Рішення № 91118846, 25.08.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2020
Номер справи
140/8125/20
Номер документу
91118846
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2020 року ЛуцькСправа № 140/8125/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Волинської митниці ДФС до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Волинська митниця ДФС звернулася з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 12.05.2020 №0017555333.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Волинською митницею ДФС на заробітну плату, яку виплачено у грудні 2017 року, нараховано єдиний соціальний внесок, який перераховано на рахунок Головного управління державної казначейської служби України у Волинській області для Ковельської ОДПІ (Любомльське відділення) №37190201010310. На вказаний рахунок здійснюється зарахування ЄСВ, який нараховано на виплати «Заробітна плата» за КЕКВ 2111. Перерахування здійснювалось з використанням казначейського програмного комплексу «Фіндокументи» на загальну суму 2 491 558,44 грн. Проте, при формуванні платіжного доручення від 15.12.2017 №1907 на суму 90 164, 45 грн., помилково в програмному забезпеченні вибрано реєстраційний рахунок № НОМЕР_1 . На вказаний рахунок здійснюється перерахування ЄСВ, який нараховано на виплати «Грошове забезпечення військовослужбовців» за KEKB 2112. Відповідно кошти в сумі 90 164, 45 грн. помилково зараховано на інший рахунок.

Після отримання інформації щодо помилкового зарахування коштів митницею вжиті відповідні заходи, а саме направлено лист Волинської митниці ДФС від 29.01.2020 №802/03-70-05 на Любомльське управління ГУ ДПС Волинської області аби спрямувати кошти за належністю.

Проте, 02.03.2020 Волинською митницею ДФС отримано рішення №0016855333 від 24.02.2020 ГУ ДПС у Волинській області про застосування штрафних санкцій у розмірі 17 924,07 грн. та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 985,82 грн., а всього на загальну суму 18 909, 89 грн.

Позивач вважає, що помилкове внесення коштів на інший рахунок не є підставою для висновку про несплату коштів та застосування до позивача штрафних санкцій, а тому рішення ГУ ДПС у Волинській області №0016855333 від 24.02.2020 є таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

01.07.2020 на адресу суду від представника Головного управління ДПС у Волинській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача позовні вимоги не визнав, оскільки згідно ІКП за позивачем належним чином не виконувались вимоги статті 9 Закону №2464-VI, у зв`язку із чим до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум в розмірі 89 620, 35 грн. за декларацією №9320606312 від 09.01.2020 та пеня у розмірі 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу були нараховані за невчасну сплату самостійно обчисленої суми грошового зобов`язання в розмірі 89 620, 35 грн. за декларацією №9320606312 від 09.01.2020, терміном сплати до 20.01.2020.

Вищевказаний борг в сумі 89 620, 35 грн. за декларацією №9320606312 від 09.01.2020, був погашений лише 31.01.2020 при зарахуванні коштів в загальному розмірі 90 164, 45 грн., у зв`язку із чим до позивача за період із 21.01.2020 по 31.01.2020 була застосована штрафна санкція в сумі 17 9254, 07 грн. та нарахована пеня в сумі 985, 82 грн.

Таким чином, сплата єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з порушенням законодавчо встановленого строку, є підставою для застосування штрафних санкцій.

А відтак, просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Одночасно з відзивом, представником відповідача подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні за участі сторін.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.07.2020 в задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Волинській області про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, відмовлено.

Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та підлягають задоволенню з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 24.02.2020 Головним управлінням ДПС у Волинській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску №0016855333, яким до Волинської митниці ДФС застосовано штрафні санкції в розмірі 17 924, 07 грн. та пеню в розмірі 985,82 грн. за період з 21.01.2020 до 31.01.2020. (а.с.8)

Штрафні санкції у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум та пеня у розмірі 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу були нараховані за невчасну сплату самостійно обчисленої суми грошового зобов`язання в розмірі 89 620, 35 грн. за декларацією №9320606312 від 09.01.2020, з терміном сплати до 20.01.2020. Зокрема, при формуванні платіжного доручення від 15.12.2017 №1907 на суму 90 164, 45 грн., помилково в програмному забезпеченні вибрано реєстраційний рахунок № НОМЕР_1 . На вказаний рахунок здійснюється перерахування ЄСВ, який нараховано на виплати «Грошове забезпечення військовослужбовців» за KEKB 2112. Відповідно кошти в сумі 90 164, 45 грн. помилково зараховано на інший рахунок.

Після отримання інформації щодо помилкового зарахування коштів Волинською митницею направлено лист від 29.01.2020 №802/03-70-05 на Любомльське управління ГУ ДПС Волинської області аби спрямувати кошти за належністю.

02.03.2020 Волинською митницею ДФС отримано рішення №0016855333 від 24.02.2020 ГУ ДПС у Волинській області про застосування штрафних санкцій у розмірі 17 924, 07 грн. та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 985, 82 грн. на загальну суму 18 909, 89 грн.

10.03.2020 Волинською митницею ДФС до Державної податкової служби України подано скаргу №2137/03-70-10 про скасування рішення Любомльського управління ГУ ДПС у Волинській області від 24.02.2020 року №0016855333.

Рішенням ДПС України від 16.04.2020 №3902/5/99-00-08-01-01-05 про результати розгляду скарги Волинської митниці ДФС, скаргу Волинської митниці ДФС від 10.03.2020 задоволено частково, скасовано рішення ГУ ДПС у Волинській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату, (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне, перерахування) єдиного внеску від 24.02.2020 №0016855333, зобов`язано ГУ ДПС у Волинській області винести та направити нове рішення.

Рішенням ГУ ДПС у Волинській області №0017555333 від 12.05.2020 до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 17 924, 07 грн. та нараховано пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 806, 58 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування передбачений Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VІ (далі - Закон №2464-VІ).

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 6 Закону №2464-VІ платник єдиного внеску зобов`язаний подавати звітність та сплачувати до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.

Частиною восьмою статті 9 Закону №2464-VІ встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця..

Як слідує із пункту 1 частини десятої статті 9 Закону №2464-VІ, днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки податкового органу - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок податкового органу.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина одинадцята статті 9 Закону № 2464-VІ).

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно із частиною десятою статті 25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (пункт 2 частини одинадцятої статті 25 Закону №2464-VI).

Отже, вищезазначені штрафні санкції застосовуються у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, тобто, у випадку допущення платником податку бездіяльності у формі неоплати (несвоєчасної оплати) ЄСВ.

Згідно абзацу 1 частини чотирнадцятої статті 25 Закону №2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

За змістом частини 5 статті 9 Закону №2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).

Абзацом 1 частини першої статті 43 Бюджетного кодексу України передбачено, що при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Згідно із частиною п`ятою статті 45 Бюджетного кодексу України податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Водночас, пунктом 22.4 статті 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 05.04.2001 за №2346-III передбачено, що під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним:

для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника;

для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку.

Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.

Таким чином, під сплатою єдиного внеску слід розуміти внесення відповідних сум на рахунки органів доходів і зборів.

З наявних в матеріалах справи платіжних доручень від 07.12.2017 №1844 на суму 62 393, 47 грн., від 07.12.2017 №432 на суму 66 936, 79 грн., від 12.12.2017 №1888 на суму 362 070, 00 грн., від 15.12.2017 №449 на суму 105 314, 19 грн., від 15.12.2017 №1907 на суму 90 164, 45 грн., від 18.12.2017 №463 на суму 717 502, 38 грн., від 22.12.2017 №499 на суму 233 126, 06 |грн.., від 22.12.2017 №1969 на суму 854 051,10 грн. судом встанволено, що позивачем своєчасно обчислювався та сплачувався єдиний внесок на розрахункові рахунки Казначейства України відкриті для Ковельської ОДПІ Любомльського відділення. (а.с.24-31)

Водночас, як слідує із матеріалів справи, позивачем в платіжному доручені від 15.12.2017 №1907 на суму 90 164, 45 грн. в якості рахунку, на який повинні нараховуватися та сплачуватися суми ЄСВ, був помилково вказаний інший рахунок. При тому, як встановлено судом, обидва вказані рахунки були відкриті для Ковельської ОДПІ Любомльського відділення.

Крім того, позивачем було подано до відповідача, зокрема Ковельської ОДПІ Любомльського відділення, заяву про перерахунок помилково сплачених коштів.(а.с.19)

А відтак, суд приходить до висновку, що позивачем не було допущено бездіяльності щодо сплати (несвоєчасній оплаті) сум ЄСВ за спірний період, а була допущена помилка під час перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання єдиного внеску до державного бюджету, що має своє вираження у помилковій сплаті сум ЄСВ на невідповідний рахунок. Здійснення такої помилки має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак, дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не є підставою для застосування штрафів.

Аналогічні правові висновки наведені в постановах Верховного Суду від 21.02.2018 у справі №813/1008/16, від 11.05.2019 у справі №822/3323/17, згідно яких помилка при зазначенні невідповідного рахунку не може слугувати підставою для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування ЄСВ.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача правових підстав для застосування до позивача штрафу та пені, передбачених частиною десятою та пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2346-ІІІ, згідно рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 12.05.2020 №0017555333.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої цієї статті Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Таким чином, судові витрати суб`єкта владних повноважень - Волинської митниці ДФС, пов`язані зі сплатою судового збору, не підлягають відшкодуванню та не стягуються за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області.

Керуючись статтями 139, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 12.05.2020 №0017555333 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Волинська митниця ДФС, адреса: 44350, м. Любомльський р-н, с. Римачі.

Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області, адреса: 43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4.

Суддя Ю.Ю. Сорока