
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/442
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
31 серпня 2020 року № 640/14151/19
За позовом ОСОБА_1
До Головного управління ДПС у м. Києві
Про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 20.11.2018 року № 0123012-1310-2655 та від 06.06.2018 року №0084653-1310-2655.
Ухвалою суду від 12.08.2019 р. відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
04.09.2019 року представником відповідачів до суду було подано відзив на адміністративний позов.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу є власником легкового автомобіля марки Land Rover модель Range Rover Evoque легковий універсал-В, 2013 року випуску, державний номер НОМЕР_1 з об`ємом двигуна 1999 см3 , вид палива - бензин.
06.08.2018 року Головним управлінням ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення № 0084653-1310-2655, яким позивачу визначено суму податкового зобов`язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік у розмірі суми 2083,33 грн.
20.11.2018 року Головним управлінням ДФС у м. Києві було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0123012-1310-2655, яким позивачу визначено суму податкового зобов`язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб у розмірі суми 12500,00 грн. за транспортний засіб Land Rover Range, 2018 року випуску.
Про зазначені податкові повідомлення-рішення позивач дізнався з листів від 11.04.2019 року, від 13.05.2019 року, від 21.06.2019 року на адвокатські запити, у зв`язку з тим, що 21.03.2019 року було виявлено, що в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна наявна податкова застава.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає податкові повідомлення - рішення від 06.08.2018 року № 0084653-1310-2655 та від 20.11.2018 року № 0123012-1310-2655 протиправними та просить суд їх скасувати з наступних підстав.
Позивач зазначає, що автомобіль марки Land Rover модель Range Rover Evoque легковий універсал-В, 2013 року випуску, станом на час прийняття оскаржуваного рішення не є об`єктом оподаткування, оскільки починаючи з 01.01.2018 року вказаному автомобілю вже більше ніж 5 років з року випуску, а також станом на час прийняття вказаного рішення відповідач не мав розрахунку середньої ринкової вартості автомобіля, а в переліку автомобілів, які підлягають оподаткуванню, автомобіль позивача відсутній.
Щодо податкового повідомлення - рішення від 20.11.2018 року № 0123012-1310-2655, то позивач зазначає, що вказане рішення ним не отримувалось, а тому неможливо встановити щодо якого автомобіля було здійснено нарахування транспортного податку за 2018 рік.
Відповідач - Головне управління ДПС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши наступне.
Відповідач зазначив, що легковий автомобіль марки Land Rover модель Range Rover Evoque легковий універсал-В, 2013 року випуску включено до переліку автомобілів, інформацію про які надано Мінекономрозвитку до контролюючого органу вищого рівня у 2018 році. В отриманій інформації зазначено, що середньоринкова вартість вищевказаного автомобіля становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто понад 1396,125 тис грн.
Крім того, відповідач зазначив, що в поданих до позовної заяви реєстраційних документах на транспортний засіб вказано лише рік виготовлення автомобіля - 2013, датою випуску автомобіля є 01 січня цього року, а тому п`ятирічного віку автомобіль досягнув 01.01.2018 року, отже з урахуванням положень підпункту 267.6.7 пункту 267.6 статті 267 Кодексу, сплаті підлягає транспортний податок за період з 01.01.2013 року до початку лютого (місяця, наступного за місяцем, в якому вік автомобіля досяг п`яти років). Відтак, за автомобіль 2013 року випуску транспортний податок має сплачуватись по січень 2018 року включно.
Стосовно податкового повідомлення-рішення від 20.11.2018 року № 0123012-1310-2655, відповідач зазначає наступне.
Відповідно до інформації, отриманої від органу, що здійснює державну реєстрацію транспортних засобів, у 2018 році позивачем було придбано також автомобіль марки Land Rover Range, 2018 року випуску, об`єм двигуна - 4367 куб.см., ДНЗ - НОМЕР_2 , типом двигуна - внутрішнього згорання, вид палива - дизель, дата здійснення реєстраційної дії - 27.07.2018 року, зі строком експлуатації до 5 років.
Даний автомобіль включено до Переліку легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2018 (звітного) року, розміщеному у вільному доступі на офіційному сайті Мінекономрозвитку.
Таким чином, оскільки позивачем було набуто у власність новий транспортний засіб, що підпадає під критерії об`єкта оподаткування, визначені статтею 267 Податкового кодексу України, контролюючим органом було в межах повноважень сформовано в єдиному екземплярі податкове повідомлення-рішення від 20.11.2018 р. № 0123012-1310-2655 та надіслано на адресу платника податків засобами поштового зв`язку.
Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення позивачем було отримано поштове відправлення, яке містило податкове повідомлення-рішення від 20.11.2018 р. № 0123012-1310-2655. Головне управління ДФС у м. Києві зазначає про відсутність вказаного податкового повідомлення-рішення для надання його копії.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
01.01.2015 року набрав чинності Закон України № 71-VIII від 28.12.2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким згідно зі статтею 267 Податкового кодексу України було введено новий транспортний податок.
Приписами ст. 267 Податкового кодексу України визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.
Об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.
Згідно з аб. 3 пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
Пп. 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Як передбачено пп. 267.5.1 п. 267.5 ст. 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Законом України від 07.12.2017 №2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік" розмір мінімальної заробітної плати з 01 січня 2018 року встановлено у розмірі 3723 грн.
Таким чином, об`єктом оподаткування у 2018 році є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років та середньоринкова вартість яких становить понад 1 396 125 грн.
Зі змісту пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України вбачається, що повноваження та обов`язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку.
Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі отриманої від Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 66 встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об`єктів оподаткування транспортним податком.
Пунктом 2 Методики встановлено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403, де за ціну нового транспортного засобу (Цн) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об`єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.
Відтак, підставою для прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення є отримана від Мінекономрозвитку інформація.
Станом на 01.01.2018 до переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, який розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та в якому міститься автомобіль марки Land Rover, модель: Range Rover Evoque 5D, до одного року, об`єм двигуна 2,0 куб.см., тип пального - бензин; Range Rover Evoque 5D, до одного року, об`єм двигуна 2,0 куб.см., тип пального - дизель; Range Rover Evoque 3D, до одного року, об`єм двигуна 2,0 куб.см., тип пального - дизель.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, копія якого наявна в матеріалах справи, позивач є власником автомобіля марки Land Rover модель Range Rover Evoque легковий універсал-В, 2013 року випуску, з об`ємом двигуна 1999 см3 , вид палива - бензин.
Таким чином, технічні характеристики автомобіля, зазначеного у вищевказаному переліку, не співпадають з технічними характеристиками автомобіля позивача, позаяк ОСОБА_1 є власником автомобіля марки Land Rover модель Range Rover Evoque легковий універсал-В, 2013 року випуску, з об`ємом двигуна 1999 см3 , вид палива - бензин, а отже вказаний автомобіль не входить до переліку автомобілів з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати встановленої законом на 01.01.2018 року.
Крім того, згідно з Переліком по вказаних автомобілях марки Land Rover модель Range Rover Evoque як підставу для оподаткування вказано термін до одного року, а не до п`яти.
Виходячи з наведеного, суд доходить висновку, що податкове повідомлення- рішення від 06.06.2018 року № 0084653-1310-2655 підлягає скасуванню.
Щодо податкового повідомлення - рішення від 20.11.2018 року № 0123012-1310-2655, то суд зазначає наступне.
Позивачем було заявлено клопотання про витребування з відповідача вказаного податкового повідомлення-рішення, оскільки останнє відсутнє у позивача.
Відповідач у відзиві зазначив також про відсутність вказаного податкового повідомлення-рішення, посилаючись на те, що контролюючим органом було сформовано в єдиному екземплярі, направлено на адресу платника податків засобами поштового зв`язку та яке згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення отримане позивачем.
Ст. 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частинами першою та другою статті 73 КАС України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Факт існування вказаного рішення підтверджує відповідач у своїх поясненнях, тоді як іншими засобами його існування не підтверджено.
Отже, з огляду на вищевикладене податкове повідомлення-рішення від 20.11.2018 року № 0123012-1310-2655 відсутнє в матеріалах справи, суд не може належним чином дослідити та надати правову оцінку оскаржуваному рішенню, а тому позовні вимоги у вказаній частині задоволенню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення 06.06.2018 року №0084653-1310-2655.
3.В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, будинок 33/19, код 43141267) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_3 ) понесені судові витрати в розмірі 384,20 грн.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 31.08.2020 р.