Постанова № 9126372, 20.01.2010, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2010
Номер справи
2а-1348/09/1770
Номер документу
9126372
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-1348/09/1770

20 січня 2010 року 11год. 13хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Юрчука М.І. за участю секретаря судового засідання Морозюк О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

прокурор: <Текст >

позивача: представник не з'явився

відповідача: представник не з'явився третьої особи позивача: представник <Текст >третьої особи відповідача: представник <Текст >

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Державна податкова інспекція в м. Рівне <Список ><Позивач в особі >третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача <3-тя особа >

доТовариство з обмеженою відповідальністю "Лінен Фореве" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача <3-тя особа >

про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач - Державна податкова інспекція в м. Рівне - звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду, залучивши відповідачем у справі з позовом про стягнення з відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Лінен Фореве" заборгованості по сплаті податків, зборів, обов'язкових платежів на загальну суму 140012грн.07коп. - утриманий, але не перерахований до бюджету податок з доходів фізичних осіб.

Відповідач подав заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги заперечує. В заперечення позовних вимог зазначає, що як зазначено в Акті від 04.12.2008 р. № 1643/23-100/32471719 «Про результати планової виїзної перевірки TOB «Лінен Фореве», код за ЄДРПОУ 32471719 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007р. по 30.06.2008р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007р. по 30.06.2008р.» (далі по тексту - Акт) (арк. 17) перевірка з питань повноти обчислення, повноти й своєчасності внесення до бюджету утриманого податку з доходів фізичних осіб проводилася за період з 01.04.2007 р. по 30.06.2008 р.

В Акті (арк. 18) вказано, що станом на 30.06.2008 р. утриманий і не перерахований до бюджету податок з доходів фізичних осіб склав 140 012,07грн.

Підпунктом 8.1.2. пункту 8.1. статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено, що податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Таким чином з урахуванням вимог пп.4.1.4. п.4.1. ст. 4 та пп.5.3.1. п.5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податок з доходів фізичних осіб, утриманий із заробітної плати, зокрема, за червень 2008 року, повинен був бути перерахований до бюджету до 31.07.2008 р.. що підтверджує й ДПІ у м. Рівне (арк. 18 Акту).

22 серпня 2008 року Господарським судом Рівненської області була винесена ухвала, відповідно до якої було порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінен Фореве» та введено мораторій на задоволення вимог його кредиторів.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 17.09.2008р. було зобов'язано ТзОВ «Лінен Фореве» подати до офіційних друкованих органів оголошення про порушення справи про банкрутство ТзОВ «Лінен Фореве».

На виконання ухвали Господарського суду Рівненської області від 17.09.2008р. ТзОВ «Лінен Фореве» розмістило у газеті «Голос України» № 180 (4430) від 23.09.2008р. оголошення про порушення справи про банкрутство ТзОВ «Лінен Фореве».

Частиною 15 статті 11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено, що після опублікування оголошення про порушення справи про банкрутство в офіційному друкованому органі всі кредитори незалежно від настання строку виконання зобов'язань мають право подавати заяви з грошовими вимогами до боржника згідно зі статтею 14 цього Закону.

Частиною 1 статті 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено, що конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують. Копії зазначених заяв та доданих до них документів кредитори надсилають боржнику та розпоряднику майном.

Таким чином конкурсні кредитори повинні були подати до Господарського суду Рівненської області заяви з вимогами до ТзОВ «Лінен Фореве» до 23 жовтня 2008 року.

Оскільки вимоги ДПІ у м. Рівне до ТзОВ «Лінен Фореве», зокрема, щодо стягнення утриманого та не перерахованого до бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 140012,17 грн. виникли до моменту порушення справи про банкрутство ТзОВ «Лінен Фореве», то ДПІ у м. Рівне повинно було заявити про такі вимоги шляхом подачі відповідної заяви до Господарського суду Рівненської області.

06 жовтня 2008 року заступник прокурора м. Рівне в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає ДПІ у м. Рівне, звернувся до Господарського суду Рівненської області із заявою про визнання вимог кредитора № 4969вих-0, відповідно до якої було заявлено до ТзОВ «Лінен Фореве» наступні вимоги: з податку на додану вартість в сумі 235793,17грн., зі збору за водокористування в сумі 105,47 грн., з комунального податку в сумі 795,60 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 21,05 грн., нарахована пеня в сумі 10 256,06 грн.

ДПІ у м. Рівне також було подано уточнення до заяви про визнання кредитором по справі № 4/39 від 19.01.2009 р. № 2038/24-29, якою було змінено вимоги щодо нарахованої пені, яка склала 6 623,84 грн.

Ні ДПІ у м. Рівне, ні заступником прокурора м. Рівне в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає ДПІ у м. Рівне, не було заявлено вимоги до ТзОВ «Лінен Фореве» з утриманого та не перерахованого до бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 140 012,17грн. в порядку встановленому Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

29 січня 2009 року Господарським судом Рівненської області була винесена ухвала, відповідно до якої було затверджено реєстр вимог кредиторів, де відсутня вимога ДПІ у м. Рівне до ТзОВ «Лінен Фореве» щодо утриманого та не перерахованого до бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 140 012,17грн. (на момент подачі заперечень проти позову у ТзОВ «Лінен Фореве» була відсутня ухвала Господарського суду Рівненської області від 29.01.2009 p.).

Частиною 2 статті 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено, що вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.

Отже, вимога ДШ у м. Рівне про стягнення з ТзОВ «Лінен Фореве» утриманого та не перерахованого до бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 140 012,17грн. вважається погашеною, а тому відсутні правові підстави для задоволення адміністративного позову ДПІ у Рівне.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позивачу у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Суд виходив з такого.

Як вбачається із матеріалів справи податковим органом - ДПІ у м.Рівне проведено перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007р. по 30.06.2008р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007р. по 30.06.2008р. платником податків - товариством з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «Лінен Фореве», про що складено акт від 04.12.2008 р. № 1643/23-100/32471719 (а.с.9-41).

Перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог пп.8.1.1., пп. 8.1.2 п.8.1. ст.8, пп. "а" п.19.2 ст.19, пп.20.3.2. п. 20.3. ст.20, п.22.2 ст.22 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" в частині утриманого але не перерахованого до бюджету податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 140012грн.07коп. у 2008 році.

У цій частині вимогами чинного законодавства України не передбачено прийняття та надсилання платникам податків податкових повідомлень-рішень про сплату самостійно нарахованих сум податку з доходів фізичних осіб проте не перерахованих до бюджету.

Претензія, яка надіслана на адресу відповідача (а.с. 2-3) залишена без задоволення.

У межах повноважень, які надані податковому органу щодо звернення до суду про стягнення заборгованості перед бюджетами і державними цільовими фондами (п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні") позовні вимоги підлягають до задоволення на підставі підпункту 3.2.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

За змістом даної норми Закону у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.

Заперечення відповідача, що позовні вимоги є конкурсними в процесі процедури банкрутства юридичної особи ТОВ "Лінен Фореве", а відтак не підлягають до задоволення, є необґрунтованим та безпідставним.

Конкурсними вимогами у розумінні Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» є вимоги до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство та вимоги яких не забезпечені заставою майна боржника (абзац шостий статті 1).

Із матеріалів справи вбачається, що провадження у справі про банкрутство ТОВ "Лінен Фореве" порушене ухвалою господарського суду Рівненської області від 22.08.08р. у справі 4/39.

Факт порушення Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" в частині утриманого але не перерахованого до бюджету податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 140012грн.07коп. у 2008 році був виявлений працівниками податкового органу після порушення провадження у справі про банкрутство - 04.12.08р. (а.с.9).

Таким чином утриманий але не перерахований до бюджету податок з доходів фізичних осіб на загальну суму 140012грн.07коп. у 2008 році є поточною вимогою податкового органу та підлягає стягненню із відповідача.

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення повністю.

Керуючись статтями <Текст >, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

< Текст >Позов задовольнити повністю.

Стягнути з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Лінен Фореве" на користь Державної податкової інспекції в м. Рівне заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб в сумі 140012 грн. 17 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                               <Підпис >                    Юрчук М.І.

Постанова складена в повному обсязі 12.03.10р.