Рішення № 91097076, 21.08.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2020
Номер справи
480/5405/20
Номер документу
91097076
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 серпня 2020 р. Справа № 480/5405/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко І.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,

представника заявника - Моісеєнко О.В.,

представника відповідача - Лисенко О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за заявою Головного управління ДПС у Сумській області до комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення податкового боргу,-

В С Т А Н О В И В:

Головне управління ДПС у Сумській області (далі по тексту – заявник, ГУ ДПС у Сумській області) звернулося до суду з заявою, в якій просить стягнути з комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради (далі – КП «Міськводоканал» СМР) за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг загальною сумою 2538721,14грн., в т.ч.:

468126,54грн. - з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) (код податку 13020401);

1863111,47грн. - з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (код податку 13030100) ;

207483,13грн. - з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти (код податку 19010200).

Заяву мотивував тим, що КП «Міськводоканал» СМР, всупереч вимог Податкового кодексу України, було порушено строки та повнота сплати узгоджених грошових зобов`язань, визначених самостійно у поданих податкових деклараціях, у зв`язку з чим станом на момент звернення з заявою до суду за відповідачем утворилась заборгованість, в загальному розмірі 2538721,14грн., яка залишається не сплаченою.

20.08.2020 було відкрито провадження у справі за правилами ст. 283 КАС України та призначено судове засідання на 21.08.2020.

21.08.2020 від представника КП «Міськводоканал» СМР надійшла заява про розстрочення виконання судового рішення, в якій представник зазначив, що підприємство не в змозі своєчасно сплати податковий борг у розмірі 2538721,14грн., у зв`язку з тим, що відноситься до критичної інфраструктури через введення в країні карантину, спричиненого «COVID-19», змушене нести додаткове навантаження. Карантин негативно позначається на рівні оплат за комунальні послуги, спостерігається падіння надходження коштів від споживачів, а інших джерел надходження коштів, крім оплати за воду та водовідведення, підприємство не має. Внаслідок карантину та режиму надзвичайної ситуації підприємство не в змозі своєчасно розрахуватись з постачальниками, виплачувати заробітну плату своїм працівникам, а також сплачувати податки. Тому просить розстрочити сплату податкового боргу на 12 місяців зі сплатою 211 561,00грн. щомісячно.

В судовому засіданні представник заявника підтримав вимоги з наведених у заяві підстав та просив задовольнити їх у повному обсязі. Проти розстрочення сплати податкового боргу не заперечував.

Представник КП «Міськводоканал» СМР в судовому засідання визнав наявність за підприємством боргу у сумі 2538721,14грн., однак, просив задовольнити заяву про розстрочення виконання судового рішення.

Заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, з`ясувавши обставини у справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, суд вбачає необхідним заяву задовольнити, виходячи з наступного.

У судовому засіданні встановлено, що КП «Міськводоканал» СМР зареєстровано як юридична особа (код ЄДРПОУ 03352455), є платником податків і зборів, що вбачається з заяви, письмових доказів у справі (а.с.9-13).

Згідно з приписами п.4.1.1 ст.4 Податкового кодексу України кожна особа зобов`язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу. Податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України).

Згідно пп.16.1.4,16.1.3 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п.54.1. ст.54, п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою. Платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п.49.18.2 п. 49.18. ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до п.п.255.11.1. п.255.11 ст.255 Податкового кодексу України водокористувачі самостійно обчислюють рентну плату за спеціальне використання води та за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання.

Відповідно до п. 255.12 ст. 255, ст. 255 Податкового кодексу України порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу.

В п. 257.1, п.257.2 ст. 257 Податкового кодексу України зазначено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу. Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов`язань з рентної плати.

Згідно з п. 257.5. ст. 257 Податкового кодексу України сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Що стосується податку за скиди забруднюючих речовин у водні об`єкти порядок подання звітності та сплати вказаного податку визначено ст.250 Податкового кодексу України, відповідно до п.250.1. ст.250 якого базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

Згідно п.250.2. ст. 250 Податкового кодексу України платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Як встановлено судом КП «Міськводоканал» СМР самостійно було визначено у поданих податкових деклараціях екологічного податку та з рентної плати за 2 квартал 2020р. (а.с.15-16,17-18) наступні грошові зобов`язання:

- рентна плата за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) (код податку 13020401) у загальному розмірі 468126,54грн. (а.с.18);

- рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (код податку 13030100) у сумі 1863111,47грн. (а.с.17);

- податок за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти (код податку 19010200) у розмірі 215309,70грн. (а.с.15).

Зазначені грошові зобов`язання, згідно приписів п.54.1. ст.54 Податкового кодексу України вважаються узгодженими, та відповідно до п.п.14.1.175 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України (податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом) набули статусу податкового боргу, однак, КМ «Міськводоканал» СМР були порушені строки та повнота обсягів їх сплати, що підтверджується розрахунком суми податкового боргу (а.с.8), витягом з інтегрованої картки платника податків (а.с.19-21), відповідно до яких за КП «Міськводоканал» СМР станом на момент розгляду справи значиться заборгованість, зокрема, у сумі 2538721,14грн., в т.ч.:

468126,54грн. - з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) (код податку 13020401);

1863111,47грн. - з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (код податку 13030100) ;

207483,13грн. (у зв`язку з наявною переплатою) - з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти (код податку 19010200).

Відповідно до п.59.1 ст. 59, п.60.6 ст. 60 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Якщо нарахована сума грошового зобов`язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане (вручене) податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов`язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається (не вручається).

В судовому засіданні встановлено, що з метою погашення податкового боргу заявником було сформовано податкову вимогу форми Ю від 29.05.2015 №423-23 (а.с.14), яка була вручена представнику КП «Міськводоканал» СМР 10.06.2015. З моменту вручення податкової вимоги до подачі заяви податковий борг КП «Міськводоканал» СМР не переривався, а отже, податкова вимога від 29.05.2019 №423-23, відповідно до ст. 60 Податкового кодексу України, не була відкликана.

Відповідно до п.п.20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно п. 95.1 ст. 95 Податкового Кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи, що узгоджена сума грошового зобов`язання своєчасно та в повному обсязі не була сплачена, заборгованість перед бюджетом на момент розгляду справи в загальному розмірі не погашена та складає 2538721,14грн., доказів сплати КП «Міськводоканал» СМР не надано, суд приходить висновку, що заявлені вимоги є обґрунтованими та вважає за необхідне їх задовольнити.

Щодо клопотання представника КП «Міськводоканал» СМР про розстрочення виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

За приписами ч. 1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Отже, заяву сторони про розстрочення виконання судового рішення, суд розглядає після винесення рішення у справі.

Суд зазначає, що в даному випадку представником КП «Міськводоканал» СМР було подано заяву про розстрочення виконання судового рішення до винесення судом рішення по суті, тому дане клопотання було подано передчасно, а відтак задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 283, 295, 297, 378, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Заяву Головного управління ДПС у Сумській області (40009, м.Суми, вул.Іллінська, буд.13, код ЄДРПОУ 03352455) до комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради (40009, м.Суми, вул.Білопільський шлях, буд.9, код ЄДРПОУ 03352455) про стягнення податкового боргу – задовольнити.

Стягнути з комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради (40009, м.Суми, вул.Білопільський шлях, буд.9, код ЄДРПОУ 03352455) за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг у загальному розмірі 2538721,14грн. (два мільйони п`ятсот тридцять вісім тисяч сімсот двадцять одна грн. 14коп.), в т.ч.:

468126,54грн. - з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) (код податку 13020401) отримувач Сумська міська ОТГ на р/р UA188999980333169359000018540, код отримувача 37970593, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;

1863111,47грн. - з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (код податку 13030100) отримувач Сумська міська ОТГ на р/р UA288999980333149366000018540, код отримувача 37970593, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;

207483,13грн. - з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти (код податку 19010200) отримувач Сумська міська ОТГ на р/р UA838999980333139363000018540, код отримувача 37970593, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Г. Шевченко