
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2020 р. № 520/10138/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) в якому просить суд:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області:
- щодо відмови в обчисленні, перерахунку та виплаті позивачу пенсії з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року у зв`язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року за справою №520/9873/19 згідно з оновленими довідками ХОВК від 15 квітня 2020 року № ФХ-105468, статей 43, 51, 55, 63 Закону України від 09.04.92 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.91 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";
- щодо відмови в виплаті позивачу з 01 січня 2018 року різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року N 2050-111 «Про компенсацію громадянам втрати частини доході в у зв`язку з порушенням строків їх виплати»;
- щодо відмови, протягом п`яти робочих днів, після надходження від Харківського обласного військового комісаріату повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року, подати до Харківського обласного військового комісаріату списки осіб, втому числі позивача, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5), на підставі статті 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1;
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області:
- обчислити, перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року у зв`язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року за справою № 520/9873/19 згідно з оновленими довідками ХОВК від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468, статей 43, 51, 55, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.91 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";
- провести розрахунок на виплату недоотриманої позивачем суми пенсії за період з 01 січня 2018 року, а саме різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-111 «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», який узгодити з позивачем;
- здійснити дії, визначені законодавством, відповідно до статей 17, 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, а саме:
а) протягом п`яти робочих днів, після надходження від Харківського обласного військового комісаріату повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року, подати до Харківського обласного військового комісаріату списки осіб, втому числі позивача, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
б) не пізніше 10 днів після одержання від Харківського обласного військового комісаріату списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі позивача, з зазначеними у них змінами розмірів видів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій, провести обчислення, перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року;
- при отриманні від Харківського обласного військового комісаріату оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, як додаткових документів, які впливають на розмір пенсії позивача, виданих відповідно до законодавства, обчислювати, перераховувати та виплачувати позивачу пенсії відповідно до законодавства України в «автоматичному» режимі без зустрічних дій позивача. При необхідності перевіряти вищевказані довідки.
4. Стягнути на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області різницю між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року N 2050-111 «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», згідно з розрахунком на виплату недоотриманої позивачем суми пенсії за період з 01 січня 2018 року;
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 382 КАС України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку та виплаті його пенсії на підставі довідок Харківського обласного військового комісаріату від 15.04.2020 №ФХ-105468 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Позивач переконаний, що факт надання ним оновленої довідки, є безумовною підставою для перерахунку його пенсії.
Позивач стверджує, що дії відповідача суперечить нормам чинного законодавства та порушує його конституційні права, у зв`язку з чим він звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 05.08.2020 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача, надано відзив на позовну заяву, в якому він адміністративний позов не визнав, зазначив, що про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих Харківським обласним військовим комісаріатом.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
25 листопада 2019 року Харківським окружним адміністративним судом винесено рішення, яким визнано протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату щодо не врахування при обчисленні з 01 січня 2018 року грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти та зобов`язано Харківський обласний військовий комісаріат: оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року та з на 01 січня 2019 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року та на 01 січня 2019 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.
Позивач 07 квітня 2020 року направив заяву до ГУ ПФУ в якій, з-поміж іншого, просив відповідача:
- в пункті 2: відповідно до статті 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок 3-1), протягом п`яти робочих днів після надходження повідомлення від ХОВК про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій подати до ХОВК списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
- в пункті 3: після отримання від ХОВК оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2018 року та станом на 01 січня 2019 року, перерахувати та виплатити позивачу пенсію згідно оновлених довідок ХОВК з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум, а також виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ від 19.10.2000 року.
У своїй відповіді від 25 травня 2020 року за №3497-2837/Ч-02/8-2000/20 (копія додається) ГУ ПФУ повідомило, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 року по справі № 520/10730/19 різниця пенсії, обчислена за рішенням суду за період з 01.01.2018 по 01.03.2020 року, та компенсація втрати частини доходів, яка нарахована на виконання рішення суду, буде виплачуватись відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 «Про питання погашення заборгованості пенсійних виплат за рішенням суду».
По пунктах 2, 3 заяви позивача від 07 квітня 2020 року у відповіді ГУ ПФУ було зазначено, що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі-Закон), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), та зроблено висновок, що на сьогодні законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, у зв`язку з повідомленням ХОВК.
Після отримання від ХОВК копій повідомлення до ГУ ПФУ про підстави для перерахунку позивачу пенсії і двох оновлених довідок відповідно до рішення суду, 28 квітня 2020 року позивач повторно звернувся до ГУ ПФУ з запитом на отримання публічної інформації, в якому зазначив, що обчислення і перерахунок пенсії не був проведений своєчасно з вини саме ХОВК, що на підставі нових виправлених довідок ХОВК, ГУ ПФУ зобов`язано обчислити та перерахувати позивачу пенсію з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року та виплатити різницю між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" №2050-Ш від 19.10.2000, та що перерахунок проводиться на підставі прямої дії статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ».
Також направив до ГУ ПФУ копії повідомлення від 16 квітня 2020 року №ФХ- 105468/1193ВСЗ і двох нових виправлених довідок ХОВК про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468-1 та №ФХ- 105468-2. В пункті 7 запиту просив надати інформацію про вхідний номер і дату отримання ГУ ПФУ листа ХОВК від 16 квітня 2020 року № ФХ-105468/1193ВСЗ і двох нових виправлених довідок; дату проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року згідно оновлених довідок ХОВК від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468; якщо вищевказаний перерахунок не проведений, та з якої причини; розмір перерахованої пенсії; розмір заборгованості, що утворилася після перерахунку пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходів; коли ця заборгованість буде виплачена.
Листом від 06 травня 2020 року за №2000-0203-8/19732 ГУ ПФУ повідомило, що до Головного управління надійшло повідомлення за №ФХ- 105468/1193ВСЗ за вхідним №2971 від 16.04.2020 від ХОВК з двома оновленими довідками про розмір грошового забезпечення на ім`я ОСОБА_1 .
З огляду на цей факт 16 травня 2020 року позивач направив до ГУ ПФУ повторний запит на отримання публічної інформації, в якому повідомив, що по пункту 7 у відповіді ГУ ПФУ вказало тільки номер і дату отримання довідок.
Листом від 22 травня 2020 року за №2000-0203-8/25691 ГУ ПФУ повідомив, що згідно нових довідок ХОВК від 15.04.2020 року за №ФХ-105468/1 та №ФХ-105468/2, головним управлінням прийнято рішення від 18.05.2020 року. В вказаному рішенні ГУ ПФУ стверджує що нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом, після дати набрання рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 законної сили, до головного управління не надходило, посилається на нормативно-правові акти, які, на думку позивача, не мають ніякого відношення до спірного питання, так як стосуються тільки виплати пенсії. Відповідач робить висновок, у зв`язку з вищевикладеним, та відсутністю зобов`язань щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 р. та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2020 по справі №520/9873/19, підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відсутні.
У спірному рішенні ГУ ПФУ відмовило позивачу в обчисленні, перерахунку та в виплаті пенсії з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року у зв`язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення, які видані на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року за справою №520/9873/19 згідно з оновленими довідками ХОВК від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468, статей 43, 51, 55, 63 Закону України №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та в виплаті різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України №2050-111, а також в проведенні інших дій визначених законодавством.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо не перерахунку пенсії, а свої законні права порушеними, звернувся з даним позовом до суду.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин між сторонами, далі по тексту Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ встановлено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно приписів пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ дає підстави для висновку про те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Такі висновки містяться в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
До Головного управління надійшло повідомлення за №ФХ-105468/1193 ВСЗ за вхідним №2971 від 16.04.2020 від ХОВК з двома оновленими довідками про розмір грошового забезпечення на ім`я ОСОБА_1 .
Також позивач особисто направив до ГУ ПФУ копії повідомлення від 16 квітня 2020 року №ФХ-105468/1193ВСЗ і двох нових виправлених довідок ХОВК про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468-1 та №ФХ-105468-2 до відповідача.
Відповідач не здійснив дій щодо перерахунку пенсії позивача на підставі нових довідок.
Обставини, справи свідчать про те, що позивач з метою реалізації свого права на перерахунок пенсії здійснив всі необхідні та залежні від нього дії.
З урахуванням викладеного, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області протиправно відмовило у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення.
В матеріалах справи міститься рішення управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 18.05.2020 щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу на підставі довідок від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Таким чином, суд наділений правом вийти за межі позовних вимог під час ухвалення рішення у справі та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 18.05.2020 щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468.
Суд зазначає, що дії суб`єкта владних повноважень - активна поведінка, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб, в той час коли бездіяльність - пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та інтересів фізичної та юридичної особи.
Відтак, за наявності рішення суб`єкта владних повноважень, яке визнане судом протиправним, суд зазначає, що оскаржувані дії поглинаються скасуванням прийнятого рішення, оскільки суб`єктом владних повноважень проявлено активну поведінку - прийнято рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги в частині визнання дій відповідача протиправними не підлягають задоволенню.
За висновком суду порушене право позивача на отримання належного йому розміру пенсії підлягає відновленню шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області обчислити, перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року у зв`язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року за справою №520/9873/19 згідно з оновленими довідками ХОВК від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468, статей 43, 51, 55, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Щодо позовної вимоги провести розрахунок на виплату та недоотриманої позивачем суми пенсії за період з 01 січня 2018 року, а саме різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-111 «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», який узгодити з позивачем та стягнути на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області різницю між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року N 2050-111 «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», згідно з розрахунком на виплату недоотриманої позивачем суми пенсії за період з 01 січня 2018 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ст. ст. 1 та 2 Закону №2050-ІІІ, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно положень п.2 та 3 Порядку №159, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року. Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, серед яких, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Використане у ст. 3 Закону №2050-ІІІ та п. 4 Порядку №159 формулювання, що компенсація обчислюється як добуток "нарахованого, але не виплаченого грошового доходу" за відповідний місяць, означає, що має існувати обов`язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Водночас, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень ст. 1 - 3 Закону №2050-ІІІ, окремих положень Порядку дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.
Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права висловлений Верховним Судом України у постановах від 11 липня 2017 року (справа № 21-2003а16), та Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року (справа № 336/4675/17), від 21 червня 2018 року (№ 523/1124/17), від 03 липня 2018 року (справа № 521/940/17), від 18 липня 2018 року (справа № 490/6755/15-а), від 12.02.2019 (справа №814/1428/18) та від 15.04.2019 року (справа №727/7818/16-а (адміністративне провадження №К/9901/45555/18).
Отже, позовна вимога підлягає частковому задоволенню шляхом зобов`язання Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області здійснити розрахунок та виплату позивачу недоотриманої суми пенсії за період з 01 січня 2018 року, а саме різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-111 «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».
В частині задоволення позовної вимоги про узгодження з позивачем розрахунку на виплату недоотриманої позивачем суми пенсії суд відмовляє, оскільки нормами чинного законодавства на пенсійні органи не покладено такого обов`язку.
Щодо позовних вимог здійснити дії, визначені законодавством, відповідно до статей 17, 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, а саме: протягом п`яти робочих днів, після надходження від Харківського обласного військового комісаріату повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року, подати до Харківського обласного військового комісаріату списки осіб, втому числі позивача, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5); не пізніше 10 днів після одержання від Харківського обласного військового комісаріату списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі позивача, з зазначеними у них змінами розмірів видів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій, провести обчислення, перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року, суд зазначає, що такі не підлягають задоволенню, оскільки процесуальна можливість дотриматись строків визначених "Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідачем втрачена.
Щодо вимоги, що при отриманні від Харківського обласного військового комісаріату оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, як додаткових документів, які впливають на розмір пенсії позивача, виданих відповідно до законодавства, обчислювати, перераховувати та виплачувати позивачу пенсії відповідно до законодавства України в «автоматичному» режимі без зустрічних дій позивача. При необхідності перевіряти вищевказані довідки, суд зауважує, що така є передчасною, адже право на перерахунок пенсії позивачу за можливими новими довідками у майбутньому у нього не виникло.
Оскільки судовому захисту підлягають саме порушенні права та законні інтереси, у задоволенні позовних вимог в цій частині належить відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду, а також приписи ст.ст. 2, 3, 14 КАС України щодо обов`язковості судових рішень, суд не вбачає підстав для встановлення контролю за виконанням даного рішення шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору та судом не встановлено понесення сторонами інших судових витрат їх розподіл не здійснюється.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 18.05.2020 щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області обчислити, перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року у зв`язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року за справою №520/9873/19 згідно з оновленими довідками ХОВК від 15 квітня 2020 року №ФХ-105468, статей 43, 51, 55, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 недоотриманої суми пенсії за період з 01 січня 2018 року, а саме різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-111 «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Тітов