Постанова № 9124939, 24.02.2009, Згурівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
24.02.2009
Номер справи
2-а-3/09
Номер документу
9124939
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-3/09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2009 року Згурівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді ДЕНИСЕНКО Н.О.

при секретарі ЖЕЛАЗІ Г.М. за участю представників позивачів ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в смт. Згурівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій неправомірними, встановлення статусу інваліда війни та видачу посвідчення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 26 січня 2009 року звернулися до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, посилаючись не те, що вони є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 1, приймали участь в ЛНА на ЧАЕС у складі невоєнізованого формування цивільної оборони Чорнобильського району, однак відповідач відмовив їм у встановленні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, тому просять визнати дії відповідача щодо відмови їм у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчень інваліда війни неправомірними, зобов'язати відповідача встановити їм статус інваліда війни та видати відповідні посвідчення.

Управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області в своїх письмових запереченнях проти позову посилається на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2009 року № 12 виключено п.12 постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, в якому був зазначений перелік документів, на підставі яких видається посвідчення, тому немає підстав для видачі посвідчень інваліда війни позивачам із-за відсутності у них довідок МСЕК про відповідну причину інвалідності та документи, подані ними, містять інформацію загального характеру, натомість позивачі не надали документів про залучення їх до складу формувань ЦО з посиланням на наказ чи розпорядження штабу ЦО та інформацію про роботу, яку вони виконували під час ЛНА на ЧАЕС.

В судовому засіданні представник позивачів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 ОСОБА_1 позов підтримала повністю, позивач ОСОБА_6 в судове засідання не з'явився, направив суду заяву, в якій просить розглянути справу за його відсутності, свій позов підтримує повністю, представник відповідача позов не визнала повністю.

В судовому засіданні представник позивачів пояснила, що позивачі є учасниками ЛНА на ЧАЕС у 1986 році, категорія 1, приймали участь в ЛНА на ЧАЕС у складі невоєнізованого формування ЦО Чорнобильського району відповідно в період з 28 квітня по 5 травня 1986 року, виконуючи роботи по затарюванню піску у мішки, про що свідчить ряд документів, однак відповідач відмовив їм у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення, дані дії відповідача позивачі вважають неправомірними, оскільки

Постанова Кабінету Міністрів України № 302 передбачає видачу посвідчення інваліда війни на підставі довідки МСЕК про групу та причину інвалідності.

В судовому засіданні представник відповідача пояснила, що позивачі перебувають на обліку у відповідача як учасники ЛНА на ЧАЕС у 1986 році, категорія 1, однак не надали даних про залучення їх до загонів ЦО і виконання робіт згідно наказу керівника відповідного штабу ЦО, надані позивачами документи не підтверджують таку інформацію, натомість Пасківщинська сільська рада - правонаступник Стечанської сільської ради Чорнобильського району - підтвердила відсутність даних про залучення позивачів до загонів ЦО і виконання відповідних робіт, представник відповідача не заперечує, що позивачі виконували певну роботу в квітні-травні 1986 року, однак не надали документів про виконання роботи в складі загонів ЦО, відповідач в своїй роботі з даного питання керується відповідними рекомендаційними роз'ясненнями Міністерства праці та соціальної політики України, оскільки на законодавчому рівні дане питання не врегульоване і не визначено чіткого порядку підтвердження участі в загонах ЦО.

В судовому засіданні під час огляду Положення про управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області встановлено, що управління є юридичною особою, повноважною на встановлення статусу інваліда війни та видачу відповідних посвідчень.

Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні в судовому засіданні доказів в їх сукупності, які є у справі, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивачі ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 є учасниками ліквідації на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 1 (а.с. 12-23), приймали участь в ЛНА на ЧАЕС у складі невоєнізованого формування Цивільної оборони Чорнобильського району, виконуючи роботи по погрузці піску, що скидався до зруйнованого аварією четвертого енергоблоку ЧАЕС, в період: ОСОБА_3 - з 1 по 2 травня 1986 року (а.с. 29, 57), ОСОБА_4 - з 1 по 3 травня 1986 року (а.с. 30, 58), ОСОБА_5 - з 1 по 2 травня 1986 року (а.с. 31, 60, 61), ОСОБА_6 -з 29 по 30 квітня 1986 року (а.с. 32, 56, 62, 63), ОСОБА_7 - з 1 по 2 травня 1986 року (а.с. 33, 64-66), про що надали відповідачу довідки управління з питань надзвичайних ситуацій Київської облдержадміністрації. Відповідно до діючого на той час Положення про ЦО СРСР, затвердженого постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18 березня 1976 року № 1111, та Положення про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженого

Згідно із п.9 ч.2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань ЦО, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Згідно з абз.2 п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни" "Посвідчення Інваліда війни" і відповідні нагрудні знаки видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

Згідно з п.10 постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни" посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Згідно з п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" оскільки Конституція України, як зазначено в її ст. 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають грунтуватися на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Заслухавши пояснення представників сторін, оглянувши Положення про управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області, дослідивши письмові докази в справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов позивачів необхідно задовольнити повністю, так як в судовому засіданні доведено, що мають місце неправомірні дії відповідача щодо відмови всім позивачам у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчень інваліда війни, оскільки всі позивачі є інвалідами з числа осіб, залучених до складу формувань ЦО, та стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Позивач на підставі ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" звільнений від сплати судового збору в доход держави, тому судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України підлягають стягненню з Державного бюджету України, однак на підставі ст. 88 КАС України суд вважає за необхідне звільнити управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області від сплати судового збору в доход держави, так як відповідач є бюджетною організацією.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 16, 19, 22, 64, 92 Конституції України, Законами України "Про Цивільну оборону України", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни", постановою Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року № 9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", ст. ст. 8, 9, 10, 11, 12, 17, 21, 69, 71, 86, 159, 160, 162, 163, 167 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій неправомірними, встановлення статусу інваліда війни та видачу посвідчення задовольнити повністю.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчень інваліда війни неправомірними.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області, ідентифікаційний код 20624042, встановити статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканці села Пасківщина вулиця Конотопська, 19 Згурівського району Київської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканці села Пасківщина вулиця Стечанська, 1 Згурівського району Київської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, мешканці села Пасківщина вулиця Стечанська, 9 Згурівського району Київської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4, мешканцю села Пасківщина вулиця Будівельників, 10 Згурівського району Київської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_4, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_5, мешканцю смт. Згурівка вулиця Петровського, 43 Київської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_5.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана до Апеляційного адміністративного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 10 (десяти) днів з дня її складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Апеляційного адміністративного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 20 (двадцяти) днів після подання заяви про апеляційне оскарження.