Постанова № 9127723, 14.04.2010, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2010
Номер справи
1033/10/2170
Номер документу
9127723
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" квітня 2010 р.

16 год.40 хв.Справа № 2-а-1033/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Морська Г.М.,

при секретарі: Симоненко І. А.,

за участю:

представників позивача - Довбиш Г.В., Стродубцевої О.В.,

представників відповідача - Шевченка О.А., Самлюкової Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Робуста Агро" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Робуста Агро» (далі - позивач) звернулось з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Херсоні (далі - відповідач) про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 19.02.2010р. №0000122200/0, яким позивачу збільшено податкові зобов’язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб на 69830,46 грн., у тому числі за основним платежем на 23276,82 грн.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, посилаючись на те, що відповідачем неправомірно нарахованих податок на прибуток на доходи, виплачені ним литовській компанії Privat Limited Compani “ROBUSTA”. Зазначена компанія має литовську реєстрацію і, відповідно до Конвенції між Урядом України і урядом Литовської республіки, доходи отримані цією компанією підлягають оподаткуванню у Литовській республіці.

Представники відповідача проти позову заперечили, мотивуючи тим, що необхідною умовою звільнення від оподаткування даних операцій на території України є подання резидентом України довідки, яка підтверджує, що його контрагент-нерезидент є резидентом країни, з якою укладений міжнародний договір. Дане правило передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001р. № 470. Довідка дійсна в межах календарного року, в якому вона видана. Позивач отримав довідку у 2009 році, тому вона дійсна на 2009 рік і інформація, викладена у ній, не може застосовуватись до правовідносин, що мали місце у 2007 році.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Спірне податкове повідомлення рішення від 19.02.2010р. №0000122200/0 складено на підставі акту позапланової виїзної перевірки позивача від 01.02.2010р. №307/22-2/33015333.

За актом перевірки було встановлено, що позивачем у 2 та 3 кварталі 2007р. сплачено винагороду за оренду сільськогосподарської техніки нерезиденту Privat Limited Compani “ROBUSTA” у сумі 30 728,47 дол. США, що становить за курсом НБУ 155 178,77 грн. Позивачем при виплаті доходу утримання податку на прибуток з іноземних юридичних осіб не проведено.

На думку відповідача позивач порушив вимоги п. 13.2. ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994р. № 334/94-ВР (далі – Закон № 334/94-ВР), не утримавши і не перерахувавши до бюджету з виплачених доходів податок на прибуток у сумі 23 276,82 грн.

За нормами п. 13.1. ст. 13 Закону № 334 будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею.

Для цілей цієї статті під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, слід розуміти в тому числі і лізингову (орендну) плату, що сплачується (нараховується) резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента-лізингодавця (орендодавця).

Резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3 - 13.6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності.

Відповідно до Конвенції між Урядом України і Урядом Литовської Республіки «Про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і на майно» (дата підписання - 23.09.1996р., дата ратифікації – 09.12.1997р., дата набуття чинності - 25.12.1997р.) прибуток підприємства Договірної Держави оподатковується тільки у цій Державі, якщо тільки це підприємство не здійснює комерційної діяльності в другій Договірній Державі через розташоване в ній постійне представництво. Якщо підприємство здійснює комерційну діяльність, як зазначено вище, прибуток підприємства може оподатковуватися в другій Державі, але тільки в тій частині, яка стосується цього постійного представництва.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001р. № 470 затверджено Порядок звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування.

За Порядком № 470 підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором.

Довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою згідно з додатком 1 або згідно із законодавством такої країни. Довідка, яка надається за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України та обов'язково містити таку інформацію: повну назву або прізвище нерезидента; підтвердження, що нерезидент є особою, на яку поширюється дія положення міжнародного договору, тобто відповідно до законодавства відповідної країни підлягає оподаткуванню в цій країні на підставі постійного місцеперебування (місця проживання) або на іншій підставі; назву компетентного органу, прізвище та підпис уповноваженої особи компетентного органу, яка засвідчує підтвердження; дату видачі.

За Конвенцією між Урядом України і Урядом Литовської Республіки від 23.09.1996р. термін "компетентний орган" означає стосовно України - Міністерство фінансів України або його повноважного представника і стосовно Литви - Міністра фінансів або його повноважного представника.

Аналіз норм, викладених у Конвенції, свідчить, що єдиною умовою звільнення від оподаткування в Україні доходів резидентів Литви є та обставина, що підприємство повинно бути резидентом Литви і не здійснювати комерційної діяльності в Україні через розташоване в ній постійне представництво.

Позивачу донараховано податок на прибуток іноземних юридичних осіб та застосовані штрафні санкції за те, що ТОВ "Робуста Агро" при виплаті доходу нерезиденту України Privat Limited Compani “ROBUSTA” за 2007 рік не проведено утримання податку на прибуток з іноземних юридичних осіб.

У судовому засіданні представник відповідача підтвердив, що відповідно до довідки податкової служби Міністерства фінансів Литовської республіки від 23.11.2009р., наданої позивачем, Privat Limited Compani “ROBUSTA” у 2007 році було резидентом Литви.

Також представник відповідача підтвердив, що відповідно до зазначеної довідки, статус підприємства не змінювався до 2009 року.

Тобто та умова, що є підставою звільнення від оподаткування в Україні доходів резидентів Литви, була дотримана ТОВ "Робуста Агро": Privat Limited Compani “ROBUSTA” у 2007 році було резидентом Литви, що підтверджується довідкою податкової служби Міністерства фінансів Литовської республіки від 23.11.2009р.

Суд не бере до уваги твердження відповідача про те, що дана довідка може бути застосована лише протягом 2009 року, оскільки інформація, викладена в ній, свідчить про існування обставин 2007 року, які підтверджують право Privat Limited Compani “ROBUSTA” на сплату податку із доходів у країні, резидентоя якої є дане підприємство.

Крім цього суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст. 7 КАС України правосуддя в адміністративних судах здійснюється на підставі принципів судочинства.

Статтею 9 КАС України регламентовано застосування принципу законності, складовою частиною якого, зокрема, є положення про те, що, якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що встановлені законом, то застосовуються правила міжнародного договору.

Це відповідає положенню ч. 2 ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України»: якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

Суд погоджується із твердженням позивача про те, що Конвенція не містить положень про необхідність подання довідки на підтвердження, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір та про дійсність даної довідки протягом року.

У судовому засіданні встановлено, що спір виник через невизнання ДПІ у м. Херсоні довідки податкової служби Міністерства фінансів Литовської республіки від 23.11.2009р., наданої позивачем, про те, що Privat Limited Compani “ROBUSTA” у 2007 році було резидентом Литви. Єдиною причиною невизнання є положення Порядку № 470, що стосується дійсності довідки протягом одного року. Тобто відповідач не бере до уваги зміст довідки, що підтверджує що Privat Limited Compani “ROBUSTA” у 2007 році було резидентом Литви.

Суд вважає, що дана обставина не може бути підставою для донарахування ТОВ "Робуста Агро" податку на прибуток іноземних юридичних осіб, оскільки ТОВ "Робуста Агро" та Privat Limited Compani “ROBUSTA” виконали вимоги Конвенції між Урядом України і Урядом Литовської Республіки «Про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і на майно».

За таких обставин суд приходить до висновку про законність та обгрунтованість вимог позивача та їх задоволення.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд –

постановив:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Робуста Агро" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення задовольнити повністю.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні від 19.02.2010р. № 0000122200/0.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 квітня 2010 р..

Суддя Морська Г.М.