Рішення № 91268909, 01.09.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.09.2020
Номер справи
380/5021/20
Номер документу
91268909
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/5021/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 вересня 2020 року

м.Львів, вул. Чоловського, 2

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

26.06.2020 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі отриманих Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, та виплачувати пенсію у подальшому без обмеження у розмірі, встановленому після здійснення перерахунку пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 у справі №1340/3598/18 визнано протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України, яка полягає в неповідомленні Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України від 22.09.2017 про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 та зобов`язано Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 № 657 в порядку та в строки, передбачені п.п. 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45.

В свою чергу, листом від 10.01.2019 № 954/02-23 Пенсійний фонд України на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 р. у справі №1340/3598/18 повідомив Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 р. № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», в порядку та в строки, передбачені п.п. 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45.

Згідно відповіді Львівського обласного військового комісаріату від 30.09.2019 р. № 9923, дві довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надійшли з Військової прокуратури Західного регіону України 08.04.2019 р., а 11.04.2019 р. такі були скеровані до ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області.

Однак, згідно відповіді ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області від 10.06.2020 «повідомлення Пенсійного фонду України з врахуванням повідомлення Мінсоцполітики про підстави проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за посадами прокурорів у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, як це передбачено п.2 Порядку 45, до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходило». Отже, на думку позивача, відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії, оскільки станом на момент виникнення спірних правовідносин (06.09.2017) обов`язок Пенсійного фонду України повідомити головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій не залежав від наявності повідомлення Міністерства соціальної політики України. З урахуванням наведеного просить позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, 30.07.2020 (вх. №57929) подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що при зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним1 законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовцям (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах.

Зазначив, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону-2262 в редакції, чинній до 01.01.2017, перерахунок раніше призначених пенсій здійснювався у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом-2262, або у зв`язку із введенням для них нових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, установлених законодавством.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VІI частину 4 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, в порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Таким чином, починаючи з 01.01.2017 законодавцем віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсій та встановлювати розміри проведених виплат. Таким чином, обов`язок повідомити Головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій у Пенсійного фонду України виникне лише після прийняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правого акта, яким буде визначено умови, порядок та розміри перерахунку пенсії вищевказаним особам, пенсії яких підлягають перерахунку.

Також зазначає, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 у справі № 1340/3598/18, зобов`язано Пенсійний фонд України повідомити головне управління про підстави проведення перерахунку пенсії позивача у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури". Рішення суду Пенсійним фондом України виконано в межах покладених судом зобов`язань. На виконання рішення суду листом від 10.01.2019 № 954Ю2-23 повідомлено Головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", в порядку та в строки, передбачені п.п.1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Інших зобов`язань судовим рішенням на органи Пенсійного фонду України не покладено.

Вказує, що повідомлення Пенсійного фонду України з врахуванням повідомлення Мінсоцполітики про підстави проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", за посадами прокурорів у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, як це передбачено пунктом 2 Порядку 45, до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходило. Окрім того, сама по собі довідка не породжує право позивача на перерахунок пенсії, оскільки підставою для проведення такого є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України.

Щодо перерахунку пенсії без обмеження граничним розміром відповідач зазначив, що з 01.01.2018 відповідно до сг. 43 Закону-2262 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Окрім того, на думку відповідача, позивачем пропущено встановлений КАС України строк звернення до суду, оскільки позивач просить здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2017, однак до суду із позовною заявою звернувся лише 22.06.2020.

З урахуванням наведеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

14.08.2020 (вх №40392) позивачем подано до суду відповідь на відзив у якій позивач вказав, що згідно правового висновку Верховного Суду викладеного у постанові від 19.06.2018 у справі №646/6250/17 та у постанові від 05.04.2019 у справі №809/248/18, а також з огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься у рішенні від 15 жовтня 2013 року № 8- рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, статей 1, 12 Закону України "Про оплату праці" і у рішенні від 15.10.2013 № 9-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 2.33 Кодексу законів про працю України, а також на підставі аналізу положення статті 51 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" колегія суддів дійшла до висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком. Окрім цього вказав, що останню відповідь, якою вкотре відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, відповідачем надано 10.06.2020, що також свідчить про відсутність факту пропущення строку для звернення до суду.

Щодо обов`язкової наявності повідомлення Мінсоцполітики позивач вказав, що станом на момент виникнення спірних правовідносин (06.09.2017) обов`язок Пенсійного фонду України повідомити головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій не залежав від наявності повідомлення Міністерства соціальної політики України. Вказані зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» були внесені лише 21.02.2018 у зв`язку з прийняттям Постанови КМ України від 21.02.2018 №103. Таким чином, вказані посилання відповідача є безпідставними та суперечать вимогам законодавства.

Щодо доводів відповідача, про те що обов 'язок повідомити Головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій у Пенсійного фонду України виникне лише після прийняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, яким буде визначено умови, порядок та розміри перерахунку пенсій вищевказаним особам, пенсії яких підлягають перерахунку, позивач вказав, що відповідно до п.1 Порядку перерахунок раніше призначених згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ним Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Водночас п.2 Порядку чітко визначено алгоритм дій органів державної влади у випадку прийняття КМ України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017 р. № 657 (надалі - Постанова № 657) внесено зміни до деяких постанов, якими врегульовано оплату праці працівників прокуратури, зокрема до постанови КМ України від 09.03.2006 р. № 268 «Про упорядкування структури га умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та постанови КМ України від 31.05.2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та підвищено розмір посадових окладів працівникам прокуратури. Зокрема, збільшено посадовий оклад заступника військового прокурора гарнізону, що відповідає посаді, яку займав позивач на час виходу на пенсію. Відтак, у позивача виникло право на перерахунок пенсії на підставі положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до даного Закону.

Позивач зауважив, що наявність у нього права на здійснення перерахунку пенсії на підставі Постанови № 657 встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 у справі №1340/3598/18, яке набрало законної сили та не було оскаржено Пенсійним фондом України.

Щодо проведення перерахунку пенсії без обмеження граничним розміром, позивач вказав, що відповідно до ч.7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Однак, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, вищенаведені законодавчі положення було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). При цьому, Конституційний Суд зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262 порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Ухвалою судді від 01.07.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі, без виклику сторін.

У зв`язку із перебуванням судді Грень Н.М. у відпустці у період з 25.07.2020 по 31.08.2020, справа розглядається у перший робочий день судді - 01.09.2020.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

Наказом заступника Міністра оборони України від 26.12.2005 р. №69 (по особовому складу), підполковника юстиції ОСОБА_1 заступника військового прокурора Львівського гарнізону Західного регіону України звільнено з військової служби у відставку за п. 67 пп. «б». Вислуга років - 20 років 04 місяці.

З 29.12.2005 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017 р. № 657 (надалі - Постанова № 657), яка набрала чинності 06.09.2017, посадовий оклад заступника військового прокурора гарнізону встановлено у розмірі 7460 грн. (пп. 3 п.3 Додатку 7 до постанови КМ України від 31.05.2012 № 505 в редакції постанови КМ України від 30.08.2017 №657 «Схема посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур»).

Міністерство оборони України листом від 22.09.2017 №248/3/6/3334 повідомило Пенсійний фонд України про підстави для проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям військових прокуратур відповідно до Постанови.

Пенсійний фонд України у п`ятиденний строк з моменту надходження листа Міністерства оборони України від 22.09.2017 №248/3/6/3334 не повідомив ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області про підстави для проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям військових прокуратур, у тому числі ОСОБА_1 , відповідно до Постанови та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 у справі №1340/3598/18 визнано протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України, яка полягає в неповідомленні Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України від 22.09.2017 про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657; зобов`язано Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 р. № 657 в порядку та в строки, передбачені п.п. 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Пенсійний фонд України на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 у справі №1340/3598/18 листом від 10.01.2019 № 954/02-23 повідомив Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», в порядку та в строки, передбачені п.п. 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45.

Зі змісту відповіді Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.06.2019 №2777/М-20/11.03-06 на запит позивача від 15.05.2019 з`ясовано, що оскільки Головне управління брало участь у справі в якості третьої особи і будь-яких зобов`язань ні судом, ні Пенсійним фондом України не покладалось на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головним управлінням здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо подальших дій.

Судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області тричі (24.01.2019, 28.02.2019 та 11.03.2019) зверталося до Львівського обласного військового комісаріату з проханням посприяти у витребуванні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 саме у зв`язку з прийняттям КМ України Постанови № 657, та тричі надавало списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

В свою чергу, Львівським обласним військовим комісаріатом, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», всі списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, 12.02.2019, 04.03.2019 та 13.03.2019 скеровані до Військової прокуратури Західного регіону України.

Згідно відповіді Львівського обласного військового комісаріату від 30.09.2019 № 9923, дві довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надійшли з Військової прокуратури Західного регіону України 08.04.2019, та 11.04.2019 та були скеровані до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

В листопаді 2019 позивачем отримано копії усіх документів, які знаходяться в матеріалах пенсійної справи останнього, однак, серед таких вищезазначені довідки відсутні.

При цьому, факт складання та направлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 657 підтверджується супровідними листами Львівського обласного військового комісаріату від 11.04.2019 №4269 та Військової прокуратури Західного регіону України від 03.04.2019.

04.06.2020 позивачем отримано довідки Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 № 75 та № 76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 06.09.2017 та 07.09.2017.

Позивач 13.05.2020 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 у справі №1340/3598/18.

Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 10.06.2020 вих. №3653-3710/М-03/8-1300/20, рішення суду Пенсійним фондом України виконано в межах покладених судом зобов`язань. На виконання рішення суду листом від 10.01.2019 № 954/02-23 повідомлено Головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", в порядку та в строки, передбачені п.п.1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Інших зобов`язань судовим рішенням на органи Пенсійного фонду України не покладено. Повідомлення Пенсійного фонду України з врахуванням повідомлення Мінсоцполітики про підстави проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за посадами прокурорів у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, як це передбачено п.2 Порядку 45, до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходило».

Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі Постанови КМ України № 657 від 30.08.2017, позивач звернувся із цим позовом до суду.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставив, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За приписами ч. 18 ст. 43 Закону у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з ч.ч.1-2 ст. 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 3 ст. 51 Закону передбачено, що перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п.1 Порядку перерахунок раніше призначених згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців чи іншої категорії осіб, які отримують пенсію згідно із Законом.

Постановою № 657 внесено зміни до деяких постанов, якими врегульовано оплату праці працівників прокуратури, зокрема до постанови КМ України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та постанови КМ України від 31.05.2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та підвищено розмір посадових окладів працівникам прокуратури.

Зокрема, збільшено посадовий оклад заступника військового прокурора гарнізону, шо відповідає посаді, яку займав позивач на час виходу на пенсію.

Пунктом 2 Порядку визначено алгоритм дій органів державної влади у випадку прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Так, на підставі зазначеного у пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з п.4 Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою ст. 51 Закону.

Суд зазначає, що наявність у позивача права на здійснення перерахунку пенсії на підставі Постанови № 657 встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 у справі №1340/3598/18, яке набрало законної сили.

Судом також встановлено, що після набрання законної сили рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 державними органами було вчинено всі необхідні дії, передбачені законодавством, що є передумовою для безпосереднього перерахунку пенсії позивача та її виплати, однак перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2020 № 75 та № 76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до Постанови № 657 відповідачем проведено не було.

Суд також зазначає, що станом на момент виникнення спірних правовідносин (06.09.2017) обов`язок Пенсійного фонду України повідомити головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій не залежав від наявності повідомлення Міністерства соціальної політики України. Вказані зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» були внесені лише 21.02.2018 у зв`язку з прийняттям Постанови КМ України від 21.02.2018 №103.

Вказане на думку суду свідчить про протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі отриманих відповідачем довідок Військової прокуратури Західного регіону України про розмір грошового забезпечення.

Щодо проведення перерахунку пенсії без обмеження граничним розміром, суд зазначає, що відповідно до ч.7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Однак, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, вищенаведені законодавчі положення було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). При цьому, Конституційний Суд зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262 порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України. Таким чином, пенсію позивачеві належить виплачувати без обмеження граничним розміром.

Щодо строку звернення позивача до суду, суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня. коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Водночас, відповідно до правового висновку Верховного Суду викладеного у постанові від 19.06.2018 у справі №646/6250/17 та постанові від 05.04.2019 у справі №809/248/18, з огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься у рішенні від 15.10.2013 №8- рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, статей 1. 12 Закону України "Про оплату праці" і у рішенні від 15.10.2013 № 9-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 2.33 Кодексу законів про працю України, а також на підставі аналізу положення статті 51 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" колегія суддів дійшла до висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.

Таким чином покликання позивача на факт позивачем пропуску строку звернення до суду не заслуговує уваги.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Отже, перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що відповідач не довів правомірності прийнятого ним рішення, а його заперечення не ґрунтуються на вимогах чинного національного законодавства та засадах верховенства права. Натомість, факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження в ході вирішення спору.

За наведених підстав, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст.2, 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в :

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсійна справа № ХВ59238) на підставі отриманих Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсійна справа № ХВ59238) на підставі довідок Військової прокуратури Західного регіону України від 26.03.2019 №75 та №76 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, та виплачувати пенсію у подальшому без обмеження у розмірі, встановленому після здійснення перерахунку пенсії.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду, з урахуванням положень п. 3 Розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено та підписано 01.09.2020.

Суддя Грень Н.М.