Ухвала суду № 91269880, 02.09.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2020
Номер справи
560/2503/20
Номер документу
91269880
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2503/20

УХВАЛА

02 вересня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши заяву ОСОБА_1 по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Новоушицької селищної ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення позачергової сесії Новоушицької селищної ради VII скликання від 20 лютого 2020 року №27 «Про внесення змін до рішення сесії від 20.12.2019 року №30», яким внесено зміни у додаток 2 до рішення XVI сесії селищної ради від 20.12.2019 року №30, а саме: позицію 56 додатку, щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності площею 0,4000 га, за межами с.Струга, ОСОБА_2 , виключено.

Ухвалою суду від 21.05.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Судом отримано заяву ОСОБА_1 , у якій він просить:

1. залучити його, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до розгляду справи за позовом ОСОБА_2 до Новоушицької селищної ради Хмельницької області, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору;

2. застосувати пункт 1 частини 1 статті 238 КАС України, яким передбачено, що суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Зазначає, що на земельній ділянці, кадастровий номер 6823389500:03:004:0142, на право на яку претендує позивач у справі, розміщене нерухоме майно (нежитлова будівля склад СГ запчастин, адреса вулиця Подільська 1 а/2), а також, за адресою: АДРЕСА_2 розміщене нежитлова будівля та території трактирної бригади, вказані об`єкти перебувають у його приватній власності, що підтверджено витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номера 200541840 та 200544241.

Доказом того, що нерухоме майно на земельній ділянці, на яку претендує позивач, перебуває у його власності, є графічні матеріали із публічної кадастрової карти та акт комісії від 18.02.2020 року.

Також зазначає, що у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі №720/1716/15-ц вказано, що позовні вимоги власника житлового будинку про скасування рішення органу місцевого самоврядування про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, що перебувала у правомірному користуванні попереднього власника житлового будинку, перехід права власності якого на спірну земельну ділянку спростований преюдиційним рішенням суду в іншій справі, розглядаються як спір про право в порядку цивільного судочинства.

Ухвалою суду від 07.07.2020 та від 17.08.2020 повторно витребувано у Новоушицької селищної ради Хмельницької області:

1) письмову інформацію щодо того, при якому органі утворена комісія з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, зазначена в акті 18.02.2020;

2) письмову інформацію щодо того, чи є комісія з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, зазначена в акті 18.02.2020, уповноваженим органом щодо встановлення місця перебування об`єктів нерухомості на земельних ділянках, та докази уповноваження цього;

3) письмову інформацію щодо того, чи перебувають на земельній ділянці із кадастровим номером 6823389500:03:004:0142 належні ОСОБА_1 (або іншій особі) об`єкти нерухомості, із доказами цього.

Відповідачем надано письмову інформацію, згідно якої:

1. Постійна комісія з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища утворена при Новоушицькій селищній раді від 03.07.2018 року № 3.

2. Відповідно до частини 12 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» «Постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів рішень ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів. Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій».

3. Стосовно інформації щодо перебування на земельній ділянці із кадастровим номером 6823389500:03:004:0142 об`єктів нерухомого майна, надано відповідні матеріали на 4 (чотирьох) аркушах Акт обстеження, фото №1, фото №2, витяг з державного реєстру речових прав.

Щодо клопотання про залучення третьої особи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Згідно з ч.4-5 ст.49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Аналізуючи зміст наведених норм КАС України, слід прийти до висновку, що залучення особи до участі в справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, можливе у разі наявності потенційного впливу судового рішення на права, свободи, інтереси або обов`язки такої особи.

Позивач має намір отримати спірну земельну ділянку у приватну власність. ОСОБА_1 вказує, що має належні йому на праві приватної власності об`єкти нерухомості розміщені на такій земельній ділянці.

У відповідності до вимог ч.1 ст. 120 Земельного кодексу України до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Однак відповідачем не надано належних доказів того, що об`єкти нерухомості розміщені саме на земельній ділянці із кадастровим номером 6823389500:03:004:0142.

Надані фото містять неповні номери кадастрових номерів. При цьому акт обстеження земельної ділянки вказує про розміщення таких об`єктів на земельній ділянці за межами населеного пункту с.Струга, а доданий витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вказує про розташування нежитлової будівлі ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_3 , тобто в межах населеного пункту.

Водночас, відповідач у відзиві на позов зазначає, що підставою прийняття оскаржуваного рішення стала письмова заява до сесії Новоушицької селищної ради голови ФГ «Дует-17» ОСОБА_1 від 03.02.2020, до якої був долучений Витяг з Державного реєстру речових прав (дата, час державної реєстрації: 11.02.2020 16:12:11) на нерухоме майно про реєстрацію права власності на нежитлову будівлю, склад СГ запчастин сільськогосподарських товаровиробників, віднесені до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення», яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .

Тому інтерес ОСОБА_1 у зв`язку з розглядом цієї справи є обґрунтованим, що вказує на необхідність його залучення до участі у справі третьою особою.

Щодо клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження у справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до ч.6-7 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно з частиною 6 статті 186 Земельного кодексу України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

З наведених норм можна зробити висновок, що набуття особами права власності на земельну ділянку відбувається поетапно - починаючи з отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, який оформлюється відповідним рішенням органу місцевого самоврядування або органу державної влади, погодження та затвердження такого проекту землеустрою та завершується рішенням про передачу земельної ділянки у власність або користування.

Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Однак, отримання такого дозволу не гарантує особі набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не являється правовстановлюючим актом.

Відтак, правовідносини, пов`язані з прийняттям та реалізацією такого рішення не підпадають під визначення приватноправових, оскільки не породжують особистих майнових прав та зобов`язань осіб. При прийнятті такого рішення орган державної влади виконує дозвільну функцію, що притаманна органу державної влади у публічно-правових відносинах.

Тому спір як щодо рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, так і оскарження дій суб`єкта владних повноважень щодо надання чи відмови у наданні такого дозволу є публічно-правовим.

Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 17 жовтня 2018 року у справі № 380/624/16-ц, а також у постановах Верховного Суду від 03.04.2019 у справі №727/7684/16 та від 26.03.2020 у справі №160/4108/19.

Посилання ОСОБА_1 на рішення Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №720/1716/15-ц є безпідставним, оскільки останнє прийнято у справі за різними фактичними обставинами (у справі №720/1716/15-ц суд врахував, що позивачка має майновий інтерес щодо конкретного об`єкта нерухомого майна - земельної ділянки, на якій розташований належний їй житловий будинок та відповідні господарські споруди. Заперечуючи проти позову, сільрада стверджувала, що земельна ділянка, яку просить передати у власність позивачка, належить іншій особі на праві власності, та з огляду на це зазначала про законність свого рішення).

Тому клопотання про закриття провадження по справі не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 49, 50, 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

залучити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження по справі відмовити.

Направити третій особі копію ухвали про відкриття провадження по справі, копію позовної заяви та відзиву на позов з додатками.

Згідно із ч.3 ст.165 Кодексу адміністративного судочинства України встановити третій особі 10-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання пояснень щодо позову або відзиву. У вказаний строк також надати суду документи, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Надати іншим учасникам справи 5-денний строк для подання до суду відповіді на пояснення третьої особи.

Витребувати у Новоушицької селищної ради Хмельницької області докази того, що об`єкти нерухомості ОСОБА_1 (нежитлова будівля) розміщені саме на земельній ділянці із кадастровим номером 6823389500:03:004:0142.

У разі відсутності таких надати письмові пояснення.

Також надати письмові пояснення щодо того, чому акт обстеження земельної ділянки вказує про розміщення таких об`єктів на земельній ділянці за межами населеного пункту с.Струга, а доданий витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вказує про розташування нежитлової будівлі ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_3 , тобто в межах населеного пункту.

Витребувані докази подати до суду поштовим зв`язком або в електронному вигляді на електронну адресу суду (inbox@adm.km.court.gov.ua) до 15.09.2020.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Головуючий суддя Д.А. Божук