
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2020 року ЛуцькСправа № 140/7958/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної податкової служби у Волинській області звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в розмірі 57 800, 00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення фактичної перевірки торгового об`єкта в с. Боголюби Луцького району, Волинської області (біля першого ставка з альтанками), де здійснює торгівельну діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , було встановлено: проведення контрольно-розрахункової операції без застосування РРО та без видачі розрахункового документу встановленої форми, чим порушено п.1,2, 12 ст.3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії, чим порушено ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»; продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці суб`єктом господарювання, що не має статусу суб`єкта господарювання громадського харчування, чим порушено ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»; зберігання алкогольних напоїв маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки, зберігання алкогольних напоїв (вина) без марок акцизного податку встановленого зразка, чим порушено вимоги ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Порушення зафіксовані в акті перевірки від 23.07.2018 №03/150/40-01/ НОМЕР_1 , на підставі якого позивачем прийнято рішення від 18.01.2019 №000766-40, яким застосовано фінансову санкцію на загальну сумі 57800,00 грн, з яких: 6800,00 грн. за продаж алкогольних напоїв для споживання на місці без статусу суб`єкта господарювання громадського харчування; 17000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії; 17000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку; 17000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.
Рішення про застосування фінансових санкцій від 18.01.2019 №000766-40 відповідачем оскаржено в судовому порядку, зокрема, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.03.2020 у справі №140/2282/19 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення №000766-40 від 18.01.2019 про застосування фінансових санкцій апеляційну скаргу ГУ ДПС у Волинській області задоволено, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.10.2019 скасовано та прийняте нове рішення, яким у задоволені позову відмовлено повністю.
Відповідач фінансові санкції в добровільному порядку не сплатив, а тому ГУ ДПС у Волинській області, просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 57 800, 00 грн.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
05.08.2020 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, де відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими, посилаючись на ту обставину, що, на думку позивача, за наслідками вищевказаної перевірки контролюючий орган повинен був прийняти податкове повідомлення-рішення, а не рішення про застосування фінансових санкцій, з дотриманням строків, визначених пунктом 86.8 статті 86 ПК України. Таким чином, приймаючи оскаржуване рішення у формі рішення про застосування фінансових санкцій, відповідач діяв не у спосіб, визначений Законом, оскільки не дотримався строків його прийняття та форми, встановленої для податкових повідомлень-рішень.
На підставі вищенаведеного, відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Крім того, відповідач у відзиві на позовну заяву просив розгляд справи проводити в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 06.08.2020 у задоволенні клопотання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, відмовлено.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 20.07.2018 працівниками ГУ ДФС у Волинській області, на підставі наказу від 17.07.2018 №2698 та направлень від 17.07.2018 №396, №397 проведена фактична перевірка торгового об`єкта в с. Боголюби Луцького району, Волинської області (біля першого ставка з альтанками), де здійснює торгівельну діяльність фізична особа- підприємець ОСОБА_1 , з питань дотримання вимог Податкового кодексу України, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і тютюнових виробів».
За результатами проведеної фактичної перевірки посадовими особами ГУ ДФС у Волинській області складено акт перевірки від 23.07.2018 №03/150/40-01/ НОМЕР_1 , в якому зафіксовано порушення вимог:
п.1,2, 12 ст.3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: проведення контрольно- розрахункової операції без застосування РРО та без видачі розрахункового документу встановленої форми;
ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії;
ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці суб`єктом господарювання, що не має статусу суб`єкта господарювання громадського харчування;
ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: зберігання алкогольних напоїв маркованих марками акцизного податку з ознаками підробки, зберігання алкогольних напоїв (вина) без марок акцизного податку встановленого зразка.
На підставі акту перевірки від 23.07.2018 №03/150/40-01/ НОМЕР_1 , ГУ ДФС у Волинській області, правонаступником якого є ГУ ДПС у Волинській області, винесено рішення від 18.01.2019 №000766-40, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано фінансову санкцію на загальну сумі 57800,00 грн., з яких:
6800,00 грн. за продаж алкогольних напоїв для споживання на місці без статусу суб`єкта господарювання громадського харчування;
17000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії;
17000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку;
17000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.
Відповідач оскаржив рішення про застосування фінансових санкцій від 18.01.2019 №000766-40 в судовому порядку.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.10.2019
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.03.2020 у справі №140/2282/19 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення №000766-40 від 18.01.2019 про застосування фінансових санкцій, апеляційну скаргу ГУ ДПС у Волинській області задоволено, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.10.2019 року скасовано та прийняте нове, яким у задоволені позову відмовлено повністю.
Відповідачем в добровільному порядку фінансові санкції в розмірі 57800,00 грн. не сплачено.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить із наступного.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-BP (далі - Закон №481/95-BP).
Згідно із вимогами частини 14 статті 15 Закону №481/95-BP роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно зі статтею 1 Закону №481/95-BP ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженим Кабінетом Міністрів України органом виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (пункт 2.1 Рекомендацій щодо організації роботи головних управлінь ДФС України із приймання документів та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затверджених наказом ДФС України від 24 жовтня 2014 року №213).
Частиною першою статті 17 Закону №481/95-BP встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абзацу шостого частини другої статті 17 вищевказаного Закону до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 гривень.
Згідно із частиною четвертою статті 17 цього ж Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Згідно із частиною п`ятою статті 17 Закону №481/95-BP у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Таким чином, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій №000766-40 від 18.01.2019 прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасоване, відповідач добровільно фінансові санкції не сплатив, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованості у розмірі 57800,00 грн. підлягають до задоволення.
При цьому, суд не бере до уваги твердження відповідача у відзиві на позовну заяву про те, що за наслідками проведеної перевірки контролюючий орган повинен був прийняти податкове повідомлення-рішення, а не рішення про застосування фінансових санкцій, як підставу для відмови у задоволенні позовних вимог, оскільки предметом даної адміністративної справи є стягнення з відповідача фінансових санкцій за допущені порушення вимог Податкового кодексу України, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і тютюнових виробів», а не правомірність винесення рішення про застосування фінансових санкцій №000766-40 від 18.01.2019.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП) МФО 899998 н/р UA338999980314020561000003508, отримувач коштів УК у м.Луцьку/отг Забороль/21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009628, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 57800 (п`ятдесят сім тисяч вісімсот) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Позивач: Головне управління Державної податкової служби у Волинській області, адреса: 43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4.
Відповідач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Суддя Ю.Ю. Сорока