
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
31 серпня 2020 р. № 520/9885/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов`язання вчинити певні дії ,-
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , в якому просив суд визнати протиправною дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв`язку із невиплатою частини перерахованої пенсії за рішенням Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/8710/18 з 01.01.2018 року та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів, з 01.01.2018 року по момент вирішення справи по суті, відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Постанови Кабінету Міністрів №159 від 21.02.2001 року "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати", у зв`язку із невиплатою частини перерахованої пенсії за рішенням Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/8710/18.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що відповідач всупереч вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" протиправно обмежив максимальний розмір його пенсії, шляхом зменшення розміру грошового забезпечення відповідних сум грошового забезпечення після проведеного перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Відповідачем надано відзив на позов, в якому він проти позову заперечував та просив в задоволенні позовних вимог відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , проходив службу у Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України на посаді начальника Управління в Харківській області.
У грудні 2010 року наказом Голови Держспецзв`язку №745-ос від 10.12.2010 року, його було звільнено зі служби за підпунктом 3 пункту 92 (за станом здоров`я) у запас ЗС України відповідно до «Положення про проходження служби в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації особами рядового і начальницького складу», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 р. №1828, а 30 грудня 2010 року наказом Голови Держспецзв`язку №792-ос від 21.12.2010 р. виключено із списків особового складу в званні полковника.
3 31 грудня 2010 року, на підставі документів наданих Управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Харківській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, позивачу було призначено пенсію за вислугу років (пенсійне посв. № 2213024795, особ. рах. 007935/2099) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.2009 року.
Наприкінці червня 2018 року ОСОБА_1 було отримано листа від Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області (додаток 2) яким проінформовано, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» мені здійснено перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 року, виданої уповноваженим органом «Державна служба спеціального зв`язку та захисту інформації» яке становіть 15960, 00 грн., в тому числі: - посадового окладу 9160,00 грн.; окладу за спеціальним званням 1480,00 грн.; надбавки за вислугу років (50%) 5320,00 грн., в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Розмір перерахованої пенсії з 1 січня 2018 року складає 8572,96 грн. (з урахуванням 50% суми підвищення, що становить 2599,04 грн.); з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків (3898,56 грн.); з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків (5198,08 грн.) суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року з обмеженням пенсії максимальним розміром 70%.
Не погоджуючись з діями Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні основного розміру пенсії з 80% до 70% та у виплаті 50% суми підвищення позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом у якому просив: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні мені основного розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення та у зменшенні розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01.01.2018 року, зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати мені пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 01.01.2018 року, з виплатою суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2018 року у справі №520/8710/18 позовні вимоги задоволені у повному обсязі.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2019 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на Рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/8710/18 повернуто скаржнику. Таким чином Рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/8710/18 набрало законної сили.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі №520/8710/18 ГУПФУ ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, за період з 01.01.2018 року по 04.02.2019 року та нараховано доплату пенсії, яка склала 53546,23 грн., без врахування компенсації втрати частини доходів за несвоєчасну виплату частини пенсії за весь час затримки.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі №520/8710/18 ГУПФУ в частині виплати заборгованості та повернення судового збору досі не виконано.
Тому, 17.01.2020 року, позивач звернувся з заявою до ГУПФУ в Харківській області (додаток 4) про нарахування та виплати мені компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати частини пенсії, відповідно до діючого законодавства, за весь час затримки у зв`язку із порушення ГУПФУ строків її виплати.
21.02.2020 року ним отримано листа ГУ ПФУ в Харківській області від 14.02.2020 року №381/М-14 яким відмовлено у здійсненні компенсації втрати частини доходів (пенсії) у зв`язку з порушенням ПФУ в Харківській області строків її виплати, оскільки зобов`язань щодо нарахувань компенсації на Головне управління рішенням суду не було покладено.
З такою позицією ГУ ПФУ в Харківській області позивач категорично незгоден, вважаю бездіяльність протиправною та такою, що порушує мої права як людини, а тому він був змушений звернутися до суду для захисту своїх законних прав та інтересів.
Суд вказує, що відповідно до ч.2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІУ від 09.07.2003 року (далі за текстом - Закон № 1058-ІУ), яка регламентує виплату пенсій за минулий час, передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до ч.2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ від 19.10.2000 року та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. № 159 (далі - Порядок № 159).
Відповідно до положень ст. ст. 1 та 2 Закону № 2050-ІІІ, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно положень п.2 та 3 Порядку № 159, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року. Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, серед яких, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
У п.4 Порядку №159 закріплено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться) (ст. З вказаного вище Закону).
Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Наведене нормативне регулювання не встановлює першочерговості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи був виплачений нарахований дохід, та чи виплачений він із порушенням строків, чи нараховувався і виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов`язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати.
Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 55 Закону № 2262-ХІІ, ст. 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядку № 159, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Водночас компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.
Використане у ст. З Закону № 2050-ІІІ та п. 4 Порядку № 159 формулювання, що компенсація обчислюється як добуток "нарахованого, але не виплаченого грошового доходу" за відповідний місяць, означає, що має існувати обов`язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Водночас, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень ст. 1 - 3 Закону № 2050-ІІІ, окремих положень Порядку №159 дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.
Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права висловлений Верховним Судом України у постановах від 19 грудня 2011 року (справа № 6-58цс11), від 11 липня 2017 року (справа № 21-2003а16), та Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року (справа № 336/4675/17), від 21 червня 2018 року (№ 523/1124/17), від 03 липня 2018 року (справа № 521/940/17) та від 18 липня 2018 року (справа № 490/6755/15-а), від 3 липня 2019 року Великої Палати Верховного Суду (справа № 676/1557/16-ц).
Отже суд вважає, що відповідач протиправно не нарахував та не сплатив позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення вимог адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв`язку із невиплатою частини перерахованої пенсії за рішенням Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/8710/18 з 01.01.2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів, з 01.01.2018 року по момент вирішення справи по суті, відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Постанови Кабінету Міністрів №159 від 21.02.2001 року "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати", у зв`язку із невиплатою частини перерахованої пенсії за рішенням Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/8710/18.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А.В.Зінченко