Ухвала суду № 91120403, 07.11.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2019
Номер справи
500/1528/19
Номер документу
91120403
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Справа № 500/1528/19

07 листопада 2019 рокум.ТернопільСуддя Тернопільського окружного адміністративного суду Осташ А.В., розглянувши заяву Тернопільської міської ради про роз`яснення рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 30 липня 2019 року по справі №500/1528/19 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Тернопільської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду Тернопільська міська рада 23.10.2019 звернулося до суду із заявою №1527/01 по роз`яснення рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.07.2019 по справі №500/1528/19 в якій просить:

- роз`яснити рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 30 липня 2019 року, яке змінене постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2019 року по справі №500/1528/19 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Тернопільської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, а саме: яким чином Тернопільська міська рада може виконати рішення суду за відсутності клопотання позивачів від 25.02.2019 та 26.02.2019 (реєстраційні номери: 402696, 402681, 402683, 402678, 412760, 412761) та доданих до них документів. Також, яким чином у місячний строк Тернопільська міська рада за відсутності зазначених документів має надати суду звіт про виконання судового рішення.

Необхідність в роз`ясненні судового рішення Тернопільська міська рада мотивує тим, що вказане рішення є незрозумілим в частині зобов`язання Тернопільської міської ради на своєму черговому засіданні розглянути клопотання від 25.02.2019 та 26.02.2019 про надання їм дозволу на розроблення проектів землеустрою, якщо заяви та додатки до них були повернуті позивачем, тому станом на сьогодні в Тернопільській міській раді відсутні не лише самі клопотання позивачів від 25.02.2019 та 26.02.2019, а і додані до них документи, які визначені законодавством як обов`язкові для розгляду порушеного питання. Враховуючи наведене, Тернопільській міській раді не зрозуміло у який спосіб виконати вказане рішення суду і як наслідок підготувати звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.10.2019 призначено розгляд заяви про роз`яснення рішення суду у судовому засіданні та повідомлено сторін про день, час і місце його проведення.

Представник заявника в судове засідання не прибув, подав клопотання 07.11.2019 про розгляд заяви без його участі в порядку письмового провадження.

Інші учасники справи в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду заяви про роз`яснення рішення суду повідомлялись належним чином.

На підставі частини 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутністю представників сторін.

Ознайомившись із заявою Тернопільської міської ради про роз`яснення рішення у справі №500/1528/19, дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи із наступного.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.07.2019 у справі №500/1528/19 адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Тернопільської міської ради задоволено, а саме:

- визнанно протиправними дії Тернопільської міської ради, що виразилися у неналежному розгляді на 33 сесії 7 скликання, що відбулась 05 квітня 2019 року, проекту рішення "Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,10 га за адресою АДРЕСА_1 (гр. ОСОБА_6 та інші)";

- зобов`язано Тернопільську міську раду на своєму черговому засіданні розглянути клопотання від 25.02.2019 та 26.02.2019 про надання дозволу ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею до 0, 10 га кожному, за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд, та прийняти рішення про надання дозволів на розробку проектів земелеустрою;

- встановлено судовий контроль за виконанням рішення в даній адміністративній справі, шляхом зобов`язання Тернопільської міської ради подати у місячний строк, після набрання рішення суду законної сили, звіту про виконання судового рішення.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.10.2019 апеляційну скаргу Тернопільської міської ради задоволено частково, змінено рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 30 липня 2019 року у справі № 500/1528/19, замінивши у третьому абзаці його резолютивної частини слова «та прийняти рішення про надання дозволів на розробку проектів землеустрою» словами «та прийняти рішення у відповідності до вимог частини 7 статті 118 Земельного кодексу України». У решті рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 30 липня 2019 року у справі № 500/1528/19 залишено без змін.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Подання заяви про роз`яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, встановленого судом для виконання судового рішення, а так само строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Ухвалу про роз`яснення судового рішення або відмову у його роз`ясненні може бути оскаржено.

Суд зазначає, що конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим Кодекс адміністративного судочинства України не містить, а зі змісту приписів ст. 254 КАС України вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз`яснення судового рішення.

В п. 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 "Про судове рішення в адміністративній справі" зазначено, що роз`яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз`ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Суд вказує на те, що необхідність роз`яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли останнє є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що повинні здійснювати його виконання.

Згідно п. 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" №7 від 20.05.2013 зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Судове рішення не повинно містити положень, які б суперечили або виключали одне одного, ускладнювали чи унеможливлювали його виконання.

Суд також зазначає, що підставою для роз`яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз`ясненням судового рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. Водночас суд, роз`яснюючи рішення не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Відтак, процесуальна процедура роз`яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.

Суд звертає увагу на те, що ст. 254 КАС України передбачає можливість роз`яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.

Незрозумілість судового рішення є оцінним поняттям, а доцільність роз`яснення судового рішення приймається на розсуд суду, який має відштовхуватись від раціональних критеріїв (здоровий глузд, зрозумілість для звичайної розумної людини без юридичної освіти).

Виходячи з системного тлумачення положень статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, роз`яснено може бути постанову чи ухвалу суду у разі, якщо без такого роз`яснення її важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тому, механізм, визначений цією статтею, не може використовуватися, якщо хтось із осіб, які беруть участь у справі, не розуміє, наприклад, способу і порядку виконання судового рішення.

Водночас, в рішенні Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.07.2019, яке заявник просить роз`яснити, чітко та зрозуміло викладено зміст такого судового рішення, рішення викладено з додержанням норм, передбачених Кодексом адміністративного судочинства.

Також, суд звертає вагу, що заявником взагалі не зазначено в чому полягає незрозумілість рішення, а зі змісту заяви вбачається, що позивачу фактично не зрозуміла є процедура виконання відповідачем вказаного рішення суду.

Порядок і процедура встановлення способу та порядку виконання судового рішення передбачена ст.378 КАС.

Крім того, суд звертає увагу, що рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.07.2019 по справі №500/1528/19 не набрало законної сили, оскільки скасована судом апеляційної інстанції.

З врахуванням викладеного, Тернопільський окружний адміністративний суд не може надавати роз`яснення судового рішення яке не набрало законної сили.

Відповідач з такою заявою на підставі ст.254 КАС може звернутися до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що підстави для задоволення заяви Тернопільської міської ради про роз`яснення судового рішення відсутні.

Керуючись статтею 254, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Тернопільський окружний адміністративний суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні заяви Тернопільської міської ради про роз`яснення рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.07.2019 у справі №500/1528/19.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому ч.2 ст.256 КАС.

Повний текст ухвали складений 07.11.2019.

Головуючий суддя Осташ А.В.

Копія вірна

Суддя Осташ А.В.