Рішення № 91205376, 28.08.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2020
Номер справи
620/2480/20
Номер документу
91205376
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 серпня 2020 року Чернігів Справа № 620/2480/20

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А1476 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини А1476 про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу частини втраченого доходу, недоотриманого в результаті безпідставного обкладення його військовим збором у розмірі 1,5 % за період з 10.09.2015 по 16.11.2015, з 25.11.2015 по 03.05.2016, з 18.05.2016 по 29.06.2016; зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу частину втраченого доходу, недоотриманого в результаті безпідставного обкладення його військовим збором у розмірі 1,5 % за період з 10.09.2015 по 16.11.2015, з 25.11.2015 по 03.05.2016, з 18.05.2016 по 29.06.2016.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в період з 10.09.2015 по 16.11.2015, з 25.11.2015 по 03.05.2016, з 18.05.2016 по 29.06.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції та з урахуванням введення в дію Закону України «Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції» з його грошового забезпечення безпідставно було утримано військовий збір з доходів за вказаний період.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що Військова частина А4315 (Військова частина-польова пошта В3137), правонаступником якої є Військова частина А 1476, до 01.08.2016 перебувала на фінансовому забезпеченні у Військовій частині А 1815, а тому всі підтверджуючі документи, зокрема, картки особистого рахунку, витяги з роздавальних відомостей знаходяться у Військовій частині А 1815, а тому Військова частина А 1476 не має можливості спростувати чи підтвердити факт обкладення позивача військовим збором.

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 04.08.2020 було відмовлено в задоволенні клопотання Військової частини А 1476 про залучення до участі у справі співвідповідача.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Військова частина - польова пошта В 3137 з 03.12.2016 переформовано у батальйон охорони Військової частини - польова пошта В1060, а з 01.07.2017 Військова частина - польова пошта В1060 перейменована у Військову частину А1476.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України, є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 08.09.2015 (а.с. 9).

Наказом командира Військової частини-польова пошта В3137 від 02.09.2014 № 114 позивач був зарахований до списків особового складу Військової частини-польова пошта В3137 та на всі види забезпечення з 02.09.2014 (а.с. 10).

Наказом командира Військової частини А 1476 від 12.09.2017 № 64 позивача, звільненого наказом командира 27 реактивної артилерійської бригади від 01.09.2017 № 105-РС (по особовому складу), з військової служби в запас за підпунктом «і» пункту 1 частини восьмої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» з 12.09.2017 виключено зі списків особового складу частини, з усіх видів забезпечення (а.с. 12).

28.05.2020 позивач звернувся до Військової частини А 1476 з заявою, в якій просив здійснити розрахунок та виплату йому безпідставно утриманого з грошового забезпечення частини доходу в якості військового збору за період з 01.01.2015 по 16.11.2015, з 25.11.2015 по 03.05.2016, з 18.06.2016 по 29.06.2016 (а.с. 13-15).

Листом від 04.06.2020 № 164/ю Військовою частиною А 1476 запропоновано позивачу звернутися з вказаного питання до Військової частини А 1815, на фінансовому забезпеченні якої знаходилась Військова частина А 4315 (польова пошта В3137) (а.с. 16).

Згідно довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 11.09.2017 № 774 ОСОБА_1 , зокрема, в період з 15.07.2015 по 16.11.2015, з 25.11.2015 по 03.05.2016, з 18.05.2016 по 29.06.2016 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей в складі в/ч-пп В3137 та в/ч А1476 (п/п В1060) (а.с. 17).

Згідно довідки-витягу з розрахунково-платіжних відомостей щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 від 30.04.2020 № 406, наданої Військовою частиною А 1815, з грошового забезпечення позивача за період з січня 2015 року по липень 2016 року утримувався військовий збір. Військова частина В3137 була на фінансуванні Військової частини А 1815 (п/п В1688) з 01.01.2015 по 30.06.2016 (а.с. 18).

Позивач, вважаючи, що відповідачем протиправно було утримано в періоди з 10.09.2015 по 16.11.2015, з 25.11.2015 по 03.05.2016, з 18.05.2016 по 29.06.2016 військовий збір з його грошового забезпечення, звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Відповідно до частин першої та другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Згідно підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 Кодексу, а саме фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Підпунктом 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

Так, підпунктом 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 Податкового кодексу України встановлено, що об`єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються доходи, визначені підпунктами 164.2.1 - 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, крім зазначених у статті 165 цього Кодексу.

Підпунктом 165.1.10 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються сума грошового або майнового утримання чи забезпечення військовослужбовців строкової служби (у тому числі осіб, що проходять альтернативну службу), передбачена законом, яка виплачується з бюджету чи бюджетною установою.

Підпунктом 1.4 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту, згідно якого ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

Також підпунктом 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України передбачено, що звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.

Законом України від 18.06.2015 № 548-VIII «Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції» (далі - Закон № 548), що набрав чинності 09.07.2015, але вводиться в дію через два місяці після набрання чинності, підпунктом 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України доповнено абзацами такого змісту: «Тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції.

Порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором визначається Кабінетом Міністрів України».

Так, підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України встановлено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

З наведеного вбачається, що з 09.09.2015 на період безпосередньої участі в антитерористичній операції військовослужбовця, з його доходу у вигляді грошового забезпечення не стягується військовий збір.

Поряд з цим, законодавцем було покладено на Кабінет Міністрів України обов`язок визначити Порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором.

Зазначений обов`язок Кабінет Міністрів України повинен був виконати протягом місяця з дня опублікування Закону № 548 (пункт 1 Розділу II Прикінцеві положення цього Закону), але лише 30.12.2015 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 1161 «Про порядок підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором».

Вищенаведеною постановою встановлено, що підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки про залучення таких осіб до проведення антитерористичної операції та наказів оперативного штабу з управління антитерористичною операцією про прибуття (вибуття) таких осіб до (із) складу сил і засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції. Зазначені документи командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів), керівники установ, організацій та підприємств, у складі яких проходять службу чи працюють особи, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, подають до відповідної бухгалтерської служби для здійснення розрахунків.

Як вже було встановлено судом, позивач дійсно брав безпосередню участь в антитерористичній операції, в період з 15.07.2015 по 16.11.2015, з 25.11.2015 по 03.05.2016, з 18.05.2016 по 29.06.2016 на території Донецької та Луганської областей в складі в/ч-пп В3137 та в/ч А1476 (п/п В1060) (а.с. 17).

Таким чином, з огляду на наведені нормативні акти, грошове забезпечення позивача на період його безпосередньої участі в антитерористичній операції з 10.09.2015 по 16.11.2015, з 25.11.2015 по 03.05.2016, з 18.05.2016 по 29.06.2016 не підлягало оподаткуванню військовим збором.

При цьому, згідно довідки-витягу з розрахунково-платіжних відомостей щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 від 30.04.2020 № 406, з грошового забезпечення позивача з вересня 2015 року по червень 2016 року утримувався військовий збір в розмірі 1,5 % від всієї місячної суми грошового забезпечення (а.с. 18).

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на факт перебування Військової частини А 4315 (Військова частина-польова пошта В3137) на фінансовому забезпеченні Військової частини А 1815, оскільки згідно наказів командира Військової частини-польова пошта В3137 від 02.09.2014 № 114 та командира Військової частини А 1476 від 12.09.2017 № 64 позивач на усіх видах забезпечення перебував саме у Військовій частині А 4315 (Військова частина-польова пошта В3137) (а.с. 10, 12).

При цьому, суд вважає за необхідне звернути увагу, що відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України саме на відповідача, суб`єкта владних повноважень, покладається обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, а тому останній самостійно повинен надавати відповідні докази на підтвердження своєї позиції.

Враховуючи, що, в даному випадку, права позивача порушені саме діями відповідача щодо утримання з грошового забезпечення військового збору за вищенаведені періоди його участі в антитерористичній операції, а не бездіяльністю щодо не нарахування та не виплати частини втраченого доходу, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо безпідставно утриманих сум військового збору з грошового забезпечення позивача у розмірі 1,5 % за періоди з 10.09.2015 по 16.11.2015, з 25.11.2015 по 03.05.2016, з 18.05.2016 по 29.06.2016; зобов`язання відповідача виплатити позивачу безпідставно утримані суми військового збору з грошового забезпечення у розмірі 1,5 % за періоди з 10.09.2015 по 16.11.2015, з 25.11.2015 по 03.05.2016, з 18.05.2016 по 29.06.2016.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.

Враховуючи предмет даного позову, відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, а тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Військової частини А1476 (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 165, м. Суми, Сумська область, 40030, код ЄДРПОУ 24983349) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Військової частини А1476 щодо безпідставно утриманих сум військового збору з грошового забезпечення позивача у розмірі 1,5 % за періоди з 10.09.2015 по 16.11.2015, з 25.11.2015 по 03.05.2016, з 18.05.2016 по 29.06.2016.

Зобов`язати Військову частину А1476 виплатити ОСОБА_1 безпідставно утримані суми військового збору з грошового забезпечення у розмірі 1,5 % за періоди з 10.09.2015 по 16.11.2015, з 25.11.2015 по 03.05.2016, з 18.05.2016 по 29.06.2016.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 28.08.2020.

Суддя Н.М. Баргаміна