Рішення № 91268957, 02.09.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2020
Номер справи
380/4206/20
Номер документу
91268957
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/4206/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 вересня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Тіда» до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Альфа Тіда» (далі - позивач, ТОВ «Альфа Тіда») з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області (далі - відповідач, Управління Укртрансбезпеки) про визнання протиправною та скасування постанови від 05.05.2020 №193369 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 8500,00 грн.

Позов мотивовано тим, що оскаржувану постанову винесено на підставі акта №034546 за результатами здійснення габаритно-вагового контролю стосовно суб`єкта перевірки ОСОБА_1 , транспортний засіб Mercedes-Benz НОМЕР_1 . Вказаний транспортний засіб вказано у оскаржуваній постанові, однак він належить ОСОБА_2 . Оскільки позивач не був суб`єктом перевірки, відповідний транспортний засіб йому не належить, ця постанова є протиправною та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 05.06.2020 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 15.06.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.

Відповідач про розгляд справи в порядку спрощеного провадження повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення 18.06.2020.

Відзиву на позовну заяву, заяви про визнання позову чи будь-яких інших заяв чи клопотань від відповідача у цій справі не надходило.

Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

На підставі ст. 262 КАС України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами.

Суд з`ясував підстави позову, фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, дослідив письмові докази, долучені до матеріалів справи, та,-

в с т а н о в и в :

Згідно з актом №034546 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових парламентів від 14.03.2020 суб`єкт, що перевіряється ОСОБА_1 , водій ОСОБА_3 , автомобіль Mercedes-Benz НОМЕР_1 допустив перевищення осьового навантаження, а саме 11т (нормативне), а саме мав навантаження 4,46т та 11,68т (фактичне). При цьому маршрут руху із зазначенням пройденої відстані дорогами загального користування, м. Львів, м. Рівне, 210км.

На акті міститься відмітка про її одержання водієм /а.с.5/.

Уповноваженими посадовими особами Укртрансбезпеки (область у якій проводився контроль - Рівненська) складено розрахунок №4546 від 14.03.2020 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування стосовно ОСОБА_1 на суму 42 Євро /а.с.60/.

05.05.2020 Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області складено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №193369 за результатами розгляду про порушення законодавства про автомобільний транспорт ТзОВ «Альфа Тіда» транспортний засіб Mercedes-Benz НОМЕР_114 .03.2020 Рівенська область допущено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно, відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 14 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та постановлено стягнути з позивача 8500,00 грн. /а.с.4/

Позивач не погоджуючись із вказаною постановою, вважаючи її протиправною та такою, що порушує його права, для їх захисту звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи справу, суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з підп. 1 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті.

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підп. 15, 27 п. 5 Положення).

Тому саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, здійснення габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Згідно з п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Додатком 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №592 визначено перелік територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті, які утворюються - Управління Укртрансбезпеки у Львівській області.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначається Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567(далі - Порядок №1567).

Згідно з п. 15 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону №2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 (з наступними змінами і доповненнями (далі - Закон №2344-ІІІ)) документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Приписами ст. 48 Закону №2344-ІІІ визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Таким чином, законодавство зобов`язує автомобільного перевізника та водія під час здійснення своїх функцій мати при собі документи, на підставі яких здійснюється перевезення.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону №2344-ІІІ, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже з наведених норм чинного законодавства, з`ясовано що адміністративно-господарські штрафи застосовуються виключно до автомобільних перевізників.

За визначеннями, наведеними у ст. 1 Закону №2344- ІІІ, автомобільний перевізник фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (ст. 33 Закону №2344- ІІІ).

Судом встановлено, що акт №034546 від 14.03.2020 про перевищення транспортним засобом Mercedes-Benz НОМЕР_1 нормативних вагових параметрів складено стосовно ОСОБА_1 , водій ОСОБА_3

Розрахунок №5456 від 14.03.2020 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно з вказаним вище актом також стосується платника ОСОБА_1 .

Своєю чергою оскаржувана постанова №193369 від 05.05.2020 стосується суб`єкта господарювання ТОВ «Альфа Тіда» (Mercedes-Benz НОМЕР_1 ).

Крім того згідно з свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу вказаний транспортний засіб зареєстрований як такий, що перебуває у власності ОСОБА_1 .

Відповідач не надав суду будь-яких доказів, що позивач у цій справі мав будь-яке відношення до вказаного транспортного засобу чи подій, які відбулися 14.03.2020, внаслідок яких складено акт №034546 від 14.03.2020 та розрахунок№4546 від 14.03.2020.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Альфа Тіда» в межах розгляду даних спірних правовідносин не є перевізником у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт», а тому не може нести відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт згідно положеннями ст. 60 Закону № 2344-ІІІ.

При цьому, суд зазначає, що ч. 1 ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ст. 72 КАС України).

Відповідно до ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином на підставі наявних у справі доказів суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити.

Щодо відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає таке.

Статтею 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з ч. 2 ст. 16 КАС України представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Частинами 2, 3 ст. 134 КАС України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Згідно зі ст. 30 Закону №5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Відповідно до ч. 4 ст. 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Згідно з ч. 5 ст. 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 6 ст. 134 КАС України).

За вимогами ч. 7 ст. 134 КАС України обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 7, 9 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує, зокрема, чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.

Європейським судом з прав людини від 23.01.2014 у справі «East/West Alliance Limited» проти України», заява №19336/04, зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим. Угода, за якою клієнт адвоката погоджується сплатити в якості гонорару певний відсоток від суми, яку присудить позивачу суд - у разі якщо така сума буде присуджена та внаслідок якої виникають зобов`язання виключно між адвокатом та його клієнтом, не може бути обов`язковою для Суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою (п.п. 268, 269).

Згідно з висновком, сформованим Європейським судом з прав людини у рішенні у справі «Лавентс проти Латвії» (Lavents v. Latvia), від 28.11.2002, відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір і які були дійсно необхідними.

Отже при визначенні суми відшкодування витрат, пов`язаних з наданням правничої допомоги, необхідно виходити з реальності цих витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, з огляду на конкретні обставини справи.

До матеріалів справи на підтвердження складу та розміру понесених витрат на професійну правничу допомогу позивачем надано: договір про надання правової допомоги №17/05-20 від 17.05.2020; графік виконання робіт до договору; акт приймання-передачі від 20.05.2020; платіжне доручення №1105 від 26.05.2020; свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №677 від 24.12.2011.

Згідно з договором про надання правової допомоги №17/05-20 від 17.05.2020, укладеним між адвокатом Яцишиним Андрієм Володимировичем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Альфа Тіда», клієнт в порядку та на умовах визначених цим договором дає завдання-доручення, а адвокат зобов`язується відповідно до завдання-доручення клієнта надати йому за плату юридичні послуги адвоката щодо здійснення представництва (правової допомоги) прав та інтересів клієнта в органах державної влади, на підприємствах, установах, організаціях всіх форм власності та підпорядкування, перед фізичними особами, судах України, правоохоронних органах тощо, надання усних та письмових консультацій з правових питань. Складення різного роду документів, в тому числі процесуальних та інші послуги з питання оскарження податкового повідомлення-рішення від 27.12.2019 №0005190510.

Права клієнта передбачені п. 1.2 Договору.

Згідно з п. 3.1. Договору клієнт зобов`язується сплатити адвокату вартість правової допомои адвоката (гонорар), в розмірі 5000,00 грн.

Згідно з графіком виконання робіт за відповідним договором, вартість робіт визначено у розмірі з розрахунку 500,00 грн./1 год. та проведено такі роботи:

- вивчення матеріалів справи, правова експертиза договору та інших документів. Правовий висновок по справі - 2 год., вартість 1000,00 грн.;

- вивчення та опрацювання спеціалізованого законодавства та необхідної літератури - 4 год., вартість 2000,00 грн.;

- складення процесуальних документів (позовна заява, заяви тощо) - 4 год., вартість 2000,00 грн.

Виконання таких робіт зафіксовано і актом приймання-передачі від 20.05.2020.

Роботу адвоката оплачено у розмірі 5000,00 грн. згідно з платіжним дорученням №1105 від 26.05.2020 з зазначення відповідного призначення платежу.

Отже витрати в розмірі 5000,00 грн. на професійну правничу допомогу адвоката дійсно понесені позивачем.

Однак з позиції суду, предмет спору в цій справі не потребує вивчення великого обсягу фактичних даних, обсяг і складність складених процесуальних документів не є значними.

Суд розглядав цю справу у порядку спрощеного позовного провадження, тобто як справу незначної складності.

З позиції суду такі послуги як вивчення матеріалів справи, правова експертиза договору та інших документів. Правовий висновок по справі та вивчення та опрацювання спеціалізованого законодавства та необхідної літератури є фактично тотожними процесами.

Крім того у цій справі позовну заяву було залишено без руху відповідно до ухвали від 05.06.2020 через ненадання адвокатом копії його свідоцтва до матеріалів позову, про що відповідальними працівниками суду складено відповідний акт, а тому складення листа на усунення відповідних недоліків не доцільно додатково оцінювати як складення заяв у справі. Також враховуючи об`єм позовної заяви та процес складення інших заяв, на які адвокат витратив аж чотири години не підтверджено як такі, що співвідносяться із складністю справи.

Тобто з позиції суду підготовка позову у цій справі не вимагала від адвоката значного обсягу юридичної та технічної роботи.

Відтак суд дійшов висновку, що заявлений представником позивача до відшкодування розмір витрат на правничу допомогу є неспівмірним зі складністю справи та непропорційним до предмета спору, а тому належить зменшити до 2000,00 грн.

Така позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними в ухвалі від 04.11.2019 (справа №9901/264/19).

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, судові витрати у виді судового збору стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

У зв`язку з перебуванням судді Кравціва О.Р. у щорічній основній відпустці з 17.08.2020 по 01.09.2020 включно, справу вирішено та постановлено рішення у перший робочий день 02.09.2020.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25,72-77, 90, 132-139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №193369 від 05.05.2020.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Львівській області (проспект В. Чорновола, 57, м. Львів, 79020) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Тіда» (79069, м. Львів, вул. Шевченка, 317; ЄДРПОУ 42043701) судові витрати у виді судового збору в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Львівській області (проспект В. Чорновола, 57, м. Львів, 79020) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Тіда» (79069, м. Львів, вул. Шевченка, 317; ЄДРПОУ 42043701) витрати на професійну правничу допомогу в сумі 2000 (дві тисячі) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено та підписано 02.09.2020.

Суддя Кравців О.Р.