
Справа № 161/10562/20
Провадження № 3/161/3106/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Луцьк 03 серпня 2020 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ковтуненка В.В.,
за участі секретаря судового засідання Камінського Ю.В.,
правопорушника ОСОБА_1 ,
захисника Бакаєвича А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 10 в м. Луцьку справу за адміністративними матеріалами № 161/10562/20, які надійшли від УПП у Волинській області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого інженером «Віта Авто», адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП,
В С Т А Н О В И В :
02.07.2020 року на адресу суду з УПП у Волинській області ДПП надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_2 адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП визнав повністю.
Захисник Бакаєвич А.В. в судовому засіданні підтримав доводи ОСОБА_2 та просив суд закрити провадження у справі, у зв`язку із змінами до законодавства.
Заслухавши пояснення правопорушника, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про визнання ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, та закриття провадження в частині з наступних підстав.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою КМУ № 1306 від 10 жовтня 2001 р. водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 13.1 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою КМУ № 1306 від 10 жовтня 2001 р. водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП (в редакції, чинній на момент вчинення правопорушення) керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, -
тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП (в редакції, чинній на момент розгляду справи) керування річковими, морськими або маломірними суднами судноводіями в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само передача керування судном особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а також відмова осіб, які керують річковими, морськими або маломірними суднами від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, з позбавленням права керування всіма видами плавучих засобів на строк від одного до трьох років.
Також судом встановлено, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 204076, 25.06.2020 року, о 08.30 годин водій ОСОБА_2 , в місті Луцьку, по вулиці Кравчука, 2, керував транспортним засобом – автомобілем «Рено Меган», державний номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп`яніння та відмовився від проходження у встановленого законом порядку огляду на стан сп`яніння.
З 01.07.2020 набули чинності зміни до деяких законодавчих актів, передбачені законом №2617-VIII від 22.11.2018 щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень. Зокрема, ним встановлювалася кримінальна відповідальність за керування транспортним засобом у стані сп`яніння.
Законом України №720-IX від 17.06.2020 року (опубліковано 03.07.2020 року) виключено пп.171 закону №2617-VIII, яким встановлювалася кримінальна відповідальність за керування транспортним засобом у стані сп`яніння (ст.286-1 КК України).
Внаслідок зазначених змін, станом на 01 липня 2020 року діяння, а саме:
керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції,
передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів
відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції - не охоплювались диспозицією статті 130 КУпАП України.
Та, відповідно, станом на 01 липня 2020 року, не утворювали склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до положень статті 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Таким чином, правопорушення, передбачені ч.ч. 1-4 статті 130 КУпАП з 01 липня 2020 року були віднесені до кримінальних проступків. При цьому, саме адміністративна відповідальність за діяння:
керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції,
передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів
відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції - не охоплювались диспозицією статті 130 КУпАП України – була скасована.
При цьому, суд звертає увагу на наступні обставини. За результатами звернення голови Донецького апеляційного суду Лісового 0.0. (вх. № 290/0/157-20 від 02 липня 2020 року) та секретаря судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду Мосьондза І.А. (вх. № 289/0/157-20 від 02 липня 2020 року) в.о. голови Касаційного кримінального суду ОСОБА_3 було надано роз`яснення чи підлягають з 01 липня 2020 року адміністративній відповідальності за статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП) особи, які вчинили керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, до 01 липня 2020 року.
Серед іншого, в.о. голови Касаційного кримінального суду ОСОБА_3 проведено аналогію між чинністю закону про відповідальність за адміністративні правопорушення та чинність закону про кримінальну відповідальність у часі.
Однак, суд звертає особливу увагу на істотну відмінність між чинністю закону про відповідальність за адміністративні правопорушення та чинність закону про кримінальну відповідальність у часі, залишеною поза увагою в вищевказаному роз`ясненні. А саме – згідно положень ч. 1 статті 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє (а не діяв, як про це зазначено у статті 4 КК України) під час і за місцем вчинення правопорушення.
Крім того, застосовуючи до виниклих правовідносин поняття «ультраактивної відповідальності» як одного з видів дії нормативно-правового акту в часі, в.о. голови Касаційного кримінального суду ОСОБА_3 не було прийнято до уваги, що надання нормативному акту ультраактивної дії є винятковим способом переходу до нових правил регулювання суспільних відносин, який здійснюється виключно за вказівкою нормотворця.
Однак, положення Закону України №2617-VIII від 22.11.2018 року взагалі не містять вказівок щодо поширення вказаним нормативним актом своєї дії на відносини, які завершилися до його появи в правовому полі, а також щодо продовження дії попередньої редакції статті 130 КУпАП до раніше вчинених адміністративних правопорушень.
Що повністю спростовує наявність в Закону України №2617-VIII від 22.11.2018 року та КУпАП взаємопов`язаної ультраактивної та перспективної дії.
Внаслідок чого, судом не приймається до уваги роз`яснення в.о. голови Касаційного кримінального суду ОСОБА_4 чи підлягають з 01 липня 2020 року адміністративній відповідальності за статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП) особи, які вчинили керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, до 01 липня 2020 року, та суд відступає від вказаної позиції.
Таким чином, правопорушення, передбачені ч.ч. 1-4 ст. 130 КУпАП з 01 липня 2020 року віднесені до кримінальних проступків, а відповідальність, передбачена ч.ч. 1-4 ст. 130 КУпАП з 01 липня 2020 року є скасованою, оскільки диспозиція ч.ч. 1-4 ст. 130 КУпАП повністю вилучена з вказаного нормативного акту.
Внаслідок чого, діяння, вчинене 25.06.2020 року, о 08.30 годин водієм ОСОБА_2 неможливо кваліфікувати за ч. 1 статті 130 КУПАП. А тому за таких обставин, суд приходить до висновку про закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення в цій частині.
Також судом встановлено, що 25.06.2020 року, о 08.30 годин водій ОСОБА_2 , в місті Луцьку, по вулиці Кравчука, 2, керував транспортним засобом – автомобілем «Рено Меган», державний номерний знак НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху, не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з автомобілем «Форд», номерний знак НОМЕР_2 , який здійснив зупинку попереду. Внаслідок удару, автомобіль «Форд», номерний знак НОМЕР_2 по інерції просунувся вперед та здійснив зіткнення з автомобілем «Джилі», державний номерний знак НОМЕР_3 , який від удару по інерції просунувся вперед та здійснив зіткнення з автомобілем «Опель», державний номерний знак НОМЕР_4 . Своїми умисними протиправними діями ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 КУпАП.
Керуючись ст. 124, ч. 1 ст. 130, 247 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність,
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого інженером «Віта Авто», ІПН невідомий, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП і піддати його адміністративному стягненню у вигляді адміністративного штрафу в розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що в гривневому еквіваленті становить 340,00 гривень.
Провадження у справі про вчинення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого інженером «Віта Авто», ІПН невідомий, адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП – закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого інженером «Віта Авто», ІПН невідомийна користь держави ((отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA 908999980313111256000026001); код класифікації доходів бюджету 22030106 судовий збір в сумі 420,40 гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили за наслідками апеляційного розгляду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду.
Скаргу на постанову про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Ковтуненко