
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2020 року ЛуцькСправа № 140/8091/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» (далі – позивач, ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ») звернулось в суд з позовом про визнання протиправною та скасування постанови Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (далі – відповідач, ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області) УЗС №008 від 11 березня 2020 року про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів», якою застосовано штраф у розмірі 21 697 грн 50 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області в період з 27 січня 2020 року по 31 січня 2020 року проведено планову перевірку за додержанням законодавства про захист прав споживачів на АЗС ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ», що розташована за адресою: вул. Слов`янська, 53-а у с. Кіпті, Козелецького району, Чернігівської області (далі - АЗС). За результатами проведеного планового заходу державного нагляду щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів було складено акт № 020 від 31 січня 2020 року, у якому службові особи відповідача зафіксували порушення пункту 11 частини першої статті 15 Закону України «Про захист прав споживачів», яке полягало у тому, що на АЗС реалізовувався без необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про строк придатності газ нафтовий скраплений, марки А, виробник Белорусский газоперерабативающий завод «Белорусьнефть», отриманий за ТТН № 80037941 від 29 січня 2020 року в кількості 5500 дм.куб., паспорт якості № 206-Г/2019 від 13 листопада 2019 року.
На підставі вказаного акту № 020 від 31 січня 2020 року заступник начальника ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області С.О. Чаплієв прийняв постанову УЗС № 008 від 11 березня 2020 року про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів», якою до позивач застосовано штраф у розмірі 21 697 грн 50 коп.
ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» не погоджується із прийнятою постановою УЗС № 008 від 11 березня 2020 року про накладення стягнень та вважає її протиправною. Вказує, що оскільки споживач відповідно до пункту 11 частини першої статті 15 Закону України «Про захист прав споживачів» має право на отримання інформації про строк (термін) придатності газу нафтового скрапленого, який відповідно до пункту 19 частини першої статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів» мав би встановлюватись або нормативно-правовим актом, або нормативним документом, або умовами договору, однак зазначені документи відсутні, тому також і відсутні будь-які підстави стверджувати, що ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» порушило положення пункту 11 частини першої статті 15 Закону України «Про захист прав споживачів».
З наведених підстав позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу.
Ухвалою від 09 червня 2020 року відмовлено в задоволені заяви ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» про забезпечення позову.
Відповідно до ухвали судді від 19 червня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті справи.
Відповідач у відзиві на позовну заяву від 27 липня 2020 року позовні вимоги не визнав, посилаючись на правомірність висновків, зроблених в акті при проведенні перевірки, вважає, що оскаржувана постанова про накладення стягнення у вигляді штрафу винесена відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки вході перевірки встановлено відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про товар (газ нафтовий скраплений) в обсязі, передбаченому законодавством. Крім того, вказує, що позивачем сплачено штраф у повному обсязі.
У відповіді на відзив позивач підтримав власну правову позицію, наведену у позові. Крім того, вказує, що сплата коштів у виконавчому провадженні з виконання оскаржуваної постанови була вимушеним кроком спрямованим на попередження більш негативних наслідків.
Відповідач у поданому запереченні підтримав власну правову позицію, викладену у відзиві.
Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази, письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 03 грудня 2018 року за № 1 198 102 0000 011532, основним видом діяльності є 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
Відповідно до річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на 2020 рік, на підставі наказу № 82-п від 15 січня 2020 року, направлення № 82-п/82 від 15 січня 2020 року посадовими особами особами відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області в період з 27 січня 2020 року по 31 січня року проведено планову перевірку за додержанням законодавства про захист прав споживачів на АЗС ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ», що розташована за адресою: вул. Слов`янська, 53-а у с. Кіпті, Козелецького району, Чернігівської області (далі - АЗС).
За результатами проведеного планового заходу державного нагляду щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів було складено акт № 020 від 31 січня 2020 року, яким встановлено порушення пункту 11 частини першої статті 15 Закону України «Про захист прав споживачів», а саме: на АЗС реалізується без необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації: про строк придатності газ нафтовий скраплений, марки А, виробник Белорусский газоперерабативающий завод «Белорусьнефть», Республика Белорусь, 247500, Гомельская область г.Речица, отриманий за ТТН № 80037941 від 29 січня 2020 року в кількості 5500 дм.куб., паспорт якості № 206-Г/2019 від 13 листопада 2019 року, залишок на початок зміни 30 січня 2020 року – 4068,36 л, вартість 13 грн 15 коп за 1 літр.
31 січня 2020 року головним спеціалістом відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Управління захисту споживачів на підставі результатів проведення планового заходу державного нагляду (контролю) та з метою припинення порушень законодавства про захист прав споживачів, ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» був винесений припис №13, яким зобов`язано вилучити вищевказану продукцію з продажу та привести інформацію про неї у відповідність до чинного законодавства. Встановлено термін виконання вказаного припису – 1 місяць з моменту одержання.
Листом вих. №01-06-01-29/884 від 19 лютого 2020 року ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області повідомило ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» про необхідність, у встановлений у листі термін, надати на адресу Головного управління інформацію щодо вартості газу нафтового скрапленого, марки А, виробник Белорусский газоперерабатывающий завод «Белорусьнефть», Республика Белорусь, 247500, Гомельская область г. Речица, отриманого згідно ТТН № 80037941 від 29 січня 2020 року в кількості 5500 дм3, з наданням завіреної копії видаткової накладної. Разом з тим, цим же листом повідомлялося позивача про розгляд адміністративної справи по акту № 020 від 31 січня 2020 року. Відправлення вручено за довіреністю 21 лютого 2020 року , що підтверджується роздруківкою з офіційного сайту АТ «Укрпошта» (штрих-кодовий ідентифікатор - 1403202399682). Проте Позивач у визначений термін не надав завіреної копії видаткової накладної та на розгляд адміністративної справи не прибув.
На підставі Акту № 020 від 31 січня 2020 року за результатами проведеного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів, встановивши ознаки порушення частини першої статті Закону України «Про захист прав споживачів», керуючись статтями 23 і 26 Закону України «Про захист прав споживачів» та Порядком накладення стягнень за порушення законодавства про захист прав споживачів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 року. № 1177, ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області винесено постанову про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» УЗС №008 від 11 березня 2020 року, згідно якої за відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про строк (термін) придатності газу нафтового скрапленого, марки А, виробник Белорусский газоперерабатывающий завод «Белорусьнефть», Республика Белорусь, 247500, Гомельская область г. Речица, отриманого згідно ТТН № 80037941 від 29 січня 2020 року в кількості 5500 дм3, Паспорт якості №206-Г/2019 від 13 листопада 2019 року, який знаходився в реалізації на АЗС, застосовано до ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» штраф у розмірі 21 697 грн 50 коп.
Вважаючи вищевказану постанову про накладення штрафу протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно статті 42 Конституції України, держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт.
Спеціальним законом, який регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів є Закон України «Про захист права споживачів» від 12 травня 1991 року № 1023-ХІІ (далі - Закон № 1023-ХІІ).
Згідно із частиною першою статті 26 Закону № 1023-ХІІ центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечує реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і має право, зокрема: давати суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів; перевіряти додержання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог нормативно-правових актів щодо безпеки продукції, а також правил торгівлі та надання послуг шляхом безперешкодного відвідування та обстеження відповідно до законодавства будь-яких виробничих, торговельних та складських приміщень таких суб`єктів; одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії необхідних документів, які характеризують якість продукції, сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, що використовуються для виробництва цієї продукції; приймати рішення про: а) припинення суб`єктами господарювання сфери торгівлі і послуг реалізації та виробництва продукції, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів стосовно безпеки для життя, здоров`я та майна споживачів і навколишнього природного середовища, - до усунення виявлених недоліків; б) тимчасове припинення діяльності суб`єктів господарювання сфери торгівлі (секцій, відділів), послуг складів підприємств оптової і роздрібної торгівлі та організацій незалежно від форми власності, що систематично реалізують товари неналежної якості, порушують правила торгівлі та надання послуг, умови зберігання та транспортування товарів, - до усунення виявлених недоліків; накладати на суб`єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 цього Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон №877-V).
При цьому, відповідно до абзаців 2 та 3 частини першої статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Як встановлено судом, в ході проведення планового заходу державного нагляду щодо додержання ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів встановлено, що станом на 30 січня 2020 року реалізація газу нафтового скрапленого, марки А, виробник Белорусский газоперерабатывающий завод «Белорусьнефть», Республика Белорусь, 247500, Гомельская область г. Речица, отриманого згідно ТТН № 80037941 від 29 січня 2020 року в кількості 5500 дм3, здійснюється без необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації, а саме без зазначення строку придатності, що є порушенням пункту 11 частини першої статті 15 Закону № 1023-ХІІ.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 1023-ХІІс має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.
Інформація про продукцію повинна містити:
1) назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються;
3) дані про основні властивості продукції, номінальну кількість (масу, об`єм тощо), умови використання;
4) відомості про вміст шкідливих для здоров`я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами;
5) позначку про наявність у складі продукції генетично модифікованих організмів;
6) дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції;
6-1) виробник (продавець) у разі виявлення недостовірної інформації про продукцію (якщо вона не шкодить життю, здоров`ю або майну споживача) протягом тижня вилучає цю продукцію з продажу та приводить інформацію про неї у відповідність, якщо законом чи відповідним технічним регламентом не встановлено інший порядок дій виробника (продавця) у таких випадках;
7) дату виготовлення;
8) відомості про умови зберігання;
9) гарантійні зобов`язання виробника (виконавця);
10) правила та умови ефективного і безпечного використання продукції;
11) строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;
12) найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.
Частиною третьою статті 7 Закону № 1023-ХІІ передбачено, що для продукції, споживчі властивості якої можуть з часом погіршуватися і становити небезпеку для життя, здоров`я, майна споживачів і навколишнього природного середовища, встановлюється строк придатності, який зазначається на етикетках, упаковці або в інших документах, що додаються до неї при продажу, і який вважається гарантійним строком.
Строк придатності обчислюється починаючи від дати виготовлення, яка також зазначається на етикетці або в інших документах, і визначається або часом, протягом якого товар є придатним для використання, або датою, до настання якої товар є придатним для використання.
Продаж товарів, на яких строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, а також товарів, строк придатності яких минув, забороняється.
Відповідно до статті 6 Закону № 1023-ХІІ продавець (виробник, виконавець) зобов`язаний передати споживачеві продукцію належної якості, а також надати інформацію про цю продукцію. Продавець (виробник, виконавець) на вимогу споживача зобов`язаний надати йому документи, які підтверджують належну якість продукції. Вимоги до продукції щодо її безпеки для життя, здоров`я і майна споживачів, а також навколишнього природного середовища встановлюються нормативно-правовими актами, в тому числі технічними регламентами.
Строк (термін) придатності - строк (термін), визначений нормативно-правовими актами, нормативними документами, умовами договору, протягом якого у разі додержання відповідних умов зберігання та/або експлуатації чи споживання продукції її якісні показники і показники безпеки повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів, нормативних документів та умовам договору (стаття 1 Закону № 1023-ХІІ).
Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року № 1442 (далі - Правила) визначають порядок роздрібної торгівлі пальним, оливами, мастилами (далі - нафтопродукти), розфасованими нафтопродуктами, а також регламентують вимоги стосовно дотримання прав споживачів щодо належної якості нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров`я споживачів і рівня торговельного обслуговування.
Відповідно до пункту 8 Правил, суб`єкт господарювання, що здійснює торгівлю нафтопродуктами, зобов`язаний надати споживачеві необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про нафтопродукти, а також на вимогу споживача - копію документа про якість (паспорт якості) палива та копію декларації про відповідність.
В інформації про нафтопродукти зазначаються: найменування, марка та вид нафтопродуктів; показники їх якості;роздрібна ціна; правила та умови їх ефективного і безпечного використання; для розфасованих нафтопродуктів - номінальна кількість товару в одиницях маси або об`єму, а також гранично допустимі відхилення від номінальної кількості з дотриманням законодавства про метрологію та метрологічну діяльність; відомості про умови зберігання, строк придатності, необхідні дії споживача після його закінчення, а також можливі наслідки в разі невчинення таких дій; відомості про виробника, його місцезнаходження та контактна інформація; найменування та місцезнаходження суб`єкта господарювання, який виконує функції з прийняття претензій від споживача. Інформація подається споживачеві згідно із законодавством про мови.
В супереч наведеним нормам, під час проведення планового заходу державного нагляду щодо додержання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» надано посадовим особам ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області документи в яких відсутня інформація про строк придатності газу нафтового скрапленого, марки А, виробник Белорусский газоперерабатывающий завод «Белорусьнефть», Республика Белорусь, 247500, Гомельская область г. Речица, отриманого згідно ТТН № 80037941 від 29 січня 2020 року в кількості 5500 дм3.
Відтак, встановлене відповідачем під час перевірки порушення позивачем пункту 11 частини першої статті 15 Закону України № 1023-ХІІ, щодо ненадання необхідної та своєчасної інформації про дану продукцію знайшло своє підтвердження в ході з`ясування судом обставин у справі по суті.
Щодо приводу твердження ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» про те, що ДСТУ EN 589:2017 «Палива автомобільні. Газ нафтовий скраплений. Технічні вимоги та методи контролювання (EN 589:2008+А1:2012, IDT) (далі - ДСТУ EN 589:2017) не встановлює строк (термін) придатності газу нафтового скрапленого марки А чи будь-якого газу нафтового скрапленого, суд зазначає наступне.
Стандарт ДСТУ EN 589:2017 поширюється на паливо автомобільне – газ нафтовий скраплений (далі – ГНС), призначений для застосування в автомобілях з двигунами, спеціально сконструйованими та переобладнаними для роботи на автомобільному ГНС.
Стандарт установлює технічні вимоги та методи контролювання газу нафтового скрапленого.
Технічні умови — нормативний документ, що встановлює внутрішні технічні вимоги, яким повинна відповідати продукція, процес або послуга, та визначає процедури, за допомогою яких може бути встановлено, чи дотримані такі вимоги.
Як встановлено судом з Паспорта якості №206-Г/2019 від 13 листопада 2019 року, виданого випробувальною лабораторією LPG в місті Бориспіль ТОВ «Глобус Петролеум», зразок газу нафтового скрапленого, марки А відповідає вимогам ДСТУ EN 589:2017.
При цьому, суд зауважує, що вказаний факт відповідачем не заперечується. Встановлене плановою перевіркою правопорушення полягає саме у реалізації позивачем газу нафтового скрапленого, марки А, без необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації, а саме без зазначення строку придатності.
З матеріалів справи слідує, що з метою припинення порушень законодавства про захист прав споживачів, керуючись вимогами статей 5, 26 Закону № 1023-ХІІ, сттаті.7 Закону № 877-У, посадовою особою відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області був складений припис №13 від 31 січня 2020 року, яким було зобов`язано ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» вилучити вищевказану продукцію з продажу та привести інформацію про неї у відповідність до чинного законодавства.
За результатами проведеного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів був складений Акт № 020 від 31 січня 2020 року.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 23 Закону № 1023-ХІІ у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб`єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування несуть відповідальність за відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію або продавця (у випадках, визначених Законом України «Про електронну комерцію») - у розмірі тридцяти відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі, коли відповідно до закону суб`єкт господарської діяльності не веде обов`язковий облік доходів і витрат, - у розмірі п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Матеріалами справи підтверджено, що листом вих. №01-06-01-29/884 від 19 лютого 2020 року ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області, який вручено позивачу 21 лютого 2020 року, повідомило позивача про необхідність, у встановлений у листі термін, надати на адресу Головного управління інформацію щодо вартості газу нафтового скрапленого, марки А, виробник Белорусский газоперерабатывающий завод «Белорусьнефть», Республика Белорусь, 247500, Гомельская область г. Речица, отриманого згідно ТТН № 80037941 від 29.01.2020 в кількості 5500 дм3, з наданням завіреної копії видаткової накладної. Разом з тим, цим же листом повідомлялося позивача про розгляд адміністративної справи по акту № 020 від 31 січня 2020 року.
Проте позивач у визначений термін не надав завіреної копії видаткової накладної та на розгляд адміністративної справи не прибув.
Оскаржуваною постановою про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону № 1023-ХІІ, до позивача застосовано штраф у розмірі 21 697 грн 50 коп. Вказана санкція нарахована з роздрібної ціни вказаного нафтопродукту, яка діяла на час проведення планової перевірки (13 грн. 15 коп.).
З огляду на вищенаведене суд вважає, що, приймаючи оскаржувану постанову, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством.
Згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач довів правомірність прийнятої ним оскаржуваної постанови від 11 березня 2020 року УЗС №008 про накладення на ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» штрафу за відсутність необхідної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію.
За таких обставин, на підставі вищевикладеного та беручи до уваги встановлені обставини, суд вважає, що оскаржувана постанова винесена ГУ Держпроспоживслужби у Чернігівській області правомірно, порушення, що стали підставою для застосування штрафних санкцій позивачем не спростовані, відтак позов до задоволення не підлягає.
Крім того, оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, сплачений при поданні позову судовий збір не підлягає стягненню з відповідача та залишається за позивачем.
Керуючись статтями 243-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про захист прав споживачів», суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, 38, ідентифікаційний код юридичної особи 42663493) до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (14034, місто Чернігів, вулиця 1 Травня, 180, ідентифікаційний код юридичної особи 40310334) про визнання протиправною та скасування постанови, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк