
Справа № 234/13573/19
Провадження № 2/234/289/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2020 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі: судді Костюкова Д.Г., за участю секретаря судового засідання Скоробогатової М.В., представника позивача Філоник В.В., представника відповідача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 234/13573/20 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів,-
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів. У позовній заяві зазначено, що 02.02.2015 року до УПтаСЗН Краматорської міської ради вперше звернулася ОСОБА_2 з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. До складу сім`ї згідно наданах декларацій враховувалися: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - мати, яка здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 -чоловік, який перебуває на обліку в управлінні як отримувач щомісячної компенсаційної виплати по догляду за особою, яка досягла 80-річного віку; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 -донька; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 -донька; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 -син; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 -син; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 -донька; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 -донька; ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 -син; ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 -донька. Надалі, відповідач систематично зверталась за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, а саме 03.05.2017 року, 02.11.2017 року, 02.05.2018 року, 01.11.2018 року. Відповідно до вказаних заяв, УПіСЗН було приянято рішення про призначення відповідачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Особі при поданні документів для призначення державної соціальної допомоги зобов`язані вказати достовірні дані про доходи сім`ї та майновий стан. У всіх деклараціях, доданих до заяв, ОСОБА_12 вказувала про наявність лише автомобіля ВАЗ 21043,1996 року випуску. Згідно актів проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги, складеного державним соціальним інспектором 02.01.2019 року встановлено, що відповідно до інформації центру 1443 м. Краматорська, станом на 12.12.2018 року за ОСОБА_6 окрім вказаного у деклараціях автомобіля, з 16.10.2015 року зареєстровано мопед YAMAXA GEAR, 2009 року випуску, а з 09.02.2018 року зареєстровано мопед YAMAXA JOG, 2007 року випуску. Згідно ч. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» № 250, вказана допомога не призначається, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є більш ніж одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). Відповідно до п. 12 Порядку № 250, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. Розпорядженням УПіСЗН від 20.09.2018 року була розрахована сума надмірно виплачених бюджетних коштів відповідачу за період з 01.05.2017 року по 31.01.2019 року у сумі 242429,39 грн. За заявою заявника з новпризначеної соціальної допомоги була утримана частка вказаної заборгованості, і на теперешній час остання складає 223725,77 грн. У зв`язку з тим, що відповідач у вказаний період не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, внаслідок чого утворилася заборгованість, яка не сплачена останньою у добровільному порядку, позивач просить суд стягнути з відповідача на користь УПіСЗН Краматорської міської ради вказану заборгованість в сумі 223725,77 грн., а також сплачений судовий збір в розмірі 3355,89 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, пояснив, що ОСОБА_2 при зверненні до УПСЗН за призначенням допомоги як малозабезпеченій родині не мала умислу подати недостовірні дані про наявність у неї мопедів та укрити від відображення їх у декларації, оскільки не вважала мопед транспортним засобом. Крім того пояснив, що на даний момент, відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250, державна соціальна допомога не призначається, якщо: у власності малозабезпеченої сім`ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа). Тобто, станом на теперешній момент наявність мопедів взагалі не потрібно зазначати в декларації. З урахуванням відсутності недобросовісності зі сторони набувача виплати, а також соціального статусу родини, як багатодітної, просить відмовити у заодоволенні позовних вимог.
Вислухавши сторони, дослідивши доводи позову, надані сторонами докази, суд,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст.68 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до положень частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Як вбачається із ст.1 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (із змінами і доповненнями), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Ст.4 вказаного вище Закону, що діяла на момент звернення до суду з позовом передбачалася, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї.
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_2 : 02.02.2015 року, 03.05.2017 року, 02.11.2017 року, 02.05.2018 року, 01.11.2018 року зверталася до УПтаСЗН із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
В розділі ІV декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо» ОСОБА_2 зазначала, що у власності її сім`ї є лише автомобіль ВАЗ 21043, 1996 року випуску. Про інші транспортні засоби в декларації ОСОБА_2 вказано не було.
Відповідно до вказаних заяв, УПтаСЗН було прийнято рішення про призначення ОСОБА_2 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Згідно акту проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої ОСОБА_2 для призначення державної соціальної допомоги, складеного державним соціальним інспектором 02.01.2019 року, встановлено, що станом на 12.12.2018 року за ОСОБА_6 окрім вказаного у деклараціях автомобіля, з 16.10.2015 року зареєстровано мопед YAMAXA GEAR, 2009 року випуску, а з 09.02.2018 року зареєстровано мопед YAMAXA JOG, 2007 року випуску.
Згідно з пунктом 12 вказаного вище Порядку, в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до суду, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Як вбачається із абзацу 4 ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до суду, державна соціальна допомога не призначалася у випадку, зокрема, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Згідно з п.10 Порядку №250 (в попередній редакції) державна соціальна допомога не призначається, якщо у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Відповідно до ч.4 ст.7 Закону вказаного вище Закону в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до суду, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно п.18 Порядку №250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється якщо малозабезпеченою сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.
Рішенням управління від 04.01.2019 року на підставі п.12 Порядку № 250 сім`я відповідача позбавлена права на призначення держаної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на шість місяців, починаючі з 01.01.2019 року.
Рішенням управління від 04.01.2019 на підставі п.28 Порядку № 250 розрахована сума надміру виплачених коштів за вказаний період, яка склала 242429,39 грн.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14, у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження №61-33727сво18).
Суду не надано належних доказів на спростування доводів того, що ОСОБА_2 у силу помилки та відсутності у неї фахових знань не ідентифікувала належні їй мопеди як транспортні засоби, отже не мала на меті приховувати свої статки при поданні декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги.
Більш того, на відсутність у відповідачки умислу на приховування майна також свідчить той факт, що після придбання автомобіля вона відображала його у декларації, але продовжувала не відображати наявність у неї мопеду, оскільки не вважала його танспортним засобом.
Таким чином, оскільки в судовому засіданні встановлено факт відсутності навмисного подання відповідачкою недостовірних відомостей чи навмисного приховування відомостей щодо її майнового стану, а також враховуючи соціальний статус сім`ї відповідачки, необхідність дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідачки, суд дійшов до висновку, що примусове повернення наданої державою соціальної допомоги може призвести до покладення на ОСОБА_2 надмірного тягаря.
Зазначений висновок узгоджється з висновками, які викладені у постанові Верховного Суду від 25.03.2020 року у справі № 234/9643/19.
Крім того суд зауважує, що станом на момент подання позову п.п.4 п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям викладений у наступній редакції: державна соціальна допомога не призначається, якщо: у власності малозабезпеченої сім`ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа). Тобто, на теперішній час наявність мопедів та причепів не впливає на призначенння та на розмір соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
На підставі наведеного суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір у випадку відмови у задоволенні позовних вимог позивачу не відшкодовується.
Керуючись ст. ст.10, 12, 141, 258-259, 263-265, 280 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні,23, ЄДРПОУ 25953617) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення переплати бюджетних коштів - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області з дня його проголошення.
Суддя Д.Г.Костюков