Ухвала суду № 91270073, 02.09.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2020
Номер справи
600/832/20-а
Номер документу
91270073
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

02 вересня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/832/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернівецької міської ради, в якому, з урахуванням позовної заяви у новій редакції, просить суд визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Чернівецької міської ради №835/57 від 05 липня 2018 року.

Позов обґрунтовано тим, що Чернівецькою міською радою 05 липня 2018 року прийнято протокольне рішення №835/57 про вжиття заходів щодо повернення контейнерів твердих побутових відходів на майданчик поряд з будинком на вул. Шевченка, 12. Посилаючись на положення частини другої статті 19, частини третьої статті 140 Конституції України, абзацу 11 статті 1 пункту 6 частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», позивач вважає, що Чернівецька міська рада не мала повноважень щодо прийняття оскаржуваного рішення, оскільки повернення контейнерів з твердих побутових відходів за адресою вул. Шевченка, 12, як і інші питання щодо збирання побутових відходів не відносяться до її повноважень, а відносяться до повноважень виконавчих органів цієї міської ради. Крім цього, оскаржуване рішення порушує право позивача, передбачене статтею 42 Конституції України, статтями 6, 19 Господарського кодексу України, щодо здійснення господарської діяльності, оскільки у даному випадку ОСОБА_1 при торгівлі продуктами харчування в орендованому ним приміщенні на 1 поверсі у будівлі за адресою АДРЕСА_1 жодним чином не може дотриматись вимог, передбачених пунктом 2.7, 2.8 Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 17 березня 2011 року №145. У зв`язку з цим позивач вважає, що вказане вище рішення Чернівецької міської ради є протиправним і підлягає скасуванню як таке, що прийняте поза межами визначених законодавством повноважень.

Ухвалою суду від 02 липня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше; встановлено строки для подання до суду заяв по суті справи.

Відповідач, заперечуючи проти позову, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що порядок прийняття протокольних рішень визначений Регламентом Чернівецької міської ради VII скликання, який затверджений рішенням міської ради від 02 лютого 2016 року №105 (далі - Регламент). Наголошував на тому, що виключно Регламентом регулюється прийняття протокольних рішень радою. Посилаючись на положення статей 10, 56, 68, 125, відповідач вважає, що протокольне рішення ради є процедурним, а отже, не є рішенням органу місцевого самоврядування у розумінні статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" яке спрямоване на породження певних правових наслідків. Крім того, протокольне рішення Чернівецької міської ради №835/57 від 05 липня 2018 року було спрямоване підпорядкованому виконавчому органу (Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради) для вжиття заходів щодо повернення контейнерів твердих побутових відходів (ТПВ) на майданчик поряд з будинком на вул. Т. Шевченка, 12, як уповноваженому виконавчому органу, який наділений повноваженнями щодо вирішення даного питання по суті. Враховуючи зазначене, відповідач вважає, що прийняте протокольне рішення є внутрішньо-організаційним документом ради, не спрямоване на породження безпосередньо прав і обов`язків у позивача, не регулює жодних правовідносин, та не є актом органу місцевого самоврядування у розумінні статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а тому і не може бути скасоване в порядку адміністративного судочинства. Поряд з цим у відзиві зазначено про обрання позивачем не ефективного способу захисту свого порушеного права, оскільки міською радою не приймалося рішення щодо перенесення контейнерів для ТПВ за вказаною адресою. Просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якому вказав, що відповідач у відзиві жодним чином не заперечує ту обставину, що Чернівецька міська рада не мала жодних повноважень на прийняття оскаржуваного рішення, що вказує на його незаконність. Правова позиція відповідача, зазначена у відзиві щодо того, що рішення Чернівецької міської ради передбачає вказівку саме підпорядкованому виконавчому органу, суперечить вимогам статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також пункту 1.3 Положення про Департамент ЖКГ, оскільки такий виконавчий орган лише звітує перед Чернівецькою міською радою та контролюється нею, а не є підпорядкованим їй, тобто не має виконувати її прямі вказівки. Крім цього, з урахуванням листа Департаменту ЖКГ від 27 травня 2020 року №М-56/0-03/01інф, позивач вважає, що оскаржуване рішення є рішенням суб`єкта владних повноважень та підставою встановлення (повернення) у липні 2018 року Департаментом ЖКГ відповідних сміттєвих контейнерів біля будинку АДРЕСА_1 , які там знаходяться і на даний момент. З урахуванням наведеного наполягав на задоволенні позовних вимог.

Дослідивши наявні у справі матеріали, судом встановлено таке.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 27 травня 2015 року зареєстрований як фізична особа-підприємець із здійсненням таких видів діяльності: 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний); 77.29 Прокат інших побутових виробів і предметів особистого вжитку; 77.33 Надання в оренду офісних машин і устатковання, у тому числі комп`ютери; 79.11 Діяльність туристичних агентств; 79.12 Діяльність туристичних операторів; 82.30 Організування конгресів і торговельних виставок; 96.09 Надання інших індивідуальних послуг, н. в. і. у.; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 47.89 Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами; 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет; 49.39 Інший пасажирський наземний транспорт, н. в. і. у.; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 55.20 Діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання; 73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки; 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

Згідно пункту 1.1 Договору оренди нежитлового приміщення №5 від 22 травня 2020 року (далі – Договір), укладеного між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (далі – Орендодавець») та позивачем (далі – Орендар), в порядку та на умовах, визначених Договором, Орендодавець зобов`язується передати Орендареві, а Орендар зобов`язується прийняти у тимчасове платне користування (оренду) приміщення, визначене у Договорі, за плату та на обумовлений строк для здійснення підприємницької діяльності.

Відповідно до пункту 1.4 Договору приміщення передається для використання його у приватній діяльності Орендаря щодо роздрібної торгівлі продуктами харчування.

22 травня 2020 року позивачем направлено на адресу Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради запит, в якому він просив надати інформацію та копії документів, які підтверджують законність розміщення сміттєвих контейнерів біля будівлі №14 по вул. Шевченка у місті Чернівцях.

Вказаний лист отримано Департаментом житлово-комунального господарства 22 травня 2020 року, про що зроблено відповідну відмітку.

Департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради супровідним листом від 27 травня 2020 року за вих.№М-56/0-03/01інф. позивачу надіслано копію протокольного рішення 57 міської ради VII скликання від 05 липня 2018 року №835/457 та акт від 22 жовтня 2019 року.

Так, відповідно до пункту 1 протокольного рішення Чернівецької міської ради 57 сесії VII скликання від 05 липня 2018 року №835/57 «Про вжиття заходів щодо повернення контейнерів ТПВ на майданчик поряд з будинком на вул. Шевченка, 12» вирішено доручити департаменту житлово-комунального господарства міської ради терміново вжити заходів щодо повернення контейнерів ТПВ на майданчик поряд з будинком на вул. Шевченка, 12.

При цьому позивачем до позову та в ході розгляду даної справи не було надано суду акт від 22 жовтня 2019 року, про який указано в листі Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради від 27 травня 2020 року за вих.№М-56/0-03/01інф та який надано позивачу разом із названим листом та оскаржуваним рішенням.

Натомість з поданих позивачем до суду документів вбачається наступне.

Дослідженням листа Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради від 17 липня 2018 року, направленого на адресу Чернівецької міської ради та для інформування мешканців будинків №2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 на вул. Шевченка та №9 на вул. М. Кордуби) встановлено, що на підставі вказаного вище протокольного рішення всі 4 контейнери для збору твердих побутових відходів повернуто на попереднє їх дислокації (вул. Т. Шевченка, 12). Повідомлено також про те, що інспекцією з благоустрою при виконавчому комітеті міської ради буде рекомендовано власнику нежитлових приміщень відновити «кишені» для встановлення контейнерів для збору твердих побутових відходів біля будинку №12 на вул. Т. Шевченка відповідно до існуючої схеми їх дислокації.

Листом Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради від 28 вересня 2019 року повідомлено Чернівецьку міську раду про те, контейнери для збору твердих побутових відходів знаходяться на контейнерному майданчику біля будинку №12 на вул. Т.Шевченка.

07 серпня 2020 року позивач повторно звернувся до Директора Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради із запитом, в якому він просив надати інформацію та копії документів (листів, звернень тощо) щодо виконання Департаментом ЖКГ у липні 2018 року протокольного рішення Чернівецької міської ради 57 сесії VII скликання від 05 липня 2018 року №835/57.

Листом Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради від 13 серпня 2020 року за вих.№М-98/0-03/01інф. Позивачу надіслано копії листів, звернень та відповідей на звернення. Також повідомлено, зокрема, про те, що 28 лютого 2020 року Чернівецьким окружним адміністративним судом розглядалось питання щодо правомірності встановлення контейнерів навпроти будинку АДРЕСА_1 (справа №824/1318/19-а).

Однак документи, зазначені в листі 13 серпня 2020 року за вих.№М-98/0-03/01інф., позивачем до суду не подано.

Згідно приписів частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі.

Із системи «Діловодство спеціалізованого суду» вбачається, що в провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала справа №824/1318/19-а за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Головна 82” до Управління контролю за благоустроєм міста Чернівецької міської ради, Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ТОВ “Альтфатер-Чернівці”, про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій.

У вказаній справі позивач просив суд:

- визнати дії Управління контролю за благоустроєм міста Чернівецької міської ради щодо складення акту від 22.10.2019 р. протиправними;

- визнати дії Управління контролю за благоустроєм міста Чернівецької міської ради щодо звернення листом від 23.10.2019 р. № 1137 до Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради щодо встановлення сміттєвих контейнерів за адресою м. Чернівці, вул. Т. Шевченка, 14/ вул. Головна, 82 згідно схеми погодженої рішенням виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Чернівці ради від 25.04.2012 №39/5 протиправними;

- визнати дії Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради щодо визначення місця розташування сміттєвого майданчика за адресою вул. Т. Шевченка, 14 згідно схеми погодженої рішенням виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Чернівці ради від 25.04.2012 р. №39/5 протиправними;

- зобов`язати Управління контролю за благоустроєм міста міської ради Чернівецької міської ради утриматись від вчинення дій щодо встановлення сміттєвих контейнерів та відновлення “кишені” для сміттєвих контейнерів на тротуарі за адресою м. Чернівці, вул. Т. Шевченка, 14/ вул. Головна, 82 згідно схеми погодженої рішенням виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Чернівці ради від 25.04.2012 р. №39/5;

- зобов`язати Департамент житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради утриматись від дій щодо встановлення сміттєвих контейнерів та відновлення “кишені” для сміттєвих контейнерів на тротуарі за адресою м. Чернівці, вул. Т. Шевченка, 14/вул. Головна, 82.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2020 року (№824/1318/19-а) у задоволенні адміністративного позову об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Головна 82” до Управління контролю за благоустроєм міста Чернівецької міської ради, Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ТОВ “Альтфатер-Чернівці” про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, - відмовлено повністю.

При цьому зі змісту названого судового рішення вбачається встановлення судом обставин, що як передували та вплинули на прийняття оскаржуваного у цій справі протокольного рішення Чернівецької міської ради №835/57 від 05 липня 2018 року, так і відбулись після його прийняття та безпосередньо пов`язані з ним, про частину з яких було повідомлено позивачем в особі його представника Шеромова В.Д.

Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до частин першої та другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно статті 75 Кодексу адміністративного судочинства України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Так, статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України передбачені підстави звільнення від доказування.

Згідно частини четвертої статі 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи наведені процесуальні норми та зважаючи на наявні у цій адміністративній справі матеріали, суд приходить до висновку про те, що обставини, встановлені судом у адміністративній справі №824/1318/19-а, які передували та вплинули на прийняття оскаржуваного у цій справі протокольного рішення Чернівецької міської ради №835/57 від 05 липня 2018 року та які відбулись після його прийняття та безпосередньо пов`язані з цим рішенням, мають значення для розгляду цієї справи, адже докази, на підставі яких судом у справі №824/1318/19-а були встановлені ці обставини, містять інформацію щодо предмета доказування у даній адміністративній справі.

При цьому суд також звертає увагу і на те, що обставини, встановлені у справі №824/1318/19-а, стосуються і особи, яка бере участь у цій справі – представника позивача Шеромова В.Д., який, згідно змісту рішення суду від 28 лютого 2020 року, є головою об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Головна 82”, тобто позивача у справі №824/1318/19-а.

Водночас із системи «Діловодство спеціалізованого суду» вбачається, що рішення у справі №824/1318/19-а не набрало законної сили, оскільки об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку “Головна 82” було подано на нього апеляційну скаргу. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2020 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Головна 82" на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2020 року у справі за адміністративним позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Головна 82", треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , до Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Альтфатер-Чернівці" про визнання дій протиправними.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

За наявності об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої адміністративної справи за №824/1318/19-а, рішення у якій станом на 02 вересня 2020 року не набрало законної сили, при тому, що наявні у цій справі докази, надані сторонами в ході її судового розгляду, не дозволяють в повній мірі встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду, суд приходить до висновку про наявність підстав для зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №824/1318/19а.

Керуючись статтями 236, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В :

1. Зупинити провадження у справі №600/832/20-а за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення до набрання законної сили судового рішення у справі №824/1318/19-а за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Головна 82” до Управління контролю за благоустроєм міста Чернівецької міської ради, Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ТОВ “Альтфатер-Чернівці”, про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій.

2. Роз`яснити особам, які беруть участь у цій справі, право на звернення до суду із клопотанням про поновлення провадження у справі, якщо відпадуть обставини, які були підставою для зупинення провадження.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційну скаргу на дану ухвалу може бути подано до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя О.П. Лелюк