
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2020 року Справа № 160/3604/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" до Державної податкової служби України про визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
02 квітня 2020 року Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової служби України, в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати індивідуальну податкову консультацію Державної податкової служби України № 962/6/99-00-07-03-02-06/ІПК від 06.03.2020;
- зобов`язати Державну податкову службу України надати Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» нову індивідуальну податкову консультацію на звернення від 27.01.2020 вих. № 490012-Сл-1007-0120, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" повністю не погоджується з думкою відповідача, викладеною в податковій консультації, вважає доводи, викладені в ній необґрунтованими та такими, що суперечать нормам чинного законодавства, тому зазначена податкова консультація підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем 14.04.2020 року отримано копію ухвали суду про відкриття спрощеного позовного провадження в даній адміністративній справі та копію позову разом із копіями доданих до нього документів.
29.04.2020 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.
У наданому відзиві на адміністративний позов відповідач вказав про законність та обґрунтованість податкової консультації, оскількии надана податкова консультація є повною та змістовною, викладена з урахуванням вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
13 травня 2020 року на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в яких підтримано позицію, викладену в позовній заяві.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» є юридичною особою, ідентифікаційний код якої 03340920 , місце знаходження: 49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Шевченка, буд. 2.
Основним видом економічної діяльності є розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи (КВЕД 35.22).
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» листом від 27.01.2020 вих. № 490012-Сл-1007-0120 звернулося до Державної податкової служби України про надання письмової податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства, а саме:
Підтвердити правомірність складання зведеної податкової накладної не пізніше останнього дня місяця якщо платник застосовує касовий метод визначення податкових зобов`язань, враховуючи, що норми п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України не місять виключення для платників податків, які застосовують п. 187.10 ст. 187 Податкового кодексу України.
06.03.2020 року відповідачем надано позивачу індивідуальну податкову консультацію № 962/6/99-00-07-03-02-06/ІПК, у якій зазначено, що у разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.
Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупщо два та більше разів на місяць.
Таким чином, за операціями платника податку з надання послуг з розподілу газоподібного палива, податкові зобов`язання за якими відповідно до пункту 187.10 ст. 187 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) визначаються за касовим методом, можливість складання зведених податкових накладних ПКУ не передбачена, а тому за такими операціями податкова накладна складається на дату надходження коштів в рахунок поставлених (тих, що будуть поставлені) товарів/послуг.
При цьому, було зазначено, що можливість складання зведених податкових накладних при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг, до яких застосовується касовий метод податкового обліку, визначена виключно пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ за операціями, перерахованими у такому пункті.
Позивач вважає зазначену індивідуальну податкову консультацію необґрунтованою та неправомірною, вказує, що при її складанні податковим органом не враховано загальні принципи податкового законодавства, висновки контролюючого органу суперечать закону, створюють додаткові обов`язки та необгрунтовані обмеження для позивача, як платника податків.
Вважаючи оскаржувану податкову консультацію протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов`язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Згідно з підпунктами 14.1.172 та 14.1.172-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова консультація - індивідуальна податкова консультація та узагальнююча податкова консультація, що надаються в порядку, передбаченому цим Кодексом. Індивідуальна податкова консультація - роз`яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій
Пунктами 52.1, 52.2 статті 52 Податкового кодексу України передбачено, що за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом. Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
У відповідності до пункту 52.3 статті 52 Податкового кодексу України за вибором платника податків індивідуальна податкова консультація надається в усній або письмовій формі. Індивідуальна податкова консультація, надана в письмовій формі, обов`язково повинна містити назву - податкова консультація, реєстраційний номер в єдиній базі індивідуальних податкових консультацій, опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання таких норм законодавства.
Приписами пунктів 52.4 статті 52 Податкового кодексу України передбачено, що Індивідуальні податкові консультації надаються: в усній формі - контролюючими органами та державними податковими інспекціями; у письмовій формі - контролюючими органами в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональними територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Індивідуальна податкова консультація, надана в письмовій формі, підлягає реєстрації в єдиній базі індивідуальних податкових консультацій та розміщенню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, без зазначення найменування (прізвища, ім`я, по батькові) платника податків, коду згідно з ЄДРПОУ (реєстраційного номера облікової картки) та його податкової адреси.
За змістом пункту 53.2 статті 53 Платник податків може оскаржити до суду наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації або надану йому індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, викладені в письмовій формі, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору. Скасування судом наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.
Протягом 30 календарних днів з дня набрання законної сили рішенням суду про скасування наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, або контролюючий орган з урахуванням висновків суду зобов`язані опублікувати узагальнюючу податкову консультацію або надати платнику податків індивідуальну податкову консультацію.
З контексту наведених норм Податкового кодексу України вбачається, що кожен платник податків має право звернутись до контролюючого органу для отримання консультації з питань практичного використання норм податкового права. В разі виникнення спору платника податку з контролюючим органом такий платник в підтвердження правомірності своїх дій може спиратися на отриману податкову консультацію.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 201.4 Податкового Кодексу України платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг протягом періоду, за який складається така податкова накладна, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:
покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця;
покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця
У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.
Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Як вбачається з матеріалів справи, основним видом діяльності АТ “Дніпропетровськгаз” є розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи.
Як зазначено у п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕ від 30.09.2015 N 2494 оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Згідно з п. 1 глави 6 розділу VI Кодексу розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Таким чином, надання послуги з розподілу природного газу (потужність) носить безперервний характер, сутність якого полягає в тому, що споживач в будь-який момент (час) має доступ до замовленої потужності.
Позивач вказує, що з урахуванням вищевикладеного та норми п. 201.4. ст. 201 Податкового кодексу України, АТ “Дніпропетровськгаз” складає зведену податкову накладну.
Абзацом першим пункту 187.10 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту за касовим методом.
Підпунктом 14.1.266пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що касовим методом обліку є метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов`язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).
Відповідно до 187.10. ст. 187 Податкового кодексу України Платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту за касовим методом.
Згідно з п. 19 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів від 31.12.2015р. №1307 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної" у разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, постачальником (продавцем) може бути складена зведена податкова накладна.
Отже, як вбачається із вищенаведеного, в деяких випадках Податковий кодекс України дозволяє оформляти підсумкові або зведені податкові накладні за підсумками певного періоду або операцій, тобто виписувати не окрему податкову накладну на кожну операцію, а одну на декілька операцій - зведену, за умов якщо постачання товарів/послуг має безперервний або ритмічний характер.
Крім того, відповідно п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України у разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.
Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що складання зведеної податкової накладної не пізніше останнього дня місяця, якщо АТ “Дніпропетровськгаз” застосовує касовий метод визначення податкових зобов`язань, враховуючи, що норми п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України не місять виключення для платників податків, які застосовують п. 187.10 ст. 187 Податкового кодексу України, є правомірним.
Відповідно до статті 67 Конституції Україникожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Разом з цим, суд звертає увагу, що відповідачем був порушений строк надання індивідуальної податкової консультації, оскільки звернення позивача з питань практичного використання окремих норм податкового законодаства надійшло на адресу Державної податкової служби України 03.02.2020, що підтверджується датою вхідної кореспонденції, на яку посилається відповідач у тексті податкової консультації, отже, як передбачено нормами ПКУ відлік починається з наступного дня від фактичного отримання звернення - 04.02.2020 р., та останнім днем для оформлення та направлення індивідуальної податкової консультації є 28.02.2020 р.
Проте, індивідуальна податкова консультація була зареєстрована Відповідачем 06.03.2020 вих. № 962/6/99-00-07-03-02-06/ІПК та направлена 10.03.2020 р., що підтверджується печаткою на конверті, в якій надійшла оскаржувана консультація.
Відповідно до пункту 5 Методичних рекомендацій щодо надання органами Державної податкової служби України письмових податкових консультацій, надісланих листом Державної податкової служби України від 21.01.2011 року №1600/7/10-1017/220, консультація повинна відповідати таким вимогам:
- надаватися згідно з цими Рекомендаціями, виходячи з положень Податкового кодексу України та економічного змісту того чи іншого виду податку, збору (обов`язкового платежу), інших законів, що регулюють справляння відповідних зборів/плати;
- містити у назві посилання на конкретну статтю або пункт акта законодавства щодо якого вона надається;
- відповідати вимогам Типової інструкції з діловодства в органах ДПС, затвердженої наказом ДПА України від 01.07.1998 року № 315, розробленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.1997 року № 1153 “Про затвердження Примірної інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади”.
Із системного аналізу норм права, які регулюють спірні правовідносини, видно, що податкова консультація за своєю правовою природою є фактично відповіддю контролюючого органу платнику податків на його питання, яка повинна містити конкретні роз`яснення такому платнику практичної форми та/або моделі його поведінки у визначеному колі податкових правовідносин.
Пунктом 53.2 ст. 53 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків може оскаржити до суду наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації або надану йому індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, викладені в письмовій формі, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору.
Скасування судом наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.
Протягом 30 календарних днів з дня набрання законної сили рішенням суду про скасування наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, або контролюючий орган з урахуванням висновків суду зобов`язані опублікувати узагальнюючу податкову консультацію або надати платнику податків індивідуальну податкову консультацію.
Частиною 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведене, суд зазначає, що податкова консультація прийнята відповідачем на підставі, але не у межах та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, необгрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення, для прийняття рішення тобто не відповідає критеріям, визначеним у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд окремо звертає увагу, що складання зведеної податкової накладної, якщо платник застосовує касовий метод визначення податкових зобов`язань для платників податків, які застосовують п. 187.10 ст. 187 Податкового кодексу України, не створюють негативних наслідків та ніяким чином не впливають на податкові надходження до Державного бюджету України.
З урахуванням викладеного, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та письмових доказів, наданих сторонами, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності податкової консультації, та не спростував доводів позивача, а тому суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" до Державної податкової служби України про визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати індивідуальну податкову консультацію Державної податкової служби України № 962/6/99-00-07-03-02-06/ІПК від 06.03.2020 року.
Зобов`язати Державну податкову службу України надати Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» нову індивідуальну податкову консультацію на звернення від 27.01.2020 вих. № 490012-Сл-1007-0120, з урахуванням висновків суду, викладених у даному судовому рішенні.
Стягнути на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" (код ЄДРПОУ 03340920) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393) сплачені позивачем судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 4204,00 грн. (чотири тисячі двісті чотири грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник