Рішення № 91269657, 26.08.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2020
Номер справи
520/1445/2020
Номер документу
91269657
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 серпня 2020 р. № 520/1445/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бідонька А.В.,

при секретарі судового засідання - Дронь А.В.,

за участю:

представника позивача - Москаленко Д.О.,

представника відповідача - Межерицької С.І.,

представника третьої особи - Мельник М.В.,

розглянувши в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8,м. Харків,61013) до Коломацького ліцею імені Героя Радянського Союзу І.Є. Єгорова Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області (в`їзд Свободи, буд. 2,смт. Коломак,Коломацький район, Харківська область,63100), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Коломацька селищна рада Коломацького району Харківської області (вул. Гетьмана І. Мазепи, буд. 2, смт. Коломак, Коломацький район, Харківська область, 63100) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Коломацького ліцею імені Героя Радянського Союзу І.Є. Єгорова Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області, в якому просить суд до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, експлуатацію будівлі Коломацького ліцею імені Героя Радянського Союзу І.Є. Єгорова Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області, за адресою: Харківська область, Коломацький район, селище міського типу Коломак, в`їзд Свободи, буд. 2, зупинити повністю шляхом її знеструмлення з опечатуванням ПРИСТРОЇВ відключення джерел електропостачання, у зв`язку з чим зобов`язати керівництво Коломацького ліцею імені Героя Радянського Союзу І.Є. Єгорова Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області негайно ПРИПИНИТИ використання цієї будівлі з метою проведення будь якої діяльності, не пов`язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за наслідками позапланової перевірки відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сферах пожежної і техногенної безпеки встановлено, що на території та у будівлях Коломацького ліцею імені Героя Радянського Союзу І.Є. Єгорова Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області, порушуються вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей.

Ухвалою суду від 14 лютого 2020 року відкрито провадження по справі.

Відповідачем направлено відзив на позов, в якому відповідач проти вимог заявленого позову заперечував та не погоджується із наведеними позивачем обставинами, оскільки, на погляд відповідача, у позові відсутні належні відповідні докази та обґрунтування реальної загрози життю та здоров`ю людей, що доводять необхідність застосування конкретного заходу реагування. Зазначає, що в позові відсутні правові підстави для застосування заходів реагування у вигляді повного припинення експлуатації будівлі об`єкта перевірки, оскільки виявлені порушення самі по собі не створюють загрозу життю та здоров`ю людей (т.1 а.с.69-77).

Вважає, що заявлені позивачем заходи реагування не є співмірними щодо обмеження права більш ніж 400 малолітніх та неповнолітніх громадян України на право на освіту.

Також запропонований позивачем спосіб застосування заходів реагування передбачає фактично припинення на необмежений і невизначений строк діяльності навчального закладу, що істотно вплине на права та інтереси осіб, пов`язаних із трудовими та договірними відносинами, що також не відповідає принципу пропорційності.

Зазначає також, що власником нежитлової будівлі Коломацький ліцей Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області, загальною площею - 8286,6 кв.м., яка знаходиться за адресою: Харківська область, Коломацький район, селище міського типу Коломак, в`їзд Свободи, будинок № 2, являється Коломацька селищна рада Коломацького району Харківської області.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.05.2020 року залучено до участі в адміністративній справі Коломацьку селищну раду Коломацького району Харківської області (Юридична адреса: вул. Гетьмана І. Мазепи, буд. 2, селище міського типу Коломак, Коломацький район, Харківська область).

У судове засідання прибув представник позивача, який підтримав доводи заявленого позову з підстав, викладених у ньому та наданих письмових поясненнях, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти вимог заявленого позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позов та наданих письмових поясненнях, зазначивши, що Коломацький ліцей імені Героя Радянського союзу І.Є Єгорова Коломацької селищної ради вживає усі необхідні заходи по усуненню порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки нежитлової будівлі (Коломацький ліцей) за адресою: Харківська область, Коломацький район, селище міського типу Коломак, в`їзд Свободи, 2, згідно Припису № 8 від 10 липня 2020 року Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області. На виконання п. 1,6 Припису, Коломацькою селищною радою рішенням XXV сесії VIII скликання від 11 серпня 2020 року № 3 були виділені Коломацькому ліцею ім. Героя Радянського союзу І.Є.Єгорова кошти в сумі 400 000 грн. на встановлення пожежної сигналізації та 648 000 грн. на придбання протипожежних засобів закладів освіти, оснащення закладів освіти засобами навчання географії, придбання навчальних комп`ютерних комплексів з мультимедійними засобами навчання, кап.рем. із застосуванням енергозберігаючих заходів у Шелестівському ліцею.

На даний час, оголошено конкурс (тендер) на виконавця робіт по встановленню пожежної сигналізації та системи оповіщення Коломацького ліцею

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступне.

Як встановлено за матеріалами справи, у відповідності до вимог Кодексу цивільного захисту України. Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», доручення Прем`єр - міністра України від 11.12.2019 року №44205/1/1-19. наказу від 16.12.2019 року №85 «Про проведення позапланових перевірок об`єктів у грудні 2019 року», посвідчення на проведення перевірки від 17.12.2019 року №34 Коломацького районного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області з 17.12.2019 року по 18.12.2019 року Коломацьким районним сектором Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведена позапланова перевірка Коломацький ліцей імені Героя Радянського союзу І.Є Єгорова Коломацької селищної ради за адресою: Харківська область, Коломацький район, селище міського типу Коломак, в`їзд Свободи, 2 (а.с. 22-25).

За результатами проведеної перевірки посадовими особами позивачаі складено акт № 27 від 18.12.2019 року (а.с. 26 - 52).

Висновки перевірки свідчать про наявність певного кола порушень законодавства у сфері (з питань) цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, а саме:

- відсутність системи протипожежного захисту, у разі виникнення пожежі, перешкоджає її швидкому виявленню та ліквідації, повідомленню про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії її виникнення (пункти 1, 22 Акту);

- порушення щодо експлуатації електромереж, відсутність пристроїв блискавкозахисту, створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії та розрядів блискавки, що може призвести до загибелі і травмування людей (пункти 6, 7, 19, Акту);

- відсутність та неготовність до роботи зовнішнього та внутрішнього протипожежного водопостачання, а також первинних засобів пожежогасіння не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум`я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей (пункти 4,18 Акту);

- невідповідність евакуаційних шляхів (їх конструктивні та планувальні рішення), перешкоджає вільній евакуації людей з приміщень під час виникнення пожежі (пункти 3, 9, 10, 11, 12, 13. 14, 15, 16, 17, 20, 21 Акту );

- порушення щодо зберігання та несвоєчасного очищення території від сміття, відходів виробництва створює перешкоди під час евакуації людей та гасінні пожежі, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню полум`я (пункт 23 Акту);

- відсутність протипожежних перешкод не дозволить обмежити розповсюдження полум`я та токсичних продуктів горіння до інших приміщень, чим створюється загроза безпеці людей, які в них перебувають, а також створюються перешкоди під час гасіння пожежі працівниками об`єкту - та підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій (пункт 8 Акту).

На підставі акту перевірки, яким встановлені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, Коломацьким районним сектором Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області винесено припис № 26 від 18.12.2019 року про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки .

Вказані обставин слугували підставою звернення позивача до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V.

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Державний нагляд (контроль) серед іншого здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності, що передбачено ч.1 ст.3 Закону.

Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. (ч.5 ст. 4 Закону).

Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює та визначає Кодекс цивільного захисту України. До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей (п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу).

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом (ч. 2 ст. 68 Кодексу).

З аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, орган державного нагляду (контролю): складає або припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу або звертається до адміністративного суду з відповідним позовом щодо повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць.

Згідно зі ст. 70 Кодексу, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.

Згідно з ч.2 ст. 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання. Санкція, що застосовується до суб`єкта господарювання при першому порушенні, не може бути вищою за мінімальну санкцію, передбачену відповідним законом.

Пунктом 4 розділу І Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014р. № 1417, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 252/26697 визначено, що пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Аналіз ст. 70 Кодексу цивільного захисту України дає підстави для висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг можливе лише за рішенням адміністративного суду, прийнятим за зверненням центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки. Такі заходи можуть бути застосовані на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і ці порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Захід реагування у вигляді повного зупинення будівництва (робіт) є виключним заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей. При обранні такого заходу реагування, позивачем як суб`єктом владних повноважень, і судом, відповідно, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.

Зі змісту відзиву (заперечень) на позов та доданих до нього документів судом встановлено, що відповідач є комунальним некомерційним підприємством, засновником якого є Коломацька селищна рада.

Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідачем вживались заходи щодо усунення виявлених в ході перевірки порушень.

Судом встановлено, що відповідач звернувся з листом № 67/01-20 від 05.05.2020 р. до Коломацького РС ГУ ДСНС України у Харківській області щодо проведення повторної перевірки у сфері техногенної та пожежної безпеки, в якому повідомив про ряд усунутих недоліків у сфері пожежної та техногенної безпеки (т. 1 а.с. 145 - 153).

В ході розгляду справи судом також встановлено, що фахівцями позивача з 09.07.2020 року по 10.07.2020 року була проведена повторна перевірка відповідача за його заявою, результати якої оформлені відповідним актом № 8 від 10.07.2020 року. ( т. 1 а.с. 15-23).

За результатами складеного акту перевірки більшість порушень, виявлених попереднім актом перевірки, відповідачем була усунута та остались не усунутими п`ять порушень, а саме:

- приміщення ліцею не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014;

- пожежні резервуари несправні та не утримуються таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями;

- не виконано захист будівель, споруд від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів;

- не влаштовані протипожежні двері на першому поверсі, які відокремлюють електрощитову;

- ліцей не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей відповідно до ДБН В 2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

Щодо встановлених повторною перевіркою порушень в ході розгляду справи судом встановлено, що Коломацькою селищною радою рішенням XXIV сесії VIII скликання 1 червня 2020 року № 1 були виділені Коломацькому ліцею ім. Героя радянського союзу І.Є.Єгорова кошти в сумі 95000 грн.: на придбання метало пластикових дверних блоків 35000 грн. та на поточний ремонт дошкільної групи в сумі 60 000 грн. ( виконання пункту 11. Припису № 26 18.12.2019 року, Передбачити розміщення в ліцеї трьох дитячих дошкільних груп нижче третього поверху).

На виконання пункту 2 Припису від 10.07.2020 року (Пожежні резервуари відремонтувати та утримувати таким чином, щоб можна було забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями).

Відділом освіти, молоді та спорту Коломацької селищної ради було укладено Договір № 08/8 від 08.07.2020 року з ФОП ОСОБА_1 стосовно поточного ремонту пожежних резервуарів на території Коломацького ліцею Коломацької селищної ради за адресою: Харківська область, Коломацький район, селище міського типу Коломак, в`їзд Свободи, 2, за рахунок місцевого бюджету. Вартість робіт складає 45000 грн. Термін дії довору до 31 грудня 2020 року (т. 2 а.с. 32-33).

На виконання пункту 1 Припису від 10.07.2020 року, роботи по обладнанню системами протипожежного захисту, роботи щодо захисту від них попадань блискавки і вторинних її проявів, влаштування протипожежних дверей, обладнання системами оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей, буде виконано до 31 грудня 2020 року , згідно рішення XXIV сесії VIII скликання Коломацької селищної ради від 11 червня 2020 року № 178. (т. 2 а.с. 28-29)

На виконання пункту 3 Припису від 10.07.2020 року, Відділом освіти, молоді та спорту Коломацької селищної ради направлено лист на перевірку ідентифікації потенційно небезпечного об`єкту нежитлової будівлі (Коломацький ліцей) за адресою: Харківська область, селище міського типу Коломак, в`їзд Свободи, 2, Головному управлінню державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області 27.02.2020 року та повторно від 10.07.2020 року №814 (а.с. 34)

На виконання пункту 4 Припису від 10.07.2020 року відповідачем до матеріалів справи надано рішення робочої комісії від 12 липня 2020 року про те, що система блискавко захисту Коломацького .ліцею відповідає вимогам ПТЕЕС та небезпека для життя задовольняє вимогам ПТЕЕС, ПУЕ, ПБЕЕС і вважається придатною для подальшої експлуатації (а.с. 46).

Пункт 5 Припису від 10.07.2020 року Протипожежні двері на першому поверсі, які відокремлюють електрощитову, на даний час, з усіх сторін оббиті металом.

Рішення ХХІУсесії VIII скликання Коломацької селищної ради від 11.06.2020 року № 178, передбачено кошти на протипожежні двері Коломацького ліцею, згідно Пункту 1.24 глави 1 розділу IV ППБУ . Термін виконання рішення - 21.12.2020 року.

На виконання пункту 6 Припису від 10.07.2020 року, Ліцей щодо обладнання системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей відповідно до ДБН.В.2.5.-56:2014 «Системи протипожежного захисту», буде виконано до 21.12.2020 року, згідно рішення ХХІУсесії VIII скликання Коломацької цної ради від 11.06.2020 року № 178 (т. 2 а.с. 31).

В нежитловій будівлі (Коломацький ліцей) за адресою: смт. Коломак, в`їзд Свободи, 2 знаходиться виборча дільниця, затверджена ЦВК.

На виконання п. 1,6 Припису Припису № 8 від 10 липня 2020 року Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, Коломацькою селищною радою рішенням XXV сесії VIII скликання від 11 серпня 2020 року № 3 були виділені Коломацькому ліцею ім. Героя Радянського союзу І.Є.Єгорова кошти в сумі 400 000 грн. на встановлення пожежної сигналізації та 648 000 грн. на придбання протипожежних засобів закладів освіти, оснащення закладів освіти засобами навчання географії, придбання навчальних комп`ютерних комплексів з мультимедійними засобами навчання, кап.рем. із застосуванням енергозберігаючих заходів у Шелестівському ліцею.

На даний час, оголошено конкурс (тендер) на виконавця робіт по встановленню пожежної сигналізації та системи оповіщення Коломацького ліцею

Таким чином, в ході розгляду справи судом встановлено, що відповідачем вживаються залежні від нього заходи по усуненню виявлених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки нежитлової будівлі (лікарні). Усунення решти порушень потребує виділення додаткових коштів і залучення спеціалістів відповідної кваліфікації, а виконання таких робіт потребує додаткового часу.

Отже, судом встановлено, що порушення, виявлені перевіркою відповідачем в повному обсязі не усунуті, а підставою вказаного позову є саме те, що недодержання суб`єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.

У свою чергу, суд, не надаючи оцінку усунутим порушенням, вказує, що відповідачем вжито коло всіх дій, які залежали від нього задля виконання вимог контролюючого органу, у свою чергу, фактичне їх виконання можливо лише через тривалий проміжок часу, на що у повній мірі вплинути відповідач не в змозі.

Крім того, позивач, звертаючись із даним позовом з урахуванням принципу співмірності не обґрунтував чи можливе застосування інших заходів реагування окрім повного обмеження використання приміщень будівель Коломацького ліцею імені Героя Радянського Союзу І.Є. Єгорова Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області, а якщо неможливо - то чому.

При цьому, суд вказує, що Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" не визначено порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а тому в кожному окремому випадку суб`єкт владних повноважень має визначати чи створюють виявлені порушення дійсну реальну загрозу життю та здоров`ю людей у взаємозв`язку із встановленими обставинами, що мають значення для вирішення даного питання.

Водночас заявлені вимоги щодо повного зупинення діяльності закладу освіти - Коломацького ліцею імені Героя Радянського Союзу І.Є. Єгорова Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області, передбачають обмеження конституційного права громадян, передбаченого ст. 53 Конституції України та можуть вплинути на реалізацію обов`язків держави щодо створення умов для отримання доступної освіти.

Згідно до статті 53 Конституції України кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов`язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування крайнього заходу реагування у вигляді повного зупинення роботи відповідача, виходячи з вимог принципу співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та залишилися не усунутими на час розгляду справи, що не залежить в повній мірі від волевиявлення відповідача, а також з огляду на призначення підприємства, яке пов`язане з забезпеченням медичного обслуговування громадян.

При розгляді даної справи судом було враховано аналогічні висновки, викладені Верховним Судом в Постанові від 21 жовтня 2019 року (справа №810/4274/17).

Дослідивши вказані докази, суд прийшов до висновку, що в ході розгляду справи представником відповідача надані документи, що свідчать про усунення більшості порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які зафіксовані перевіряючими в актах № 27 від 18.12.2020 року та № 8 від 10.07.2020 року.

Таким чином, враховуючи призначення закладу та виконання більшої кількості встановлених порушень, суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування крайнього заходу реагування у вигляді зупинення роботи відповідача, а тому, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8,м. Харків,61013) до Коломацького ліцею імені Героя Радянського Союзу І.Є. Єгорова Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області (в`їзд Свободи, буд. 2,смт. Коломак,Коломацький район, Харківська область,63100), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Коломацька селищна рада Коломацького району Харківської області (вул. Гетьмана І. Мазепи, буд. 2, смт. Коломак, Коломацький район, Харківська область, 63100) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 02 вересня 2020 року.

Суддя Бідонько А.В.