Рішення № 91225864, 27.08.2020, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
27.08.2020
Номер справи
234/7919/20
Номер документу
91225864
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/7919/20

Провадження № 2/234/2478/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2020 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області в складі

судді - Демидової В.К.,

при секретері - Воропаєвої Ю.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Краматорську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №234/7919/20 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,-

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

20 травня 2020 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до суду з позовними вимогами до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.

Позивач свої позовні вимоги обґрунтував тим, що до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради 22 квітня 2010 року звернулася громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , із заявою про призначення компенсаційної виплати за надання соціальних послуг громадянину ОСОБА_2 .

Відповідач надала необхідні документи згідно з п. 6, пп.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 558 від 29.04.2004 «Про порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги».

Для призначення компенсації подаються такі документи:

1)непрацюючою фізичною особою, яка надає соціальні послуги: заява про згоду надавати соціальні послуги; паспорт або інший документ, що посвідчує особу; висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що стан її здоров`я дозволяє постійно надавати соціальні послуги; копія трудової книжки, а у разі відсутності трудової книжки - письмове повідомлення особи із зазначенням інформації про відсутність трудової книжки та про останнє місце роботи чи отримання доходів; заява про надання згоди на проведення перевірки даних про доходи особи з використанням відомостей Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;

2)особою, яка потребує надання соціальних послуг, або її законним представником (у разі визнання цієї особи недієздатною): заява про необхідність надання соціальних послуг; паспорт або інший документ, що посвідчує особу; копія довідки медико-соціальної експертної комісії про групу інвалідності (надається інвалідом); висновок лікарсько консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду та нездатність особи до самообслуговування.

Позивачем було прийнято рішення від 17 травня 2010 року відповідно до Порядку та призначена компенсація на період з 22 квітня 2010 року по 18 квітня 2011 року.

Відповідно до п. 15 Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов`язан повідомити структурні підрозділи з питань соціального захист; населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу місько ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначенні та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержайння у зв`язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурний підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державне адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, колі фізична особа не мала права на одержання компенсації.

Надалі відповідач зверталася до позивача з заявою від 20 квітня 2011 року про призначення компенсаційної виплати за надання соціальних послуг ОСОБА_2 .

Позивачем було прийняте рішення від 29 квітня 2011 року про призначення компенсаційних виплат на період з 20 квітня 2011 року довічно.

У лютому 2019 року на адресу управління надійшла інформація, з якої вбачаться що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Враховуючи виявлені по даній справі обставини, позивачем було прийнято розпорядження від 07 лютого 2019 року щодо припинення виплати з 19 січня 2019 року.

Відповідно до довідки від 08 лютого 2019 року відповідачеві було перераховано виплату компенсації за період з січня 2019 року по лютий 2019 року. Заборгованість переплачених бюджетних коштів складає 94 грн. 17 коп.

Позивач листом повідомленням № 04-40/796 від 26 березня 2019 року довів до відома відповідача інформацію про переплату бюджетних коштів. До цього часу сума переплати не погашалась.

Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення, що призначив компенсацію.

Тому просять стягнути з ОСОБА_1 , заборговану переплату бюджетних коштів у сумі 94 гри. 17 коп. на користь управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради.

Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 01 липня 2020 року відкрито провадження по цивільній справі за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, в порядку спрощеного позовного провадження.

Представник позивача - Філоник В.В. в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву, в якій просила розглядати справ у її відсутності, позивні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, проти винесення заочного рішення суду не заперечувала.

Відповідач ОСОБА_1 , яка повідомлена належним чином про час та місце слухання справи, в судове засідання не з`явилася, про причини неявки суду не повідомила, відзив на позовну заяву не подала, у зв`язку з чим зі згоди представника позивача суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК).

Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обовязків, передбачених законом.

Суд на підставі ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до положень ст. ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановленихст. 82 цього Кодексу. Обставини, встановлені рішенням суду у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Докази надаються сторонами та іншими особами, що беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ст. 77 ЦПК України). Крім того, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 78 ЦПК України).

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до п.п. 1, 3 постанови КМУ № 558 від 29.04.2004 року «Про порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата. Фізична особа, яка надає соціальні послуги, має право одержувати тільки одну компенсацію незалежно від кількості обслуговуваних осіб, видів та обсягу послуг.

Відповідно до п. 8 постанови КМУ № 558 від 29.04.2004 року «Про порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» компенсація призначається: на час встановлення групи інвалідності - інвалідам I групи, інвалідність яких встановлена безстроково та які згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією потребують постійного стороннього догляду; на час, протягом якого особа, що подала заяву про необхідність отримання соціальних послуг, потребуватиме постійного стороннього догляду.

В судовому засіданні встановлено, що згідно заяви від 22 квітня 2010 року відповідач ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про призначення компенсаційної виплати за надання соціальних послуг ОСОБА_2 .

Позивачем було прийнято рішення від 17 травня 2010 року відповідно до Порядку та призначена компенсація на період з 22 квітня 2010 року по 18 квітня 2011 року.

Надалі відповідач зверталася до позивача з заявою від 20 квітня 2011 року про призначення компенсаційної виплати за надання соціальних послуг ОСОБА_2 .

Позивачем було прийняте рішення від 29 квітня 2011 року про призначення компенсаційних виплат на період з 20 квітня 2011 року довічно.

У лютому 2019 року на адресу управління надійшла інформація, з якої вбачаться що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Враховуючи виявлені по даній справі обставини, позивачем було прийнято розпорядження від 07 лютого 2019 року щодо припинення виплати з 19 січня 2019 року.

Відповідно до довідки від 08 лютого 2019 року відповідачеві було перераховано виплату компенсації за період з січня 2019 року по лютий 2019 року. Заборгованість переплачених бюджетних коштів складає 94 грн. 17 коп.

Позивач листом повідомленням № 04-40/796 від 26 березня 2019 року довів до відома відповідача інформацію про переплату бюджетних коштів. До цього часу сума переплати не погашалась.

Таким чином, суд вважає, що у зв`язку з не повідомленням відповідачем про зміну обставин щодо отримання соціальних виплат, УПтСЗН Краматорської міської ради було здійснено надмірну виплату коштів за призначеною грошовою допомогою, яка складається в сумі 94,17 грн.

Відповідно до п. 15 постанови КМУ № 558 від 29.04.2004 року «Про порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради: визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення; повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію.

Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

Разом з тим, з доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача як набувача виплат за надання соціальних послуг не була добросовісною, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.

Оскільки відповідачем вимога УПтСЗН про повернення коштів залишена без реагування, добровільно коштів повернуто не було, вони підлягають стягненню з відповідача.

Таким чином, суд вважає, що у зв`язку з не повідомленням відповідачем про зміну обставин щодо отримання соціальних виплат, УПтСЗН Краматорської міської ради було здійснено надмірну виплату коштів за призначеною грошовою допомогою, яка складається в сумі 94,17 грн.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно зі ст.141 ЦПК України, з відвовідача підлягає стягненню на користь держави судовий збір в сумі 2102,00 грн.

Керуючись ст.ст. 12-13, 76 -79, 81,141, 256, 263 - 265, 280 ЦПК України, 1166, 1215 ЦК України, суд , -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської (ЄДРПОУ 25953617, р/р НОМЕР_2 ДКСУ м. Київ, МФО 820172), заборговану переплату бюджетних коштів у розмірі 94 грн. 17 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в сумі 2102,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд (Перехідні положення п.п. 15.5, 15), протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.К.Демидова