Рішення № 91095765, 21.08.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2020
Номер справи
240/1202/20
Номер документу
91095765
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2020 року м. Житомир справа № 240/1202/20

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області про зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом (а.с.22-25), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області від 15 січня 2020 р. № 2-к "Про звільнення ОСОБА_1 " в частині: формулювання підстав звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області як "у зв`язку з припиненням своїх повноважень на підставі п. 9 ч.1 ст. 36 КЗпП України";

- зобов`язати Попільнянську районну державну адміністрацію Житомирської області внести зміни до розпорядження голови Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області від 15 січня 2020 р. № 2-к "Про звільнення ОСОБА_1 ", якими: змінити формулювання причин звільнення ОСОБА_1 з посади заступника голови Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області з "у зв`язку з припиненням своїх повноважень на підставі п. 9 ч. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю України" на "у зв`язку з припиненням своїх повноважень на підставі пункту 5 частини 1 статті 41 Кодексу законів про працю України".

В обґрунтування позову з зазначає, що в даному випадку припинення трудового договору відбулося з ініціативи власника, і до спірних правовідносин підлягає застосуванню спеціальна норма, передбачена п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП; звільнення позивача напряму пов`язано із припиненням повноважень посадової особи.

Процесуальні строки, які були, відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, продовжені на строк дії карантину, установленого з 12.03.2020, закінчуються 06.08.2020, згідно пункту 2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 731-IX від 18 червня 2020 року.

Ухвалою від 30.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву (а.с. 54-56) в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що позивач був звільнений 15.01.2020 з посади заступника за розпорядженням голови адміністрації, у розпорядженні було посилання, як на підставу припинення повноважень ст. 10 Закону України "Про місцеві державні адміністрації"; звільненню новопризначеним головою районної державної адміністрації свого заступника на підставі ст. 10 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" не може передувати дотримання певного додаткового порядку припинення його повноважень, зокрема на підставі положень КЗпП, які не передбачені спеціальним законом, як і не можуть надаватись додаткові гарантії, які спеціальним законом не передбачені.

Позивач відповіді на відзив не подав.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням голови Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області № 25-к від 27.04.2015 позивача призначено на посаду заступника голови Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області, з посадовим окладом згідно з штатним розписом, із присвоєнням 10 рангу державного службовця (а.с. 4).

Розпорядженням Президента України від 11.12.2019 № 471/2019-рп призначеного нового голову Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області (а.с. 7), який 18.12.2019 приступив до виконання своїх повноважень (а.с. 8).

19.12.2019 позивач подав на ім`я голови Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області заяву про припинення повноважень на займаній посаді відповідно до ст. 10 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та просив звільнити із займаної посади у зв`язку із припиненням повноважень посадової особи згідно п. 5 ст. 41 КЗпП України.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", п. 9 ч. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю України, ст. 24 Закону України "Про відпустки" розпорядженням голови Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області від 15.01.2020 №2-К позивача звільнено з посади заступника голови РДА, у зв`язку з припиненням своїх повноважень 15.01.2020 (а.с. 10).

Не погоджуючись із вказаним розпорядженням в частині підстав звільнення, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Стаття 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» вказує, що перший заступник та заступники голів місцевих державних адміністрацій виконують обов`язки, визначені головами відповідних державних адміністрацій, і несуть персональну відповідальність за стан справ на дорученій їм ділянці роботи. Перший заступник та заступники голови обласної державної адміністрації призначаються на посаду та звільняються з посади головою обласної державної адміністрації за погодженням із Кабінетом Міністрів України. Перший заступник та заступники голови районної державної адміністрації призначаються на посаду та звільняються з посади головою районної державної адміністрації за погодженням з головою обласної державної адміністрації. Перші заступники та заступники голів місцевих державних адміністрацій заявляють про припинення своїх повноважень новопризначеним головам місцевих державних адміністрацій у день їх призначення.

Пунктом 3 ч.1 ст.39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що голови місцевих державних адміністрацій призначають на посади та звільняють з посад своїх заступників, керівників структурних підрозділів відповідно до ст.ст. 10, 11 цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України «Про державну службу» державний службовець може бути направлений у службове відрядження (відрядження) для виконання своїх посадових обов`язків поза межами постійного місця служби, у тому числі на роботу до секретаріатів міжнародних організацій, представництв міжнародних організацій в інших країнах або органів влади іноземних держав у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У спірних правовідносинах, ст.10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначає підстави звільнення позивача із займаної посади.

Звільнення заступника голови районної державної адміністрації на підставі ст.10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» не є звільненням з ініціативи власника.

Так, ця норма містить додаткову, особливу підставу для звільнення працівника, пов`язану з його статусом, якої не містить КЗпП України чи Закон України «Про державну службу». Ця підстава законом пов`язується не з волевиявленням працівника чи голови райдержадміністрації, а з самим фактом призначення нового керівника адміністрації.

Статтею 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» для заступників голови райдержадміністрації передбачено обов`язок заявити про складення повноважень перед новопризначеним головою.

Пунктом 3 ч.1 ст.39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що юридичним наслідком призначення нового голови районної державної адміністрації є право останнього звільнити перших заступників та заступників голови районної державної адміністрації із займаних посад внаслідок автоматичного припинення їх повноважень, про що вони заявляють новому голові адміністрації.

Звільненню новопризначеним головою районної державної адміністрації своїх заступників на підставі ст.10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» не може передувати дотримання певного додаткового порядку припинення їх повноважень, крім самого факту припинення цих повноважень в силу закону.

Написання заяви про припинення повноважень є обов`язком посадової особи - першого заступника голови районної державної адміністрації в силу вимог ст.10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та пов`язане з настанням юридичного факту: звільненням з посади голови такої державної адміністрації та призначенням на посаду нового голови, наслідком чого є звільнення заступника голови з державної служби.

У силу приписів норми ч.2 ст.10 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" перший заступник та заступники голови обласної, районної державної адміністрації призначаються на посаду головою відповідно обласної, районної державної адміністрації за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Проте, жодною нормою чинного законодавства України не передбачено необхідності обов`язкового погодження районною державною адміністрацією звільнення з посад першого заступника голови районної державної адміністрації, як і не встановлено юридичних наслідків недотримання такого погодження.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 14.02.2019 по справі №824/395/16-а, а згідно ч. 5 ст. 242 КА України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про правомірність формулюванням причин звільнення позивача з посади заступника голови Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області є "у зв`язку з припиненням своїх повноважень", а тому позов є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.

Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Б.Хмельницького, 7, м. Попільня, Житомирська обл., 13501, код 04053648) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк