
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 серпня 2020 року справа № 340/2070/19
провадження № 2-ап/340/39/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (в порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Зеленської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області (далі - Рада) про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з заявою до Ради про визнання протиправним та скасування рішення від 02 листопада 2018 року №239 щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
Водночас просив суд зобов`язати відповідача надати дозвіл.
У позовній заяві зазначає, що Рада незаконно відмовила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою.
Рада заперечила щодо задоволення позову, надавши відзив на нього (а.с.32-34).
Пояснила, що земельна ділянка, в межах якої позивач прагнув отримати у власність земельну ділянку площею 2 га, поділена і передана у власність декількох осіб.
20 серпня 2019 року суд прийняв ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження без виклику сторін і поновлення строку звернення до суду (а.с.1-3).
Ухвалою суду від 18 грудня 2019 року прийнято рішення про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін (а.с.102-103).
Сторони до суду повторно не з`явились (а.с.141-143).
Представник позивача подала клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.145-146).
Відповідач до суду не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.131, 142).
Таким чином, суд зробив висновок про розгляд справи в прядку письмового провадження відповідно до приписів частини 9 статті 205 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, 17 вересня 2018 року позивач подав до Ради заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території органу місцевого самоврядування (а.с.7).
Разом із заявою ОСОБА_1 надав графічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки (а.с.8-11).
02 листопада 2018 року Рада прийняла рішення №239, яким відмовила у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки земельна ділянка, на котру претендує позивач, відноситься до земель загального користування (а.с.6).
14 червня 2019 року Петрівський районний суд Кіровоградської області закрив провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Ради стосовно оскарження згаданого рішення (а.с.15).
У відзиві відповідач зазначає, що земельна ділянка, в межах якої позивач прагнув отримати у власність землю, розділена і передана у власність декількох фізичних осіб (а.с.32-34).
Так, передана у власність площею по 2 га ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 (а.с.37-63).
Рішення про затвердження проекту землеустрою і передачу у власність для ведення особистого селянського господарства прийняті у лютому - серпні 2019 року.
Дозволи на виготовлення проекту землеустрою надавались з 02 листопада 2018 року по 12 квітня 2019 року.
Рада не надала доказів передачі у власність ОСОБА_9 земельної ділянки площею 2 га (а.с.122-123).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, приписами частин 6 та 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проаналізувавши фактичні обставини, суд зробив висновок про протиправність рішення Ради, оскільки земельна ділянка, яку прагнув отримати у власність позивач, відноситься до земель сільськогосподарського призначення.
Це доводиться змістом рішень відповідача щодо передачі у власність декількох громадян земельних ділянок.
Земельні ділянки передані для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки, в масиві якої ОСОБА_1 просив виділити земельну ділянку у власність.
Суд не може зобов`язати Раду надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, так як сторони не надали доказів щодо площі земельної ділянки, в масиві якої позивач прагнув отримати у власність земельну ділянку.
Це унеможливлює обчислити залишкову площу земельної ділянки після передачі у власність земельних ділянок згаданим фізичним особам.
Тому захист порушеного права полягає у зобов`язанні відповідача повторно розглянути звернення ОСОБА_1 .
Отже позов належить задовільнити частково.
ОСОБА_1 поніс витрати на правову допомогу у сумі 5000 грн. (а.с.16, 25).
Правову допомогу надала адвокат Дем`яненко Т.О. (а.с.26-27).
Адвокат консультувала, збирала докази, склала позов (а.с.16).
На все затратила 4 години часу (а.с.16).
Рада не клопотала про зменшення суми витрат на правову допомогу.
Кількість затраченого адвокатом часу і вартість однієї години праці з урахуванням коштів, котрі сплачені позивачем, відповідають рівню складності справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 205, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Зеленської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області від 02 листопада 2018 року №239, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на підставі заяви від 17 вересня 2018 року.
Зобов`язати Зеленську сільську раду Петрівського району Кіровоградської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства від 17 вересня 2018 року з урахуванням правового висновку суду.
В іншій частині позову відмовити у задоволенні.
Стягнути зі Зеленської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу у сумі 5000 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей