Рішення № 91095795, 21.08.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2020
Номер справи
240/8649/20
Номер документу
91095795
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2020 року м. Житомир справа № 240/8649/20

категорія 111030600

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОНВІ" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0030575104 від 17.03.2020.

В обґрунтування позову зазначає, що спірне податкове повідомлення-рішення та акт перевірки, на підставі якого воно прийнято, не надіслані (не вручені) ТОВ "ОНВІ" в передбачені законом строки; під час проведення перевірки податковому органу необхідно було встановити, що реєстрація податкових накладних з порушенням встановлених термінів відбулась з вини Товариства та ним не здійснено всіх передбачених законодавством дій для своєчасної реєстрації податкової накладної.

Процесуальні строки, які були, відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, продовжені на строк дії карантину, установленого з 12.03.2020, закінчуються 06.08.2020, згідно пункту 2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 731-IX від 18 червня 2020 року.

Ухвалою від 15.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що позивачем порушено строки реєстрації податкових накладних; позивач отримав акт перевірки 02.03.2020 і в межах 15 днів було прийнято податкове повідомлення-рішення; акт не є рішенням суб`єкта владних повноважень; ТОВ "ОНВІ" не надано доказів, що він здійснив всі передбачені законодавством дії для своєчасної реєстрації податкових накладних.

Позивач відповіді на відзив не подав.

Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням ДПС у Житомирській області проведено камеральну перевірку за період 08.-11.2019 року, за результатами якої складено акт про від 04.02.2020 № 1134/06-30-51-04 (а.с. 9-10), який позивач отримав 02.03.2020.

Перевіркою встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкової накладної від 30.09.2019 № 12 (а.с.28-29), розрахунків коригування від 31.08.2019 № 18 (а.с.16-17), від 31.10.2019 №№ 34 (а.с.22-23), 35 (а.с.19-20), від 30.11.2019 № 28 (а.с.25-26) до податкових накладних в ЄРПН.

На підставі акту перевірки від 04.02.2020 № 1134/06-30-51-04, відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення № 0030575104 від 17.03.2020 (а.с. 7), яким до позивача застосовано штраф в сумі 282538,15 грн.

Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням позивач подав скаргу, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 02.06.2020 № 17924/0/99-00-08-05-05-06 (а.с. 12-14), яким залишено скаргу без задоволення, а податкове повідомлення-рішення № 0030575104 від 17.03.2020 без змін.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 201.1 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Таким чином, всі податкові накладні обов`язково мають бути зареєстровані в ЄРПН у строки, передбачені п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України. У разі недотримання таких строків податковим органом застосовуються штрафні санкції.

Виключення щодо граничних строків реєстрації встановлено лише для податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Спірні податкові накладні не підпадають під наведене виключення, а тому повинні були бути зареєстровані відповідно до 15.09.2019, 15.10.2019, 15.11.2019 та 15.12.2019.

Позивачем не оспорюється той факт, що податкова накладна від 30.09.2019 № 12 (а.с.28-29), розрахунки коригування від 31.08.2019 № 18 (а.с.16-17), від 31.10.2019 №№ 34 (а.с.22-23), 35 (а.с.19-20), від 30.11.2019 № 28 (а.с.25-26) до податкових накладних не були зареєстровані у передбачені законом строки, натомість позивач стверджує, що під час проведення перевірки податковий орган не встановив, чи відбулося порушення термінів реєстрації з вини Товариства.

Суд зазначає, що вина - це психічне ставлення особи до своїх протиправних дій або до бездіяльності та їхніх наслідків у формі умислу чи необережності.

В даній справі позивачем є юридична особа, що унеможливлює встановлення її психічного ставлення до вчинення тих чи інших дій.

Крім цього, варто звернути увагу, що позивачем не спростовано того факту, що прострочення реєстрації податкових накладних не відбулось, оскільки ним не надано доказів того, що товариство намагалось їх зареєструвати у строк, встановлений ст.201.10 ПК України, а відповідач, в свою чергу відмовляв/не приймав до реєстрації такі податкові накладні. Також товариством не зазначено причин неможливості її реєстрації до вказаної дати, передбачених чинним законодавством, разом з відповідними доказами, що підтверджують такі обставини.

Щодо твердження, що спірне податкове повідомлення-рішення та акт перевірки, на підставі якого воно прийнято, не надіслані (не вручені) ТОВ "ОНВІ" в передбачені законом строки, то суд зазначає наступне.

Направлення акту перевірки та податкового повідомлення-рішення із запізненням не свідчить про відсутність порушення платником норм ПК України щодо строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а тому не впливає на правильність притягнення позивача до відповідальності.

Тобто Товариством з обмеженою відповідальністю "ОНВІ" не доведено наявності порушень суб`єктом владних повноважень процедури прийняття оскаржуваного рішення, які б могли вплинути на кінцевий результат розгляду відповідачем питання про притягнення позивача до відповідальності.

При цьому суд враховує висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 22.05.2020 по справі № 825/2328/16.

Таким чином, перевіривши в межах доводів позовної заяви спірне рішення на відповідність приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, суд вважає, що воно прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому відмовляє в задоволенні позову.

Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ОНВІ" (вул. Корольова, 150а, м. Житомир, 10025, код 24705171) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003, код 39459195) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк