Постанова № 9127834, 18.11.2008, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2008
Номер справи
2а-6527/08
Номер документу
9127834
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2а-6527/08

Категорія №33

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ

АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 листопада 2008 року.

Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді Качуріної Л.С. при секретарі Лємба А.В.,

в присутності сторін:

від позивача: Цукер И.Б., довіреність від 15.11.08;

від відповідача: Бікяшев Р.Ф., довіреність №1/10-025 від 08.01.08;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Україна» до Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганської області про визнання безнадійним боргу з прибуткового податку та податку з доходів фізичних осіб, -

ВСТАНОВИВ:

04 березня 2008 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулось Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Україна» з адміністративним позовом до Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганської області про визнання безнадійним боргу з прибуткового податку та податку з доходів фізичних осіб.

У позовній заяві позивач просив суд визнати безнадійним податковий борг з прибуткового податку громадян у сумі 68215, 89 грн., а також визнати безнадійним податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у сумі 28907, 78 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та пояснив, що станом на 01.03.2005 року за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Україна» утворився борг по прибутковому податку з громадян у сумі 68215, 89 грн., а також по прибутковому податку на доходи фізичних осіб у сумі 28907, 78 грн.

Позивач зазначив, що цей борг станом на 03.03.2008 року не погашений, та відносно відшкодування такого боргу сплив строк позовної давності, встановлений Законом України від 21.12.2000 року №2181-111 «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у зв'язку з чим вважає зазначений борг безнадійним згідно п.18.2 «в» ст. 18 вказаного Закону.

Позивач також зазначив, що податковий орган листом №2619/24-011 від 13.02.2008 року відмовився визнати вказаний податковий борг безнадійним та списати його, тому вважає, що відповідачем порушені його права та інтереси.

Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував та просив суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи свої заперечення тим, що згідно п. 4.1. Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 14.03.2001 року №103, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.01.2002 року №16/6304, установлено, що визначення сум безнадійного податкового боргу, який підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється за даними карток особових рахунків платників податків, згідно яких ведеться податковий облік. За даними картки особового рахунку позивача податковий борг не відображений, у зв'язку з чим податковий орган не вбачає правових підстав для його списання.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що позивач - суб'єкт господарювання Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Україна» (далі - СООО «Агрофірма Україна»), зареєстроване Краснодонською районною державною адміністрацією 21.03.2002 року, свідоцтво про державну реєстрацію №0405151ю0030088, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 31289242, взято на податковий облік 13.05.2002 року №0526 Краснодонською ОДПІ в Луганській області, юридична адреса: 91005, м. Луганськ, вул. Фрунзе, 119.

Суд також установив, що фахівцями Краснодонської ОДПІ згідно направлення від 16.02.2007 року №81 проведена виїзна позапланова документальна перевірка фінансово-господарської діяльності СООО «Агрофірма Україна» з урахуванням вимог пунктів 1, З ст. 11, пункту 5 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року №509-ХІІ та відповідно наказу начальника Краснодонської ОДПІ від 16.02.2007 року №93, з питань правильності обчислення, повноти та своєчасності внесення до бюджету податку з доходів фізичних осіб за період з 01.10.2004 року по 31.12.2006 року.

За результатами перевірки складено акт №363/17-31289242 від 22.02.2007 року та у пункті 3 Висновку зазначеного акту вказано, що документальною перевіркою встановлено порушення ст. 8 та підпункту «а» п. 19.2. ст. 19 Закону України від 22.05.2003 року №889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме не в повному обсязі перераховано податок з доходів з виданої зарплати та паїв, у зв'язку з чим сума заборгованості з податку фізичних осіб (зарплата та паї) станом на 31.12.2006 року склала - 119002, 07 грн., у тому числі: з зарплати - 41082, 24 грн. та з паїв - 77919, 83 грн.

Згідно п. 1.15. ст. 1 Закону України від 22.05.2003 року №889- IV «Про податок з доходу фізичних осіб» (надалі - Закон №889- IV) податок з доходів фізичних осіб це плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом

Згідно п. 1.15. ст. 1 Закону №889- IV податковий агент це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Згідно п. 8.1.1. ст. 8 Закону №889- IV податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

Згідно п. 8.1.2. ст. 8 Закону №889- IV податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Згідно підпункту «а» п. 19.2. ст. 19 Закону №889- IV особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Тобто, закон зобовя'зує податкового агента суми податкових зобовязань, що виникають в наслідок видачі зарплати та інших видів доходів робітників, перераховувати до державного фонду або територіальній громаді.

Таким чином, суд погоджується з позицією Краснодонської ОДПІ в тім, що позивач у порушення ст. 8 та підпункту «а» п. 19.2. ст. 19 Закону №889-IV не в повному обсязі перерахував нарахований за період з 01.10.2004 року по 31.12.2006 року податок з доходів з виданої зарплати та паїв, у зв'язку з чим сума заборгованості з податку фізичних осіб (зарплата та паї) станом на 31.12.2006 року склала - 119002, 07 грн., у тому числі: з зарплати - 41082, 24 грн. та з паїв - 77919, 83 грн., що обгрунтовано засвідчено в акті перевірки №363/17-31289242 від 22.02.2007 року.

Підпунктом 3.2.1. ст. 3 Закону України від 21.12.2000 рок №2181-111 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.

Позивач не надав суду доказів про те, що вказаний у адміністративному позові податковий борг з прибуткового податку громадян у сумі 68215, 89 грн., а також податковий борг з доходів фізичних осіб у сумі 28907, 78 грн. є безнадійним.

В той же час, згідно п. 4.1. Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 14.03.2001 року №103 (надалі - Порядок №103), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.01.2002 року №16/6304, установлено, що визначення сум безнадійного податкового боргу, який підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється за даними карток особових рахунків платників податків, згідно яких ведеться податковий облік.

Згідно п. 4.2. Порядку №103 днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається:

у випадках, визначених у пункті 3.1 та абзаці 2 пункту 3.2 цього Порядку, дата прийняття судом відповідного рішення;

у випадку, визначеному в абзаці 3 пункту 3.2 цього Порядку, - дата підписання акта опису спадкового майна;

у випадку, визначеному в абзаці 4 пункту 3.2 цього Порядку, - дата, визначена в даних відповідних органів;

у випадку, визначеному в пункті 3.3 цього Порядку, - дата прийняття рішення керівника контролюючого органу;

у випадку, визначеному в пункті 3.4 цього Порядку, - наступний день за граничним терміном погашення податкових зобов'язань за період, на який припадає дата, вказана в документі, що засвідчує факт непереборної сили;

у випадку, визначеному в пункті 3.5 цього Порядку, - дата визнання юридичної особи фіктивною відповідно до закону.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач не довів у судовому засіданні обґрунтуваності вимог щодо підстав визнання податкового боргу безнадійним та його списання.

У зв'язку з цим суд приходить до висновку що позовні вимоги позивача щодо визнання безнадійним податкового боргу з прибуткового податку громадян у сумі 68215, 89 грн., а також визнання безнадійним податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб у сумі 28907, 78 грн. не відповідають чинному законодавству України, матеріалами справи не підтверджені і задоволенню не підлягають.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Україна» до Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганської області відмовити за необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. . 160 цього Кодексу-з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 23 листопада 2008 року.