
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
25 серпня 2020 р. Справа № 120/3845/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Бошкової Ю.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Ковальова В.О.,
позивача: ОСОБА_1 ,
представника відповідача: Брилянт І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Хижинецька сільська рада Сокиринецької ОТГ Вінницького району Вінницької області
до: Писарівської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Вінницька міська рада Вінницької області
про: визнання дій протиправними, зобов`язати вчинити дії та скасування рішень
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Писарівської сільської ради, в якому позивач просить:
1) визнати протиправною бездіяльність голови Писарівської сільської ради Науменка Д.О. по забезпеченню вивчення пропозиції групи депутатів від 16.10.2019 року щодо ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка та Щітки Писарівської сільської ради до Сокиринецької ОТГ та зобов`язати його виконати вимоги частини 3 статті 8-1 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» щодо зазначеного питання та видати відповідне розпорядження в якому визначити порядок та відповідальних осіб (органи) за вивчення звернення депутатів та за проведення громадських обговорень, включити це питання до порядку денного наступної сесії Писарівської сільської ради.
2) визнати протиправними та скасувати:
- у Розпорядженні № 91 від 28 жовтня 2019 року голови Писарівської сільської ради пункти: «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької ОТГ»; «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ»;
- Розпорядження № 92 від 28 жовтня 2019 року голови Писарівської сільської ради «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ»;
- Рішення №5 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради від 4 листопада 2019 року «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка і Щітки Писарівської сільської ради до Вінницької міської ОТГ»;
- протокол поіменного голосування 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради від 4 листопада 2019 року з питання порядку денного «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької міської ОТГ»;
- протокол поіменного голосування 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради від 4 листопада 2019 року з питання порядку денного «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької сільської ОТГ»;
3) визнати рішення суб`єкта владних повноважень в особі голови Писарівської сільської ради щодо прийняття Розпорядження № 92 від 28.10.2019 року «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ» протиправними та зобов`язати його утриматися від вчинення дій, спрямованих на реалізацію зазначеного розпорядження.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що 16 жовтня 2019 року депутати Писарівської сільської ради діючи відповідно до волевиявлення своїх виборців і реалізуючи своє право, визначене п.2 ч.1 ст.5, ч.2 ст.8-1 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», ч. 7, 13 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», звернулися до голови Писарівської сільської ради із заявою та з пропозицією про проведення сесії сільської ради, у зазначеній заяві депутати ініціювали добровільне приєднання територіальної громади сіл Писарівка та Щітки Писарівської сільської ради до Сокиринецької сільської об`єднаної територіальної громади, вивчення зазначеного питання постійними комісіями сільської ради, його громадське обговорення та винесення на наступну сесію сільської ради для прийняття рішення. Однак, порушуючи вимоги закону, голова Писарівської сільської ради виніс питання про проведення громадських обговорень на розгляд сесії сільської ради, а від забезпечення вивчення пропозиції самоусунувся. Крім того, проігнорувавши звернення групи депутатів, 28.10.2019 року голова Писарівської сільської ради виніс Розпорядження № 91 «Про скликання позачергової 37 сесії сільської ради 7 скликання». Серед питань, запропонованих для розгляду на сесії, містилися питання «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької сільської ОТГ» та «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької міської ОТГ». Також 28 жовтня 2019 року голова сільської ради Науменко Д.О. виніс Розпорядження № 92 «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької об`єднаної територіальної громади». Порядкові номери двох зазначених розпоряджень свідчать, що питання «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ» (Розпорядження № 92) на розгляд сесії ради (Розпорядження № 91) було внесено безпідставно, так як на момент реєстрації Розпорядження № 91 Розпорядження № 92 фізично не могло існувати. Також, у своєму позові позивач акцентував увагу суду на тому, що Писарівська територіальна громада не має спільних меж з Вінницькою міською ОТГ, тому добровільне приєднання до Вінницької міської об`єднаної територіальної громади неможливе. З огляду на зазначені обставини Розпорядження №92 від 28.10.2019 року голови Писарівської сільської ради Науменка Д.О. «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ» суперечить закону і не могло розглядатися на сесії сільської ради. Як наслідок, з цієї ж причини на думку позивача Рішення № 5 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради від 4 листопада 2019 року «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка і Щітки Писарівської сільської ради до Вінницької міської ОТГ» суперечить закону. Крім того, при проведенні сесії було виявлено невідповідність питань, які були винесені на її розгляд Розпорядженням № 91, з питаннями, які виносилися головуючим на голосування, протоколами поіменного голосування та в рішеннях, прийнятими за їх результатами. Серед питань, запропонованих для розгляду на 37 сесії 7 скликання сільської ради Розпорядження № 91 є питання «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької ОТГ» та «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ».
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року у задоволенні заяви про забезпечення позову відмовлено.
Ухвалою суду від 29.11.2019 року відкрито провадження у справі та постановлено, що вона буде розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Крім того, даною ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку статті 162 КАС України. Також даною ухвалою витребувано у Писарівської сільської ради всі наявні матеріали, належним чином засвідчені, які стали підставою для винесення (прийняття): Розпорядження № 91 від 28 жовтня 2019 року; Розпорядження № 92 від 28 жовтня 2019 року, Рішення №5 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради від 4 листопада 2019 року; протокол поіменного голосування 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради від 4 листопада 2019 року з питання порядку денного «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької міської ОТГ»; протокол поіменного голосування 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради від 4 листопада 2019 року з питання порядку денного «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької сільської ОТГ».
У встановлений судом строк відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому він позовні вимоги вважає безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Обґрунтовуючи свою позицію зазначає, що сільський голова є окремим суб`єктом в системі місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність якого можуть бути оскаржені в судовому порядку. Відповідно до правової позиції, висвітленої в рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 року № 7-рп/2009: «...органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб`єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізацію вичерпують свою дію.» Відтак, вважає розпорядження Писарівського сільського голови № 91 від 28.10.2019 року «Про скликання позачергової 37 сесії сільської ради 7 скликання» ненормативним актом, оскільки останнє передбачає конкретні приписи - скликання позачергової сесії Писарівської сільської ради з певним переліком питань, звернене до конкретно визначного суб`єкта - Писарівської сільської ради та застосовується одноразово - скликанням позачергової сесії Писарівської сільської ради. Відносно даного розпорядження зазначає, що акт був реалізований шляхом скликання позачергової 37 сесії Писарівської сільської ради 7 скликання і відповідно вичерпав свою дію, а, отже, його скасування є неможливим, в силу приписів зазначених вище актів.
Щодо визнання протиправним та скасування розпорядження Писарівського сільського голови №92 від 28.10.2019 року «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка і Щітки Писарівської сільської ради до Вінницької міської ОТГ», а також зобов`язання останнього утриматись вчиняти дії, зазначив що Писарівським сільським головою, як суб`єктом ініціативи щодо добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади, визначеним у частині 1 статті 5 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», тобто розпорядження № 92 від 28.10.2019 року було прийнято в порядку та у спосіб, визначений у статтею 8-1 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад».
Також, повідомив, що позивачем зазначено на необхідності зобов`язання Писарівського сільського голови утриматись від реалізації розпорядження № 92 від 28.10.2019 року «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка і Щітки Писарівської сільської ради до Вінницької міської ОТГ», однак відповідач не погоджується з такими вимогами з огляду на те, що відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» Писарівський сільський голова є суб`єктом ініціювання добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади, а тому дана вимога порушує права Писарівського сільського голови, що визначені Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад».
Щодо визнання протиправними та скасування протоколів поіменного голосування 37 сесії Писарівської сільської ради 7 скликання зазначив з посиланням на частину 3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», що рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.
Тому вважає, що протокол поіменного голосування є документом, в якому фіксують результати голосування по певному питанню, винесеному на розгляд сесії ради, однак актом суб`єкта владних повноважень - Писарівської сільської ради, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) правила регулювання правовідносин є саме рішення Писарівської сільської ради.
Відтак зазначає, що протокол поіменного голосування не є рішенням чи дією в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, яке може порушувати права, свободи або законні інтереси позивача.
На підставі зазначеного просив суд відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог.
Ухвалою суду від 27.01.2020 року судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання та витребувано з Писарівської сільської ради інформацію про проведення громадських слухань (обговорень) щодо добровільного приєднання Писарівської сільської ради до Сокиринецької ОТГ (у разі наявності).
11.02.2020 року позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій позивач позовну вимогу про «визнання рішення суб`єкта владних повноважень в особі голови Писарівської сільської ради щодо прийняття Розпорядження № 92 від 28.10.2019 року «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ» протиправними та зобов`язати його утриматися від вчинення дій, спрямованих на реалізацію зазначеного розпорядження» виклав у іншій редакції, а саме «визнати дії суб`єкта владних повноважень в особі голови Писарівської сільської ради щодо прийняття Розпорядження № 92 від 28.10.2019 року «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ» та по його практичній реалізації протиправними». Дана заява прийнята судом до розгляду.
25.02.2020 року позивачем подано до суду заяву про виклик свідків депутата Писарівської сільської ради 7 скликання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Ухвалою суду від 25.02.2020 року відкладено підготовче засідання.
На виконання ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 29.11.2019 року представником відповідача 12.03.2020 року надано додаткові докази, а саме: рішення № 3 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради Вінницького району Вінницької області від 04.11.2019 року; Розпорядження № 103 від 25.11.2019 року; Протокол громадського слухання жителів Писарівської територіальної громади (села Писарівка і Щітки) від 04.11.2019 року; листок реєстрації учасників громадського слухання (додаток до Протоколу громадського слухання серед жителів Писарівської територіальної громади (села Писарівка і Щітки) від 04.11.2019 року; скрин-шот з офіційного веб-сайту Писарівської сільської ради Вінницького району Вінницької області; презентація Вінницької міської ради ОТГ «Чому варто об`єднуватися?».
Ухвалою суду від 16.03.2020 року клопотання позивача про виклик свідків - задоволено та викликано до суду в якості свідків: депутата Писарівської сільської ради 7 скликання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Також вказаною ухвалою клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Вінницьку міську раду - задоволено. Крім того, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Сокиринецьку ОТГ (Хиженецька сільська рада Сокиринецької ОТГ).
На реалізацію прав наданих статтею 165 КАС України, представником третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, 06.04.2020 року надано пояснення стосовно заявленого позову відповідно яких, Вінницька міська рада в частині позовних щодо визнання протиправною бездіяльності голови Писарівської сільської ради Науменка Д.О. по забезпеченню вивчення пропозиції групи депутатів від 16.10.2019 року; визнання протиправним та скасування (частково) Розпорядження № 91 від 28.10.2019 року; та визнання протиправним та скасування рішення Писарівської сільської ради № 5 від 04.11.2019 року та результатів поіменного голосування 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради - поклався на розсуд суду. Щодо задоволення вимог позивача про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Писарівської сільської № 92 від 28.10.2019 року та визнання дій суб`єкта владних повноважень в особі голови Писарівської сільської ради щодо прийняття Розпорядження № 92 від 28.10.2019 року «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ» протиправними та зобов`язати його утриматися від вчинення дій, спрямованих на реалізацію зазначеного розпорядження - просив суд відмовити з тих підстав, що дії Писарівського сільського голови, що пов`язані з прийняттям Розпорядження № 92 від 28.10.2019 року є такими, що узгоджуються з приписами норм Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», а отже є законними.
Також, 06.04.2020 року третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Хиженецькою сільською радою Сокиринецької ОТГ Вінницького району Вінницької області подано до суду пояснення щодо адміністративного позову, відповідно яких зазначила, що Рішення № 15 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради Вінницького району Вінницької області «Про добровільне об`єднання територіальних громад», не варто брати судом до уваги, оскільки зазначене рішення реалізоване не було. Більше того, 05.07.2016 року Сокиринецькою сільською радою Вінницького району Вінницької області прийнято Рішення № 95 7 сесії 7 скликання «Про добровільне об`єднання територіальних громад», яким вирішено об`єднатися з територіальними громадами сіл Майдан-Чапельський, Хижинці, Парпурівці Парпуровецької сільської ради, села Сокиринці Сокиринецької сільської ради в об`єднану Сокиринецьку територіальну громаду з адміністративним центром в селі Хижинці. 05.07.2016 року Парпуровецькою сільською радою Вінницького району Вінницької області прийнято Рішення 9 сесії 7 скликання «Про добровільне об`єднання територіальних громад», яким вирішено об`єднатися з територіальними громадами сіл Майдан-Чапельський, Хижинці, Парпурівці Парпуровецької сільської ради, села Сокиринці Сокиринецької сільської ради в об`єднану Сокиринецьку територіальну громаду з адміністративним центром в селі Хижинці. Отже, станом на 13.01.2017 року була зареєстрована Хижинецька сільська рада Сокиринецької об`єднаної територіальної громади Вінницького району Вінницької області. Писарівська сільська рада до складу Сокиринецької об`єднаної територіальної громади не ввійшла, тому вважає, що Рішення № 15 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради Вінницького району Вінницької області «Про добровільне об`єднання територіальних громад» не може братися до уваги при вирішенні питання щодо приєднання писаріської сільської ради до Сокиринецької ОТГ. Також зазначила, що Хижинецька сільська рада Сокиринецької ОТГ Вінницького району Вінницької області не отримувала рішення Писарівської сільської ради про надання згоди на приєднання Писарівської сільської ради до Сокиринецької ОТГ та пропозиції щодо такого об`єднання. Крім того вказав, що оскільки Писарівська сільська рада Вінницького району Вінницької області згідно Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» не приймала рішення про надання згоди на приєднання сіл Писарівка та с.Щітки Писарівської сільської ради Вінницького району Вінницької області до Сокиринецької ОТГ - відсутні правові підстави для подальших дій у процедурі такого приєднання.
Ухвалою суду від 08.04.2020 року відкладено підготовче судове засідання на іншу дату, у зв`язку із запровадженням у державі комплексів обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).
04.06.2020 року на адресу суду надійшло клопотання позивача про призначення судового розгляду, у зв`язку із послабленням карантинних заходів.
Ухвалою суду від 04.06.2020 року, у зв`язку із послабленням карантинних заходів, клопотання позивача задоволено та призначено підготовче судове засідання у справі.
Ухвалою суду від 22.06.2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та акцентував увагу суду на тому, що Писарівським сільським головою вчинено бездіяльність щодо розгляду клопотання групи депутатів щодо ініціювання приєднання сіл Писарівка та Щітки до Сокиринецької ОТГ, яка полягає у не проведенні громадських слухань, що є грубим порушення вимог Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», натомість з власної ініціативи ініціював питання про приєднання сіл Писарівка та Щітки до Вінницької ОТГ, що прямо суперечить нормам цього ж Закону, оскільки Писарівська сільська рада немає спільної межі з містом Вінниця. Відтак, зазначив, що в результаті вчиненої бездіяльності усі рішення, прийняті Писарівською сільською радою з цього питання, які є предметом адміністративного позову, є протиправними, тому просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала щодо позовних вимог та просила відмовити у їх задоволенні, яка в свою чергу, не заперечила, а підтвердила, що громадські слухання щодо ініціювання приєднання сіл Писарівка та Щітки до Сокиринецької ОТГ не проводилось, оскільки на момент звернення групи депутатів з заявою від 16.10.2019 року не було затвердженого Порядку про проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад. Щодо доводів позивача про відсутність спільної межі сіл Писарівка та Щітки з містом Вінниця та підстав для ініціювання Писарівським сільським головою питання про приєднання цих сіл до Вінницької ОТГ, зазначила, що не погоджується з доводами позивача, оскільки на її думку спільна межа є, однак доказів на підтвердження своєї позиції суду не надала. Крім того, зазначила, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 травня 2020 року № 512-р у відповідності з ч. 3 статті 11 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", було затверджено перспективний план формування територій громад Вінницької області. Розпорядження КМУ розроблено відповідними обласними державними адміністраціями спільно з Міністерством розвитку громад та територій України відповідно до чинного законодавства. Перспективні плани відповідають критеріям Методики формування спроможних територіальних громад та охоплюють всю територію областей. Згідно з розпорядженнями, у Вінницькій області передбачено 63 спроможні (об`єднані) територіальні громади. Відповідно до переліку спроможних територіальних громад Вінницької області, до Вінницької територіальної громади увійшли наступні територіальні громади Вінницька, Вінницько-Хутірська, Великокрушлинецька, Гавришівська, Деснянська, Малокрушлинецька, Писарівська, Стадницька. Отже, вважає, що прийняття розпорядження № 92 від 28.10.2019 року «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка і Щітки Писарівської сільської ради до Вінницької міської ОТГ» відповідає ст. 8-1. ЗУ «Про добровільне об`єднання територіальних громад».
Треті особи у судове засідання не з`явились та подали заяви про розгляд справи без їх участі.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що 16.10.2019 року депутати Писарівської сільської ради звернулись до голови Писарівської сільської ради Науменка Д.О. із заявою та пропозицією про проведення сесії сільської ради, у яких ініціювали питання про добровільне приєднання територіальної громади сіл Писарівка та Щітки до Сокиринецької сільської об`єднаної територіальної громади.
28.10.2019 року розпорядженням №91 голови Писарівської сільської ради «Про скликання позачергової 37 сесії сільської ради 7 скликання» вирішено скликати позачергову 37 сесію 7 скликання 04.11.2019 року в приміщенні клубу с. Щітки о 12:00. На розгляд сесії винести наступні питання: про внесення змін до сільського бюджету на 2019 рік; про затвердження Порядку проведення громадського обговорення з питань добровільного приєднання до ОТГ; про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької ОТГ; про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ; розгляд земельних питань; різне.
Також, 28.10.2019 року Писарівським сільським головою видано розпорядження №92 «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької об`єднаної територіальної громади». Даним розпорядженням запропоновано: 1) ініціювати добровільне приєднання Писарівської сільської територіальної громади Вінницького району Вінницької області (сіл Писарівка і Щітки) до Вінницької об`єднаної територіальної громади; 2) винести на громадське обговорення питання підтримки, вказаної у пункті 1 цього розпорядження пропозиції та провести громадські слухання серед жителів Писарівської територіальної громади; 3) після отримання протоколу громадського слухання включити до порядку денного наступної сесії сільської ради питання про добровільне приєднання Писарівської сільської територіальної громади Вінницького району Вінницької області (сіл Писарівка і Щітки) до Вінницької об`єднаної територіальної громади; 4) секретарю сільської ради оприлюднити дане розпорядження у строк не пізніше як за три дні до громадського слухання шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Вінницької районної ради.
04.11.2019 року сесія Писарівської сільської ради винесла рішення №3 «Про затвердження Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад».
04.11.2019 року сесія Писарівської сільської ради винесла рішення №5 «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка і Щітки Писарівської сільської ради до Вінницької міської ОТГ», відповідно до якого вирішено винести на громадське обговорення питання підтримки ініціювання добровільного приєднання до Вінницької міської ОТГ та провести відповідно до Порядку проведення громадського обговорення з питань добровільного приєднання до ОТГ громадське обговорення серед жителів сіл Писарівки та Щітки. Після отримання протоколу громадського обговорення включити до порядку денного чергової сесії сільської ради питання про добровільне приєднання Писарівської сільської ради Вінницького району Вінницької області до Вінницької міської ОТГ.
Відповідно до протоколу поіменного голосування 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради Вінницького району Вінницької області від 04.11.2019 року «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької сільської ОТГ» загальний склад ради 14+1, всього зареєстровано 13+1, «за» проголосувало 6, «проти» - 8, «утримався» - 0, відтак рішення не прийнято.
Відповідно до протоколу поіменного голосування 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради Вінницького району Вінницької області від 04.11.2019 року «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької міської ОТГ» загальний склад ради 14+1, всього зареєстровано 13+1, «за» проголосувало 8, «проти» - 0, «утримався» - 0, рішення прийнято.
Розпорядженням №103 від 25.11.2019 року Писарівської сільської ради «Про винесення на громадське обговорення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької об`єднаної територіальної громади» вирішено винести на обговорення пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання Писарівської сільської територіальної громади Вінницького району Вінницької області до Вінницької ОТГ та провести відповідно до Порядку проведення Громадського обговорення з питань добровільного приєднання до ОТГ, затвердженого рішенням 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради №3 від 04.11.2019 року громадські слухання серед жителів Писарівської територіальної громади 04.12.2019 року в приміщенні клубу с. Писарівка.
Вважаючи, що Писарівським сільським головою допущено протиправну бездіяльність стосовно ухилення від забезпечення розгляду вивчення пропозиції групи депутатів від 16.10.2019 року щодо ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка та Щітки Писарівської сільської ради до Сокиринецької ОТГ, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спірні правовідносини по суті заявлених позовних вимог, суд вважає за необхідне застосувати норми законодавства, чинного на момент вчинення спірних правовідносин, та виходив з наступного.
Згідно з приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
В силу вимог частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законам України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приписами частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Основи місцевого самоврядування, зокрема, територіальних громад визначені в Конституції України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначено в Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР.
Конституцією України закріплено основні принципи місцевого самоврядування в Україні, до яких відносяться, зокрема: принцип народовладдя (ст. 5 Конституції України), тобто носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, що здійснює її безпосередньо та через органи державної влади і місцевого самоврядування. Це означає, що народ, не поділяючи ні з ким своєї влади, здійснює її самостійно і незалежно, виключно у своїх інтересах. Право народу на встановлення і здійснення влади є його природним правом, а народний суверенітет - невідчужуваний і недоторканий; принцип законності, тобто, система місцевого самоврядування функціонує у точній відповідності із законодавством України; принцип гласності, а саме, відкритий (публічний) характер діяльності органів місцевого самоврядування і систематичне інформування населення про цю діяльність для залучення широких народних мас до активної діяльності територіальних сільських, селищних, міських громад та їх виконавчих органів.
Статтею 2 цього Закону та Розділом ХІ Конституції України визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до статті 6 наведеного Закону первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об`єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову.
Тобто, саме територіальна громада (тобто жителі села, селища, міста) є первинним суб`єктом місцевого самоврядування, інші ж суб`єкти місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише в інтересах територіальної громади.
У свою чергу, відносини, що виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст врегульовано Законом України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" від 05.02.2015 року №157-VIII.
Приписами статті 2 цього Закону встановлено, що добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: конституційності та законності; добровільності; економічної ефективності; державної підтримки; повсюдності місцевого самоврядування; прозорості та відкритості; відповідальності.
Статтями розділу другого Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" визначено умови та порядок добровільного об`єднання громадян, а також чітка послідовність дій, які тісно взаємопов`язані між собою. Так, кожен наступний етап добровільного об`єднання громадян може бути розпочато виключно після закінчення попереднього.
Саме дотримання послідовності всіх етапів є обов`язковою передумовою для добровільного об`єднання громадян на підставі чинного законодавства України з дотриманням Конституції України.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 5 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" ініціаторами добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути, зокрема, не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради.
Частиною другою статті 5 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" передбачено, що пропозиція щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об`єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об`єднаної територіальної громади та її найменування.
Згідно з положеннями частин 3, 4 статті 5 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.
Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до статті 8-1 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» передбачено, що добровільно приєднатися до об`єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об`єднаної територіальної громади. Ініціаторами добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади можуть бути суб`єкти, визначені частиною першою статті 5 цього Закону. Сільський, селищний голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади. Сільський, селищний голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади надсилає пропозицію до сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади, до якої є намір приєднатися. Сільська, селищна, міська рада об`єднаної територіальної громади на наступній сесії розглядає пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади та за результатами розгляду приймає рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади або про відмову в наданні такої згоди.
Отже, за наслідком надходження від ініціатора пропозиції про ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад, що містить перелік територіальних громад, що об`єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів та визначення адміністративного центру об`єднаної територіальної громади та її найменування, сільський голова забезпечує вивчення такої пропозиції та її громадське обговорення протягом 30 днів з дня надходження пропозиції, після чого подає таку пропозицію на наступну сесію для прийняття відповідного рішення.
Суд зазначає, що громадські обговорення є одним з обов`язкових стадій процесу прийняття пропозиції та рішення про добровільне об`єднання територіальних громад. При цьому, саме на сільські, селищні, міські ради покладено обов`язок щодо врахування результатів громадських обговорень під час прийняття відповідних рішень.
Разом з цим, рішення з питань добровільного об`єднання територіальних громад або приєднання до об`єднаної територіальної громади має бути оприлюднене шляхом розміщення на інформаційних стендах, в соціальних мережах чи у інший спосіб, встановлений таким рішенням, не раніше ніж за 5 днів до проведення громадського слухання.
При цьому, селищний голова зобов`язаний вжити всіх заходів для інформування мешканців громади.
Водночас, рішення про проведення громадського слухання повинне містити інформацію про питання, що виноситься на слухання (порядок денний).
Статтею 13 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов`язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.
Отже, громадські обговорення є з`ясуванням думки громадян тієї чи іншої територіальної громади та їх ставлення до майбутнього об`єднання.
Таким чином, обов`язковою умовою (ознакою) громадських обговорень щодо добровільного об`єднання територіальних громад є з`ясування думки жителів громади відносно поставленого на обговорення питання.
Як було встановлено судом та не заперечується сторонами, 16.10.2019 року депутати Писарівської сільської ради звернулись до голови Писарівської сільської ради Науменка Д.О. із заявою, якою ініціювали питання про добровільне приєднання сіл Писарівка та Щітки до Сокиринецької сільської об`єднаної територіальної громади та проведення громадського обговорення з цього питання.
28.10.2019 року розпорядженням №91 голови Писарівської сільської ради «Про скликання позачергової 37 сесії сільської ради 7 скликання» вирішено скликати позачергову 37 сесію 7 скликання 04.11.2019 року в приміщенні клубу с. Щітки о 12:00. На розгляд сесії винести наступні питання: про внесення змін до сільського бюджету на 2019 рік; про затвердження Порядку проведення громадського обговорення з питань добровільного приєднання до ОТГ; про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької ОТГ; про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ; розгляд земельних питань; різне.
Також, 28.10.2019 року Писарівським сільським головою видано розпорядження №92 «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької об`єднаної територіальної громади». Даним розпорядженням запропоновано: 1) ініціювати добровільне приєднання Писарівської сільської територіальної громади Вінницького району Вінницької області (сіл Писарівка і Щітки) до Вінницької об`єднаної територіальної громади; 2) винести на громадське обговорення питання підтримки, вказаної у пункті 1 цього розпорядження пропозиції та провести громадські слухання серед жителів Писарівської територіальної громади; 3) після отримання протоколу громадського слухання включити до порядку денного наступної сесії сільської ради питання про добровільне приєднання Писарівської сільської територіальної громади Вінницького району Вінницької області (сіл Писарівка і Щітки) до Вінницької об`єднаної територіальної громади; 4) секретарю сільської ради оприлюднити дане розпорядження у строк не пізніше як за три дні до громадського слухання шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Вінницької районної ради.
В судовому засіданні з`ясовано, що відповідне розпорядження було винесено з метою виразити сільським головою свою ініціативу про приєднання сіл Писарівка та Щітки до Вінницької ОТГ та представником відповідача звернуто увагу суду на тому, що в нумерації розпоряджень № 91 та 92 допущено технічну помилку, так замість 91 має бути 92 та навпаки.
04.11.2019 року сесія Писарівської сільської ради винесла рішення №3 «Про затвердження Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад».
Крім того, 04.11.2019 року сесія Писарівської сільської ради винесла рішення №5 «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка і Щітки Писарівської сільської ради до Вінницької міської ОТГ», відповідно до якого вирішено винести на громадське обговорення питання підтримки ініціювання добровільного приєднання до Вінницької міської ОТГ та провести відповідно до Порядку проведення громадського обговорення з питань добровільного приєднання до ОТГ громадське обговорення серед жителів сіл Писарівки та Щітки.
Відповідно до протоколу поіменного голосування 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради Вінницького району Вінницької області від 04.11.2019 року «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької сільської ОТГ» загальний склад ради 14+1, всього зареєстровано 13+1, «за» проголосувало 6, «проти» - 8, «утримався» - 0, рішення не прийнято.
Відповідно до протоколу поіменного голосування 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради Вінницького району Вінницької області від 04.11.2019 року «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької міської ОТГ» загальний склад ради 14+1, всього зареєстровано 13+1, «за» проголосувало 8, «проти» - 0, «утримався» - 0, рішення прийнято.
Так, в судовому засіданні представник відповідача підтвердила, що громадські слухання щодо можливого добровільного приєднання сіл Писарівка та Щітки до Сокиринецької ОТГ не проводились. В той же час зазначила, що дані слухання не проводились у зв`язку з тим, що на сесії Писарівської сільської ради депутати рішення «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької сільської ОТГ» не прийняли.
З огляду на зазначене, суд вказує про те, що невиконання обов`язку по забезпеченню у належний спосіб громадського обговорення питання щодо можливого добровільного приєднання сіл Писарівка та Щітки до Сокиринецької ОТГ є грубим порушенням приписів ст. 8-1 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» та Порядку проведення громадських слухань з питань добровільного об`єднання територіальних громад або приєднання до об`єднаної територіальної громади, що позбавляє жителів громади приймати участь у громадських обговореннях та приймати участь у прийнятті важливих для громади рішень.
Отже, з наведеного слідує, що головою Писарівської сільської з невідомих для суду причин не ініційовано питання про проведення громадських слухань та не розглянуто звернення депутатів у відповідності до норм чинного законодавства, натомість прийнято розпорядження № 91 про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької ОТГ та про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ, яке у відповідності до норм ст.8-1 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» може бути винесене лише після вивчення такої пропозиції та її громадського обговорення.
Щодо доводів представника відповідача про недотримання процедури вивчення пропозиції депутатів та не проведення громадського обговорення у зв`язку з відсутністю затвердженого Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад, то суд з такими категорично не погоджується та звертає увагу, що 04.11.2019 року сесія Писарівської сільської ради винесла рішення №3 «Про затвердження Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад», однак жодних дій щодо вивчення пропозиції депутатів та проведення громадського обговорення вчинено не було.
З урахуванням викладених обставин, суд вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не вивчення та не проведення протягом 30 днів громадського обговорення пропозиції депутатів Писарівської сільської ради від 16.10.2019 року щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької ОТГ, що суперечить вимогам Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад".
Відтак, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності голови Писарівської сільської ради Науменка Д.О. по забезпеченню вивчення пропозиції групи депутатів від 16 жовтня 2019 року щодо ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка та Щітки Писарівської сільської ради до Сокиринецької ОТГ та зобов`язання голови Писарівської сільської ради Науменка Д.О. розглянути заяву депутатів Писарівської сільської ради від 16.10.2019 року з урахуванням вимог ч.3 ст. 8-1 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" щодо ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка та Щітки Писарівської сільської ради до Сокиринецької ОТГ підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними та скасування Розпорядження № 91 від 28 жовтня 2019 року голови Писарівської сільської ради Науменко Д.О. в частині: «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької ОТГ»; «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ» та Розпорядження № 92 від 28 жовтня 2019 року голови Писарівської сільської ради Науменко Д.О. «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ», суд зазначає наступне.
Відповідно до Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», як процедура об`єднання, так і процедура приєднання являє собою сукупність послідовних стадій, реалізації яких забезпечує законність всього процесу. При цьому, недотримання попередньої стадії унеможливлює виконання наступної.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 4 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких умов: 1) у складі об`єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування; 2) територія об`єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об`єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об`єдналися; 3) об`єднана територіальна громада має бути розташована в межах території Автономної Республіки Крим, однієї області; 4) при прийнятті рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об`єднаної територіальної громади; 5) якість та доступність публічних послуг, що надаються в об`єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об`єднання.
Адміністративним центром об`єднаної територіальної громади визначається населений пункт (село, селище, місто), який має розвинуту інфраструктуру і, як правило, розташований найближче до географічного центру території об`єднаної територіальної громади.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 5 Закону №157-VIII ініціаторами добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
Пропозиція щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об`єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об`єднаної територіальної громади та її найменування.
Так, як встановлено в судовому засіданні, розпорядження № 92 «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької об`єднаної територіальної громади» винесене з ініціативи голови Писарівської сільської ради.
В свою чергу, у розпорядженні № 91 від 28.10.2019 року Писарівської сільської ради «Про скликання позачергової 37 сесії сільської ради 7 скликання» серед питань, запропонованих для розгляду на сесії, містилися питання «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької сільської ОТГ» та «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької міської ОТГ».
Відповідно до приписів ч. ч. 2, 3 ст. 11 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», методика формування спроможних територіальних громад розробляється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері територіальної організації влади, адміністративно-територіального устрою, розвитку місцевого самоврядування, та затверджується Кабінетом Міністрів України. Перспективний план формування територій громад Автономної Республіки Крим, області схвалюється відповідно Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідної обласної державної адміністрації та затверджується Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 року № 214 затверджено «Методику формування спроможних територіальних громад», пунктом 4 якої передбачено, що формування спроможних територіальних громад відбувається шляхом: розроблення Радою міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацією проекту перспективного плану; схвалення проекту перспективного плану Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою; затвердження Кабінетом Міністрів України перспективних планів; добровільного об`єднання територіальних громад; добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", суміжної сільської, селищної територіальної громади, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об`єднаної територіальної громади; формування органів місцевого самоврядування спроможних територіальних громад.
Відповідно до п. 6 Методики, одним з найпріоритетніших принципів при формуванні спроможних територіальних громад є те, що зони доступності потенційних адміністративних центрів спроможних територіальних громад визначаються з урахуванням доступності послуг у відповідних сферах, зокрема часу прибуття для надання швидкої медичної допомоги у невідкладних випадках та пожежної допомоги, що не має перевищувати 30 хвилин.
Згідно з п. 10 Методики, з метою забезпечення відкритості та прозорості роботи з розроблення проекту перспективного плану може утворюватися робоча група, до складу якої входять представники Ради міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрації, відповідних органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та громадськості.
Відповідно до п. 11 Методики, з метою врахування інтересів територіальних громад під час розроблення проекту перспективного плану уповноважені Радою міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацією посадові особи проводять консультації з уповноваженими представниками органів місцевого самоврядування та їх асоціацій, а також суб`єктами господарювання та їх громадськими об`єднаннями. За результатами консультацій оформляється протокол. Консультації проводяться під час: визначення переліку територіальних громад, що можуть увійти до складу спроможної територіальної громади; визначення переліку територіальних громад, території яких не охоплюються зонами доступності потенційних адміністративних центрів; визначення меж територій спроможних територіальних громад. Консультації проводяться насамперед з представниками територіальних громад, території яких охоплюються зонами доступності кількох потенційних адміністративних центрів. За результатами консультацій та на підставі рішень органів місцевого самоврядування визначається потенційний адміністративний центр спроможної територіальної громади.
Згідно з п. 12 Методики, якщо в процесі розроблення проекту перспективного плану після проведення консультацій виникла необхідність внесення до нього змін, проводяться додаткові консультації.
Отже, рішення про схвалення у новій редакції перспективного плану не є остаточним рішенням до виконання та такий може бути змінений та затверджений у відповідній зміненій/доповненій редакції після здійснення обґрунтованих коригувань та завершення процесу затвердження таких змін уповноваженим органом.
Водночас, положення Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», не містить імперативного обов`язку для територіальних громад об`єднуватись лише відповідно до перспективного плану формування територій області і не встановлюють обмежень для таких територіальних громад.
Так, на думку позивача, розпорядження № 92 «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької об`єднаної територіальної громади» винесене з ініціативи голови Писарівської сільської рад суперечить нормам чинного законодавства, оскільки села Писарівка та Щітки не мають спільної межі з м. Вінниця, відтак не можуть бути до неї приєднані. Доказом, який підтверджує зазначене, позивачем долучено до матеріалів справи Постанову Верховної Ради України від 13.05.2015 року №401-VIII «Про зміну і встановлення меж міста Вінниця і Вінницького району Вінницької області» натомість представником відповідача в судовому засіданні лише висловлено непогодження з такими доводами позивача та не надано на вимогу суду жодного доказу щодо підстав ініціативи голови Писарівської сільської ради відповідних пропозицій та доказів спільної межі.
При чому, суд звертає увагу відповідача, як суб`єкта владних повноважень, на положення ч. 2 ст. 77 КАС України, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.
В такому разі, суд погоджується з доводами позивача та вважає, що Писарівським сільським головою ініційоване питання про приєднання сіл Писарівка та Щітки до м. Вінниці без наявності на те правових підстав.
Разом з цим, судом встановлено, що голова Писарівської сільської ради Науменко Д.О. , замість того, щоб забезпечити вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади та її громадське обговорення, про що зазначено в заяві депутатів від 16.08.2019 року, виніс розпорядження № 91 про ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка та Щітки до Сокринецької ОТГ та розпорядження № 92 про ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ з порушенням порядку та процедури його прийняття.
Відтак, суд доходить висновку, що Розпорядження № 91 від 28 жовтня 2019 року голови Писарівської сільської ради Науменко Д.О. в частині: «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької ОТГ»; «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ»; та Розпорядження № 92 від 28 жовтня 2019 року голови Писарівської сільської ради Науменко Д.О. «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ» є протиправними та підлягають скасуванню.
Враховуючи те, що Розпорядження № 92 від 28 жовтня 2019 року голови Писарівської сільської ради «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ» визнано судом протиправним з підстав порушення процедури та порядку його прийняття, відтак на думку суду, рішення сесії Писарівської сільської ради від 04.11.2019 року №5 «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка і Щітки Писарівської сільської ради до Вінницької міської ОТГ», відповідно до якого вирішено винести на громадське обговорення питання підтримки ініціювання добровільного приєднання до Вінницької міської ОТГ та провести відповідно до Порядку проведення громадського обговорення з питань добровільного приєднання до ОТГ громадське обговорення серед жителів сіл Писарівки та Щітки є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Стосовно позовних вимог позивача про визнання протиправними протоколу поіменного голосування 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради від 4 листопада 2019 року з питання порядку денного «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької міської ОТГ» та протоколу поіменного голосування 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради від 4 листопада 2019 року з питання порядку денного «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької сільської ОТГ», суд зазначає наступне.
Частиною 3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, що рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Приписами норм абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відтак, проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства, суд вважає, що протокол поіменного голосування ради є лише документом, в якому фіксуються результати голосування по певному питанню, винесеному на розгляд сесії ради, однак актом суб`єкта владних повноважень - Писарівської сільської ради, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) правила регулювання правовідносин є саме відповідне рішення Писарівської сільської ради.
Таким чином, на думку суду, протокол поіменного голосування, в силу своєї правової природи, не є тим рішенням чи дією в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, які можуть порушувати права, свободи або законні інтереси позивача.
Відтак, позовні вимоги щодо визнання протиправними та скасування протоколів поіменного голосування 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради від 4 листопада 2019 року з питання порядку денного «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької міської ОТГ» та поіменного голосування 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради від 4 листопада 2019 року з питання порядку денного «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької сільської ОТГ» задоволенню не підлягають.
Відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли судом здійснюється розгляд справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, у яких обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На виконання цих вимог відповідачем, як суб`єктам владних повноважень, не надано суду належних і достатніх доказів, які б спростовували твердження позивача.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність голови Писарівської сільської ради Науменка Д.О. по забезпеченню вивчення пропозиції групи депутатів від 16 жовтня 2019 року щодо ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка та Щітки Писарівської сільської ради до Сокиринецької ОТГ.
Визнати протиправним та скасувати Розпорядження № 91 від 28 жовтня 2019 р. голови Писарівської сільської ради Науменко Д.О. в частині:
«Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Сокиринецької ОТГ»;
«Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ»;
Визнати протиправними дії голови Писарівської сільської ради Науменка Д.О. щодо прийняття Розпорядження № 92 від 28 жовтня 2019 р. «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ».
Визнати протиправним та скасувати Розпорядження № 92 від 28 жовтня 2019 р. голови Писарівської сільської ради Науменко Д.О. «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до Вінницької ОТГ».
Визнати протиправним та скасувати Рішення №5 37 сесії 7 скликання Писарівської сільської ради від 4 листопада 2019 року «Про пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка і Щітки Писарівської сільської ради до Вінницької міської ОТГ».
Зобов`язати голову Писарівської сільської ради Науменка Д.О. розглянути заяву депутатів Писарівської сільської ради від 16.10.2019 року з урахуванням вимог ч.3 ст. 8-1 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" щодо ініціювання добровільного приєднання сіл Писарівка та Щітки Писарівської сільської ради до Сокиринецької ОТГ.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду у повному обсязі виготовлене 28.08.2020 року.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна