
Справа № 234/8059/20
Провадження № 2/234/2499/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2020 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі: головуючого судді Демидової В.К.,
при секретарі Воропаєвої Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу №234/8059/20 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,-
Обставини справи:
25 травня 2020 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернувся вперше 20.01.2005 року до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для виплати компенсації витрат на продукти харчування учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Розпорядженням від 03.03.2006 року відповідачу було призначено компенсацію витрат на продукти харчування з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року у розмірі 145 гривень.
Надалі, відповідач 02.05.2007 року ще раз звернувся до управління з заявою як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для виплати компенсації витрат на продукти харчування учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Розпорядженням від 29.08.2007 року відповідачу було призначено компенсацію витрат на продукти харчування з 01.09.2007 року довічно. На протязі 2007-2017 років відповідач щомісячно отримував компенсацію витрат на продукти харчування.
Надалі у жовтні 2017 року в ході перевірки місця реєстрації отримувачів компенсацій було виявлено, що ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 не проживає та знятий з реєстрації місця проживання у зв`язку з продажем квартири з 22.05.2015 року.
09 серпня 2017 року розпорядженням управління Брік А.А. був знятий з обліку з 01.06.2015 року та йому були припинені усі виплати.
У зв`язку з виниклими обставинами управлінням була розрахована сума переплати з червня 2015 року по серпень 2017 року, яка складає 5440 гривень 00 коп.
На адресу ОСОБА_1 направлялося повідомлення від 15.03.2018 року про необхідність повернення надмірно виплачених коштів. На теперішній час добровільно відповідачем кошти не повернуті.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Тому просять стягнути з ОСОБА_1 заборговану переплату державних коштів у сумі 5440,00 грн. на користь управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 09 червня 2020 року відкрито провадження по цивільній справі за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, в порядку спрощеного позовного провадження.
Від представника позивача надійшла заява, в якій позивач просить справу слухати без їх участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Не заперечує проти ухвалення заочного рішення по справі.
Вiдповiдач в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяву про розгляд справи за його відсутності не надала та про причини неявки суд не повідомив, відзив не подав. Приймаючи до уваги думку представника позивача, який не заперечував проти заочного вирішення справи, суд ухвалив рішення про заочний розгляд справи відповідно до положень ст. ст. 280-283 ЦПК України, на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України, слідує, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернувся вперше 20.01.2005 року до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для виплати компенсації витрат на продукти харчування учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Відповідно до статті 21 Закону особам, віднесеним до категорії 2 (пункт 2 статті 14) надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги:
1) пільги, передбачені пунктами 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8. 11, 12. 17, 18, 20, 22, 23, 24, 25, 26. 27, 29, 30, 31 статті 20;
{Пункт 2 частини першої статті 21 виключено на підставі Закону № 76-VIII від 28.12.2014 - щодо набрання чинності норм зазначеного Закону див. "Прикінцеві положення"}
3) позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Крім загальних підстав, передбачених законодавством України, такими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються особи, які забезпечені жилою площею нижче рівня середньої забезпеченості громадян у даному населеному пункті або які проживають у комунальних квартирах.
Сім`я, що втратила годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на додаткову жилу площу, порядок надання і розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України.
Передбаченими цим пунктом пільгами щодо забезпечення житлом громадяни мають право скористатися один раз;
4) 50-процентна знижка вартості проїзду один раз на рік до будь-якого пункту України і назад автомобільним, або повітряним, або залізничним, або водним транспортом;
5) першочергове встановлення телефону з оплатою 50 процентів вартості його встановлення;
6) забезпечення продуктами харчування за фізіологічними нормами з обов`язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Зазначеним особам компенсується 25 процентів вартості продуктів харчування за фізіологічними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я;
{Пункт 7 частини першої статті 21 виключено на підставі Закону № 107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № Ю-рп/2008 від 22.05.2008}
8) відшкодування у встановленому законодавством порядку втраченого заробітку, який вони мали до ушкодження здоров`я, якщо захворювання або каліцтво, що виникли у зв`язку з виконанням робіт, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призвели до стійкої втрати професійної працездатності (без встановлення інвалідності), що встановлено уповноваженою медичною комісією;
9) безплатне користування всіма видами міського та приміського транспорту (крім таксі) на території України для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які належать до категорії 2, за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.
Пільги, передбачені пунктами 1, 2, 17, 26, 27 статті 20, поширюються на неповнолітніх дітей померлих громадян, віднесених до категорії 2. смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою. Пільги, передбачені пунктами 5, 7, 8, 11, 12, 20, 23 і 27 статті 20, надаються дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, або опікуну (на час опікунства) дітей померлого. Дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, а також опікуну дітей померлого видається посвідчення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пільги, передбачені пунктами 5, 7, 8, 11, 12, 20, 23 і 27 частини першої статті 20, надаються дружинам (чоловікам), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов`язана з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт. Дружинам (чоловікам) зазначеної категорії померлих громадян видається посвідчення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Розпорядженням від 03.03.2006 року відповідачу було призначено компенсацію витрат на продукти харчування з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року у розмірі 145 гривень.
Надалі, відповідач 02.05.2007 року ще раз звернувся до управління з заявою як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для виплати компенсації витрат на продукти харчування учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Розпорядженням від 29.08.2007 року відповідачу було призначено компенсацію витрат на продукти харчування з 01.09.2007 року довічно. На протязі 2007-2017 років відповідач щомісячно отримував компенсацію витрат на продукти харчування.
Надалі у жовтні 2017 року в ході перевірки місця реєстрації отримувачів компенсацій було виявлено, що ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 не проживає та знятий з реєстрації місця проживання у зв`язку з продажем квартири з 22.05.2015 року.
09 серпня 2017 року розпорядженням управління Брік А.А. був знятий з обліку з 01.06.2015 року та йому були припинені усі виплати.
Відповідно до и.4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов`язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 р. N 936, виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом ( 796-12 ), проводиться центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних і районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва) рад (далі - уповноважений орган) за місцем фактичного проживання (перебування) працюючих та непрацюючих громадян. ОСОБА_1 не повідомив управління про те, що він був знятий з зареєстрованого місця проживання.
У разі зміни зареєстрованого місця проживання (перебування) або місця роботи постраждала особа для отримання виплати за новим місцем проживання (перебування) або місцем роботи не пізніше ніж через три місяці подає заяву та довідку про отримані виплати (нарахування) за попереднім місцем проживання (перебування).
У зв`язку з виниклими обставинами управлінням була розрахована сума переплати з червня 2015 року по серпень 2017 року, яка складає 5440 гривень 00 коп.
На теперішній час добровільно відповідачем кошти в повному обсязі не повернуті.
Враховуючи, що відповідач добровільно не відшкодував фактичні витрати, понесені переплатою державної соціальної допомоги, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з нього на користь позивача вказаних коштів в сумі 5440,00 грн.
Тому суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно ст.141 ЦПК України слід стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст. ст.10, 12, 141, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП- НОМЕР_1 , на користь управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, на р/р НОМЕР_2 в ДКСУ м. Київ), заборговану переплату державних коштів у сумі 5440,00 ( п`ять тисяч чотириста сорок гривень 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП- НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 2102 грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд (Перехідні положення п.п. 15.5, 15), протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.К.Демидова