
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2020 року ЛуцькСправа № 140/10038/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І.,
розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення перерахунку пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року; зобов`язання провести з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року; зобов`язання виплатити одним платежем різницю між фактично отриманою пенсією і належним за законом розміром пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року за період із квітня 2019 до дня здійснення фактичного перерахунку пенсії згідно довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є вдовою після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який був пенсіонером органів внутрішніх справ України та помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Пенсія ОСОБА_2 була призначена відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон № 2262-XII). При цьому, ОСОБА_2 проходив службу на різних посадах в органах МВС України та, зокрема, з 1994 року по 18.01.2002 - на посаді начальника відділу безпеки у Волинській області Управління внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України. Остання займана ОСОБА_2 в органах внутрішніх справ посада «начальник відділу внутрішньої безпеки у Волинській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України», на яку був призначений наказом МВС України від 17 жовтня 1994 року №340 та був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ з вказаної посади відповідно до наказу МВС України №18 о/с від 18 січня 2002 був звільнений зі служби за статтею 65 «б» (по хворобі).
Після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ ОСОБА_2 була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, що підтверджується копією посвідчення від 18 січня 2002 року №3551, та він до моменту смерті перебував на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області.
Після смерті чоловіка ОСОБА_2 , з 01 лютого 2015 року, згідно з протоколом ГУ ПФУ у Волинській області від 01 лютого 2015 року, позивачу ОСОБА_1 відповідно до Закону №2262-XII була призначена пенсія по втраті годувальника у розмірі 30% грошового забезпечення, що на той момент становила 1898,00 грн., про що стверджується зазначеним протоколом та пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 22 липня 2016 року.
Позивач також зазначає, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за №1174 від 22 березня 2018 року ГУ ПФУ у Волинській області з 01.05.2018 було здійснено перерахунок пенсії позивача, яка з 01 травня 2018 року становила 5698,03 грн. В той же час, з невідомих позивачу причин, відповідач до ГУ ПФУ у Волинській області скерував нову довідку №7/96 від 19 березня 2019 року, на підставі якої відповідач здійснено перерахунок пенсії позивача, розмір якої зменшився до 2994,00 грн.
Такі дії щодо відкликання довідки від 22 березня 2018 року №1174 та направлення до пенсійного фонду нової довідки від 19 березня 2019 року №7/96 було розцінено позивачем як неправомірні та безпідставні, в зв`язку з чим ОСОБА_1 звернулася з відповідним позовом до Волинського окружного адміністративного суду і відповідні правовідносини були предметом розгляду справи №140/1765/19.
Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області у добровільному порядку проведено виконання рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2020 року у справі №140/1765/19, а саме: довідку про розмір грошового забезпечення, шо враховується для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), від 19 березня 2019 №7/96 відкликано. Натомість Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку № 7/97 від 12 травня 2020 року про розмір грошового забезпечення, то враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) ОСОБА_2
Позивач також зазначає, що нею було направлено заяву до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якій я просила третю особу по вказаній справі надати інформацію щодо здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки ліквідаційної комісії управління МВС України у Волинській області від 12 травня 2020 №7/97 про розмір грошового забезпечення, то враховується для перерахунку пенсій та виплати різниці пенсії, однак ГУ Пенсійного фонду України у Волинській області листом №4843-5029/М-02/8-0300/20 від 11 червня 2020 року повідомило, що до законодавчого врегулювання зазначеного питання підстави для перерахунку пенсії у зв`язку з надходженням уточнюючої довідки відсутні.
З урахуванням зазначеного позивач просила позов задовольнити.
У відзиві на позовну заяву від 11 серпня 2020 відповідач позовних вимог не визнав, та зазначив, що ГУ Пенсійного фонду України у Волинській області 26 березня 2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу з врахуванням грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 22 березня 2018 року №1174, та здійснювало щомісячно в подальшому виплату перерахованої пенсії у збільшеному розмірі.
20 березня 2019 року Управлінням УМВС України на адресу відповідача надіслано 14 нових довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) на заміну довідок, поданих у березні 2018 року для громадян (пенсіонерів), в тому числі ОСОБА_2 , тобто довідку 2018 року Управління УМВС України у Волинській області визнало недостовірною. У зв`язку з цим відповідач зробив перерахунок пенсії позивача з врахуванням нової довідки про грошове забезпечення.
Відповідач також зазначає, що хоч 14 травня 2019 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року, однак на виконання вказаного рішення суду постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» пункти 1-3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким категоріям осіб» виключено. Тобто на даний час відсутня правова норма, яка б встановлювала порядок перерахунку пенсій особам звільненим з військової служби та деяким іншим категоріям громадян.
Враховуючи наведене відповідач уважає, що підстав для проведення чергового перерахунку пенсії позивачу не має та просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. (арк. спр. 36-37)
У відповіді на відзив від 30 липня 2020 року позивач вказує, що дійсно, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 у справі №826/12704/18 визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», тим не менше, на виконання зазначеного рішення суду прийнято Постанову Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», якою нормативно формалізовано втрату чинності пунктами 1-3 Постанови №103. В той же час цією ж постановою в пункті 2 частини 1 зазначено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2020 року виплачується пенсія, яка з 01 січня 2016 року перерахована з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом), та щомісяця проводиться виплата 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року, та місячним розміром пенсії, отриманої особою за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці. Це що стосується величини розміру пенсійного забезпечення.
Крім того, позивач зауважує, що механізм виплати пенсій, передбачений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», не змінився і на сьогоднішній день чітко регламентується пунктами 3-5 Порядку (арк. спр. 50-51) .
Інших заяв по суті справи, передбачених частиною другою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту КАС України) до суду не надходило.
Ухвалою від 14 липня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленння (виклику) сторін (арк.спр.33).
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії в разі втрати годувальника, яка була призначена їй відповідно до Закону №2262-XII з 01 лютого 2015 року у розмірі 30% грошового забезпечення померлого чоловіка ОСОБА_2 - 1898,00 грн., що підтверджується протоколом за пенсійною справою 0303004200 (МВС) від 01 лютого 2015 року (арк. спр. 56).
Згідно довідки ліквідаційної комісії Управління МВС про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за №1174 від 22 березня 2020 року, за нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою ОСОБА_2 «начальник відділу безпеки УВБ ГУБОЗ МВС України» до посади «начальник відділу», грошове забезпечення становить: посадовий оклад - 4000,00 грн.; оклад за спеціальним званням полковник - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби (50 відсотків) - 3200,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 відсотків) - 600,00 грн.; премія (86,21 відсотків) - 8793,42 грн., всього - 18993,42 грн. (арк. спр. 17, 58)
На підставі вказаної довідки Ліквідаційної комісії УМВС у Волинській області від 22 березня 2018 №1174, ГУ ПФУ у Волинській області з 01 травня 2018 було здійснено перерахунок пенсії позивача, яка з 01 травня 2018 становила 5698,03 грн. (арк. спр. 59), про що позивача було повідомлено листом від 16 квітня 2018 року № 2912/02-60-39 (арк. спр. 16)
В подальшому, 19 березня 2019 Ліквідаційна комісія УМВС у Волинській області сформувала довідку за №7/96 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), про те, що за нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою ОСОБА_2 «начальник відділу безпеки УВБ ГУБОЗ МВС України» до посади «начальника відділу, що не входить до складу управління, Апарату головних управлінь Національної поліції» грошове забезпечення становить: посадовий оклад - 3400,00 грн.; оклад за спеціальним званням полковник - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби (50 відсотків) - 2900,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 відсотків) - 510,00 грн.; премія (6,70 відсотків) - 617,07 грн., а всього - 9827,07 грн.. (арк.. спр. 61)
ГУ ПФУ у Волинській області, на підставі вказаної довідки Ліквідаційної комісії УМВС у Волинській області від 19 березня 2019 №7/96, з 01 квітня 2019 здійснило перерахунок пенсії позивача, розмір якої зменшився до 2994,00 грн. (арк.. спр. 60), про що позивача було повідомлено листом №2761/02-60- 39 від 03 квітня 2019 року (арк. спр. 19)
Судом також встановлено, що у справі №140/1765/19 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, я просила суд визнати протиправними дії ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторної довідки «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)» від 19.03.2019 N7/96: зобов`язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській відкликати довідку від 19.03.2019 №7/96 та виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) ОСОБА_2 , станом на 01.01.2016 без обмеження граничного розміру, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення it наступних розмірах: посадовий оклад - 4000,00грн.; оклад за спеціальним званням полковник - 2400,00 грн; надбавка за стаж служби - 50% від посадового окладу - 3200 гри; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% від посадового окладу - 600 грн; премія - 86,21%, що у грошовому виразі складає 8793,42 грн., рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2019 року в задоволенні позову було відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2020 у справі №140/1765/19 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, вищезазначене рішення скасовано та прийнято нове, яким позов задоволено. (арк. спр. 12-15).
Як вбачається із листа Ліквідаційної комісія УМВС України у Волинській області листом від 12 травня 2020 року №7/98 на виконання рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2020 року у справі №140/1765/19 довідку про розмір грошового забезпечення, шо враховується для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), від 19 березня 2019 №7/96 відкликано.. Натомість Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку №7/97 від 12 травня 2020 року про розмір грошового забезпечення, то враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) ОСОБА_2 , станом на 01 січня 2016 року (арк. спр. 22)
Судом також встановлено, що позивачем направлено заяву до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області заяву, в якій остання просила надати інформацію щодо здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки ліквідаційної комісії управління МВС України у Волинській області від 12 травня 2020 року № 7/97 про розмір грошового забезпечення, то враховується для перерахунку пенсій та виплати різниці пенсії, у відповіді на яку відповідач листом №4843-5029/М-02/8-0300/20 від 11 червня 2020 року повідомив, що до законодавчого врегулювання зазначеного питання підстави для перерахунку пенсії у зв`язку з надходженням уточнюючої довідки відсутні, у зв`язку із тим, що частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 у справі №826/12704/18 визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови 103. Після визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося (арк. спр. 21)
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Згідно з частинами першою - четвертою статті 63 Закону Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), в редакції Закону від 07 листопада 2015 року, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонери згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VІІІ від 23 грудня 2015 року статтю 63 Закону №2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських» (вказані зміни до статті 63 Закону №2262-XII набрали чинності з 29 грудня 2015 року).
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02 грудня 2015 року та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року.
Тобто, ОСОБА_2 , як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, з 01 січня 2016 набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі статті 63 Закону №2262-XII з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 та відповідно позивач, як вдова, яка отримує пенсію по втраті годувальника має право на такий перерахунок.
Нормами Порядку чітко регламентований алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII.
Пунктом 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пунктів 3,5 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, якою внесено зміни до Порядку Кабінету Міністрів України №45, було постановлено перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Згідно із пунктами 5, 6 Порядку Кабінету Міністрів України №45 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року (пункт 5). Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (пункт 6).
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 звільнений за посади начальника відділу безпеки у Волинській області Управління внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України на підставі наказу МВС України №18 о/с від 18 січня 2002 року.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року та Порядку №45, Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 виготовлено та направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку №1174 від 22 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для проведення перерахунку пенсії за прирівняною посадою поліцейського начальник відділу до посади на день звільнення зі служби - начальник відділу безпеки УВБ ГУБОЗ МВС України. У зазначеній довідці зазначено, що загальний розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для проведення перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 01 січня 2016 року, складає 18993,42 грн.
В подальшому на заміну попередній Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області виготовлено та направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку №7/96 від 19 березня 2019 року про розмір грошового забезпечення гр. ОСОБА_2 для проведення перерахунку пенсії, у якій останню займану посаду позивача «начальник відділу внутрішньої безпеки у Волинській області УВБ ГУБОЗ МВС України» прирівняно до посади поліцейського «начальника відділу, що не входить до складу управління, Апарату головних управлінь Національної поліції».
Наказом №480 Міністерства внутрішніх справ України від 07 вересня 1994 року визначено, що підрозділи внутрішньої безпеки входять до головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України та виконують спеціальні функції.
Відтак, виходячи зі змісту наказу №480 МВС України, який був чинним на час звільнення ОСОБА_2 , посада, яку він займав у відділі внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України, відносилася до посади апарату МВС України. Наказ МВС України №480 від 07 вересня 1994 року скасований наказом МВС України №1032 від 13 листопада 2012 року.
Зі змісту вищезазначеного наказу, судом встановлено, що останній був чинним станом на дату звільнення позивача з органів МВС, де ОСОБА_2 проходив службу на посаді начальник відділу внутрішньої безпеки у Волинській області УВБ ГУБОЗ МВС України, що не підпорядковувався УМВС України у Волинській області.
Отже, ОСОБА_2 проходив службу на посаді, яка з огляду на її завдання, функції, фактичне підпорядкування та місце вказаного підрозділу в структурі МВС України належала до посад апарату МВС України.
Таким чином, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 необхідно обчислювати з урахуванням розмірів складових грошового забезпечення, що передбачені за посадою «начальник відділу» апарату Національної поліції згідно з Додатком №3 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.
Стосовно посилання відповідача на рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, яким визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року, суд зазначає, що на виконання зазначеного рішення суду прийнято Постанову Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року№1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», якою нормативно формалізовано втрату чинності пунктами 1-3 Постанови 103. В той же час цією ж постановою в пункті 2 частини 1 зазначено, то особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01 січня 2020 року виплачується пенсія, яка з 01 січня 2016 року перерахована з розміру і ротового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом), та щомісяця проводиться виплата 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року та місячним розміром пенсії, отриманої особою за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці. Вказана постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності з 01 січня 2020 року та діє на даний час.
Крім суд зауважує, що механізм виплати пенсій, передбачений Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 не змінився і на сьогоднішній день чітко регламентується пунктами 3-5 Порядку.
Поряд з ним продовжують діяти норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статтею 63 якого, зокрема, передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок проводиться за минулий час, але не більш як .за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж в дня введення в дію нього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право па пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється а урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Призначені за ним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, па умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, с нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
У пункті 50 рішення Європейського суду з прав людини «Щокін проти України» (№23759/03 та № 37943/06) зазначено про те, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Говорячи про «закон», стаття 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року посилається на ту саму концепцію, що міститься в інших положеннях цієї Конвенції (див. рішення у справі «Шпачек s.r.о.» проти Чеської Республіки» (Spacek, s.r.o. v. The Czech Republic, №26449/95). Ця концепція вимагає, перш за все, щоб такі заходи мали підстави в національному законодавстві. Вона також відсилає до якості такого закону, вимагаючи, щоб він був доступним для зацікавлених осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні (див. рішення у справі «Бейелер проти Італії» (Beyeler v. Italy № 33202/96).
Аналізуючи поняття «якість закону», Європейський суд з прав людини у пункті 111 рішення у справі «Солдатенко проти України» 9№ 2440/07) зробив висновок, що це поняття, вимагаючи від закону відповідності принципові верховенства права, означає, що у випадку, коли національний закон передбачає можливість обмеження прав особи, такий закон має бути достатньо доступним, чітко сформульованим і передбачуваним у своєму застосуванні - для того, щоб виключити будь-який ризик свавілля.
Згідно з уже сталою практикою Європейського суду з прав людини закон має відповідати якісним вимогам, насамперед, вимогам «доступності», «передбачуваності» та «зрозумілості»; громадянин повинен мати змогу отримати адекватну інформацію за обставин застосування правових норм у конкретному випадку; норма не може розглядатися як «закон», якщо вона не сформульована з достатньою чіткістю, щоб громадянин міг регулювати свою поведінку; громадянин повинен мати можливість - у разі необхідності за належної правової допомоги - передбачити, наскільки це розумно за конкретних обставин, наслідки, до яких може призвести певна дія; у внутрішньому праві повинні існувати загороджувальні заходи від довільного втручання влади в здійснення громадянами своїх прав (рішення у справах «Сєрков проти України», заява №39766/05, пункт 51; «Редакція газети «Правоє дело» та Штекель проти України», заява №33014/05, пункт 51, 52; «Свято-Михайлівська Парафія проти України», заява №77703/01, пункт 115; «Толстой-Милославський проти Сполученого Королівства» (Tolstoy Miloslavsky v. the United Kingdom), №18139/91, пункт 37; «Санді Таймс» проти Об`єднаного Королівства» (№1) («SundayTimes v. The United Kingdom (№1) 6538/74 пункти 48-49); «Мелоун проти Об`єднаного Королівства» («Malone v. The United Kingdom»), №8691/79, пункт 66); «Маргарета і Роджер Андерссон проти Швеції» («Margareta and Roger Andersson v. Sweden»), заява № 12963/87, п. 75; «Круслен проти Франції» (Kruslin v. France), №11801/85, п. 27; «Ювіг проти Франції» (Huvig v. France), №42921/09, пункт 26; «Аманн проти Швейцарії» (Amann v. Switzerland), заява №27798/95, пункт 56).
З урахуванням зазначеного, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов переконання про задоволення позову шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення перерахунку пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року та зобов`язання відповідача провести з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року та виплатити різницю між фактично отриманою пенсією і належним за законом розміром пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року за період із квітня 2019 до дня здійснення фактичного перерахунку пенсії згідно довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року.
Разом з тим, суд зазначає, що одна із вимог позивача - про зобов`язання виплатити одним платежем різницю між фактично отриманою пенсією і належним за законом розміром пенсії не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
У той же час, згідно вимог пункту 5 Порядку №45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Схожа правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 09 квітня 2020 року по справі №640/19928/18.
Також щодо вимоги встановити судовий контроль за виконанням ГУ ПФУ у Волинській області рішення суду у даній справі, суд зазначає, що відповідно частини першої статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи зазначене, встановлення судового контролю за виконанням рішення суду являє собою елемент процесуальних питань на стадії виконання судового рішення та є правом, а не обов`язком суду.
Натомість, суд уважає, що у даному випадку обраний спосіб захисту порушеного права є достатнім та ефективним, та виключні підстави для встановлення судового контролю за виконанням ГУ ПФУ у Волинській області рішення суду у даній справі відсутні.
Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується, у зв`язку із звільненням ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі поданої нею заяви про звільнення від сплати судового збору від 06 липня 2020 року.
Керуючись статтями 243-246, 255, 257, 262, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення перерахунку пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області виплатити різницю між фактично отриманою пенсією і належним за законом розміром пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року за період із квітня 2019 до дня здійснення фактичного перерахунку пенсії згідно довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області №7/97 від 12 травня 2020 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 25 серпня 2020 року.
26 серпня 2020 року