
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2020 р. справа № 400/1859/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, проспект Миру, 34,Миколаїв,54034 про:скасування наказів № 3830/0/14-20-СГ, від 11.03.2020 р. № 5103/0/14-20-СГ; зобов`язання вчинити певні дії, ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (далі-відповідач), в якому просить скасувати наказ №3830/0/14-20-СГ «Про включення земельних ділянок в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права оренди на які пропонується до продажу на земельних торгах окремими лотами» в частині включення у додатку 1 до Наказу земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вид земельних угідь - рілля, орієнтованою площею 102,0964 га з кадастровим номером 4824284600:09:000:0009; скасувати наказ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 11.03.2020 р. за Ф№5103/0/14-20-СГ; зобов`язати відповідача надати позивачу дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтованою площею 2 га, яка розташована на території Миколаївського району Миколаївської області кадастровий номер 48242844600:09:000:0009.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що бажана земельна ділянка була у користуванні ДП «Таврійський» до 24.02.2020 р., а після припинення права постійного і при наявності не розглянутої заяви позивача, відповідач прийняв спірний наказ на підставі якого і відмовив позивачу у надані дозволу на розроблення документації із землеустрою. Такі дії, а також спірні накази позивач вважає протиправними, оскільки не відповідають нормам Земельного кодексу України.
Ухвалою від 18.05.2020 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Від відповідача надійшов відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову, оскільки на час розгляду заяви позивача спірним №3830/0/14-20-Сг від 26.02.2020 р. землі, до яких входить бажана позивачем земельна ділянка, включено до переліку земельних ділянок для проведення торгів, що відповідає нормам Земельного кодексу України та є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою позивачу.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України).
Інших процесуальних дій у справі судом не вчинялось.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивач 19.02.2020 р. звернулась до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 2 га у власність для ведення селянського господарства за рахунок земель державної власності, що розташована на території Нечаянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області за кадастрам номером 48242844600:09:000:0009 та яка перебувала в постійному користуванні ДП «Таврійський».
Наказом від 24.02.2020 р. відповідач №3680/0/14-20-Сг припинив право постійного користування земельними ділянками державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 201,69415 га, з яких земельна ділянка площею 99,5951 га кадастровий номер №4824284600:09:000:0008 та земельна ділянка площею 102,0964 га кадастровий номер №482484600:09:000:0009, які надані були у постійне користування військовому радгоспу «Таврійський».
26.02.2020 р. відповідач прийнято наказ №3830/0/14-20-СГ «Про включення земельних ділянок в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права оренди на які пропонується до продажу на земельних торгах окремими лотами», згідно додатку до наказу до переліку включено земельні ділянки площею 99,5951 га кадастровий номер №4824284600:09:000:0008 та земельна ділянка площею 102,0964 га кадастровий номер №482484600:09:000:0009, що розташовані на території Нечаянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.
11.03.2020 р. відповідачем наказом №5103//0/14-20-СГ було відмовлено позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, у зв`язку з тим, що бажана земельна ділянка перебуває у приватній власності іншого громадянина.
Відповідно до ст. 15-1 Земельного кодексу України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1-3 ст.123 Земельного Кодексу України, Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно з ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до положення про Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 р. №308, відповідач, Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення на території Миколаївської області.
Як вбачається із матеріалів справи, Наказом Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області наказ №3830/0/14-20-СГ «Про включення земельних ділянок в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права оренди на які пропонується до продажу на земельних торгах окремими лотами», згідно додатку до наказу до переліку включено земельні ділянки площею 99,5951 га кадастровий номер №4824284600:09:000:0008 та земельна ділянка площею 102,0964 га кадастровий номер №482484600:09:000:0009, що розташовані на території Нечаянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області. Тобто, згідно додатку, до переліку цих земель входить бажана позивачем земельна ділянка.
Статтею 134 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі, з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу (ч. 2 ст.135 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч. 3 ст. 135 Земельного кодексу України, організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, або державний виконавець у разі виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України Про виконавче провадження, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Згідно з ч. 1 ст. 136 Земельного кодексу України, організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Порівнюючи графічні матеріали з бажаним місцем розташування земельної ділянки додані позивачем до заяв з відомостями з Публічної кадастрової карти України, вбачається, що бажане місце розташування земельної ділянки зазначене позивачем, входить до складу земельної ділянки щодо якої прийнято рішення від 21.04.2017 №79 "Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах".
Відповідно до ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України передбачає, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Тобто, положеннями Земельного кодексу України прямо передбачено повноваження Головного управління Держгеокадастру щодо продажу земельних ділянок на земельних торгах та заборону відчуження земельних ділянок, включених до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги. Відтак, наказ Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області №3830/0/14-20-СГ «Про включення земельних ділянок в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права оренди на які пропонується до продажу на земельних торгах окремими лотами» є правомірним. А оскільки, на момент розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, бажана позивачем земельна ділянка даним наказом була включена до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги окремими лотами, в силу приписів частини третьої статті 136 Земельного кодексу України є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Щодо посилань позивача, що наказ щодо включення земельних ділянок в перелік земель для продажу на торгах протиправно прийнятий під час розгляду клопотання позивача, то суд зазначає, що Земельним кодексом України встановлений місячний строк для розгляду клопотання щодо передачі громадянам у власність земельних ділянок, який не був порушений відповідачем, а на час прийняття наказу про відмову в надані дозволу на розроблення проекту землеустрою бажана земельна ділянка була включена до переліку земельних ділянок для продажу на торгах. Так, позивач звернулась до відповідача 19.02.2020 р., наказ про відмову їй у надані дозволу на розроблення проекту землеустрою прийнятий 11.03.2020 р., а наказ про включення земель до переліку земельних ділянок для продажу, в який входить бажана земельна ділянка позивача 26.02.2020 року.
Таким чином, відповідач приймаючи спірні накази діяв у межах своїх повноважень та не порушив права позивача щодо безоплатної приватизації бажаної нею земельної ділянки, оскільки на час прийняття спірного наказу відповідач був наділений повноваженнями щодо розпорядження цією земельною ділянкою та на час прийняття наказу про відмову в надані дозволу на розроблення проекту землеустрою дану земельну ділянку вже було включено до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 02.10.2018 р. №806/3708/15.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідач, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході розгляду справи відповідач повністю довів правомірність своїх дій.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Судові витрати покласти на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (проспект Миру, 34, Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) , відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич