Рішення № 91211287, 28.08.2020, Кременецький районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
28.08.2020
Номер справи
601/613/20
Номер документу
91211287
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №601/613/20

Провадження № 2/601/340/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 серпня 2020 року Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Коротич І.А., розглянувши у порядку спрощеного провадження в залі суду в місті Кременці цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення збитків, заподіяних державі в результаті порушення природоохоронного законодавства,-

В С Т А Н О В И В:

Державна екологічна інспекція у Тернопільській області звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу, внаслідок незаконної вирубки дерев, посилаючись на те, що 23.03.2017 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Вітряком О.В. складено протокол про адміністративне правопорушення № 000269, в якому зафіксовано, що 17 січня 2017 року ОСОБА_1 здійснив незаконну порубку лісу, а саме - у кварталі 2 виділу 2 Кременецького лісництва ДП «Кременецьке лісове господарство» зрізав без дозвільних документів - лісорубного квитка 6 (шість) дерев породи «береза польова», що є порушенням статтей 69, 105 Лісового кодексу України.

Громадянин ОСОБА_1 з протоколом ознайомився, вину свою визнав, другий примірник протоколу отримав, що засвідчується підписом - відміткою про отримання примірника, про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення повідомлений.

03 квітня 2017 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Вітряком О.В. відносно ОСОБА_1 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 8 в розмірі 85 (вісімдесят п`ять) гривень, за вчинення адміністративного правопорушення, відповідно до статті 65 КУпАП. Копію даної постанови було направлено на адресу ОСОБА_1 рекомендованим листом.

Оскільки штраф ОСОБА_1 в добровільному порядку не сплачено, постанова про притягнення до адміністративної відповідальності не оскаржувалася, то сума штрафу в подвійному розмірі була стягнута в рамках виконавчого провадження Кременецьким МВ ДВС ГТУЮ в Тернопільській області.

Проведеним розрахунком розміру шкоди, згідно додатку 1 до Постанови КМУ від 23 липня 2008 року № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», гр. ОСОБА_1 внаслідок незаконної рубки деревини, завдав шкоду в розмірі - 8017 гривень 22 копійки. Копію розрахунку було направлено із супровідним листом на адресу відповідача. Проте, сума заподіяних збитків досі не відшкодована.

З огляду на вищевикладене Державна екологічна інспекція у Тернопільській області звернулась до суду з вказаним позовом в якому просить стягнути з ОСОБА_1 - 8017 гривень 22 копійки шкоди, завданої в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства на користь спеціального фонду місцевого бюджету Гаївської сільської ради Кременецького району, та на свою користь витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 гривень.

Представник позивача - Державної екологічної інспекції у Тернопільській області в судове засідання не з`явився, надіславши на адресу суду заяву про слухання справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задоволити.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про день та час розгляду справи.

27 квітня 2020 року ухвалою суду відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та надано відповідачу строк для подання клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін. Окрім того відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач, у встановлений судом строк, на адресу суду клопотань про розгляд справи з повідомленням сторін та відзиву на позовну заяву не надав. За таких обставин суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних та доказів.

Суд, дослідивши надані позивачем документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення зі слідуючих міркувань.

З протоколу про адміністративне правопорушення № 000269 від 23 березня 2017 року, складеного державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Вітряком О.В. вбачається, що 17 січня 2017 року ОСОБА_1 здійснив незаконну порубку лісу, а саме - у кварталі 2 виділу 2 Кременецького лісництва ДП «Кременецьке лісове господарство» зрізав без дозвільних документів - лісорубного квитка 6 (шість) дерев породи «береза», польова перелікова відомість зрізаних дерев додається, що є порушенням статі 69 Лісового кодексу України.

03 квітня 2017 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Вітряком О.В. відносно ОСОБА_1 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 8 в розмірі 85 (вісімдесят п`ять) гривень, за вчинення адміністративного правопорушення, відповідно до статті 65 КУпАП. Копію даної постанови було направлено на адресу ОСОБА_1 рекомендованим листом.

З постанови начальника Кременецького міськрайонного відділу ДВС ГТУЮ у Тернопільській області Кондратюка Р.В. про закінчення виконавчого провадження від 29 серпня 2017 року слідує, що виконавче провадження № 54341311 закінчено, у зв`язку із сплатою ОСОБА_1 штрафу в розмірі 170 гривень, згідно постанови № 08 виданої 03 квітня 2017 року Державною екологічною інспекцією в Тернопільській області.

Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області Вітряком О.В. проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної ОСОБА_1 , внаслідок незаконної рубки дерев у кварталі 2 виділу 1 Кременецького лісництва ДП «Кременецьке лісове господарство», згідно якої ОСОБА_1 завдав шкоду в розмірі - 8017 гривень 22 копійки. Копію розрахунку було направлено із супровідним листом на адресу відповідача.

З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області на адресу ОСОБА_1 30 жовтня 2017 року направлено лист № 21/3598 про добровільне відшкодування збитків, спричинених державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Відповідно до статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до статті 13 Цивільного кодексу України, при здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.

Статтею 293 ЦК України передбачено, що діяльність фізичної та юридичної особи, що призводить до нищення, псування, забруднення довкілля, є незаконною. Кожен має право вимагати припинення такої діяльності.

Згідно із статтею 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Згідно зі статтею 10 Закону України «Про рослинний світ» спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.

Відповідно до статті 69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Статтею 40 Закону України «Про рослинний світ» передбачено, що порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні, зокрема, у: самовільному спеціальному використанні природних рослинних ресурсів; порушенні правил загального використання природних рослинних ресурсів; протиправному знищенні або пошкодженні об`єктів рослинного світу.

Статтею 105 Лісового Кодексу України передбачено, що порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до статті 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно із статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Відповідно до статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Статтею 107 Лісового кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Несплата ОСОБА_1 шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, призводить до ненадходження до бюджету коштів, необхідних для забезпечення функцій Держави, визначених Конституцією України, та відповідно завдає шкоди інтересам держави.

Згідно статті 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За таких підстав позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Вирішуючи спір, суд, відповідно до статті 141 ЦПК України, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму сплаченого судового збору в сумі 2102,00 гривень.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 12, 13, 80, 81,82, 89, 128, 131, 141, 223, 259, 263-265, 274-279, 280-284 ЦПК України, статтями 1166 ЦК України, статтею 107 Лісового кодексу України, статтями 16, 20-2,41,68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», суд, -

У Х В А Л И В:

Позов задовільнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , жителя села Гаї, Кременецького району Тернопільської області (хутір Трачуки) - 8017 гривень 22 копійки шкоди, завданої в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства на користь спеціального фонду місцевого бюджету Гаївської сільської ради Кременецького району на р/р UA758999980333179331000019324, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код 37766394 в Казначейство України.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , жителя села Гаї, Кременецького району Тернопільської області (хутір Трачуки) на користь Державної екологічної інспекції у Тернопільській області - судовий збір в розмірі 2102,00 гривень на наступні реквізити: р/р НОМЕР_2 , ідентифікаційний код одержувача 37977693 в ДКСУ міста Київ.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Учасники справи:

Позивач: Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, юридична адреса: місто Тернопіль, вулиця Шашкевича, 3, код ЄДРПОУ 37977693.

Відповідач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , житель села Гаї, Кременецького району Тернопільської області (хутір Трачуки).

Головуючий: