ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-6305/09/1770
21 грудня 2009 р. 10год. 16хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ліквідатор Саюк Ю.В.
відповідача: представник Оніщук В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариство з обмеженою відповідальністю "Престиж-Рівне"
доДержавна податкова інспекція в м.Рівне
про зобов"язання вчинення певних дій , -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов’язати Державну податкову інспекцію в м.Рівне негайно надати ліквідатору Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Рівне" довідку про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов’язкових платежах) за формою №12-ОПП. В подальшому, уточнивши свої вимоги, просив зобов’язати надати довідку за формою №22-ОПП.
В судовому засіданні ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Рівне" позовні вимоги підтримав, мотивуючи їх тим, що Товариство припинило свою діяльність в зв’язку із рішенням його учасників. В ході процедури ліквідації, було вчинено ряд передбачених Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" дій, в тому числі і ДПІ в м. Рівне проведено позапланову перевірку щодо господарської діяльності позивача. Згідно довідки №194/23-500/35776605 від 02.03.2009 року, порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства не встановлено. Однак, довідки про відсутність заборгованості відповідач позивачу не видає, мотивуючи тим, що зняти його з обліку неможливо без одержання відповідей від інших ДПІ, до яких в ході перевірки позивача направлялися запити щодо перевірки суб’єктів господарювання, з якими Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж Рівне" мало фінансово-господарські операції. Вважає, що така мотивація не узгоджується з вимогами чинного законодавства, і вказує, що вона є надуманою, позаяк з моменту підписання довідки про результати позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства пройшло більше ніж пів року. Враховуючи вищезазначене, а також приписи ч.2 ст.19 Конституції України, в силу яких органи державної влади та місцевого самоврядування повинні діяти лише в межах та в спосіб визначений Конституцією та законами України, просить в судовому порядку зобов’язати ДПІ в м.Рівне надати довідку про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов’язкових платежах) за формою №22-ОПП.
Відповідач, у запереченнях на позовну заяву та його представник в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує, вказуючи, що ДПІ у м.Рівне не може сформувати довідку форми №22-ОПП, позаяк відповідно до пп.6.1.5. п.6.1 ст.6 Порядку взаємодії між структурними підрозділами Державної податкової служби з питань реєстрації та обліку платників податків, затвердженого наказом ДПА України №110 від 28.02.2007 року не завершено здійснення зустрічних перевірок та не підтверджено емісію цінних паперів, операції з якими здійснював у перевіряємому періоді позивач. Хоча на момент вирішення спору по даній справі у позивача і немає боргу по податкам і обов’язковим платежам, однак, на думку відповідача, довідка форми №22-ОПП може бути видана позивачу лише після повної перевірки всього ланцюга господарських операцій, пов’язаних з цінними паперами ВАТ "Інноваційні промислові стратегії". Відтак, просить в позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін у судовому засіданні, оцінивши докази та всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж Рівне" зареєстроване як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 №815721 від 29.02.2008 року (а.с.17).
Рішенням учасників Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж Рівне" від 14.10.2008 року затверджено про припинення Товариства шляхом ліквідації, призначено ліквідатором Саюка Ю.В. та визначено порядок і строки подання кредиторами заяв та претензій (а.с.16).
У листопаді 2008 року ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Рівне" було подано до ДПІ у м.Рівне довідки за формами №8-ОПП та №4-ОПП з проханням провести перевірку у зв’язку з рішенням учасників про припинення діяльності Товариства (а.с.13).
Позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Рівне" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 03.03.2008 року по 06.02.2009 року проведено ДПІ у м.Рівне з 19.02.2009 року по 25.02.2009 року. За результатами перевірки складено довідку №194/23-500/35776605 від 02.03.2009 року, за висновками якої перевіркою всіх пунктів плану перевірки порушень не встановлено (а.с.5-12).
У відповідь на звернення позивача щодо видачі йому довідки за формою №12-ОПП (а.с.13), ДПІ у м.Рівне зазначено, що підстав для підписання обхідного листа у податкового органу немає та немає можливості сформувати довідку форми №22-ОПП, позаяк станом на 17.07.2009 року надійшла відповідь від інших ДПІ про незнаходження контрагентів позивача за юридичними адресами, а відтак і про неможливість проведення їх перевірок. Відповідачем зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж Рівне" буде знято з податкового обліку у разі отримання всіх необхідних документів від інших податкових органів (а.с.14-15).
На обґрунтування своєї позиції, відповідачем надано суду копії запитів до ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецьк та копії відповідей даного податкового органу, а також переписки з МФС та акту про неможливість перевірки контрагента ВАТ "Інноваційні промислові стратегії" з питань підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ТОВ "Престиж Рівне" (а.с.30-51).
Необхідність проведення таких перевірок пояснюється відповідачем тією обставиною, що позивачем у періоді, що перевірявся, було придбано на ринку цінних паперів пакет простих іменних акцій вказаного емітента.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно пп.8.1. Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №80 від 19.02.1998 року, з метою оподаткування ліквідацією платника податків або його філії, відділення чи іншого відокремленого підрозділу є ліквідація платника податків як юридичної особи або зупинення реєстрації фізичної особи як підприємця, а також ліквідація філії, відділення, відокремленого підрозділу платника податків, унаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата статусу як платника податків відповідно до законодавства.
Підпунктом 8.3.1 вказаного Порядку передбачено, що якщо платником податків подавалась заява за формою №8-ОПП, то після проведеної перевірки платника податків та його відокремлених підрозділів та спливу законодавчо встановлених строків сплати узгоджених податкових зобов'язань такого платника податків та його відокремлених підрозділів у разі встановлення факту відсутності заборгованості платника податків та його відокремлених підрозділів перед Державним бюджетом України та місцевими бюджетами з податків, зборів (обов'язкових платежів), які контролюються органами державної податкової служби, підрозділ обліку та звітності органу державної податкової служби складає довідку про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) за формою №22-ОПП та передає її до підрозділу обліку платників податків для направлення відповідальній особі платника податків за умови виконання таких вимог:
- наявності повідомлень від фінансових установ про закриття всіх рахунків такого платника податків, у тому числі відкритих через відокремлені підрозділи. У разі припинення платника податків, поточний рахунок якого відкритий у банку, який ліквідується, і за яким не задоволені кредиторські вимоги, платник податків надає довідку про суму визнаних ліквідатором банку кредиторських вимог та черговість їх задоволення;
- повернення до органу державної податкової служби оригіналів документів, що видані платнику податків та його відокремленим підрозділам (свідоцтва, патенти, довідки за формою №4-ОПП, інші довідки тощо) і підлягають поверненню відповідно до законодавства, а також засвідчені копії цих документів, якщо такі видавались та підлягають поверненню до органу державної податкової служби;
- надання до органу державної податкової служби копії ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу, складеного комісією з припинення (ліквідаційною комісією, ліквідатором) платника податків.
Така довідка направляється відповідальній особі платника податків за поштовою адресою, указаною у заяві за формою №8-ОПП. За зверненням комісії з припинення (ліквідаційної комісії), ліквідатора, платника податків (фізичної особи), іншої особи, яку за даними Єдиного державного реєстру (згідно з рішенням про припинення) призначено відповідальною за проведення процедур припинення платника податків, довідка за формою №22-ОПП може бути видана такій особі безпосередньо в органі державної податкової служби, але не пізніше третього робочого дня, наступного за днем реєстрації довідки в органі державної податкової служби. Після закінчення триденного строку довідка направляється поштою.
Вимоги даної норми, а також всі інші дії щодо припинення юридичної особи позивачем виконані, що підтверджується, як самим відповідачем так і матеріалами справи, зокрема позивачем було подано відповідачу заяву за формою №8-ОПП від 29.10.2008 року, ліквідаційний баланс та довідки про закриття банківських рахунків, а також повернуто довідку про взяття на облік платника податків форми №4-ОПП (а.с.53-55,76-80). ДПІ у м.Рівне було складено довідку про загальну інформацію щодо ТОВ "Престиж Рівне" (а.с.56-61).
Оскільки нормою пп.8.3.1. Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №80 від 19.02.1998 року, визначено вичерпний перелік умов, які платнику податків слід виконати та документів, які слід надати контролюючому органу для отримання довідки за формою №22-ОПП і позивач їх виконав, то відмова відповідача з посиланням на необхідність проведення додаткових зустрічних перевірок, яка не дає можливості завершити процедуру припинення юридичної особи ТОВ "Престиж Рівне", є незаконною.
Доводи податкового органу про те, що видача такої довідки може спричинити ненадходження податків до бюджету в майбутньому, судом до уваги не приймається в зв’язку з надуманістю.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що дії ДПІ в м. Рівне щодо ненадання довідки ТОВ "Престиж Рівне" про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов’язкових платежах) за формою №22-ОПП є такими, що суперечать вимогам чинного законодавства, тому позовні вимоги позивача про зобов’язання відповідача надати довідку про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов’язкових платежах) за формою №22-ОПП, обґрунтовані, підтвердженні матеріалами справи, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.
Згідно ч.1 ст.94 КАС України, документально підтверджені судові витрати присуджуються з Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,- ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов’язати Державну податкову інспекцію в м.Рівне надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Престиж Рівне" (код ЄДРПОУ 35776605) довідку про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов’язкових платежах) за формою №22-ОПП.
Присудити на користь позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Рівне" із державного бюджету судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Друзенко Н.В.
Постанова складена в повному обсязі 25.12.09р.