
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
25 серпня 2020 року Справа №160/7709/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №160/7709/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
21 серпня 2020 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №160/7709/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, в якій заявник просить суд зобов`язати суб`єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2020 р. по справі №160/7709/19, що набрало законної сили згідно виконавчого листа у відповідності до ч. 1 ст. 382 КАС України.
В обґрунтування даної заяви ОСОБА_1 зазначив, що у зв`язку з невиконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2020 р. по справі №160/7709/19, що набрало законної сили згідно виконавчого листа стосовно проведення перерахунку та виплати пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 р. з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, як основного джерела для існування порушено ст. 14 КАС України, ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст. 129.1 Конституції України, порушено законні права ОСОБА_1 . Заявник зазначив, що згідно наданого листа від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про надання відповіді від 11.08.2020 р. №15406-14394/Д-03/8-0400/20 виконання рішення суду стосовно доплати пенсії з 05 березня 2019 р. з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 р., як основного джерела для існування у розмірі 19 533, 56 грн. взагалі відповідачем відкладено на невизначений час за відсутністю коштів. Заявник наголошує, що не виконання рішення суду спричиняє втрату утвердженого авторитету держави як правової у відповідності рішення Конституційного Суду України №16-рп/2009 від 30.06.2009 р., в якому зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив на безумовне виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Відповідно до частини 3 статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України - заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
За викладених обставин, враховуючи приписи статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, заяву ОСОБА_1 розглянуто за наявними матеріалами в справі, в порядку письмового провадження.
При вирішенні заяви ОСОБА_1 про встановлення контролю за виконанням судового рішення, суд виходить з наступного.
Відповідно статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Положеннями статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено: судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, рішення суду, яке набрало законної сили є обов`язковим для учасників справи.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2020 р. по справі №160/7709/19 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії - задовольненл частково. Даним рішенням Дніпропетровський окружний адміністративний суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) щодо виплати ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ) з 05 березня 2019 р. - 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 р. та зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 р. з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 р. У задоволенні іншої частини вимог - відмовлено.
У відповідності до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України - рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Таким чином, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2020 р. по справі №160/7709/19 набрало законної сили - 18 травня 2020 р.
13 липня 2020 р. Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №160/7709/19 стосовно виконання вищезазначеного рішення суду в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 р. з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 р.
Даний виконавчий лист ОСОБА_1 було пред`явлено до примусового виконання.
27 липня 2020 р. головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Загребельською Даною Сергіївною винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №62654810 за вищезазначеним виконавчим документом.
Особливості судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративних справах врегульовано статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відтак, аналіз статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень - відповідача подати звіт про виконання судового рішення є однією із форм судового контролю за виконанням ухваленого судового рішення та може бути застосовано судом під час прийняття рішення у справі.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, надати звіт про виконання судового рішення, після його надходження - розгляду поданого звіту, а за наслідками розгляду поданого звіту або в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту або накладенням штрафу на керівника такого суб`єкта владних повноважень.
Водночас, застосування інституту судового контролю є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Аналогічні висновки містить додаткова постанова Верховного Суду від 31.07.2018 р. у справі №235/7638/16-а.
Таким чином, питання щодо встановлення судового контролю вирішується судом під час ухвалення рішення по суті, а результати розгляду відповідного питання відображаються у резолютивній частині ухваленого судового рішення.
Водночас, у резолютивній частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2020 року по справі №160/7709/19 судом не встановлено судовий контроль за виконанням даного рішення.
Відповідно до правової позиції, що викладена в ухвалі Верховного Суду від 10 грудня 2018 р. у справі № 807/2358/15, у разі звернення позивача із заявою про зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення після прийняття рішення у справі суд ухвалою відмовляє у задоволенні такої заяви.
При цьому, як було зазначено вище, з метою виконання судового рішення у справі №160/7709/19 позивачу було видано виконавчий лист та відкрито виконавче провадження.
Отже, заходи примусового виконання рішень здійснюються у спосіб та в порядку, які встановлені Законом України "Про виконавче провадження".
З огляду на викладене суд не знаходить достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2020 р. по справі №160/7709/19 шляхом зобов`язання органу Пенсійного фонду подати звіт про його виконання.
Більш того, відповідно до абзацу 10 частини 1 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду (частина 2 стаття 167 Кодексу адміністративного судочинтва України).
Між тим, враховуючи наявні матеріали, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання про встановлення судового контролю.
Керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №160/7709/19 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко