
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2020 р. № 400/2277/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Виконавчого комітету Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Миколаївської міської ради про визнання протиправною бездіяльність щодо ненадання публічної інформації за запитом від 16.04.2020 року; визнання протиправною бездіяльність щодо недотримання встановленого законом 5-денного строку надання відповіді; зобов`язання надати повну інформацію, що запитувалася згідно запиту на отримання публічної інформації від 16.04.2020 року; визнання вчинення порушення відповідачем щодо ОСОБА_1 , - ч. 1 ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що відповідач не повідомив інформацію, яку просив надати позивач у запиті на інформацію.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки відповідачем відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації", запит позивача розглянуто та повідомлено про наявну публічну інформацію, що знаходиться у його володінні, яка стосується порушеного питання позивачам у запиті.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
16.04.2020 року позивач звернувся до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради із запитом на отримання публічної інформації, в якому просив надати інформацію про наявність на території м. Миколаїв вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд з місцями (орієнтирами) розташування.
Запит позивача відповідач отримав 23.04.2020 року.
Листом від 30.04.2020 № А-86/02.02.03-09 виконавчий комітет Миколаївської міської ради повідомив, що відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України "Про основи містобудування", визначення територій для містобудівних потреб здійснюється відповідно до затвердженої містобудівної документації з урахуванням планів земельно-господарського устрою.
На даний час масиви вільних земельних ділянок, передбачених Генеральним планом міста під індивідуальну житлову забудову надаються учасникам бойових дій. Визначення нових земельних ділянок буде можливе лише після затвердження нового Генерального плану м.Миколаєва на оновленій картографічній основі та Плану зонування території м.Миколаєва, що передбачено програмою економічного та соціального розвитку м.Миколаєва на 2018-2020 роки, затвердженою рішенням Миколаївської міської ради від 21.12.2017 №32/16 в установленому порядку.
Станом на даний час містобудівна документація на місцевому рівні знаходиться в стадії розробки.
Вся інформація, яка підлягає публічному доступу щодо етапів розроблення та коригування Генерального плану населеного пункту, розміщена на сайті Миколаївської міської ради.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначається Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI).
Частиною 1 ст. 1 Закону № 2939-VI встановлено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Визначальною ознакою для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях і знаходилася у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації. Якщо запит стосується інформації, яка міститься в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль (наприклад, без проведення додаткового змістовного аналізу), то така інформація відповідає критеріям "відображеності та задокументованості" і є публічною. Не є інформаційним запитом звернення, для відповіді на яке необхідно створити інформацію, крім випадків, коли розпорядник не володіє запитуваною інформацією, але зобов`язаний нею володіти.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону № 2939-VI, відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень: надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації.
Відповідно до ч. 5. ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно- територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову.
До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов`язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.
За приписами ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад, організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою, здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Відтак, зважаючи на приписи ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування", передусім саме відповідач згідно з його компетенцією зобов`язаний володіти інформацією про земельні ділянки комунальної або державної форми власності, не надані у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 27.11.2019 по справі № 127/28475/15-а.
Ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Запит позивача відповідачем отримано 23.04.2020 року, а відповідь надано 30.04.2020, з дотриманням встановленого ч. 1 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність щодо недотримання встановленого строку надання інформації на запит на інформацію та щодо визнання протиправною бездіяльність щодо ненадання публічної інформації за запитом від 16.04.2020 року задоволенню не підлягають.
Але, відповідно до ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядники інформації зобов`язані надавати достовірну, точну та повну інформацію.
Позивач запитував про наявність вільних земельних ділянок в м. Миколаєві для використання під забудову житлового будинку.
Відповідач повідомив, що вільні земельні ділянки надаються учасникам бойових дій, але відповідь є неточна та неповна. Далі відповідач надає інформацію, яка позивачем не запитувалась, тому для захисту прав позивача суд вважає за необхідне визнати протиправними дії виконавчого комітету Миколаївської міської ради щодо надання неповної інформації, та вважає за необхідне позовні вимоги в частині зобов`язання надати повну інформацію, що запитувалася згідно запиту на отримання публічної інформації від 16.04.2020 року, задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів. Ця стаття не перешкоджає державам вимагати ліцензування діяльності радіомовних, телевізійних або кінематографічних підприємств.
Система захисту свободи вираження, що встановлена в Конвенції, визначає такі права, що підлягають судовому захисту: свобода дотримуватися поглядів, свобода розповсюдження інформації та ідей, право на одержання інформації.
Ст. 10 Конвенції не передбачає обов`язку держави розповсюджувати певну інформацію, а має на меті захистити свободу вираження поглядів від неправомірного втручання з боку держави.
Право на отримання інформації, закріплене в ст. 10 Конвенції, не включає кореспондуючого права на доступ до інформації чи кореспондуючого обов`язку надання такої інформації, хоча такі права та кореспондуючі обов`язки надання такої інформації можуть виникати на підставі інших положень Конвенції.
За таких обставин, позивач всупереч ст. 77 КАС України не довів суду, що відповідач порушив ч. 1 ст. 10 Конвенції - право позивача на свободу вираження поглядів.
Також позивач не надав суду доказів, що задоволення цієї вимоги призведе до ефективного захисту прав позивача.
Тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Ч. 1, 3 ст. 132 КАС України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:
1) на професійну правничу допомогу;
2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду;
3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз;
4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;
5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Позивачем доказів понесення витрат, пов`язаних з розглядом справи в сумі 17,00 грн., не надано.
Тому відсутні підстави для стягнення з відповідача витрат, пов`язаних з розглядом справи в сумі 17,00 грн.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Виконавчий комітет Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20,Миколаїв,54001 04056612) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 04056612) щодо ненадання повної публічної інформації за запитом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 16.04.2020 року.
3. Зобов`язати Виконавчий комітет Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 04056612) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) повну інформацію, що запитувалася згідно запиту на отримання публічної інформації від 16.04.2020 року.
4. В решті позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко