
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2020 р. № 520/10153/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Височанської селищної ради Харківського району Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Височанської селищної ради Харківського району Харківської області щодо не вирішення земельного спору, та зобов`язати Височанську селищну раду Харківського району Харківської області вирішити земельний спір за заявою ОСОБА_1 до Височанської селищної ради від 21.11.2019 року, прийняти рішення по суті спору в якому зазначити порядок його виконання;
- в разі задоволення позову зобов`язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що бездіяльність Височанської селищної ради Харківського району Харківської області стосовно вирішення земельного спору за заявою ОСОБА_1 від 21.11.2019 р. є протиправною та такою, що порушує її права та інтереси.
Ухвалою суду від 05.08.2020 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу 13.08.2020 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач відзив на позов разом з доказами на спростування доводів позивача до суду не надав, причин неможливості надання відзиву та доказів суду не повідомив.
Згідно з ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 21.11.2019 звернулась до Височанської селищної ради Харківського району Харківської області з заявою про вирішення земельного спору.
В даному зверненні було зазначено, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належить житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_2 . Житловий будинок знаходиться на присадибній земельній ділянці. Власником сусіднього будинку та земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 на території його присадибної ділянки влаштовано вигрібну яму, яка знаходиться на відстані 5 м від будинку ОСОБА_1 , що підтверджується листом секретаря Височанської селищної ради Харківського району Харківської області від 09.07.2019 р. №1083. Даними діями ОСОБА_2 порушує права ОСОБА_1 та вимоги законодавства щодо дотримання добросусідства.
В заяві позивач просив відповідача прийняти рішення про демонтаж вигрібної ями, яка розташована на території присадибної ділянки ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 з порушенням вимог законодавства щодо відстані до житлового будинку ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 та зазначити в рішенні порядок його виконання.
На вказане звернення Височанська селищна рада Харківського району Харківської області прийняла рішення від 06.02.2020 р. №4 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 », яким рекомендувала власникам домоволодіння по АДРЕСА_2 та власникам домоволодіння по АДРЕСА_1 обирати способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, враховуючи Державні санітарні норми та правила утримання територій, дотримуватись добросусідських відносин, вирішувати спірні питання в мировому порядку.
Не погоджуючись із вказаною бездіяльністю з боку відповідача щодо не вирішення земельного спору, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Закон України "Про звернення громадян" регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Так, відповідно до ст. 1 вказаного Закону громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. Військовослужбовці, працівники органів внутрішніх справ і державної безпеки, а також особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України мають право подавати звернення, які не стосуються їх службової діяльності.
Згідно ст. 7 Закону звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.
Відповідно до частин першої - третьої статті 158 Земельного кодексу України, земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей. Органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.
Згідно ст.159 Земельного кодексу України, земельні спори розглядаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та органами місцевого самоврядування на підставі заяви однієї із сторін у тижневий строк з дня подання заяви.
У рішенні органу місцевого самоврядування або центрального органу місцевої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, визначається порядок його виконання.
Згідно ст. 161 Земельного кодексу України, виконання рішення щодо земельних спорів здійснюється органом, який прийняв це рішення.
Згідно ст.103 Земельного кодексу України, власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).
Згідно ст.104 Земельного кодексу України, власники та землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати припинення діяльності на сусідній земельній ділянці, здійснення якої може призвести до шкідливого впливу на здоров`я людей, тварин, на повітря, земельні ділянки та інше.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені приписи земельного законодавства доходить до висновку, що вирішення даного земельного спору знаходиться в компетенції відповідача, Височанської селищної ради Харківського району Харківської області, оскільки він стосується додержання вимог добросусідства з боку ОСОБА_2 , але відповідачем спір вирішено не було та лише рішенням від 06.02.2020 р. №4 рекомендовано власникам домоволодіння по АДРЕСА_2 та по АДРЕСА_1 обирати способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, дотримуватись добросусідських відносин, вирішувати спірні питання в мировому порядку, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача щодо не вирішення земельного спору по суті.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією викладеною в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 09.07.2015р. по справі К/800/32664/13 .
Щодо зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду, а також приписи статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов`язковості судових рішень та відсутності об`єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) до Височанської селищної ради Харківського району Харківської області (вул. Бульварна, буд. 12, с. Високий, Харківський район, Харківська область, 62459, код 04396503) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Височанської селищної ради Харківського району Харківської області щодо не вирішення земельного спору за заявою ОСОБА_1 від 21.11.2019 р.
Зобов`язати Височанську селищну раду Харківського району Харківської області вирішити земельний спір за заявою ОСОБА_1 до Височанської селищної ради від 21.11.2019 року, прийнявши рішення по суті спору в якому зазначити порядок його виконання.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Височанської селищної ради Харківського району Харківської області (вул. Бульварна, буд. 12, с. Високий, Харківський район, Харківська область, 62459, код 04396503) суму сплаченого судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.А. Волошин