Ухвала суду № 91269228, 02.09.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2020
Номер справи
420/8369/20
Номер документу
91269228
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/8369/20

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2020 року о 12 год. 55 хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Стефанова С.О.,

за участю секретаря судового засідання Мельника Ю.В.,

представників відповідача – адвоката Байло Є.С. (за довіреністю), ОСОБА_1 (згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб підприємців та громадських формувань),

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії Одеської області про залишення без розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_2 до Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії Одеської області про визнання дій щодо недодержання встановлених законом строків для утворення та формування складу сільських, селищних територіальних виборчих комісій при ухваленні постанови від 26.08.2020 року №3 «Про утворення та формування складу сільських, селищних територіальних виборчих комісій Білгород-Дністровського району Одеської області» - протиправними та такими, що не відповідають вимогам виборчого законодавства, -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду 31 серпня 2020 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії Одеської області, в якому позивачка просить визнати дії Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії Одеської області щодо недодержання встановлених законом строків для утворення та формування складу сільських, селищних територіальних виборчих комісій при ухваленні постанови від 26.08.2020 року №3 «Про утворення та формування складу сільських, селищних територіальних виборчих комісій Білгород-Дністровського району Одеської області» - протиправними та такими, що не відповідають вимогам виборчого законодавства.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Справу вирішено розглядати за правилами окремої категорії термінових адміністративних справ передбачених ст.273 КАС України. Призначено судове засідання на 02 вересня 2020 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, у залі судових засідань №30. Надано відповідачу строк для подання відзиву на позов – до 01 вересня 2020 року 17 год. 00 хв. Роз`яснено право позивача подати до суду відповідь на відзив – до 02 вересня 2020 року 09 год. 30 хв.

02 вересня 2020 року від представника відповідача надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду на підставі п.2 ч.5 ст.160 та п.1 п.7 ст.240 КАС України (вхід. №ЕП/13461/20). В обґрунтування клопотання представник відповідача зазначив, що позивачка не набула статусу суб`єкта виборчого процесу, оскільки виборчий процес станом на момент подачі позовної заяви, ще не розпочато відповідно до вимог закону. Саме тому, позивачка не має адміністративної процесуальної дієздатності, тобто закон не наділив останню набувати прав, передбачених КАС України та Виборчого кодексу України раніше ніж розпочнеться виборчий процес. Також, представник відповідача звертає увагу на приписи ч.2 ст. 273 КАС України, яка встановлює випадки, за яких виборець має право на звернення до адміністративного суду з таким позовом - якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму. В позовній заяві не вказано зміст права, який позивачка вважає порушеним та яким чином рішення суду у разі задоволення позовної заяви буде ефективним способом для відновлення порушеного права.

В судовому засіданні 02 вересня 2020 року представники відповідача підтримала клопотання Білгород-Дністровської територіальної виборчої комісії Одеської області про залишення позову без розгляду та просили його задовольнити з підстав викладених у клопотанні.

Позивачка в судове засідання не з`явилась, належним чином повідомлялась про дату, час та місце розгляду справи. Надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутністю (вхід. №ЕП/13460/20 від 02.09.2020 року).

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників відповідача, які брали участь у судовому засіданні, дослідивши доводи, викладені в клопотанні про залишення позовної заяви без розгляду, суд вважає клопотання представника відповідача обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Особливості судового провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені статтею 273 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 273 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.

Частиною 4 статті 273 КАС України передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Згідно преамбули Виборчого кодексу України №396-IX від 19.12.2019 року (далі – Кодекс) цей Кодекс відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України «Про Центральну виборчу комісію», «Про Державний реєстр виборців», іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії (ст.2 Кодексу).

Виборчий процес, у розумінні ч.1 статті 20 Кодексу, - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.22 Кодексу суб`єктом виборчого процесу відповідних виборів є, зокрема, виборець, який має право голосу на відповідних виборах.

Згідно ч.1 ст.64 Кодексу суб`єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Стаття 195 Кодексу визначає строки призначення місцевих виборів та оголошення виборчого процесу.

Відповідно до ч.1 ст.195 Кодексу чергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за дев`яносто днів до дня виборів, позачергові місцеві вибори - не пізніше ніж за шістдесят днів до дня виборів.

Виборчий процес розпочинається за п`ятдесят днів до дня чергових, позачергових місцевих виборів.

Частиною 5 статті 195 Кодексу передбачено, що перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п`ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.

Аналіз викладених норм дає підстави для висновку, що право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій мають особи, які набули статусу суб`єкта виборчого процесу відповідно до ч.1 ст.273 КАС України в межах строку призначення місцевих виборів та оголошення виборчого процесу встановленого ст.195 Виборчого кодексу України.

Як встановлено судом Постановою Верховної Ради України №795-IX від 15 липня 2020 року «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» на неділю 25 жовтня 2020 року, призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови).

08 серпня 2020 року Центральною виборчою комісією прийнято постанову №160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року», якою призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 – 24.

08 серпня 2020 року Центральною виборчою комісією прийнято постанову №163 «Про Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року», якою затверджено Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року.

Згідно п.20 Календарного плану, формування складу сільських, селищних виборчих комісій у відповідному районі (частина шоста статті 203 Кодексу, пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства») повинно відбутись не пізніш як за шістдесят днів до дня виборів, а саме до 25 серпня 2020 року включно, суб`єкт виконання – районна виборча комісія.

Відповідно до п.20 Календарного плану основних організаційних заходів з підготовки та проведення місцевих виборів, затвердженого Постановою ЦВК №212 від 30 серпня 2020 року виборчий процес розпочинається за п`ятдесят днів до дня перших місцевих виборів, а саме - 05 вересня 2020 року.

З офіційного сайту Центральної виборчої комісії (https://www.cvk.gov.ua/novini/komisiya-ogolosila-z-5-veresnya-2020-roku-pochatok-viborchogo-protsesu-mistsevih-viboriv.html) вбачається, що 30 серпня відбулося чергове засідання Центральної виборчої комісії, під час якого Комісія оголосила з 5 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії Одеської області про визнання дій щодо недодержання встановлених законом строків для утворення та формування складу сільських, селищних територіальних виборчих комісій при ухваленні постанови від 26.08.2020 року №3 «Про утворення та формування складу сільських, селищних територіальних виборчих комісій Білгород-Дністровського району Одеської області» - протиправними та такими, що не відповідають вимогам виборчого законодавства – 31 серпня 2020 року, що підтверджується штампом суду проставленому на першому аркуші позовної заяви (вхід.8280/20 від 31.08.2020 року).

Таким чином, враховуючи те, що виборчий процес місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року розпочинається у відповідності до Постанови ЦВК №212 від 30 серпня 2020 року - з 05 вересня 2020 року, позивачка звертаючись 31 серпня 2020 року з даним адміністративним позовом до суду не набула статусу суб`єкта виборчого процесу.

Відповідно до ч.1 ст.43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Частина 2 ст.43 КАС України визначає адміністративну процесуальна дієздатність, як здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові. Адміністративна процесуальна дієздатність належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

З аналізу наведених норм встановлено, що адміністративна процесуальна дієздатність, у структурі правосуб`єктності, є способом особи своїми діями набувати адміністративні процесуальні права і здійснювати адміністративні процесуальні обов`язки. Функціональний зв`язок двох названих категорій у структурі адміністративної процесуальної правосуб`єктності полягає в тому, що адміністративна процесуальна дієздатність є засобом здійснення адміністративної процесуальної правоздатності. Якщо розглядати конкретні адміністративно-процесуальні суб`єктивні права та обов`язки, то їх місце у складі адміністративної процесуальної правосуб`єктності визначається тим, що вони не є виробленими правоздатністю та дієздатністю, а належать суб`єкту права та покладаються на нього (обов`язки) відповідно до законодавчих приписів.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, зокрема, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.

Таким чином, враховуючи зазначене, а також те, що позивачкою до позовної заяви не надано належних, достатніх доказі щодо її реєстрації суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 станом на час подання даної позовної заяви не набула статусу суб`єкта виборчого процесу в межах приписів ст.20, п.1 ч.1 ст.22 та ч.1 ст.195 Виборчого кодексу України, зазначене дає підстави для висновку вважати, що до суду звернулася особа яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, наслідком чого є залишення позовної заяви без розгляду на підставі п.1 ч.1 ст.240 КАС України.

Розподіл судовий витрат

При зверненні до суду з даним позовом судовий збір позивачкою сплачено не було.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст.139, 143, ч.9 ст.273 КАС України та Закону України «Про судовий збір».

Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року - 2102 гривні.

Як вбачається з позовних вимог, предметом позову у даній справі є одна вимога немайнового характеру, а отже розмір судового збору за подання даного позову складає 840 грн. 80 коп.

Відповідно до абз.2 ч.4 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що з ОСОБА_2 підлягає стягненню в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп.

Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 19, 44, 72-77, 139, 211, 241-243, 268-273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії Одеської області про залишення без розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії Одеської області (вул. Грецька, 24, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, 67700, код ЄДРПОУ 43761787) про визнання дій щодо недодержання встановлених законом строків для утворення та формування складу сільських, селищних територіальних виборчих комісій при ухваленні постанови від 26.08.2020 року №3 «Про утворення та формування складу сільських, селищних територіальних виборчих комісій Білгород-Дністровського району Одеської області» - протиправними та такими, що не відповідають вимогам виборчого законодавства – задовольнити.

Адміністративний позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії Одеської області (вул. Грецька, 24, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, 67700, код ЄДРПОУ 43761787) про визнання дій щодо недодержання встановлених законом строків для утворення та формування складу сільських, селищних територіальних виборчих комісій при ухваленні постанови від 26.08.2020 року №3 «Про утворення та формування складу сільських, селищних територіальних виборчих комісій Білгород-Дністровського району Одеської області» - протиправними та такими, що не відповідають вимогам виборчого законодавства - залишити без розгляду.

Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в дохід Державного бюджету України (реквізити рахунку: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) суму судового збору у розмірі 840 грн. 80 коп. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Після набрання законної сили даною ухвалою, відділу організаційного забезпечення виконання рішень суду та архівної роботи Одеського окружного адміністративного суду, оформити виконавчий лист і направити його на адресу Державної судової адміністрації України.

Ухвала набирає законної сили з дня її проголошення та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом строку встановленого частиною 2 статті 278 КАС України до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складено та підписано суддею 02 вересня 2020 року о 12 год. 55 хв.

Суддя С.О. Стефанов