
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Харків
27 серпня 2020 р. справа № 520/8962/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач, ОСОБА_1 , у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про 1) визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не здійснення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2020 року у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати в розмірі 4723грн. з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2018 рік в розмірі 7810,88грн.; 2) зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2020 року у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати в розмірі 4723грн. з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2018 рік в розмірі 7810,88грн. згідно ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Заявлені вимоги обґрунтовані доводами про те, що ГУПФУ в Харківській області протиправно відмовило позивачу у перерахунку його пенсії з 01.01.2020 р. з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2018 рік.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, з поданим позовом не погодився.
Підставами заперечень проти позову є доводи про те, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2020 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2018 рік.
Суд, вивчивши доводи позову і заперечень проти позову, повно виконавши процесуальний обов`язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з`ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Установлені судом обставини спору полягають у наступному.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 по справі № 520/5471/19 зобов`язано Чугуївське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести з 25.04.2019 перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , що настала внаслідок захворювання в наслідок Чорнобильської катастроф, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст 59 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 № 1-р(ІІ)/2019, справа № 3-14/2019 (402/19, 1737/19).
З 25 квітня 2019 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26 червня 2019 року по справі № 520/5174/19.
Під час обрахунку розміру пенсії ГУ ПФУ в Харківській області був використаний показник середньої зарплати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески, за 2018 рік - 7810,88грн.
У зв`язку зі зміною з 01.01.2020р. мінімальної заробітної плати, заявник звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою від 23.04.2020 р. про проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2020р. згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 по справі № 520/5471/19, з урахуванням мінімальної заробітної плати встановленої на 01.01.2020р. в розмірі 4723 грн. та середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2018 рік - 7810,88грн.
На вказане звернення ГУ ПФУ в Харківській області листом від 13.05.2020р. повідомило позивача, що розрахунок розміру його пенсії з 25.04.2019 здійснювався наступним чином: Кзс = 4173 грн.*5/7810,88 грн.; П = 4404,34*(3764,40 грн.*1,17)*Кзс*Кв/80%. Розмір пенсії після перерахунку склав 10440,57 грн. З 01.07 2019 розмір пенсії 10467,37 грн. та з 01.12.2019 розмір пенсії 10496,97грн. З 01 січня 2020 року у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати в розмірі 4723грн.00коп. провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018 рік в розмірі 7810,88 грн. згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 по справі № 520/5174/19 не було підстав оскільки в згаданому рішенні судом зобов`язано Чугуївське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 саме з 25.04.2019 і відсутнє зобов`язання суду провести перерахунок його пенсії з 01.01.2020 з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2018 рік в розмірі 7810,88грн.
Розрахунок розміру пенсії з 01.05.2020 здійснювався наступним чином: Кзс=4173грн*5/7810,88грн.; П==4888,83*(4404,35грн.*1,11)*Кзс*Кв/80%. Розмір пенсії після перерахунку склав 11532,30грн. Доплата в сумі 1035,33 за травень 2020 року проведена в червні.
Не погодившись із відповідністю закону вчиненої пенсійним органом відмови, заявник ініціював даний спір.
Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до відносин, які склались на підставі установлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
З 01.01.2004р. таким законом є, насамперед, Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який був прийнятий на зміну положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Отже, оскільки і Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", і Закон України «Про пенсійне забезпечення» регулюють одні і ті ж правовідносини, то пріоритет у застосуванні мають норми Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як акту права, прийнятого пізніше у часі, а норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» підлягають субсидіарному (додатковому) застосуванню у разі неурегульованості певного питання у приписах Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
До відносин за участю заявника підлягають пріоритетному застосуванню також норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а саме: ч.3 ст.59), які унормовуюють виключно підстави призначення пенсії певним категоріям громадян, але при цьому не визначають самої процедури призначення пенсії.
Так, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017р. №2148-VIIIч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" була викладена в наступній редакції: "Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року", що набрала чинності 01.10.2017 року.
Правила обчислення пенсій, призначених на підставі ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", деталізовані приписами Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (затверджено постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210; далі за текстом - Порядок №1210).
У межах даного спору заявник не оскаржує правомірності застосування пенсійним органом приписів наведеного Порядку №1210, а тому ці обставини судом не оцінюються.
Пунктом 9-1 Порядку №1210 передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за формулою:
П = Зс*Кзс*(Кв/100%)
де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Тобто, з аналізу зазначеної норми вбачається, що розрахунок провадиться з формули П=Зс*Кзс/К/в/100%, при цьому показник Кзс визначається за формулою: КЗС=Зп(мін)*5/Зс1. При цьому підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
У ході розгляду даного спору судом виявлено, що питання застосування ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку №1210 вже вирішувалось Другим апеляційним адміністративним судом у межах справи №520/6352/19 (постанова від 24.10.2019р.) та у межах справи №520/8796/18 (постанова від 08.04.2019р.) за прямо протилежними взаємовиключними висновками.
Так, у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2019р. по справі №520/8796/18 зазначено, що при обчисленні пенсії за процедурою п.9-1 Порядку №1210 використовується показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, а саме: 2018 року передує 2017 рік, а отже цей складає - 6.273,45грн.
Разом із тим, у постанові від 24.10.2019р. по справі №520/6352/19 Другим апеляційним адміністративним судом фактично указано, що показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, завжди повинен залишатись незмінним.
Зважаючи на ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010р. по справі «Щокін проти України» (Shchokin v. Ukraine, заяви № 23759/03 та 37943/06) та у рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.2011р. по справі «Серков проти України» (Serkov v. Ukraine, заява № 39766/05), а також на те, що рішення у спорах даної категорії за загальним правилом не підлягають касаційному перегляду Верховним Судом, суд вважає, що найбільш сприятливим для заявника є підхід, коли застосуванню підлягає незмінна величина показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
При цьому, суд зважає, що у силу правового висновку постанови Верховного Суду від 07.11.2019р. по справі № 826/1647/16 (адміністративне провадження № К/9901/16112/18) обов`язковою умовою визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями.
У спірних правовідносинах судом виявлено, що застосований пенсійним органом варіант тлумачення ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку №1210 в частині змінності чи незмінності величини показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, є найбільш несприятливим для заявника.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновків, що у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати з 1 січня 2020р., відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивача.
Однак, у даному конкретному випадку неправомірність дій щодо відмови у перерахунку пенсії не зумовлює виникнення правової підстави для обтяження пенсійний орган обов`язком провести такий перерахунок у бажаному для заявника алгоритмі, адже у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2019р. по справі №240/4946/18 викладено правовий висновок з приводу використання при обчисленні розміру пенсії показника мінімальної заробітної плати, згідно з яким "56. 01 січня 2017 року набрав чинності Закон № 1774-VІІІ.
57. За змістом пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1774-VІІІ (у редакції, чинній на час прийняття рішення судом першої інстанції) мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року.
58. Таким чином, за загальним правилом дії норм права у часі, у зв`язку з набранням чинності Законом № 1774-VІІІ, яким установлено розрахункову величину для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат і заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату після набрання чинності цим Законом, положення статті 37 Закону № 796-XII щодо обчислення щомісячної грошової допомоги у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають.".
З цих міркувань Великою Палатою Верховного Суду у відносинах з приводу обчислення розміру пенсії у порядку Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" замість величини «мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік» була використана величина «прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року».
Даний висновок Великої Палати Верховного Суду є абсолютно застосовним до спірних правовідносин.
Тому, пенсійний орган слід обтяжити обов"язком повторно розглянути питання перерахунку пенсії заявника з урахуванням висновків суду по даній справі.
Водночас із цим, суд не знаходить підстав для покладення на пенсійний орган обов`язку керуватись у спірних правовідносинах рішенням Харківського окружного окружного адміністративного суду від 26.06.2019 по справі № 520/5471/19 19, позаяк ці судові акти не мають жодного стосунку до періоду спірних правовідносин з 01.01.2020р., були дотичними до вирішення минулих спорів заявника і не мають юридичної дії на майбутнє.
При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росії, від 05.05.2011р. у справі Ільяді проти Росії, від 28.10.2010р. у справі Трофимчук проти України, від 09.12.1994р. у справі Хіро Балані проти Іспанії, від 01.07.2003р. у справі Суомінен проти Фінляндії, від 07.06.2008р. у справі Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії) і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Розподіл судових витрат по справі слід здійснити відповідно до ст.139 КАС України та Закону України "Про судовий збір" з урахуванням результатів вирішення даного спору.
Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не здійснення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний кодНОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1 ) з 01 січня 2020 року у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати в розмірі 4723грн. з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2018 рік в розмірі 7810,88грн.;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно вирішити по суті питання з приводу проведення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний кодНОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1 ) з 01.01.2020р. у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати з урахуванням висновків суду по даній справі.
У решті вимог позов - залишити без задоволення.
Роз`яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати виготовлення повного судового рішення).
Суддя О.В. Старосєльцева