Постанова № 9124634, 08.04.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2010
Номер справи
2а-848/10/1670
Номер документу
9124634
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-848/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –Єресько Л.О.,

при секретарі –Бредун М.В.,

за участю:

представника позивача -Пришупи О.А.,

представника відповідача - Роман О.І.,

представника відповідача - Ялов О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській областідо Комунального підприємства "Житлово-комунальний комбінат с.Розсошенці"про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

01 березня 2010 року позивач Державна інспекція з контролю за цінами в Полтавській області (надалі – позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Житлово-комунальний комбінат с.Розсошенці" (надалі –відповідач), яким просив зобов'язати відповідача допустити посадових осіб інспекції до проведення перевірки та надати всі необхідні матеріали для її проведення <ПРЕДМЕТ СПОРУ >.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що відповідачем було неправомірно відмовлено посадовій особі Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області у проведенні планованої перевірки Комунального підприємства “Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці” щодо питань дотримання державної дисципліни цін на житлово-комунальні послуги та плати за проживання у гуртожитках, оскільки згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 483 від 21 травня 2008 року, якою затверджені критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, відповідач відноситься до суб"єктів господарювання з високим ступенем ризику, а тому підлягає перевірці.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала та просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти позову, просили відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на п.п. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні", яким встановлено мораторій до 01 січня 2011 року на здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності органами державної влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими чи службовими особами щодо суб'єктів малого підприємництва.

У своїх запереченнях наполягали на тому, що Постанова Кабінету Міністрів України № 483 від 21 травня 2008 року, якою затверджені критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, не відносить, а лише містить критерії, за якими можливе віднесення підприємств до суб"єктів господарювання з певним ступенем ризику та не встановлює повноваження позивача відносити підприємство до ступенів ризику.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство “Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці” ( ідентифікаційний код 31728909, адреса: вул. Шевченка, 15, с. Розсошенці, Полтавського району Полтавської області) зареєстроване 01.02.2002 року розпорядженням Полтавської районної державної адміністрації, є суб"єктом господарювання малого підприємництва, діє на підставі Статуту (свідоцтво про державну реєстрацію від 01.02.2002 року Серії АОО № 189300 )

Згідно довідки АА № 105779 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій від 26.03.2010 року, копія якої знаходиться у матеріалах справи, одним із видів діяльності відповідача по КВЕД є 40.30.0 - постачання пари та гарячої води.

Даний вид діяльності належить контролю та регулюванню з боку держави за правильністю формування та застосування цін/тарифів за надані послуги та регулюється Законом України від 24.06.2004, № 1875-IV "Про житлово-комунальні послуги", який визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг.

Згідно ст. 7 вказаного Закону встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги у сфері житлово-комунальних послуг належить до повноважень органів місцевого самоврядування.

За надання послуг Комунальним підприємством “Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці” здійснювалося нарахування плати по тарифах, затверджених відповідними рішеннями Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

Згідно ст. 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів, при цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції, і такий контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Відповідно до п. 3 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1819 від 13.12.2000 р. основним завданнями Державної інспекції з контролю за цінами є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів).

Відповідно до п. 5 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами Державна інспекція з контролю за цінами має право: 1) проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); знайомитися з установчими документами та свідоцтвом про державну реєстрацію; перевіряти у посадових осіб, відповідальних за формування, встановлення та застосування цін (тарифів), документи, що посвідчують особу; проводити перевірку достовірності даних, наведених у документах з питань порядку формування, встановлення та застосування державних фіксованих та регульованих цін; 2) одержувати відповідно до законодавства письмові пояснення, довідки, документи, матеріали з питань, що виникають під час перевірки порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), документи (їх копії) про рівень і економічну обґрунтованість цін (тарифів) на товари, роботи та послуги, їх техніко-економічні характеристики, ефективність, споживчі властивості тощо; 3) обстежувати в установленому порядку виробничі, складські, торговельні та інші приміщення суб'єктів господарювання, що використовуються для виготовлення, зберігання й реалізації товарів і сировини, організації та надання послуг; 4) вимагати відповідно до законодавства усунення виявлених порушень порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), а також здійснення перерахунку вартості товарів, робіт і послуг, ціни (тарифи) на які сформовані, встановлені та/або застосовані з порушенням законодавства (якщо фактичну оплату товарів, робіт та послуг не проведено) для розрахунків із споживачами; 5) приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів); 6) відповідно до вимог законодавства розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконанням вимог органів державного контролю за цінами; 7) залучати спеціалістів органів виконавчої влади, а також суб'єктів господарювання (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до її компетенції; 8) скасовувати розпорядчі документи своїх територіальних органів (припис, розпорядження, рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій), а також винесені ними постанови про накладення адміністративних стягнень; 9) проводити перевірку правильності розрахунків щодо застосування цін (тарифів), на які запроваджене державне регулювання; 10) здійснювати моніторинг цін (тарифів) та проводити цінові дослідження на споживчому та товарних ринках; 11) одержувати відповідно до законодавства копії платіжних документів, що підтверджують факт перерахування до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій; 12) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення; 13) надсилати до правоохоронних органів матеріали перевірок щодо дій, які містять ознаки злочину;14) вчиняти інші дії в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.

Порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності передбачений Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Статтею 1 вказаного Закону визначено, що заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Як вбачається із матеріалів справи Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області на підставі вищевикладених норм було складено план роботи на І квартал 2010 року затверджений наказом № 71 від 24.12.2009 року, яким було заплановано перевірку відповідача Комунального підприємства “Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці” щодо питань дотримання державної дисципліни цін на житлово-комунальні послуги та плати за проживання у гуртожитках, у зв"язку з тим, що відповідач відноситься до підприємств з високим ступенем ризику.

Згідно ч. 2 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності.

Даною нормою спростовуються доводи відповідача про відсутність повноважень у Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області відносити підприємство до ступенів ризику.

З урахуванням значення прийнятного ризику для життєдіяльності всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним. Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю).

Підпунктом 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні" встановлено до 01 січня 2011 року мораторій на здійснення заходів державного нагляду (контролю) суб'єктів малого підприємництва, крім проведення перевірок суб'єктів малого підприємництва, господарська діяльність яких віднесена до високого ступеня ризику, критерії визначення якого затверджено Кабінетом Міністрів України.

Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, затверджуються Постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 21 травня 2008 року.

Згідно п. 3 вищевказаної Постанови КМУ до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику можуть бути віднесені ті підприємства, що, зокрема, реалізують продукцію, товари і послуги в обсязі, що перевищує 500 тис. гривень на рік та ті, що порушують державну дисципліну цін.

На підставі вказаної постанови Державна інспекція з контролю за цінами в Полтавській області, як орган державного нагляду (контролю), віднесла відповідача до підприємств з високим ступенем ризику, оскільки за результатами перевірки 09.11.2007 року до відповідача застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін, а також встановлено, що дохід від реалізації робіт відповідача становив 1612,5 тис. грн. за 9 місяців 2007 року ( копія акта перевірки № 000491 від 07.11.2007 р. та рішення № 107 від 09.11.2007 р. знаходяться у матеріалах справи), а в ході судового розгляду представником відповідача зазначено, що в середньому підприємством за рік надається житлово-комунальних послуг приблизно на 2 млн. грн.

Згідно ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

29 січня 2010 року відповідачем було отримано повідомлення Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області № 17 від 26.01.2010 року про проведення перевірки у період з 08.02.2010 р. по 26.02.2010 р. У листі № 83 від 01.02.2010 року Комунальне підприємство “Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці” звернулося з пропозицією про перенесення перевірки на наступний рік, посилаючись на п.п 1 п. ІІ прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні", тобто з дотриманням вимог вищевказаної норми.

Згідно ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо:

- він здійснюється з порушенням вимог щодо періодичності проведення заходів державного нагляду (контролю), передбачених законом;

- посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам.

Судом встановлено, що наказом № 14 від 05.02.2010 року проведення планової перевірки відповідача у період з 08.02.2010 р. по 26.02.2010 р. було доручено провідному державному інспектору відділу організаційно-аналітичної роботи Дем”яновій Т.І. На виконання вказаного наказу Дем”яновій Т.І. було видано посвідчення № 000067 від 05.02.2010 року з терміном дії на період проведення перевірки.

Згідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 483 від 21 травня 2008 року, якою затверджені Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, пов'язані з державним наглядом (контролем) за додержанням суб'єктами господарювання порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів) для підприємств з високим ступенем ризику здійснюються з періодичністю один раз на рік.

Попередня перевірка Комунального підприємства “Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці” з питань дотримання державної дисципліни цін при встановленні, формуванні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області проводилася у період з 01.11.2007 р. по 07.11.2007 року, за результатами якої було складено акт перевірки № 000491 від 07.11.2007 р., тобто більш ніж 2 роки тому, що не заперечувалось представниками відповідача.

Однак, при виході 08.02.2010 року для здійснення планової перевірки Комунального підприємства “Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці” посадову особу Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області Дем”янову Т.І. не було допущено до здійснення перевірки, про що нею складено акт № 1 від 08.02.2010 року про не допуск до проведення перевірки, копія якого наявна у матеріалах справи.

Свою відмову у допуску до перевірки відповідач додатково, крім вищевказаних підстав, мотивував незручностями, які підприємство зазнає під час численних перевірок контролюючими органами, відсутності умов для розташування перевіряючих та необхідністю приділення часу та уваги відповідальних працівників підприємства в умовах великої завантаженості.

Разом з тим, такої підстави для не допуску посадових осіб контролюючих органів до перевірки діючим законодавством не передбачено.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дія мораторію на проведення заходів державного нагляду (контролю) на підприємство відповідача не поширюється, а відмова у допуску посадової особи контролюючого органу до проведення перевірки на підставі документів згідно Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»не ґрунтується на вимогах вказаного Закону.

Підпунктом 12 п. 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 р. N 1819, передбачено, що Державна інспекція з контролю за цінами в Полтавській області має право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

З аналізу вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення", п. 3, 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 р. N 1819, ст. 1, 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п. 3, 5 Постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 21 травня 2008 року «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів», п.п 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні", статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області до Комунального підприємства "Житлово-комунальний комбінат с.Розсошенці" про зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Зобов'язати Комунальне підприємство "Житлово-комунальний комбінат с.Розсошенці" допустити посадових осіб Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області до проведення перевірки та надати всі необхідні для проведення перевірки матеріали.

          Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 13 квітня 2010 року.

          Суддя                                                                                Л.О. Єресько