
Справа № 8083/10/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
за участю секретаря Марінгос І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративний позов Прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області до Приватного підприємства фірма “Асоль” про стягнення штрафних санкцій
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов адміністративний позов Прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області, за результатом якого позивач просить стягнути з Приватного підприємства фірма “Асоль”(м. Одеса, вул. 25-ої Чапаєвської дивізії, 3/3, кв. 17) фінансові санкції у сумі 1700 (тисячу сімсот) грн. на користь держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області та перерахувати кошти на р/р 31117106700002, Банк: ГУДКУ в Одеській області, МФО: 828011, отримувач: : ГУДКУ в Одеській області код: 23213460, код платежу 21081100, обґрунтовуючи свої вимоги наступними доводами.
Позивач зазначає, що Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області, відповідно до вимог пп.1, 2 п. 5 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого Наказом Мінтрансзв`язку України від 14.12.2005 року № 888, при виконанні повноважень з контролю дотримання законодавства України про автомобільний транспорт було встановлено порушення законодавства щодо правових підстав автомобільних перевезень з боку автомобільного перевізника ППФ «Асоль», про що було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 05.08.2009 року за № 141526.
За результатами проведеної перевірки було встановлено порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт`в частині надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, а саме відсутність ліцензійної картки.
26.08.2009 року Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області було винесено постанову № 084957 про застосування до ППФ «Асоль`фінансової санкції в сумі 1700 грн. Того ж дня, відповідачу було направлено постанову про застосування фінансових санкцій, що підтверджується повідомленням про вручення, з вимогою сплатити санкції протягом 15-ти денного строку після отримання постанови.
Станом на час звернення до суду фінансові санкції в сумі 1700 грн. відповідачем добровільно не сплачені.
У зв`язку зі змінами внесеними до Закону України «Про автомобільний транспорт», починаючи з 23.02.2006 р. з органів державної податкової служби України знято обов`язок примусового виконання постанов Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області.
У зв`язку з викладеним, Прокурором Київського району м. Одеси було подано зазначений адміністративний позов в інтересах держави, з метою уникнення недофінансування державного бюджету у зв`язку з несплатою відповідачем нарахованої фінансової санкції, що є обов`язковим платежем.
В ході розгляду справи представник позивачів та представник прокуратури заявлені позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача заявлені позовні вимоги не визнав, в задоволенні їх просив відмовити, обґрунтовуючи свої доводи тим, що під час проведення перевірки транспортного засобу КАМАЗ 5410, держномер НОМЕР_1 , який слідував у внутрішньому сполученні за маршрутом Одеса - Миколаїв без вантажу, водієм автомобілем було надано перевіряючим фотокопію ліцензії.
Відповідач зазначає, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2009 року № 207 «Про затвердження Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні`затверджено перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні. Особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, забороняється вимагати у водія юридичної особи або фізичної особи –підприємця документи, не передбачені переліком, затвердженим цією постановою.
Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні для водія юридичної або фізичної особи –підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах: фотокопія ліцензії, засвідчена автомобільним перевізником, або ліцензійна картка та інші.
На час проведення перевірки ППФ «Асоль`мало ліцензію на надання послуг з перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученні строком дії з 02.02.2005 року по 01.02.2010 року. Фотокопія ліцензії була надана перевіряючим, що на думку відповідача є достатнім. Данні обставини були встановлені судовим рішенням Одеського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2011 року по справі № 2-а-5945/10/1570 за адміністративним позовом Приватного підприємства фірма «Асоль» до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області, начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області про визнання незаконними та скасування постанов про застосування фінансових санкцій № 084650 від 20.05.2009 р. та № 084803 від 15.07.2009 р., яке відповідач просить застосувати як преюдицію при вирішенні справи.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Судом встановлено, що 05.08.2009 року, Територіальним управлінням головної автотранспортної інспекції в Одеській області було проведено перевірку транспортного засобу КАМАЗ 5410 держномер НОМЕР_1 , належного ППФ «Асоль», під керуванням водія.
Під час проведення перевірки водій транспортного засобу надав перевіряючим фотокопію ліцензії, ліцензійна картка на транспортний засіб під час проведення перевірки була відсутня, що сторонами не оспорюється.
За результатами проведеної перевірки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 05.08.2009 року за № 141526, про порушення ППФ «Асоль`ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відповідача було повідомлено про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, про що свідчить запрошення № 6531/02 від 17.08.2009 р., яке було надіслано поштовим листом та отримано відповідачем. На розгляд справи представник відповідача не з`явився.
26.08.2009 року Територіальним управлінням головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області було прийнято постанову № 084957 про застосування до ППФ «Асоль`фінансових санкцій у розмірі 1700 грн.
Зазначена постанова була оскаржена відповідачем у судовому порядку.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 07.10.2010 року в задоволенні адміністративного позову ППФ «Асоль» до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області про визнання незаконною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій від 26.08.2009 року, було відмовлено.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2011 року, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.10.2010 року, залишено без змін.
Відповідно до положень ст. 48 Закону України від 05.04.2001, № 2344-III «Про автомобільний транспорт», в редакції чинній на час проведення перевірки, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є: для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Відповідно до п. 1 Постанови КМ України, від 25.02.2009, № 207 "Про затвердження Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні", в редакції чинній на час проведення перевірки, для водія юридичної особи або фізичної особи - підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах: фотокопія ліцензії, засвідчена автомобільним перевізником, або ліцензійна картка; товарно-транспортна накладна; посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії і талон, що додається до посвідчення; реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом; талон про проходження державного технічного огляду; поліс (сертифікат) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Для водія юридичної особи необхідним є також дорожній лист з відмітками про проведення передрейсових медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу.
Таким чином, у зв`язку з наявною колізією нормативно –правових актів, що регулюють правовідносини сторін, суд керується положеннями ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт`який має юридичну силу вищу ніж Постанова КМ України № 207 від 25.02.2009 року.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автоперевізників застосовуються санкції передбачені ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Згідно положень зазначеної статті, надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону тягне за собою штраф у розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до положень Постанови КМ України від 08.09.05 р. № 31190 «Про утворення Головної державної інспекції на автомобільному транспорті»- Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв`язку і йому підпорядковується. Основним завданням Головавтотрансінспекції є участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері надання послуг з перевезення пасажирів чи вантажів на автомобільному транспорті.
Згідно Наказу Мінтрансзв`язку від 14.12.0 р. № 888 «Про затвердження положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті», територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті являються підрозділами Головавтотрансінспекції без права юридичної особи, утворюються відповідно до Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМ України від 08.09.04 р. № 1190 «Про утворення Головної державної інспекції на автомобільному транспорті». Територіальні управління відповідно до покладених на них завдань у відповідному регіоні здійснюють державний контроль за виконанням суб`єктами господарювання, які проводять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, правил перевезень пасажирів і вантажів, дотримання вимог нормативно –правових актів, стандартів і норм, що регулюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, здійснюють державний нагляд за забезпеченням безпеки перевезень суб`єктами господарювання, які проводять діяльність у сфері автомобільного транспортного загального користування.
Законом України № 3492-4 від 23.02.2006 р. «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт`ст. 60 була викладена у новій редакції, відповідно до якої - від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Зазначеним законом механізм передачі постанов про застосування до перевізників фінансових санкцій до органів державної виконавчої служби за місцем знаходження цього перевізника для виконання - було скасовано.
У зв`язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку нарахованих фінансових санкцій в сумі 1700 грн., у прокуратури відповідно до положень ст. 121 Конституції України виникає обов`язок представництва інтересів держави у суді в частині забезпечення надходження до бюджету стягнутих за правопорушення коштів.
На підставі зазначених норм, з урахуванням встановлених фактів суд приходить до висновку, що Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області здійснюючи перевірку, за результатами якої була винесена постанова про застосування фінансових санкцій від 26.08.2009 р., діяла на підставі та у спосіб, передбачений законом, у межах наданих їй повноважень, що є встановленим рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.10.2010 р., яке набрало законної сили 16.03.2011 р.
У зв`язку з викладеним, суд вважає, що заявлені позовні вимоги Прокурора Київського району м. Одеси є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2,7,8,9,11,69,70,72,86, 159-164 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області до Приватного підприємства фірма “Асоль” про стягнення штрафних санкцій - задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства фірма «Асоль» (м.Одеса, вул. 25-ої Чапаєвської дивізії, 3/3, кв. 17) фінансові санкції у сумі 1700 (тисячу сімсот) грн. на користь держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області та перерахувати кошти на р/р 31117106700002, Банк: ГУДКУ в Одеській області, МФО: 828011, отримувач: : ГУДКУ в Одеській області код: 23213460, код платежу 21081100.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений судом 07 грудня 2011 року.
Суддя Н.В.Бжассо