Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-8010/09/1770
03 лютого 2010 року 10год. 19хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі
позивача: представник Прищепа О.С.
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція <Список ><в особі >третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача <3-тя особа >
доКомунальне підприємство " Сарненське будинкоуправління" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача <3-тя особа >
про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ :
Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція звернулася в суд з позовом до Комунального підприємства "Сарненське будинкоуправління" про стягнення податкової заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в сумі 214400,66 грн.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення, які повністю співпадають з позицією, що викладена в позовній заяві. Позов просив задовольнити повністю.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, у судове засідання не з'явився, подав клопотання, в якому просить про розгляд справи у відсутність представника. Судом не визнавалася обов'язковою участь відповідача в судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних доказів.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Частиною 1 ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" №1251-XII від 25.06.1991 року встановлено, що податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних податків і справляється на всій території України.
Згідно з пп."а" п.19.2 ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року, особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
В силу вимог п.17.1. ст.17 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку. Відповідно до цього та з врахуванням вимог п.1.15 ст.1 вказаного Закону, працедавець є податковим агентом, і зобов'язаний нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок осіб, що перебувають з ним у трудових правовідносинах, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Відповідно до пп. 8.1.1, п.8.1 ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року, податковий агент, який нараховує (виплачує) податковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
В силу вимог пп. 8.1.2 п.8.1 ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року, податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до п.20.3 ст.20 цього Закону, особами, відповідальними за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу з цього податку, є: а) при нарахуванні податку особою, на яку покладається відповідальність за таке нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету згідно з нормами цього Закону, - така особа - податковий агент; б) при нарахуванні податку податковим органом на підставі поданої декларації - платник цього податку; в) при самостійному нарахуванні податку його платником - такий платник. У разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу.
Пунктом 22.2 ст. 22 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року встановлено, що у разі, якщо норми інших законів чи інших законодавчих актів, що містять правила оподаткування доходів (прибутків) фізичних осіб, суперечать нормам цього Закону, пріоритет мають норми цього Закону.
Відповідач зареєстрований як юридична особа розпорядженням голови Сарненської районної державної адміністрації 23.11.2000 року за № 445 (а.с.4), відомості про нього внесені до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 27.11.2000 року з присвоєнням ідентифікаційного коду 03352254 (а.с.3), 19.04.1993 року відповідач взятий на облік, як платник податків Сарненською МДПІ (а.с.5).
За результатами поданої відповідачем до ДПІ у м.Рівне податкової звітності -податкових розрахунків форми №1-ДФ "Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого на користь платників податку і сум утриманого з них податку" за ІІ-ІV квартали 2007 року, І-ІV квартали 2008 року та І-ІІІ квартали 2009 року, сума нарахованого відповідачем податку з доходів фізичних осіб за вказаний період становить 223877,66 грн. (а.с.12-38).
Відповідно до даних карток особового рахунку платника, відповідачем за даний період перераховано до бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 9477,00 грн. (а.с.39-43). Різниця складає 214400,66 грн. та до бюджету не сплачена.
Чинним законодавством не передбачено надсилання платникам податкових повідомлень рішень про сплату самостійно нарахованих сум податку з доходів фізичних осіб, але не перерахованих до бюджету. Тому на адресу відповідача позивачем було надіслано лист №16211/17-124 від 19.11.2009 року з вимогою негайно погасити заборгованість до бюджету по податку з доходів фізичних осіб на (а.с.44).
Відповідач листом № 122 від 02.12.2009 року визнавши суму податкового боргу, зазначив, що відповідач був змушений повністю припинити сплату податків у зв'язку із скрутним фінансоим становищем (а.с. 45-46).
Станом на день розгляду справи судом відповідач податок з доходів фізичних осіб в сумі 214400,66 грн. до бюджету не сплатив.
Дані обставини стверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: копією статуту Комунального підприємства "Сарненське будинкоуправління" (а.с.6-9), копією довідки про відкриті в установах банків рахунки відповідача (а.с.10), розрахунком податкової заборгованоітс відповідача (а.с.11).
Законні підстави для неперерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб у відповідача відсутні.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відповідача - Комунального підприємства "Сарненське будинкоуправління" на користь Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб в сумі 214400 (двісті чотирнадцять тисяч чотириста) грн. 66 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя <Підпис > Друзенко Н.В.
Постанова складена в повному обсязі 08.02.10р.