Рішення № 91205154, 28.08.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2020
Номер справи
560/3273/20
Номер документу
91205154
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/3273/20

РІШЕННЯ

іменем України

28 серпня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити дії.

I. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, в якому просить:

- визнати протиправними дії та бездіяльність Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, які полягають у незастосуванні п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2018, з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого на 01.01.2018р. Законом України від 07.12.2017р. №2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік", та неподанні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2018р. до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області;

- зобов`язати Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, вчинити дії щодо перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2018, з урахуванням п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2018р. Законом України від 07.12.2017р. №2246-\ПІІ «Про Державний бюджет України на 2018 рік», на відповідні тарифні коефіцієнти та подати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2018р. до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області;

- визнати протиправними дії та бездіяльність Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, які полягають у незастосуванні п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2019р., з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого на 01.01.2019р. Законом України від 23.11.2018р. N 2629-УІІІ «Про Державний бюджет України на 2019 рік», та неподанні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2019р. до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області;

- зобов`язати Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України вчинити дії щодо перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2019р., з урахуванням п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2019р. Законом України від 23.11.2018р. N 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік», на відповідні тарифні коефіцієнти та подати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2019р. до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області;

- визнати протиправними дії та бездіяльність Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, які полягають у незастосуванні п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2020р., з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого на 01.01.2020р. Законом України від 14.11.2019р. N 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік», та неподанні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2020р. до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області;

- зобов`язати Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України вчинити дії щодо перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2020р., з урахуванням п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2020р. Законом України від 14.11.2019р. N 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік», на відповідні тарифні коефіцієнти та подати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2020р. до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року (далі - Постанова № 103) відповідачем підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. У даній довідці зазначені відомості про розмір посадового окладу та за звання обраховані по розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року, без врахування вимог Примітки 1 додатку 1 до Постанови № 704, що даний розмір не може бути меншим 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 10, 14, 16 вказаної постанови, тому позивач 05.03.2020 року звернувся з відповідною заявою до відповідача з проханням підготувати та надати у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії. Відповідач, за наслідками розгляду заяви позивача, листом від 12.06.2020 відмовив у підготовці та видачі нових довідок про розмір грошового забезпечення позивача, посилаючись на відсутність законодавчих підстав для цього. Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду з даним позовом.

16.07.2020 відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він позов вважає необґрунтованим, безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню. Відповідач зазначає, що визначення розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які враховуються при встановленні грошового забезпечення для обчислення пенсії, здійснювалося відповідно до вимог п. 4 Постанови № 704 у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Крім того, згідно з п. 2, 3 Порядку № 45 тільки після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та надходження списків від Головного управління Пенсійного фонду України уповноважені структурні підрозділи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Більше того, складання нових довідок на початок кожного календарного року суперечило б ч. 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», якою передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Як свідчить зміст довідки відповідача про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018 року, складеній щодо позивача, у ній розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням визначено шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14, як це передбачено Постановою № 704. Крім цього, відповідач вказує, що збільшення розміру грошового забезпечення по основних видах особі, яка перебуває на пенсії, за відсутності такого збільшення особам, відповідним категоріям військовослужбовців, буде порушенням принципу соціальної справедливості.

24.07.2020 позивачем надано до суду відповідь на відзив, в якій останній підтримав свою позицію, висловлену у позовній заяві, а також наголосив на тому, що згідно примітки до додатку 1 та 14 до Постанови № 704 посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, та що оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. На даний час, дані примітки до Постанови № 704 не скасовані, будь-якого іншого рішення, яке б давало правові підстави відповідачу не застосовувати примітки до Додатку 1 та 14 до Постанови № 704, не приймалося.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.06.2020 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

На виконання Постанови № 103 відповідачем складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницької області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка містила наступні складові: посадовий оклад - 5640,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1270,00 грн та надбавка за вислугу років - 2764,00 грн.

У червні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив підготувати та надати у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області нові довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови № 704 та норми приміток додатків 1-14 до неї, Постанови № 45: для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням у новій довідці розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01.01.2018 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 5960,00 грн (1861,50 грн Х 3,20), оклад за військове (спеціальне) звання - 1340,00 грн (1861,50 грн Х 0,72); для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2019 року з урахуванням у новій довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01.01.2019 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 6680,00 грн (2086,00 грн Х 3,20), оклад за військове (спеціальне) звання - 1500,00 грн (2086,00 грн Х 0,72); для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2020 року з урахуванням у новій довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01.01.2020 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 7560,00 грн (2361,50 грн Х 3,20), оклад за військове (спеціальне) звання - 1700,00 грн (2361,50 грн Х 0,72).

Відповідач, за наслідками розгляду заяви позивача, листом від 12.06.2020 №4 повідомив, що підстави для підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку позивачеві пенсії відсутні. В обґрунтування своєї позиції, відповідач вказує, що у ч. 4 Постанови № 704 чітко зазначено: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14». Тобто, положеннями Постанови № 704 чітко визначено базу для розрахунку - прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2018 року.

Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду з даним позовом.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначені основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлено єдину систему їх соціального захисту, гарантовано військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та врегульовано відносини у цій галузі.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч. 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано частини 1 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").

Водночас, на реалізацію частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Постановою № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 1 Постанови № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Водночас, пунктом 1 Постанови № 704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 4 Постанови № 704 встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

При цьому, у примітці 1 до додатку 1 Постанови № 704 зазначено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Подібне за змістом правове регулювання містить й примітка 1 до додатку 14 Постанови № 704.

Системний аналіз норм свідчить, що розрахунки посадових окладів проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, що визначений додатком 1 або додатком 14.

Судом встановлено, що позивач на момент звільнення з посади «помічника начальника установи» мав військове звання «капітан».

Згідно із додатком 8 до Постанови № 704 встановлено, що посада «Черговий помічник начальника установи виконання покарань, слідчого ізолятора» відповідає тарифному розряду 28, а тарифний коефіцієнт, який відповідає цьому розряду, становить 3,20.

Додатком 14 Постанови № 704 визначено, що для військового звання «капітан» відповідає тарифний коефіцієнт 0,72.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений на 1 січня календарного року, складав 1 762 гривні, згідно зі статтею 8 цього ж Закону розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня становив 3 723 гривні.

Так, 50 % від мінімальної заробітної плати 3 723,00 грн складає 1861,50 грн, а отже при визначенні посадового окладу позивача неможливо застосувати прожитковий мінімум для працездатних осіб, оскільки він є меншим від мінімально можливого множника - величини п`ятдесяти відсотків мінімальної заробітної плати. Саме тому, розрахунковою величиною, яка повинна застосовуватися для визначення посадового окладу позивача є 50 % розміру заробітної плати, а саме 1861,50 грн, а не прожитковий мінімум як помилково вважав відповідач.

З матеріалів справи слідує, що відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, сформованої відповідачем пенсія за вислугу років позивачеві з 01.01.2018 перерахована виходячи з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5640,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1270,00 грн, надбавка за вислугу років у розмірі 40% - 2764,00 грн, загальна сума грошового забезпечення становить 9674,00 грн.

Разом з тим, суд зазначає, що у разі проведення розрахунку, передбаченого п. 4 Постанови № 704, виходячи із розрахункової величини - 50 % розміру мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, посадовий оклад позивача становив би 5956,80 грн (1861,50 грн Х 3,20) (а із урахуванням приписів примітки - 5960,00 грн.), а не 5640,00 грн, як зазначено у довідці; оклад за військовим званням становив би 1340,28 грн (1861,50 грн Х 0,72) (а із урахуванням приписів примітки - 1340,00), а не 1270,00 грн, як зазначено у довідці.

Таким чином, при проведенні розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням позивача слід виходити із розрахункової величини - 50 % розміру мінімальної заробітної плати, адже урядом у примітках до додатку 1 та додатку 14 застосовано словесну конструкцію «але не менше 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року».

Такі ж висновки є сталою практикою розгляду подібних спорів, зокрема містяться у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2019 року у справі № 640/20875/18 та у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2019 року у справі № 160/9039/18.

Отже, відповідачем при складанні довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії було порушено норми Постанови № 704, що призвело до неправильного визначення відповідної грошової суми.

За наведених обставин, позовна вимога щодо визнання визнання протиправними дії та бездіяльності Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, які полягають у незастосуванні п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2018, з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого на 01.01.2018р. Законом України від 07.12.2017р. №2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік", та неподанні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2018р. до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій та бездіяльності відповідача, які полягають у незастосуванні п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2019 та 01.01.2020, з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, та неподанні оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2019 та з 01.01.2020 до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, суд зазначає наступне.

Так, згідно з п. 2, 3 Порядку № 45, тільки після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та надходження списків від Головного управління Пенсійного фонду України обласні військові комісаріати готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Оскільки таке рішення урядом не приймалося, відповідно відсутні й підстави для оформлення відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2019 та 01.01.2020.

Також до відповідача не надходили від Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2018, з урахуванням п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2018р. Законом України від 07.12.2017р. №2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік», на відповідні тарифні коефіцієнти та подати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2018р. до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, суд зазначає наступне.

Кожна особа, відповідно до ст. 5 КАС України, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У відповідності до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Таким чином, суд може прийняти рішення, яким зобов`язати відповідача-суб`єкта владних повноважень вчинити на користь позивача певні дії, якщо для їх вчинення виконані всі умови, визначені законом.

У своїх рішеннях Європейський суд дійшов висновку, що захист, який пропонується в статті 13, має поширюватись на всі випадки обґрунтованих заяв про порушення прав і свобод, які гарантуються Конвенцією (наприклад, рішення у справі "Класс та інші проти Федеративної Республіки Німеччини")..

В п. 145 рішення від 15.11.1996 року у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" ЄСПЛ зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності небезпідставної заяви за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 року).

Крім того, аналізуючи національні системи правового захисту на предмет дотримання права на ефективність внутрішніх механізмів в аспекті забезпечення гарантій, визначених ст. 13 Конвенції, Суд вказує на те, що для того, щоб бути ефективним, засіб захисту має бути:

- незалежним від будь-якої вжитої на розсуд державних органів дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (рішення від 06.09.2005 року у справі "Гурепка проти України", п. 59);

- спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваному порушенню чи надати належне відшкодування за будь-яке порушення, яке вже мало місце (рішення від 26 жовтня 2000 року у справі "Кудла проти Польщі", п. 158; рішення від 16.08.2013 року у справі "Гарнага проти України", п. 29).

Отже, "ефективний засіб правового захисту" в розумінні ст. 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Водночас винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає зазначеній міжнародній нормі.

З огляду на викладене та з метою забезпечення ефективного поновлення порушених прав позивача у спірних правовідносинах, суд доходить висновку, що належним способом захисту буде зобов`язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2018, з урахуванням п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2018р. Законом України від 07.12.2017р. №2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік», на відповідні тарифні коефіцієнти та подати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2018р. до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Стосовно позовних вимог про зобов`язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2019 та станом на 01.01.2020, з урахуванням п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2019 та на 01.01.2020, на відповідні тарифні коефіцієнти та подати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2019 та 01.01.2020 до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними. Водночас, згідно п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Аналіз вищенаведеної норми свідчить про безпосередній взаємозв`язок вимоги про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та вимоги про зобов`язання вчинення ним певних дій. Більш того, друга вимога є похідною та залежною від першої. Адже внаслідок визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними, можливим є зобов`язання до вчинення певних дій.

За таких обставин, з огляду на те, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій та бездіяльності відповідача, які полягають у незастосуванні п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2019 та 01.01.2020, з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, та неподанні оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2019 та з 01.01.2020 до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишені без задоволення, відповідно позовні вимоги про зобов`язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2019 та станом на 01.01.2020, з урахуванням п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2019 та на 01.01.2020, на відповідні тарифні коефіцієнти та подати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2019 та 01.01.2020 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області також не підлягають задоволенню, як похідні.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Оскільки відповідно до вимог пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії та бездіяльність Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, які полягають у незастосуванні п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2018, з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого на 01.01.2018 Законом України від 07.12.2017 №2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік", та неподанні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2018 до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Зобов`язати Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, вчинити дії щодо перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2018, з урахуванням п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2018 Законом України від 07.12.2017 №2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік», на відповідні тарифні коефіцієнти та подати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2018 до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 28 серпня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (вул. Брацлавська, 2А, Вінниця, Вінницька область, 21100 , код ЄДРПОУ - 40867306) Головуючий суддя Д.Д. Гнап