язок подавати повні та достовірні відомості про осіб, які входять до складу домогосподарства, їх майновий стан та витрати, а отже і доводи про те, що саме на позивача покладено обов`язок збирати інформацію, необхідну для призначення субсидій, не відповідають обставинам даної справи.
Враховуючи вищевикладене, позов УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів підлягає задоволенню.
Також, відповідно до статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути судовий збір в розмірі 2 102,00 грн.
Керуючись статтями 12, 13, 76-81, 141, 258, 259, 263-265, 273, 352-354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районної у м. Чернігові ради суму надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 12 274 грн 27 коп. (дванадцять тисяч двісті сімдесят чотири гривні 27 копійок) за період з 01.11.2017 по 30.04.2018.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районної у м. Чернігові ради 2 102 грн 00 коп. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок) у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районної у м. Чернігові ради, місцезнаходження: вул. Шевченка, 44, м. Чернігів, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 03196191.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
Повне рішення складено 02.09.2020.
Суддя