Рішення № 91185233, 27.08.2020, Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
27.08.2020
Номер справи
676/864/20
Номер документу
91185233
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 676/864/20

Номер провадження 2/676/1010/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 серпня 2020 р. м. Кам`янець-Подільський

Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

в складі головуючої судді - Шевцової Л.М.

з участю секретаря судового засідання - Сопрун С.В.

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Гріх Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам 'янець-Подільський цивільну справу № 675/864/20 за позовом ОСОБА_1 , до Кам`янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка, третя особа: ОСОБА_2 , про визнання дій незаконними та зобов`язання надати повну інформацію, -

В С Т А Н О В И В :

11.02.2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кам`янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка, третя особа: ОСОБА_2 , про визнання дій незаконними та зобов`язання надати повну інформацію.

Ухвалою суду від 13.02.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

04.03.2020 року представник відповідача ОСОБА_3 , яка представляє інтереси Кам`янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка, на підставі договору4 № 4/20 про надання правової допомоги від 27.02.2020 року та ордера серія ВХ № 1002473 від 27.02.2020 року, надіслала відзив на позов.

Позивач ОСОБА_1 16.03.2020 року надіслав відповідь на відзив.

20.03.2020 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду, про що постановлено ухвалу суду та повідомлено учасників судового розгляду.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач ОСОБА_1 вказує, що в грудні 2019 року направив запит на ім`я ректора університету ОСОБА_2 про надання йому інформації щодо структури та штатного розпису національного університету за 2018 та 2019 р.р.; посадових інструкцій, графіків роботи та розміру заробітної плати помісячно за вказані роки із зазначенням складових заробітної плати певних посадових осіб: ректора університету,першого проректора,проректора з науково-педагогічної роботи,проректора з наукової роботи,проректора з науково-педагогічної роботи/адміністративно-господарська робота та розвиток матеріально-технічної бази/, головного бухгалтера,керівника навчально-методичного центру забезпечення якості освіти,керівника навчально-методичного відділу, керівника навчального відділу,керівника моніторингу якості підготовки фахівців та підвищення їх кваліфікації,керівника відділу профорієнтаційної роботи та до університетської підготовки,керівника заочного відділу, директора бібліотеки,вченого секретаря, керівника юридичного відділу,начальника відділу кадрів, керівника відділу міжнародних зв`язків,керівника відділу навчально-виховної роботи і гуманітарної освіти,керівника відділу наукової роботи.

Крім того, просить зобов`язати відповідача також надати інформацію про підстави нарахування та виплати вказаним особам, премій із наданням копій розпоряджень, на підставі яких ці нарахування здійснювались,за формою:( П.І.Б посадової особи-місяць за який сплачувалась премія-вид робіт /досягнень/ результат роботи,за наслідками яких особу було премійовано), за які види робіт, результат робіт та особисті досягнення осіб ,яким нараховувалась премія.

Відповідь просив надати протягом 5-ти робочих днів. Проте отримав її лише 24.01.2020 року, до якої було долучено копію наказу про структуру університету та ксерокопію штатного розпису на 2018 і 2019 р.р., всього на 45 сторінках.

Щодо надання копій решти документів, то йому було відмовлено. Вважає, що причини відмови, є абсолютно не аргументованими та такими що носять формальний характер. У зв`язку з чим вимушений звернутися з даним позовом до суду, та просить визнати дії Кам`янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка у наданні неповної інформації,незаконними, та зобов`язати відповідача надати йому запитувану інформацію.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позов ОСОБА_1 не визнала і пояснила, що відповідь позивачу адміністрацією університету було надано, у межах діючого чинного законодавства з відповідними додатками, тому вважає вказаний позов безпідставним і таким, що не підлягає задоволенню. Крім того, вважає, що залучення в якості третьої особи ректора університету ОСОБА_2 , є суперечливим, а також те що дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, у зв`язку з чим просить провадження у справі закрити.

Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився. Подав заяву про розгляд справи у його відсутності, в позові ОСОБА_1 просить відмовити.

Заслухавши позивача ОСОБА_1 , представника відповідача ОСОБА_3 , вивчивши та дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 1.11.2008 року працював в Кам`янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка до 14.06.2019 року та звільнений з посади декана факультету іноземної філології за власним бажанням,що підтверджується копією трудової книжки.

30.12.2019 року на адресу Кам`янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка від позивача надійшов запит про надання інформації, сформований у відповідності до вимог ст. ст. 3, 4, 5, 6, 13, 14, 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та ст. ст. 5, 6, 7 Закону України "Про інформацію", в якому просив йому надати інформацію про структуру та штатний розпис Університету у 2018-2019 рр., про посадові інструкції, графіки роботи та розмір заробітної плати помісячно за 2018, 2019 рр. із зазначенням складових заробітної плати (оклад, надбавки, премії) відповідних посадових осіб, тощо.

24 січня 2020 року за вих. № 30 00/32.00-72 відповідачем була сформована на інформаційний запит позивача письмова відповідь з відповідними додатками .

Відповідно Закону України "Про доступ до публічної інформації" метою цього закону є забезпечення прозорості та відкритості суб`єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації (ч. 1 ст. 2 Закону).

Визначення поняття «публічна інформація» наведено у ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» .

Так, відповідно до частини першої цієї статті публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

За цим визначенням можна виокремити такі ознаки публічної інформації:

-готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством;

-заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація;

-інформація, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації;

-інформація не може бути публічною, якщо створена суб`єктом владних повноважень не під час виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків;

-інформація не може бути публічною, якщо створена не суб`єктом владних повноважень.

У разі відсутності перелічених ознак в інформації, вона не належить до публічної.

Отже, визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб`єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов`язків. Щодо осіб, які не є суб`єктами владних повноважень, то вони можуть бути тільки розпорядниками такої інформації.

Для з`ясування того, чи є інформація публічною, підлягають дослідженню підстави одержання чи створення інформації суб`єктами владних повноважень. Також підлягають з`ясуванню підстави отримання чи створення запитуваної інформації із врахуванням того, що публічна інформація одержується чи створюється суб`єктами владних повноважень на виконання обов`язків, визначених чинним законодавством.

Відповідно до ч.1 ст.5 ЗУ «Про інформацію» кожен має право на інформацію,що передбачає можливість вільного одержання,використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські,політичні, економічні,соціальні,духовні,екологічні та інші права,свободи і законні інтереси інших громадян,права та інтереси юридичних осіб.

Статтею 12 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» визначено перелік суб`єктів відносин у сфері доступу до публічної інформації, а саме:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень;

2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у ст. 13 цього Закону;

-структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Розпорядниками інформації для цілей Закону України "Про доступ до публічної інформації" визнаються:

1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків;

- суб`єкти господарювання, що займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Враховуючи той факт, що Кам`янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка є юридичною особою публічного права, має статус закладу вищої освіти державної форми власності (п. 2.1 розділ 2 Статуту Кам`янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка (нова редакція) ) то, відповідно, є суб`єктом відносин у сфері доступу до публічної інформації.

За таких обставин університет на підставі ч. 3 ст. 13, ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" зобов`язаний оприлюднювати та надавати публічну інформацію за запитами.

Оскільки Кам`янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка не є суб`єктом владних повноважень у розумінні п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», то створена ним інформація, крім інформації, що стосується питань використання бюджетних коштів та пов`язаної з виконанням делегованих повноважень суб`єктів владних повноважень з надання послуг, не є публічною, і навчальний заклад є лише розпорядником наявної в нього інформації, яка створена суб`єктами владних повноважень.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 79 Закону України "Про вищу освіту" Статут та інші документи закладу вищої освіти, якими регулюється порядок здійснення освітнього процесу, інформація про склад його керівних органів, а також бюджет закладу вищої освіти та річний, у тому числі фінансовий, звіт повинні бути оприлюднені на офіційному веб-сайті закладу вищої освіти.

Заклади вищої освіти зобов`язані публікувати на своїх офіційних веб-сайтах:

1) кошторис закладу вищої освіти на поточний рік та всі зміни до нього;

2) звіт про використання та надходження коштів;

3) інформацію щодо проведення тендерних процедур;

4)штатний розпис на поточний рік.

Так, на офіційному веб-сайті Кам`янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка у підрозділі документи університету розміщено публічну інформацію щодо діяльності закладу вищої освіти.

Запитувана інформація позивачем щодо посадових інструкцій, графіків роботи та розміру заробітної плати щомісячно за 2018 та 2019 роки із зазначенням складових заробітної плати (оклад, надбавки, премії тощо) певного переліку осіб не є публічною, оскільки ОСОБА_1 просить надати інформацію, що створена (могла бути створена) саме Кам`янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка.

Посилання на те, що розпорядниками інформації є особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків, то запитувана інформація є публічною (п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації»), а вимоги позивача не є правомірними, оскільки за змістом вищевказаного запиту позивач бажає отримати інформацію щодо розміру заробітної плати помісячно за 2018 - 2019 рр. (оклад, надбавки, премії тощо) посадових осіб, підстави нарахування та виплати зазначеним категоріям працівників премій тощо, а це не є виконанням делегованих повноважень суб`єктів владних повноважень з надання відповідних послуг.

Кам`янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка не є також і суб`єктом владних повноважень.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про доступ до публічної інформації" кожна особа має право:

1) знати у період збирання інформації, але до початку її використання, які відомості про неї та з якою метою збираються, як, ким і з якою метою вони використовуються, передаються чи поширюються, крім випадків, встановлених законом;

2) доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається;

3) вимагати виправлення неточної, неповної, застарілої інформації про себе, знищення інформації про себе, збирання, використання чи зберігання якої здійснюється з порушенням вимог закону;

4) на ознайомлення за рішенням суду з інформацією про інших осіб, якщо це необхідно для реалізації та захисту прав та законних інтересів;

5) на відшкодування шкоди у разі розкриття інформації про цю особу з порушенням вимог, визначених законом.

Обсяг інформації про особу, що збирається, зберігається та використовується розпорядниками інформації, має бути максимально обмеженим і використовуватися лише з метою та у спосіб, визначений законом.

Розпорядники інформації, що володіють інформацією про особу, зобов`язані:

1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом;

2) використовувати її лише з метою та у спосіб, визначений законом;

3) вживати заходів щодо унеможливлення несанкціонованого доступу до неї інших осіб;

4) виправляти неточну та застарілу інформацію про особу самостійно або на вимогу осіб, яких вона стосується.

Зберігання інформації про особу не повинно тривати довше, ніж це необхідно для досягнення мети, задля якої ця інформація збиралася.

Відмова особі в доступі до інформації про неї, приховування, незаконне збирання,використання, зберігання чи поширення інформації можуть бути оскаржені.

Відповідно до ст.11 ЗУ «Про інформацію» кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто,крім випадків,передбачених законом.

Згідно ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення,невизнання або оспорювання.

Згідно ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Для застосування того чи іншого способу захисту,необхідно встановити які ж права / інтереси/ позивача порушені,невизнані або оспорені відповідачем за захистом яких прав /інтересів/позивач звернувся до суду.

При оцінці обраного позивачем способу захисту потрібно врахувати його ефективність, тобто спосіб захисту має відповідати змісту порушеного права,характеру правопорушення,та забезпечити поновлення порушеного права.

Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку,встановленим цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених,невизнаних або оспорюваних прав,свобод чи законних інтересів.

Згідно вимог ст.273 ЦК України юридичні особи,їх працівники,окремі фізичні особи,професійні обов`язки яких стосуються особистих немайнових прав фізичної особи, зобов`язані утримуватися від дій,якими ці права можуть бути порушені.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини,на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Позивачем не надано суду доказів порушення його права, а інформація, яку бажає отримати позивач не відноситься до категорії публічної, не стосується особисто його особи, зачіпає інтереси інших осіб, яких він не персоніфікує,а тому суд вважає ,що в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. 268 ЦПК України, -

У Х В А Л И В :

В позові ОСОБА_1 до Кам`янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка, третя особа: ОСОБА_2 , про визнання дій незаконними та зобов`язання надати повну інформацію - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 26 серпня 2020 року.

Суддя Л.М. Шевцова