
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
___________________________
УХВАЛА
27 серпня 2020 року м. Харків Справа № 913/399/20
Провадження №17/913/399/20
Господарський суд Луганської області у складі судді Фонової О.С., розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер СВ», м. Рівне
до Новоайдарської обласної санаторної школи, смт. Новоайдар Луганської області,
про стягнення 443952,23 грн.
Секретар судового засідання Селіверстова Н.О.
У засіданні брали участь:
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув.
Обставини справи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Партнер СВ» (позивач у справі) звернулось з позовною заявою від 02.07.2020 б/н до Новоайдарської обласної санаторної школи (відповідач у справі) про стягнення 443952,23 грн, з яких: 361660,72 грн заборгованість за договором позики товару (безвідсотковий) №4 від 28.02.2020 та 82291,51 грн заборгованість за договором позики товару (безвідсотковий) №18 від 03.04.2020.
Ухвалою суду від 03.08.2020, після усунення недоліків, відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовне засідання.
25.08.2020 відділу документального забезпечення суду від Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області надійшла заява від 19.08.2020 № 33/2-1632вих-20 про вступ у справу № 913/399/20 в інтересах держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби.
Обґрунтовуючи заяву прокурор з посиланням на норми ст. 131-1 Конституції України, ст.ст. 23, 24 Закону України «Про прокуратуру», ст. 53 ГПК України зазначив, що Новоайдарська обласна санаторна школа, яка є відповідачем у справі, є бюджетною установою та її фінансування здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету.
Як вказує прокурор, в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі», Новоайдарська обласна санаторна школа є замовником, який здійснює закупівлі відповідно до цього Закону.
Стягнення бюджетних коштів на виконання договорів, укладених із порушенням Закону України «Про публічні закупівлі» (без проведення певної процедури закупівлі), порушує інтереси держави, враховуючи також те, що в провадженні Господарського суду Луганської області перебуває справа №913/281/20 за позовом заступника керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби України до Новоайдарської обласної санаторної школи, ТОВ «Партнер СВ» про визнання недійсними договору позики товару (безвідсоткової) № 4 від 28.02.2020, кінцеве рішення у якій не прийняте.
Як повідомив прокурор, відсутність коштів у Новоайдарської обласної санаторної школи для оплати за теплову енергію підтверджується копією кошторису Новоайдарської обласної санаторної школи на 2020 рік.
На думку прокурора, відсутність коштів на оплату за теплову енергію, які мають бути передбачені бюджетними призначеннями, асигнуваннями та передбачатись у річному плані закупівель товару, при укладанні спірного договору створюють загрозу нецільового використання бюджетних коштів.
Відповідно до ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов`язань минулих років, узятих на облік органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно з ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Як орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, прокурор визначив Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України, який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Статтею 7 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено органи, які здійснюють державне регулювання та контроль у сфері публічних закупівель, а саме: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.
Разом з тим, згідно з п.п. 3, 4, 9 п. 4 Положення про Державну аудиторську службу України, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань: реалізує державний фінансовий контроль через здійснення, зокрема, перевірки державних закупівель; вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства; передає в установленому порядку право охоронюваним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь.
Згідно з Положенням про Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України, затвердженим наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23, Північно-східний офіс Держаудитслужби (далі - Офіс) підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління в Луганській, Полтавській, Сумській областях (далі - управління). Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно.
Згідно з ч. 4 Положення Офіс відповідно до покладених на нього завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель; здійснює контроль за: цільовим, ефективним використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів; досягненням економії бюджетних коштів і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів; усуненням виявлених недоліків і порушень. Вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб. Звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Офіс має право, зокрема, порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства (п. 18 ч. 6 Положення).
Невжиття суб`єктом владних повноважень належних заходів з державного фінансового контролю для недопущення незаконного та безпідставного стягнення бюджетних коштів з навчального закладу, є бездіяльністю уповноваженого органу та вжиття таких заходів забезпечується органами прокуратури.
Сєвєродонецькою місцевою прокуратурою Луганської області листом від 19.08.2020 №33/2-1629вих-20 проінформовано Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області про виявлені порушення та повідомлено про звернення до Господарського суду Луганської області з заявою про вступ прокуратури у справу №913/399/20 в інтересах держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення заяви заступника керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області в особі Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України, тому Сєвєродонецька місцева прокуратура допускається до участі у цій справі.
27.08.2020 до відділу документального забезпечення суду від позивача надійшло клопотання від 25.08.2020, в якому останній просить надсилати всі процесуальні документи за адресою: вул. Московська, буд.120, м. Ізюм Харківської області, 64303.
Суд, розглянувши клопотання позивача, дійшов висновку про його задоволення.
Сторони у судове засідання 27.08.2020 не з`явилися. Про дату, час та місце розгляду справи по суті повідомлялися належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідач в установлений судом строк будь - яких заяв або клопотань, відзиву із викладенням власної правової позиції до суду не надав.
Відповідно до ст. 113 Господарського процесуального кодексу України, строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.
Згідно з ч. 2 ст.119 Господарського процесуального кодексу України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Суд дійшов висновку про можливість продовження відповідачу процесуального строку для подачі відзиву на позовну заяву по 11.09.2020.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадку, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Враховуючи зазначене, заяву прокурора про вступ у справу, з метою забезпечення всебічного, повного та об`єктивного розгляду справи, виконання завдань підготовчого провадження, підготовче засідання підлягає відкладенню.
Керуючись ст.ст. 46, 53, 120, 113, ч. 2 ст.119 ст.ст. 178, 179, 182, п. 3 ч. 2 ст. 183, ст.ст. 184, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1. Допустити до участі у справі Сєвєродонецьку місцеву прокуратуру Луганської області в інтересах держави в особі Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України.
2. Підготовче засідання призначити на 14.09.2020 о 12 год. 30 хв.
3. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, буд. 5, зал судових засідань №205.
4. Продовжити відповідачу процесуальний строк для подачі відзиву на позов в строк до 11.09.2020, його копію надіслати позивачу, а позивачу встановити строк для подачі відповіді на відзив по 14.09.2020 (включно).
5. Позивачу терміново надіслати на адресу прокурора та Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України копію позовної заяви і доданих до неї документів, докази надати суду.
6. Відповідачу терміново надіслати на адресу прокурора та Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України копію відзиву на позов і доданих до нього документів, докази надати суду.
7. Прокурору та Північно-східному офісу Державної аудиторської служби України в строк до 11.09.2020 надати письмові пояснення на позовну заяву та відзив, їх копію надіслати позивачу та відповідачу, докази на підтвердження такого направлення надати суду.
Учасники справи мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщену на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: (https://court.gov.ua/FAIR).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 01.09.2020 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку відповідно до ст.255 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.С. Фонова