Постанова № 9124805, 24.11.2009, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2009
Номер справи
2а-6193/09/1770
Номер документу
9124805
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-6193/09/1770

24 листопада 2009 р. 09год. 25хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Кривчук К.І., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:

прокурор: Заяць І.Є.,

позивача: представник Микулін І.М.,

відповідач: представник не прибув, третьої особи:< Текст >

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомМлинівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі

Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

доприватного підприємства "Олді"

про стягнення адміністративно-господарської санкції , -

ВСТАНОВИВ :

Млинівський міжрайонний прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів з позовом до приватного підприємства "Олді" про стягнення адміністративно-господарської санкції в сумі 7142,10грн. 21 жовтня 2009 року Рівненське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів подало заяву про зміну суми позовних вимог та просить стягнути з відповідача 7516,78грн., з них: адміністративно-господарська санкція - 7142,10грн., пеня - 374,68грн.

У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав повністю.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Суду пояснив, що Приватним підприємством "Олді" в порушення вимог ст.ст.19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" упродовж 2008 року було створене лише одне робоче місце для працевлаштування інваліда за необхідності двох. Фонд оплати праці штатних працівників у звітному періоді становив 271,4тис.грн. й відповідно заробітна плата одного штаного працівника становила 7142,1грн. Ця сума становить розмір адміністративно-господарської санкції, що повинна бути сплачена до бюджету відповідачем за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Порушення термінів сплати адміністративно-господарської санкції тягне за собою нарахування пені, яка для відповідача становить 374,68грн. Оскільки на момент розгляду справи відповідачем добровільно сплачено адміністративно-господарську санкцію в сумі 7142,10грн., тому просить стягнути з приватного підприємства "Олді" 374,68грн. пені.

Відповідач заперечень суду не надав, у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду належним чином повідомлений. Судом не визнавалася обов’язковою участь відповідача у судовому засіданні. За таких обставин суд вважає за можливе вирішити спір без участі відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення у сумі 374,68 грн. з огляду на наступне.

Судом встановлено, що відповідно до Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70, Рівненським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було проведено невиїзну перевірку Приватного підприємства "Олді" щодо дотриманнявимог чинного законодавства у сфері соціальної політики держави.

Перевіркою встановлено, що згідно з поданим Приватним підприємством "Олді" звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік (форма N10-ПІ) середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача у звітному періоді склала 38 осіб. На виконання статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-XII від 21.03.1991р. (далі - Закон № 875-XII) підприємство зобов'язане створити два робочих місця для працевлаштування інвалідів, однак у 2008 році ним створено лише одне таке робоче місце.

Середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві становила 7142,1грн. Відповідно, сума штрафної санкції, яка підлягає сплаті відповідачем і самостійно ним визначена на підставі ст.20 Закону № 875-XII складає 7142,1грн.

Ці обставини підтверджуються дослідженими у судовому засіданні доказами: копією інформації Головного управління статистики у Рівненській області щодо відповідача (а.с.5), копією звіту про працевлаштування інвалідів за 2008р., самостійно складеного та поданого відповідачем до Фонду (а.с.6), переліком підприємств, установ та організацій Млинівського району, які повинні сплатити адміністратвино-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2008р. (а.с.7).

Відповідно до пунктів 3, 4 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 р. N1434, одним з основних завдань Фонду є контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами і організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю (далі - підприємства), нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Фонд відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені.

Згідно зі ст.19 Закону № 875-XII для підприємств, установ організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.

Стаття 20 Закону № 875-XII передбачає, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю (далі - підприємство), де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, за кожне місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Відповідно до п.3.4 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 15.05.2007р. №223, нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).

Станом на 10.09.2009 р. адміністративно-господарська санкція у розмірі 7142,1грн. відповідачем не сплачена. Відтак, за порушення термінів сплати адміністративно-господарської санкції відповідачу нарахована пеня в сумі 374,68 грн.

Облікова ставка Національного банку України становила: з 16.04.2009р. по 14.06.2009р., що складає 60 днів, - 12%; з 15.06.2009р. по 11.08.2009р., що складає 58 днів, - 11%; з 12.08.2009р. по 10.09.2009р., що складає 30 днів - 10,25%.

Кількість днів у поточному році - 365, відсотки від ставки НБУ, законодавчо встановлені для розрахунку розміру пені - 120%.

Звідси, розрахунковий розмір пені становить за період: з 16.04.2009р. по 14.06.2009р. - 0,04% (12х120:100:365=0,039); з 15.06.2009р. по 11.08.2009р. - 0,04% (11х120:100:365=0,036); з 12.08.2009р. по 10.09.2009р. - 0,03% (10,25%х120:100:365=0,034).

Отже, у перших двох періодах розрахунковий розмір пені становить 0,04%, а тому сума пені за одинь день прострочення становить 2,86грн. (7142,1х0,04%), у третьому періоді - 1,24грн. (7142,1х0,03%).

Таким чином, сума пені, яку необхідно сплатити відповідачу складає 374,68грн., з них: за період з 16.04.2009р. по 11.08.2009р. - 337,48грн. (2,86грн.х118), за період з 12.08.2009р. по 10.09.2009р. - 37,2грн. (1,24х30).

Відповідно до ч.ч.9, 10 ст.20 Закону №875-XII, спори, що виникають із правовідносин за ст.ст.19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку. Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси , у тому числі в суді.

Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р. №1789-XII представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

За наведених обставин позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення в сумі 374,68грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з відповідача приватного підприємства "Олді" (вул.Загребля, 2В, смт.Демидівка, Рівненська область, 35200, код ЄДРПОУ 32803489, р/р26002054701381 у КБРФ Приватбанку, МФО 333391) на користь держави в особі Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул.Замкова, 10а/1, м.Рівне, 33028, р/р31216230700002 у ГУ ДКУ в Рівненській області, ЗКПО 22586331, МФО 833017) адміністративно-господарську санкцію в сумі 374 (триста сімдесят чотири) грн. 68 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                     Дудар О.М.

Постанова складена в повному обсязі 30.11.2009р.