
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/2267/20
У Х В А Л А
з питань залишення позовної заяви без розгляду
25 серпня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Брильовського Р.М., розглянув у письмовому провадженні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії,-
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівський області щодо зменшення позивачу відсоткового розміру пенсії з 76% на 71% сум грошового забезпечення, що становить 71% за вислугу років і 5% як ліквідатора Чорнобильської катастрофи 2;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівський області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії позивачу відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", що були чинними на час призначення пенсії позивачу із збільшенням розміру пенсії на 5% відповідних сум грошового забезпечення як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 2.
Ухвалою суду від 20.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
10.07.2020 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало клопотання про залишення вказаної позовної заяви без розгляду. В обґрунтування клопотання зазначило, що позивач звернувся з пропущеним строком звернення до суду визначеним статтею 122 КАС України, оскільки фактично ставить вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії. У зв`язку з наведеним просить суд залишити позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ч. 3 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Таким чином, розгляд вказаного клопотання за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.
Суд при розгляді клопотання про залишення позовної заяви без розгляду виходив з наступного.
Як вбачається із змісту позовної заяви та доданих до неї документів, позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії позивачу відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", що були чинними на час призначення пенсії позивачу із збільшенням розміру пенсії на 5% відповідних сум грошового забезпечення як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 2.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
За приписами п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Таким чином, за загальним правилом позов може бути подано до суду в межах шестимісячного строку та пропуск позивачем такого строку без поважних причин є підставою для залишення позову без розгляду.
Водночас, Кодексом адміністративного судочинства України, а також іншими законами можуть бути встановлені інші строки звернення до суду за захистом порушених прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 3 ст. 122 цього Кодексу для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Виходячи з наведеного, КАС України передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду. Такі спеціальні строки мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним строком звернення до адміністративного суду, визначеним ч. 2 ст. 122 КАС України.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як встановив суд із наявних доказів у матеріалах справи, ОСОБА_1 призначена пенсія з 10.09.1991 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у розмірі 61% грошового забезпечення.
З 01.05.1992 розмір пенсії ОСОБА_1 перераховано виходячи з 71 % грошового забезпечення, а з 01.01.1993 виходячи з 76 % грошового забезпечення (вислуга 27 років з урахуванням участі на ЧАЕС).
Із змісту довідки про перерахунок пенсії з пенсійної справи № ХВ40526 Міноборони слідує, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 був проведений з 01.01.2008 у розмірі 71 % сум грошового забезпечення за 27 років вислуги.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_2 з 76 % до 71 % грошового забезпечення відбулося у зв`язку із внесеними змінами у ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З огляду на те, що частиною 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, особи, які мають право на такий перерахунок, вправі звернутися до суду з позовом щодо зобов`язання здійснити перерахунок пенсії без обмеження строком.
У даному позові спірним залишається розмір, у якому позивачу відповідачем проводився перерахунок пенсії, а відтак, лише під час розгляду судом справи по суті буде встановлюватися правомірність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача та з`ясовуватися наявність/відсутність вини відповідача та застосування строків як це передбачено до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для залишення позову без розгляду, у зв`язку з чим у задоволенні клопотання відповідача слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в:
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити.
Ухвала щодо залишення позовної заяви без розгляду окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Р.М. Брильовський