
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
20 серпня 2020 року м. Рівне №460/2650/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Л.А. Жуковської за участю секретаря судового засідання В.М. Лесько та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_1 ,
відповідача: представник Кузьмич Наталія Олексіївна,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління ДФС у Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області, в якому просить:
- визнати бездіяльність Головного управління ДФС у Рівненській області щодо виплати заробітної плати по заяві від 10.02.2020;
- зобов`язати Головне управління ДФС у Рівненській області виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу з 10.05.2019 по 30.08.2019 в сумі 63884 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 10.02.2020 звернулася до Головного управління ДФС у Рівненській області з заявою-скаргою на дії працівників відповідача та вимогою виплатити середній заробіток на час відсторонення за травень 2019 року, червень 2019 року, липень 2019 року та серпень 2019 року. Листом від 25.02.2020 Головним управлінням ДФС у Рівненській області у виплаті середньої заробітної плати на час відсторонення від посади було відмовлено. Вважає дії відповідача протиправними та просить суд позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 09.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження. Розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 05.05.2020 на 11:30 год.
Ухвалою суду від 05.05.2020 судове засідання у справі відкладено до 14.05.2020 до 10:00год.
06.05.2020 відповідачем через ВДЗ (канцелярію) суду подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що у відповідності до ухвали Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10.05.2019 по справі №686/12375/19 щодо підозрюваної у вчинені злочину, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, ОСОБА_1 застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою на строк по 04.07.2019. Визначено заставу в розмірі 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 96 050 грн., в разі внесення якої, покладено на підозрювану ОСОБА_1 наступні обов`язки: не відлучатися із населеного пункту, в якому вона проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватись від спілкування з особами, які є свідками в даному кримінальному провадженні; здати на зберігання слідчому, який здійснює досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні, свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон (в разі їх наявності). Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03.07.2019 по справі №686/12375/19 продовжено по 30.08.2019 включно строк дії покладених на підозрювану ОСОБА_1 обов`язків, визначених ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10.05.2019. Вказує про те, що 10.05 2019 прийнято наказ, відповідно до якого розпочато службове розслідування у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 №950 з відстороненням позивача з посади заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв та тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів. Звертає увагу на те, що факт відсторонення державного службовця від виконання обов`язків за посадою не звільняє державного службовця від обов`язку перебувати в період відсторонення на робочому місці. Разом з тим, у зв`язку з обранням запобіжного заходу відносно позивача, остання не могла перебувати на роботі. Враховуючи викладене, просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю (а.с.61-69).
05.06.2020 позивачем подано відповідь на відзив, в якій позивачем спростовано аргументи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву (а.с.45-50).
Ухвалою суду від 14.05.2020 судове засідання у справі відкладено до 21.05.2020 до 12:00год.
Ухвалою суду від 21.05.2020 судове засідання у справі відкладено до 02.06.2020 до 11:00год.
Ухвалою суду від 02.06.2020 судове засідання у справі відкладено до 11.06.2020 до 14:30год.
Ухвалою суду від 11.06.2020 судове засідання у справі відкладено до 16.06.2020 до 15:00год.
16.06.2020 відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив (а.с.112-120).
У судовому засіданні, призначеному на 16.06.2020, позивач надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, відповіді на відзив. Крім того, позивач не заперечувала, що була відсутня на робочому місці. Просила суд позовні вимоги задовольнити.
У судовому засіданні, призначеному на 16.06.2020, представник відповідача проти позовних вимог заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відзив. Просила суд позов з задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
У судовому засіданні, призначеному на 16.06.2020, оголошено перерву до 30.06.2020 до 11:00 год.
У судовому засіданні, призначеному на 30.06.2020, оголошено перерву до 07.07.2020 до 12:00 год.
Ухвалою суду від 07.07.2019 розгляд справи відкладено до 20.08.2020 до 12:30год.
У судовому засідання, призначеному на 20.08.2020, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши вступні слова позивача, представника відповідача, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає.
Судом встановлено, що наказом Головного управління ДФС у Рівненській області від 02.05.2019 №71-о "Про переведення працівників" з 02.05.2019 ОСОБА_1 , заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Рівненській області переведено на посаду заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Рівненській області (а.с.122).
Згідно з відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі судових рішень ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10.05.2019 по справі №686/12375/19 щодо підозрюваної у вчинені злочину, передбаченого ч.3 ст.368 КАС України ОСОБА_1 застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою на строк по 04.07.2019. Визначено заставу в розмірі 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 96 050 грн., в разі внесення якої, покласти на підозрювану ОСОБА_1 наступні обов`язки: не відлучатися із населеного пункту, в якому вона проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватись від спілкування з особами, які є свідками в даному кримінальному провадженні; здати на зберігання слідчому, який здійснює досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні, свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон (в разі їх наявності).
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10.05.2019 по справі №686/12375/19 відсторонено підозрювану ОСОБА_1 , від займаної посади заступника начальника, начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Рівненській області, на строк по 04.07.2019 включно (а.с.68).
10.05.2020 за вх. №48/17-00-25-06 Головним управління ДФС у Рівненські області отримано службову записку завідувача сектору з питань запобігання та виявлення корупції ГУ ДФС у Рівненській області В. Стельмаха. Зі змісту даної службової записки вбачається, що за інформацією, яка розміщена на офіційному сайті Державного бюро розслідувань, слідчі Територіального управління ДБР, розташованому у м. Хмельницький, за процесуального керівництва військової прокуратури Західного регіону України, спільно з Управлінням захисту економіки в Рівненській області, затримали заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, обслуговування акцизних складів та податкових постів ГУ ДФС у Рівненській області, в порядку ст. 208 Кримінально - процесуального кодексу України. Також зазначено, що слідчими ДБР готується оголошення посадовцю підозри в одержанні неправомірної вигоди, поєднаної із вимаганням такої вигоди (ч.3 ст. 368 ККУ). Враховуючи зазначене та керуючись ч. 3 ст. 65 Закону України "Про запобігання корупції" від 14.10.2014 №1700-VII, відповідно до п. 1 постанови КМУ від 13.06.2000 №950 та п.4.11 Положення про сектор з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління ДФС у Рівненській області, затвердженого наказом Головного управління ДФС у Рівненській області від 14.12.2018 №3106, просить за даним фактом провести службове розслідування (а.с.31,133).
Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Рівненській області від 10.05.2019 №1340 "Про проведення службового розслідування" наказано з 10.05.2019 по 10.07.2019 провести службове розслідування стосовно заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ОСОБА_1 з метою виявлення причин та умов, що призвели до вчинення корупційного правопорушення.
Даним наказом також створено у Головному управлінні ДФС у Рівненській області комісію з проведення службового розслідування в наступному складі: голова комісії : Стельмах В.П. - завідувач сектору з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління ДФС у Рівненській області; члени комісії: Рашовський Я.В. - начальник юридичного управління; Кузьмич Н.О. - заступник начальника управління - начальник відділу інформаційно - аналітичної роботи юридичного управління; Телекало Ю.А. - ГДРІ сектору внутрішнього моніторингу управління організації роботи; Піщук Т.М. - ГДІ відділу по роботі з персоналом.
Зі змісту даного наказу вбачається, що на період проведення службового розслідування наказано відсторонити заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ОСОБА_1 від здійснення повноважень на посаді (а.с.16-17, 115-116).
Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Хмельницькому листом від 17.05.2019 №4250/1-2 направило для виконання начальнику ГУ ДФС у Рівненській області копію ухвали слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 10.05.2019 про відсторонення від посади заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за обігом та оподаткування підакцизних товарів ГУ ДФС у Рівненській області ОСОБА_1 у кримінальному провадженні №42019140400000031 від 25.04.2019, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.368 КК України (а.с.20-21).
Головне управління ДФС у Рівненській області листом від 22.05.2019 №2884/8/17-00-25-06 від 22.05.2019 "Щодо надання пояснення" повідомило ОСОБА_1 про призначення службового розслідування по факту її затримання слідчими Територіального управління ДБР, розташованого у м.Хмельницькому та Управління захисту економіки в Рівненській області за ознаками злочину передбаченого ч.3 ст.368 КК України та просило в термін до 03.06.2019 надати до ГУ ДФС у Рівненській області письмові пояснення щодо зазначеного факту (а.с.13, 131).
Згідно з відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі судових рішень ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03.07.2019 по справі №686/12375/19 продовжено по 30.08.2019 включно строк дії покладених на підозрювану ОСОБА_1 , обов`язків, визначених ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10.05.2019 року, а саме: не відлучатися із населеного пункту, в якому вона проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватись від спілкування з особами, які є свідками в даному кримінальному провадженні; здати на зберігання слідчому, який здійснює досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні, свій паспорт(паспорти)для виїзду за кордон (в разі їх наявності).
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03.07.2019 по справі №686/12375/19 продовжено строк відсторонення підозрюваної ОСОБА_1 , від займаної посади - заступника начальника, начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, обслуговування акцизних складів та податкових постів ГУ ДФС в Рівненській області, на строк по 30.08.2019 (а.с.68).
11.06.2019 за №1/33-19 Головним управлінням ДФС у Рівненській області складено акт про відмову від надання пояснень, з якого вбачається, що даним актом засвідчується факт: відмови від надання пояснень заступником начальника управління - начальником відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв та тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Рівненській області ОСОБА_1, яку повідомлено листом Головного управління ДФС у Рівненській області за №2884/8/17-00-25-06 від 22.05.2019 "Щодо надання пояснення" в термін до 03.06.2019, надісланого на адресу ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 . рекомендованим листом з повідомленням про вручення згідно поштового повідомлення за №3302301343563, який отримано особисто 25.05.2019. На день складання акта відповідь не отримана, пояснення ОСОБА_1 ненадано (а.с.132).
Наказом Головного управління ДФС у Рівненській області від 10.07.2019 №1838 "Про внесення змін до наказу від 10.05.2019 №1340" наказано внести зміни до наказу Головного управління ДФС у Рівненській області від 10.05.2019 №1340, а саме: продовжити термін службового розслідування стосовно заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Рівненській області ОСОБА_1 до 11.09.2019. На період проведення службового розслідування відсторонено заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Рівненській області ОСОБА_1 від здійснення повноважень на посаді (а.с.18-19, 117-118).
Судом також встановлено, що 21.08.2019 позивач звернулася до відповідача з запитом на отримання публічної інформації. В якому просила надати завірені належним чином копії наказів Головного управління ДФС у Рівненській області на підставі яких проводилося службове розслідування по факту її затримання слідчими Територіального управління ДБР, розташованого у м. Хмельницькому за ознаками злочину передбаченого ч.3 ст.368 КК України (а.с.14).
Листом від 27.08.2019 №103/11/17-00-25-07 Головне управління ДФС у Рівненській області надало відповідь на запит позивача від 21.08.2019. До даного листа долучено копії наказів на 2 арк. (а.с.15).
Заступником Голови комісії з реорганізації першим заступником начальника Головного управління ДФС у Рівненській області затверджено висновок про неможливість звершення службового розслідування, розпочатого згідно наказу Головного управління ДФС у Рівненській області №1340 від 10.05.2019 стосовно заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв та тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Рівненській області ОСОБА_1 від 05.09.2019 №4/33-19/25-06. Зі змісту якого вбачається, що оскільки обвинувальний акт та матеріали досудового розслідування передані на розгляд до суду та на даний час відсутній виправдальний чи обвинувальний вирок відносно заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв та тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Рівненській області ОСОБА_1 , то завершення службового розслідування є неможливим (а.с.27-30, 123-130).
06.02.2020 позивач звернулася до відповідача з запитом на отримання публічної інформації, а саме: належним чином засвідченні копії акта службового розслідування або висновку про результати службового розслідування, яке було проведено на підставі наказу Головного управління ДФС у Рівненській області від 10.05.2019 №1340 та №1838 від 10.07.2019; лист Військової прокуратури Західного регіону України від 08.05.2019 №15/1-кп031 вих.19; службову записку завідувача сектору з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління ДФС у Рівненській області від 10.05.2019 №48/17-00-25-06 (а.с.25).
На вказаний запит листом №1/11/17-00-25-06 відповідачем надано запитувану інформацію (а.с.26).
07.02.2020 позивач звернулася до відповідача з запитом на отримання публічної інформації, в якому просила надати завірені належним чином копії документів (наказів, службових записок і т.д.) на підставі яких їй не виплачувалася заробітна плата за травень 2019 року, червень 2019 року, липень 2019 року, серпень 2019 року. А також надати розмір заробітної плати, яку вона могла б отримати травень - серпень 2019 року з розшифровкою складових заробітної плати (а.с.49).
10.02.2020 позивач звернулася до відповідача з скаргою на дії працівників Головного управління ДФС у Рівненській області, в якій просила: визнати дії працівників Головного управління ДФС у Рівненській області, які були включені у склад комісії з проведення службового розслідування - незаконними; накази Головного управління ДФС у Рівненській області №1340 від 10.05.2019 та №1838 від 10.07.2019 такими, що прийнятті з грубим порушенням норм законодавства; виплатити заробітну плату за час відсторонення - за травень 2019 року, червень 2019 року, липень 2019 року, серпень 2019 року (а.с.7-8).
13.02.2020 листом № 10/11/17-00-13-21 Головне управління ДФС у Рівненській області повідомило позивача, що оскільки відсторонення з посади та проведення службового розслідування здійснювалося у зв`язку з оголошенням підозри у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.364 Кримінального кодексу України, то питання оплати періоду відсторонення повинно вирішуватися згідно Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно - розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду" (а.с.50).
Головне управління ДФС у Рівненській області листом від 25.02.2020 №5/14з/17-00-14 "Про розгляд скарги" повідомило ОСОБА_1 , що за весь термін проведення службового розслідування позивач жодного робочого дня не перебувала на робочому місці, то у ГУ ДФС у Рівненській області відсутні правові підстави для нарахування та виплати заробітної плати.
Крім того, вказало, що оскільки відсторонення з посади та проведення службового розслідування здійснювалося у зв`язку з оголошенням підозри у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.364 Кримінального кодексу України, то питання оплати періоду відсторонення повинно вирішуватися згідно Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно - розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду" (а.с.9-10).
Вважаючи дії Головного управління ДФС у Рівненській області щодо невиплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 10.05.2019 по 30.08.2019 протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Трудові відносини всіх працівників регулюються Кодексом законів про працю України (далі - КЗпП України).
Відповідно до ст.46 КЗпП України відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння; відмови або ухилення від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 (далі - Закон № 889-VIII).
Згідно з ч.2 ст.1 Закону №889-VIII державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Частиною 1 статті 50 Закону №889-VIII передбачено, що держава забезпечує достатній рівень оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов`язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.
Відповідно до ч.6 ст.72 Закону №889-VIII відсторонення державного службовця від виконання посадових обов`язків у разі вчинення ним корупційного правопорушення здійснюється відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".
Абзацом 1 частини 5 статті 65 Закону України "Про запобігання корупції" від 14.10.2014 № 1700-VII (далі - Закон № 1700-VII) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
У разі закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, у зв`язку з відсутністю події або складу адміністративного правопорушення відстороненій від виконання службових повноважень особі відшкодовується середній заробіток за час вимушеного прогулу, пов`язаного з таким відстороненням (абз. 3 ч.5 ст.65 Закону № 1700-VII).
Відповідно п.1,3 ч.1, ч.2 ст. 1 Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду" від 01.12.1994 №266/94-ВР (далі - Закон №266/94-ВР) підлягає відшкодуванню шкода, завдана громадянинові внаслідок: незаконного засудження, незаконного повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, незаконного взяття і тримання під вартою, незаконного проведення в ході кримінального провадження обшуку, виїмки, незаконного накладення арешту на майно, незаконного відсторонення від роботи (посади) та інших процесуальних дій, що обмежують права громадян; незаконного проведення оперативно-розшукових заходів, передбачених законами України "Про оперативно-розшукову діяльність", "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" та іншими актами законодавства.
У випадках, зазначених у частині першій цієї статті, завдана шкода відшкодовується в повному обсязі незалежно від вини посадових осіб органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури і суду.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону №266/94-ВР право на відшкодування шкоди в розмірах і в порядку, передбачених цим Законом, виникає у випадках:
-постановлення виправдувального вироку суду;
-встановлення в обвинувальному вироку суду чи іншому рішенні суду (крім ухвали суду про призначення нового розгляду) факту незаконного повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, незаконного взяття і тримання під вартою, незаконного проведення в ході кримінального провадження обшуку, виїмки, незаконного накладення арешту на майно, незаконного відсторонення від роботи (посади) та інших процесуальних дій, що обмежують чи порушують права та свободи громадян, незаконного проведення оперативно-розшукових заходів;
-закриття кримінального провадження за відсутністю події кримінального правопорушення, відсутністю у діянні складу кримінального правопорушення або невстановленням достатніх доказів для доведення винуватості особи у суді і вичерпанням можливостей їх отримати;
-закриття справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Закону №266/94-ВР у наведених в статті 1 цього Закону випадках громадянинові відшкодовуються (повертаються): заробіток та інші грошові доходи, які він втратив внаслідок незаконних дій.
З аналізу наведених норм, судом встановлено, що держава забезпечує достатній рівень оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов`язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи. Крім того, суд зазначає, що вразі незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду особа має право на відшкодування шкоди завданої їй такими діями.
У ході розгляду справи судом встановлено, що ухвалами Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10.05.2019 та 03.07.2019 по справі №686/12375/19 підозрювану ОСОБА_1 відсторонено від займаної посади - заступника начальника, начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, обслуговування акцизних складів та податкових постів ГУ ДФС в Рівненській області, на строк з 10.05.2019 по 30.08.2019 (а.с.68-69).
Доказів оскарження вказаних ухвал матеріали справи не містять.
Отже, у період з 10.05.2019 по 30.08.2019 позивач була відсторонена від посади ухвалою слідчого судді.
Порядок проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.200 №950 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 № 691) (далі - Порядок №950).
Відповідно до абз.4 п.1 Порядку №950 стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Закон) прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може бути проведено службове розслідування: з метою виявлення причин та умов, що призвели до вчинення корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення чи невиконання вимог Закону в інший спосіб, за поданням спеціально уповноваженого суб`єкта у сфері протидії корупції або приписом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) за рішенням керівника органу, підприємства, установи, організації, в якому працює особа, стосовно якої пропонується проведення службового розслідування, а у разі його відсутності - особи, яка виконує його обов`язки (далі - керівник органу).
Згідно з п.2, 3 Порядку №950 рішення щодо проведення службового розслідування приймається керівником органу, в якому працює особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або особа, яка для цілей Закону прирівнюється до особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно якої планується проведення службового розслідування (далі - особа, стосовно якої проводиться службове розслідування).
Рішенням щодо проведення службового розслідування визначаються голова комісії з проведення службового розслідування, інші члени комісії, предмет і дата початку та закінчення службового розслідування. Строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців.
Відповідно до абз. 1, 4 п.4 Порядку №950 службове розслідування проводиться з відстороненням особи, стосовно якої проводиться службове розслідування, від здійснення повноважень на посаді або без такого відсторонення. Рішення про відсторонення приймається керівником органу. У разі закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, у зв`язку з відсутністю події або складу адміністративного правопорушення відстороненій від здійснення повноважень особі відшкодовується середній заробіток за час вимушеного прогулу, пов`язаного з таким відстороненням.
Відповідно до наказів Головного управління ДФС у Рівненській області від 10.05.2019 №1340 "Про проведення службового розслідування" та від 10.07.2019 №1838"Про внесення змін до наказу від 10.05.2019 №1340" у період з 10.05.2019 по 11.09.2019 було проведено службове розслідування щодо заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ОСОБА_1 з метою виявлення причин та умов, що призвели до вчинення корупційного правопорушення.
На період проведення службового розслідування начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ОСОБА_1 відсторонено від здійснення повноважень (а.с.115-118).
Під час розгляду справи, судом також встановлено, що накази Головного управління ДФС у Рівненській області від 10.05.2019 №1340 "Про проведення службового розслідування", №1838 від 10.07.2019 "Про внесення змін до наказу від 10.05.2019 №1340" оскаржувалися позивачем до Рівненського окружного адміністративного суду.
Проте, відповідно до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі судових рішень ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 у справі №460/1829/20 позовну заяву і додані до неї документи повернуто позивачу.
Таким чином, накази Головного управління ДФС у Рівненській області від 10.05.2019 №1340 "Про проведення службового розслідування", №1838 від 10.07.2019 "Про внесення змін до наказу від 10.05.2019 №1340" та відповідно про відсторонення позивача від здійснення повноважень, є чинним.
Твердження позивача, що наказами Головного управління ДФС у Рівненській області від 10.05.2019 №1340 "Про проведення службового розслідування", №1838 від 10.07.2019 "Про внесення змін до наказу від 10.05.2019 №1340" її відсторонено від посади заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів, а не від посади заступника начальника, начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, обслуговування акцизних складів та податкових постів ГУ ДФС в Рівненській області, як зазначено в ухвалах Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10.05.2019 та 03.07.2019 по справі №686/12375/19, суд вважає безпідставними та необґрунтованими.
При цьому, суд враховує, що наказом Головного управління ДФС у Рівненській області від 02.05.2019 №71-о "Про переведення працівників" з 02.05.2019 ОСОБА_1 , заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Рівненській області переведено на посаду заступника начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Рівненській області (а.с.122).
У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що у період з 10.05.2019 по 30.08.2019 ОСОБА_1 була відсторонена від посади начальника управління - начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Рівненській області.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 №108/95-ВР (далі - Закон №108/95-ВР) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства .
Згідно з ст.2 Закону №108/95-ВР основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами
Суд зазначає, що нарахування заробітної плати включає в себе таку передумову як виконання роботи, зокрема, у даному випадку, виконання службових обов`язків, що визначають обсяг виконання завдань, доручених за посадою, чого у даному випадку не відбулося.
При цьому той факт, що позивачем не виконувалися посадові обов`язки, визначені посадовою інструкцією, в силу відсторонення від їх виконання, в судовому засіданні нею не заперечувався.
Крім того, відсутність позивача на робочому місці в період з 10.05.2019 по 30.08.2019 підтверджується також табелями обліку робочого часу за травень 2019 року, червень 2019 року, липень 2019 року та серпень 2019 року (а.с.64-67).
Таким чином, у період з 10.05.2019 по 30.08.2019 ОСОБА_1 не виконувала свої посадові обов`язки, у зв`язку з відсутністю на робочому місці, що у свою чергу виключає можливість нарахування заробітної плати за вказаний період.
Водночас, суд зазначає, що твердження позивача, що накази Головного управління ДФС у Рівненській області від 10.05.2019 №1340 "Про проведення службового розслідування", №1838 від 10.07.2019 "Про внесення змін до наказу від 10.05.2019 №1340" прийнятті відповідачем протиправно, не беруться судом до уваги, оскільки не є предметом розгляду даної справи.
Щодо письмових показань свідка ОСОБА_5 , долучених до матеріалів справи позивачем 05.05.2020, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.2 ст.65 КАС України свідок викликається в судове засідання з ініціативи суду або учасників справи. Учасник справи, заявляючи клопотання про виклик свідка, повинен зазначити його ім`я, місце проживання (перебування), роботи чи служби та обставини, щодо яких він може дати показання.
Відповідно до ч.3, 4 ст. 65 КАС України свідок зобов`язаний з`явитися до суду за його викликом і дати правдиві показання про відомі йому обставини. За відсутності заперечень учасників справи свідок може брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Суд може дозволити свідку брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції незалежно від заперечень учасників справи, якщо свідок не може з`явитися до суду через хворобу, похилий вік, інвалідність або з інших поважних причин.
У разі неможливості прибуття до суду та участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції за викликом суду свідок зобов`язаний завчасно повідомити про це суд.
Суд зазначає, що у ході розгляду справи позивачем клопотання про виклик свідків не заявлялися.
Водночас, надання письмових показань свідка, не сприяє всебічному забезпеченню права учасників справи на задання питань свідку стосовно обставин справи.
Таким чином, під час розгляду даної справи письмові показання свідка ОСОБА_5 судом не беруться до уваги.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач не довела ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.
У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача до задоволення не підлягають.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023, ЄДРПОУ 39394217) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 25 серпня 2020 року.
Суддя Л.А. Жуковська